Boys Cross Country Class AA Results -- 2006-07
ILLINOIS HIGH SCHOOL ASSOCIATION Boys Class AA
State Cross Country Championships
Team Score Peoria, Illinois November 4, 2006
----------------------------------------------------------------------------
1. Elmhurst (York)
4 5 9 20 22 (30) (40) = 60
2. St. Charles (North)
17 19 27 44 58 (86) (121) = 165
3. Schaumburg (H.S.)
11 15 32 48 64 (69) (118) = 170
4. Orland Park (Sandburg)
12 21 36 37 78 (153) (166) = 184
5. Aurora (Waubonsie Valley)
29 33 35 46 53 (111) (124) = 196
6. Palatine (H.S.)
6 8 45 67 80 (123) (157) = 206
7. Frankfort (Lincoln-Way East)
16 18 23 54 127 (151) (179) = 238
8. Naperville (North)
10 52 57 59 62 (70) (71) = 240
9. Naperville (Neuqua Valley)
2 13 79 100 106 (141) (177) = 300
10. Wheaton (North)
14 47 49 95 104 (110) (139) = 309
11. Glen Ellyn (Glenbard South)
39 43 88 96 105 (135) (191) = 371
12. Arlington Heights (Hersey)
1 25 77 131 149 (160) (190) = 383
13. Wilmette (Loyola Academy)
3 55 101 112 116 (122) (171) = 387
14. Lisle (Benet Academy)
42 51 90 98 119 (120) (126) = 400
15. LaGrange (Lyons)
60 76 85 89 91 (117) (146) = 401
16. Winnetka (New Trier)
31 63 99 103 107 (163) (207) = 403
17. Mt. Prospect (Prospect)
50 65 74 97 133 (148) (183) = 419
18. Geneva
61 73 81 115 128 (129) (173) = 458
19. Sycamore
24 72 109 140 161 (162) (205) = 506
20. Rockton (Hononegah)
7 93 102 145 168 (194) (203) = 515
21. O'Fallon
26 28 136 175 182 (184) (187) = 547
22. Hoffman Estates (H.S.)
56 113 114 134 142 (185) (188) = 559
23. Galesburg (H.S.)
68 75 138 155 165 (181) (201) = 601
24. Oak Park (Fenwick)
82 94 137 147 152 (176) (180) = 612
25. Rock Island (H.S.)
41 92 125 172 186 (202) (204) = 616
26. Bloomington (H.S.)
66 108 144 156 164 (169) (206) = 638
27. Chatham (Glenwood)
34 132 143 167 174 (192) (195) = 650
28. Edwardsville (H.S.)
38 83 154 178 199 (200) = 652
29. Springfield (Sacred Heart-Grif
87 130 150 158 193 (196) (198) = 718
30. Springfield (H.S.)
84 159 170 189 197 (208) = 799
ILLINOIS HIGH SCHOOL ASSOCIATION
State Cross Country Championships
Boys AA - November 4, 2006
Place TmPl NAME CL SCHOOL TIME Pace
===== ==== ====================== == ====================================== ===== =====
1. Evan Jager Sr Algonguin (Jacobs) 14:07 4:43
2. 1 Kevin Havel Jr Arlington Heights (Hersey) 14:12 4:44
3. 2 Chris Derrick Jr Naperville (Neuqua Valley) 14:22 4:48
4. Dan Chenoweth Sr Geneseo 14:24 4:48
5. Dave Grange Sr Aurora (Marmion Academy) 14:24 4:48
6. Mark Battista Sr New Lenox (Lincoln-Way Central 14:28 4:50
7. 3 Tom Robbins Sr Wilmette (Loyola Academy) 14:28 4:50
8. 4 Tom Achtien Jr Elmhurst (York) 14:30 4:50
9. 5 Mike Fry Sr Elmhurst (York) 14:33 4:51
10. Luke Ryan Sr Downers Grove (North) 14:33 4:51
11. Noble Schermerhorn Sr Deerfield 14:35 4:52
12. 6 Mat Smoody Jr Palatine (H.S.) 14:35 4:52
13. 7 Ryan Jacobs Sr Rockton (Hononegah) 14:39 4:53
14. 8 Sagar Patel Sr Palatine (H.S.) 14:41 4:54
15. 9 Steve Sulkin So Elmhurst (York) 14:41 4:54
16. 10 Kyle Gibson So Naperville (North) 14:42 4:54
17. 11 Mike Spain Sr Schaumburg (H.S.) 14:42 4:54
18. Derek Erickson Sr Crystal Lake (Central) 14:42 4:54
19. 12 Kevin Adamowski Sr Orland Park (Sandburg) 14:44 4:55
20. 13 Jim Riddle Jr Naperville (Neuqua Valley) 14:45 4:55
21. 14 Chase Kadlec Jr Wheaton (North) 14:46 4:56
22. Ryan Hoklas Sr Crystal Lake (Prairie Ridge) 14:46 4:56
23. 15 Jon Roberts Sr Schaumburg (H.S.) 14:48 4:56
24. 16 Kyle Kirchner Sr Frankfort (Lincoln-Way East) 14:49 4:57
25. Cory Nanni Sr Normal (Community West) 14:51 4:57
26. 17 Scott Speare Jr St. Charles (North) 14:52 4:58
27. 18 Myles-Scot Stirn Jr Frankfort (Lincoln-Way East) 14:52 4:58
28. 19 Chris DeSilva Jr St. Charles (North) 14:53 4:58
29. Brad Keating Sr Cary (C.-Grove) 14:54 4:58
30. 20 Mark Sulkin Sr Elmhurst (York) 14:54 4:58
31. 21 Tom Sideras Sr Orland Park (Sandburg) 14:55 4:59
32. 22 Alan D'Ambrogio Sr Elmhurst (York) 14:56 4:59
33. 23 Nathan Troester Jr Frankfort (Lincoln-Way East) 14:56 4:59
34. 24 Derek Campbell Jr Sycamore 14:56 4:59
35. Griffin Lawler Sr Chicago (Young) 14:57 4:59
36. 25 Billy Wisser Jr Arlington Heights (Hersey) 14:58 5:00
37. 26 Dan Dunbar Sr O'Fallon 14:58 5:00
38. 27 Zack Johnson Sr St. Charles (North) 14:58 5:00
39. 28 Josh Eickmeier Sr O'Fallon 14:59 5:00
40. 29 Mark Schumacher Jr Aurora (Waubonsie Valley) 14:59 5:00
41. TJ McMorrow Jr Metamora 15:00 5:00
42. 30 Nick Kuczwara Sr Elmhurst (York) 15:01 5:01
43. Travis Lavin Sr Centralia 15:01 5:01
44. Myles Garza Sr Bolingbrook 15:03 5:01
45. Neal Klein Jr Streamwood 15:04 5:02
46. Lee Vlcek Jr Darien (Hinsdale South) 15:04 5:02
47. 31 Mike Schmidt Jr Winnetka (New Trier) 15:05 5:02
48. Nick Lane Jr Grayslake (North) 15:05 5:02
49. 32 Jim Link Sr Schaumburg (H.S.) 15:05 5:02
50. Pete Casa JR Wheaton (W. Warrenville South) 15:05 5:02
51. 33 David Schumacher Jr Aurora (Waubonsie Valley) 15:06 5:02
52. 34 Neal Anderson Jr Chatham (Glenwood) 15:06 5:02
53. Josh Stein Jr Aurora (Marmion Academy) 15:08 5:03
54. 35 Ryan Shea So Aurora (Waubonsie Valley) 15:09 5:03
55. 36 Justin Smith Sr Orland Park (Sandburg) 15:09 5:03
56. 37 Brad LaRocque Sr Orland Park (Sandburg) 15:09 5:03
57. 38 Andrew Josselyn Sr Edwardsville (H.S.) 15:09 5:03
58. Bill Miller Sr Metamora 15:09 5:03
59. 39 John Navarro Sr Glen Ellyn (Glenbard South) 15:09 5:03
60. 40 Tim Jung Sr Elmhurst (York) 15:09 5:03
61. 41 Kyle Staley Sr Rock Island (H.S.) 15:09 5:03
62. 42 Nick Geyer Sr Lisle (Benet Academy) 15:09 5:03
63. 43 Daniel Kuhlman Sr Glen Ellyn (Glenbard South) 15:11 5:04
64. 44 Bryan Barker Sr St. Charles (North) 15:11 5:04
65. Chris Simmons Sr Centralia 15:11 5:04
66. 45 Matt Dettloff Sr Palatine (H.S.) 15:12 5:04
67. 46 Emmett Lorenz So Aurora (Waubonsie Valley) 15:13 5:05
68. 47 Graham Farnsworth Jr Wheaton (North) 15:14 5:05
69. 48 Nathan Rutz Jr Schaumburg (H.S.) 15:15 5:05
70. 49 Collin Christensen Jr Wheaton (North) 15:15 5:05
71. Andrew Jacobi Sr Palatine (Fremd) 15:15 5:05
72. Ryan Leyba Sr Skokie (Niles West) 15:16 5:06
73. 50 Dave Anczyk Sr Mt. Prospect (Prospect) 15:16 5:06
74. Patrick Geoghegan Jr Oak Park (O.P.-River Forest) 15:16 5:06
75. TR Purcell Sr Bartonville (Limestone) 15:17 5:06
76. 51 Matt Clifford Sr Lisle (Benet Academy) 15:18 5:06
77. 52 Paul Boyer Jr Naperville (North) 15:18 5:06
78. 53 Henry Lapka Sr Aurora (Waubonsie Valley) 15:19 5:07
79. 54 Ron Revord Jr Frankfort (Lincoln-Way East) 15:19 5:07
80. 55 Matt Heinz Sr Wilmette (Loyola Academy) 15:20 5:07
81. 56 Matthew Perez So Hoffman Estates (H.S.) 15:20 5:07
82. 57 Jon Newman Jr Naperville (North) 15:21 5:07
83. 58 Maxwell Clink So St. Charles (North) 15:21 5:07
84. Edgar Guzman Sr Berwyn-Cicero (Morton) 15:22 5:08
85. Moe Bahrani Jr Vernon Hills 15:22 5:08
86. 59 Dan Harper Jr Naperville (North) 15:22 5:08
87. 60 Neil Driscoll Sr LaGrange (Lyons) 15:23 5:08
88. Matt Barns Jr Barrington 15:23 5:08
89. 61 Greg Adelman So Geneva 15:23 5:08
90. 62 Blake Fisher Sr Naperville (North) 15:24 5:08
91. 63 Colin Gazley Sr Winnetka (New Trier) 15:24 5:08
92. 64 Joey Myszka Sr Schaumburg (H.S.) 15:24 5:08
93. 65 Arthur Baptist Sr Mt. Prospect (Prospect) 15:25 5:09
94. 66 Josh Roig So Bloomington (H.S.) 15:25 5:09
95. 67 Kevin O'Brien Jr Palatine (H.S.) 15:25 5:09
96. 68 Josh Bailey Sr Galesburg (H.S.) 15:26 5:09
97. 69 Brian Burkhardt Jr Schaumburg (H.S.) 15:27 5:09
98. 70 David McWilliams So Naperville (North) 15:27 5:09
99. 71 Mike Trattner Sr Naperville (North) 15:27 5:09
100. 72 Peter Grimson Jr Sycamore 15:28 5:10
101. 73 Drew Isbell Jr Geneva 15:28 5:10
102. 74 Chris Hayek So Mt. Prospect (Prospect) 15:28 5:10
103. 75 Zack Yeager Sr Galesburg (H.S.) 15:28 5:10
104. 76 Sam Kehoe Jr LaGrange (Lyons) 15:29 5:10
105. 77 Erik Stanton So Arlington Heights (Hersey) 15:30 5:10
106. 78 Mike Marbach Jr Orland Park (Sandburg) 15:30 5:10
107. 79 Mike Ruff Jr Naperville (Neuqua Valley) 15:30 5:10
108. 80 Alex Mourousias Jr Palatine (H.S.) 15:31 5:11
109. Brian Denk Jr Darien (Hinsdale South) 15:32 5:11
110. 81 Evan Ehrhardt Jr Geneva 15:32 5:11
111. 82 Robert Ayres Sr Oak Park (Fenwick) 15:33 5:11
112. 83 Eric Johannigmeier Sr Edwardsville (H.S.) 15:33 5:11
113. 84 Aaron Osborne Jr Springfield (H.S.) 15:34 5:12
114. 85 Paul Busse Sr LaGrange (Lyons) 15:35 5:12
115. Shawn Dillard Sr Granite City 15:35 5:12
116. Morgan Davis Sr Carbondale 15:35 5:12
117. 86 Jose Sanchez-Vasque Sr St. Charles (North) 15:36 5:12
118. 87 Chris Frank Jr Springfield (Sacred Heart-Grif 15:36 5:12
119. 88 Tim Honig Sr Glen Ellyn (Glenbard South) 15:36 5:12
120. Devon Kelly Sr Downers Grove (South) 15:37 5:13
121. 89 Jake Discipio Sr LaGrange (Lyons) 15:37 5:13
122. 90 Brian Schroeck Sr Lisle (Benet Academy) 15:37 5:13
123. 91 Mike Janusek So LaGrange (Lyons) 15:38 5:13
124. Justin Sebens Sr Mahomet (M.-Seymour) 15:38 5:13
125. 92 Travis Anderson So Rock Island (H.S.) 15:39 5:13
126. 93 Robert Anderson Sr Rockton (Hononegah) 15:39 5:13
127. Nick Holmes Jr Bartonville (Limestone) 15:39 5:13
128. 94 Jordan Kramer Sr Oak Park (Fenwick) 15:39 5:13
129. 95 Jack Vebber Sr Wheaton (North) 15:40 5:14
130. William O'Malley So Rockford (Boylan) 15:41 5:14
131. 96 Brian Billie Jr Glen Ellyn (Glenbard South) 15:41 5:14
132. 97 Keith Renaud Sr Mt. Prospect (Prospect) 15:41 5:14
133. 98 Robby Olp Jr Lisle (Benet Academy) 15:42 5:14
134. 99 Carl Starkey Sr Winnetka (New Trier) 15:42 5:14
135. 100 Danny Pawola So Naperville (Neuqua Valley) 15:42 5:14
136. 101 Eddie O'Connor Sr Wilmette (Loyola Academy) 15:42 5:14
137. 102 Matt Brinkmeier So Rockton (Hononegah) 15:43 5:15
138. 103 Lucas Konopka Sr Winnetka (New Trier) 15:43 5:15
139. Andrew Larsen So Lombard (Montini) 15:43 5:15
140. 104 Ryan Mademann Jr Wheaton (North) 15:44 5:15
141. 105 Kevin O'Brien Sr Glen Ellyn (Glenbard South) 15:45 5:15
142. 106 Brian Morenus So Naperville (Neuqua Valley) 15:45 5:15
143. 107 Patrick Quirke Sr Winnetka (New Trier) 15:45 5:15
144. 108 Ben Nathan Sr Bloomington (H.S.) 15:45 5:15
145. 109 Stefan Hueber Jr Sycamore 15:46 5:16
146. 110 Justin Soderlund Jr Wheaton (North) 15:46 5:16
147. 111 Ben Tromblay Sr Aurora (Waubonsie Valley) 15:46 5:16
148. 112 Brian McGuire Sr Wilmette (Loyola Academy) 15:46 5:16
149. 113 Emilio Saraga Jr Hoffman Estates (H.S.) 15:47 5:16
150. 114 Ross Goers Jr Hoffman Estates (H.S.) 15:47 5:16
151. 115 Matt Bowman Sr Geneva 15:47 5:16
152. 116 Mark Donohue Fr Wilmette (Loyola Academy) 15:48 5:16
153. 117 Kevin Campbell Jr LaGrange (Lyons) 15:48 5:16
154. 118 Erich Seimetz Jr Schaumburg (H.S.) 15:49 5:17
155. 119 Nick Marchese Sr Lisle (Benet Academy) 15:49 5:17
156. 120 Paul Clifford Fr Lisle (Benet Academy) 15:50 5:17
157. 121 Matthew Miller So St. Charles (North) 15:50 5:17
158. 122 Dan Steinfels Jr Wilmette (Loyola Academy) 15:50 5:17
159. 123 Eddie Lopez Jr Palatine (H.S.) 15:51 5:17
160. 124 Eric Brinlee Jr Aurora (Waubonsie Valley) 15:51 5:17
161. David Sherman Sr Belleville (East) 15:51 5:17
162. 125 Scott Sparkman Jr Rock Island (H.S.) 15:52 5:17
163. 126 Alex Krouse Jr Lisle (Benet Academy) 15:52 5:18
164. 127 Mark Crowley Sr Frankfort (Lincoln-Way East) 15:52 5:18
165. 128 Andrew Nelson So Geneva 15:52 5:18
166. Ethan Heppner Sr Chicago (Young) 15:52 5:18
167. 129 Kevin Sparks Fr Geneva 15:53 5:18
168. 130 Colin McCormick Sr Springfield (Sacred Heart-Grif 15:54 5:18
169. 131 Mike McCartan Jr Arlington Heights (Hersey) 15:55 5:19
170. 132 Jon Carrigan Jr Chatham (Glenwood) 15:55 5:19
171. 133 Kevin Hayek Sr Mt. Prospect (Prospect) 15:56 5:19
172. 134 Chris Sutphen Jr Hoffman Estates (H.S.) 15:57 5:19
173. 135 Charlie Mueller Sr Glen Ellyn (Glenbard South) 15:57 5:19
174. 136 Jack Tierney Sr O'Fallon 15:57 5:19
175. 137 Brooks Smith Sr Oak Park (Fenwick) 15:57 5:19
176. 138 Spencer Guerrero Jr Galesburg (H.S.) 15:58 5:20
177. 139 Brian Schlick Jr Wheaton (North) 15:58 5:20
178. 140 A.J. Dickerson Sr Sycamore 15:59 5:20
179. 141 Kevin Grady Jr Naperville (Neuqua Valley) 15:59 5:20
180. 142 Chris Hoffman Jr Hoffman Estates (H.S.) 15:59 5:20
181. 143 Greg Staley Jr Chatham (Glenwood) 15:59 5:20
182. Aaron Werths So Granite City 16:00 5:20
183. 144 Joey Waldorf Sr Bloomington (H.S.) 16:00 5:20
184. Michael Kuntz Jr Chicago (St. Ignatius) 16:01 5:21
185. 145 Craig Worrall Jr Rockton (Hononegah) 16:02 5:21
186. 146 Jack Hostettler So LaGrange (Lyons) 16:02 5:21
187. 147 Ryan Shannon Jr Oak Park (Fenwick) 16:03 5:21
188. 148 Mike Styzek Jr Mt. Prospect (Prospect) 16:04 5:22
189. 149 Eric Johansen Jr Arlington Heights (Hersey) 16:04 5:22
190. 150 Danny McMahon Jr Springfield (Sacred Heart-Grif 16:05 5:22
191. 151 Joe Hosty Sr Frankfort (Lincoln-Way East) 16:06 5:22
192. 152 Tom Laser So Oak Park (Fenwick) 16:06 5:22
193. 153 Chuck Archer Sr Orland Park (Sandburg) 16:07 5:23
194. 154 Walter Vance Sr Edwardsville (H.S.) 16:07 5:23
195. Rich Eber Jr Chicago (Brother Rice) 16:08 5:23
196. 155 Austin Meeker Jr Galesburg (H.S.) 16:10 5:24
197. 156 Nat Smith Sr Bloomington (H.S.) 16:10 5:24
198. 157 Tom Laskowske So Palatine (H.S.) 16:11 5:24
199. 158 Jacob Wear Sr Springfield (Sacred Heart-Grif 16:11 5:24
200. 159 Brad Walwer So Springfield (H.S.) 16:12 5:24
201. 160 Mitch Pajcic Jr Arlington Heights (Hersey) 16:12 5:24
202. 161 Nick Fagan Jr Sycamore 16:12 5:24
203. 162 Matthew Gilmer So Sycamore 16:13 5:25
204. 163 Pat Morris Jr Winnetka (New Trier) 16:13 5:25
205. 164 Doug Rever Jr Bloomington (H.S.) 16:14 5:25
206. 165 Greg Whittle So Galesburg (H.S.) 16:14 5:25
207. 166 Mike Young Sr Orland Park (Sandburg) 16:15 5:25
208. 167 Chris Gray Jr Chatham (Glenwood) 16:15 5:25
209. 168 Kevin Jacobs Fr Rockton (Hononegah) 16:16 5:26
210. 169 Andy Szabo So Bloomington (H.S.) 16:16 5:26
211. 170 Connor Brown So Springfield (H.S.) 16:17 5:26
212. Robbie Eckardt Sr Lincolnshire (Stevenson) 16:18 5:26
213. 171 Kevin Kapolnek So Wilmette (Loyola Academy) 16:20 5:27
214. 172 Topher Leiby So Rock Island (H.S.) 16:21 5:27
215. 173 Drew Hickey So Geneva 16:23 5:28
216. 174 Josh Garrett Sr Chatham (Glenwood) 16:24 5:28
217. 175 Nathan Rice Sr O'Fallon 16:24 5:28
218. 176 Jack Boyle So Oak Park (Fenwick) 16:24 5:28
219. 177 Josh Budnik Jr Naperville (Neuqua Valley) 16:27 5:29
220. 178 Jacob Nelson Jr Edwardsville (H.S.) 16:29 5:30
221. 179 Matt Niendorf Fr Frankfort (Lincoln-Way East) 16:29 5:30
222. 180 Matt Connelly Jr Oak Park (Fenwick) 16:29 5:30
223. 181 Gabe Moreno Fr Galesburg (H.S.) 16:29 5:30
224. 182 Luke Sanchez So O'Fallon 16:30 5:30
225. 183 Albert Ciolek Fr Mt. Prospect (Prospect) 16:30 5:30
226. 184 Gavin Owens Fr O'Fallon 16:30 5:30
227. 185 Dan Hernandez Jr Hoffman Estates (H.S.) 16:31 5:31
228. 186 Josh Rice Sr Rock Island (H.S.) 16:36 5:32
229. 187 Nathan Ebrecht Jr O'Fallon 16:36 5:32
230. 188 Steve Karlson Sr Hoffman Estates (H.S.) 16:39 5:33
231. 189 Sam Morse So Springfield (H.S.) 16:39 5:33
232. 190 Mike Tisza Jr Arlington Heights (Hersey) 16:43 5:35
233. 191 Ben Miller So Glen Ellyn (Glenbard South) 16:44 5:35
234. 192 Adam Aydt Jr Chatham (Glenwood) 16:45 5:35
235. 193 Patrick Ryan Jr Springfield (Sacred Heart-Grif 16:45 5:35
236. 194 Tommy Farrell Jr Rockton (Hononegah) 16:46 5:36
237. 195 Brandon Johnson Jr Chatham (Glenwood) 16:48 5:36
238. 196 Sean Ryan Fr Springfield (Sacred Heart-Grif 16:51 5:37
239. 197 Justin Lee Fr Springfield (H.S.) 16:55 5:39
240. 198 Jacob Midden Sr Springfield (Sacred Heart-Grif 16:58 5:40
241. 199 Gilbert Flores Sr Edwardsville (H.S.) 17:01 5:41
242. 200 Jarrod Goodhue Sr Edwardsville (H.S.) 17:02 5:41
243. 201 Craig Hall Sr Galesburg (H.S.) 17:03 5:41
244. 202 Justin Begyn Jr Rock Island (H.S.) 17:03 5:41
245. 203 Jordan Wolf Sr Rockton (Hononegah) 17:04 5:42
246. 204 Kevin Moroni Sr Rock Island (H.S.) 17:07 5:43
247. 205 Keaton Leach So Sycamore 17:22 5:48
248. 206 Marcus McGee Jr Bloomington (H.S.) 18:17 6:06
249. 207 Alex Hegevall-Clark Sr Winnetka (New Trier) 18:20 6:07
250. 208 Andrew Wise Sr Springfield (H.S.) |