Ana səhifə

Bilgilendirme Kime : eft katılımcısı Banka Genel Müdürlükleri Kimden


Yüklə 57 Kb.
tarix27.06.2016
ölçüsü57 Kb.
Bilgilendirme
Kime : EFT Katılımcısı Banka Genel Müdürlükleri

Kimden : T. Bankalar Birliği Genel Sekreterliği

Konu : KRED-SWFT ve KRED mesajları

Tarih : 4 Ocak 2010
EFT ve SWIFT operasyon çalışma grupları, TC Merkez Bankası (TCMB)’ndan da temsilcilerin katılımıyla 3 Aralık 2009 tarihinde toplanarak KRED-SWFT mesajının kullanımı konusunu görüşmüştür.
Toplantıda, KRED-SWFT alt çalışma grubu tarafından tamamlanan, KRED-SWFT mesajının kullanımının yaygınlaştırılması, bankaların hazinelerinin yapmış olduğu işlemler ve yeni devreye giren MT202COV SWIFT mesajının KRED-SWFT mesajına dönüşümünde yaşanan sıkıntıları giderilmesi amacıyla yürütülen çalışmalar değerlendirilmiş ve aşağıdaki kararlar alınmıştır. Alınan kararlar doğrultusunda mesaj değişiklikleri ve yeni mesaj tipi yaratılması için TCMB’ye başvurulmasına karar verilmiştir.

 


  1. Bankalararası işlemlerde kullanılmak üzere geliştirilen ve halen EFT sisteminde kullanılan KRED-SWFT mesajının hangi işlemlerde kullanılacağını belirlenmesi, bankalar arasında uygulama birlikteliği ve standardı sağlanması için mesaj ile ilgili aşağıdaki tanım yapılmıştır:

Göndericisi ve/veya alıcısı vostro müşterileri olan TL havale ödemeleri ile katılımcının kendi nezdinde TL hesabı bulunan kurum, kuruluş ve müşterilere ilişkin SWIFT veya diğer kanallar aracılığı ile gelen ödemelerde kullanılacaktır.


Ayrıca, katılımcının kendi nezdinde TL hesabı bulunan kurum, kuruluş ve müşterilerin alt hesaplarına ait iletilen ödemeler ile alıcısı 3’ncü taraf ve/veya vostro hesap müşterisi olan TL havale ödemelerinde de KRED-SWFT mesajı kullanılacaktır.” 
Yapılan tanımın 2’inci paragrafı; üçüncü taraf, vostro hesapları ile birlikte aracı kurum-kuruluş ödemelerindeki müşteri hesaplarını kapsamaktadır/tanımlamaktadır. 


  1. Çalışma grubu; katılımcı bankaların katılımcı olmayan bankalarla yaptıkları işlemlerde de KRED-SWFT mesajı kullanılmasına ve katılımcıların (EFT katılımcıları) hesap numarası bulunmayabileceğinden mesajdaki “V5.1 Amir Kurum Hesap Numarası” alanının isteğe bağlı bir alan olarak kullanılmasının önerilmesine karar vermiştir.
  1. Mevcut  KRED-SWFT mesajına 2 karakter uzunluğunda sayısal V5.3 alanının mümkün ise ilave edilmesine karar verilmiştir. Bu alana yazılacak kodların açıklamaları ile KRED-SWFT mesajının hangi SWIFT mesajından üretileceği bilgisi alıcı bankaya iletilmiş olacaktır.  Bu kodlar aracılığıyla KRED-SWFT mesajını alan banka, KRED-SWFT mesajını aldıktan sonra  devamında gelecek HABR-SWFT mesajını bekleyecektir. Kodların daha sonra belirlenmesine karar verilmiştir.
  1. Ayrıca, MT202COV mesajı ile alıcısı bankaya iletilecek bilgileri, alıcı bankaya göndermek üzere EFT sisteminde yeni bir haber mesajı (HABR-SWFT) geliştirilmesi için T.C. Merkez Bankası’na talepte bulunulmasına, MT202COV mesajında bulunan “Sequence B” bölümündeki bilgilerin, HABR-SWFT mesaj geliştirilene kadar HABR-GENL mesajı ile iletilmesine karar vermiştir. “MT202COV” mesajına istinaden hazırlanan KRED-SWFT mesajında “açıklama” alanına, alınan mesajı belirtmek amacıyla “202C” ve HABR-GENL mesajının gönderilmesi gerekmesi durumunda “202CH” kodu yazılmasına karar verilmiştir. Açıklama alanına yazılacak bu bilgiler ile alıcı banka KRED-SWFT mesajıyla birlikte HABR-GENL mesajı alacağına ilişkin bilgi edinmesi sağlanacaktır. HABR-GENL mesajına tutarın da yazılmasına karar verilmiştir.

TBB/EFT ve SWIFT operasyon çalışma grupları toplantısı/3 Aralık 2009


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət