Ana səhifə

Basın Bildirisi 15 Kasım 2012 Pera Müzesi’ndeki


Yüklə 31.5 Kb.
tarix18.07.2016
ölçüsü31.5 Kb.

Basın Bildirisi

15 Kasım 2012Pera Müzesi’ndeki


Altın Çocuklar 16. - 19. Yüzyıl Avrupası’ndan Portreler” sergisi için Prof. Dr. İlber Ortaylı eşliğinde özel gezi düzenlendi;
İlber Ortaylı:

Mihrimah Sultan gerçekten güzel bir kadındı”Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’nde 13 Ekim’de ziyarete açılan “Altın Çocuklar 16. - 19. Yüzyıl Avrupası’ndan Portreler” sergisi için dün akşam (14 Kasım Çarşamba) akademisyenler, basın ve yabancı misyon temsilcilerinin katıldığı özel bir gezi düzenlendi. Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın engin bilgisi ve yorumlarıyla renklenen özel gezide, aralarında Kanuni Sultan Süleyman ile Hürrem Sultan’ın kızı Mihrimah Sultan’ın portresinin de olduğu Altın Çocuklar sergisi farklı bir bakış açısıyla izlendi.
İçeriği açısından dünyadaki tek örnek olan Yannick ve Ben Jakober Vakfı Çocuk Portreleri Koleksiyonu’nundan derlenen “Altın Çocuklar 16. - 19. Yüzyıl Avrupası’ndan Portrelersergisinde, aralarında Fransa Kralı XIV. Louis, İspanya Kralı IV. Felipe’nin kızı Prenses Margarita, II. Jozef, Asturias Prensi I. Louis, III. Cosimo de Medici, Baden Durlach Prensi Frederick, Hohenzollern Hechingen’li Alman Prensi Frederick Hermann Otto, İspanyol Prensi Francisco de Paula, Galler prensleri VI. Edward ve I. Charles, Savoyalı Filippo Emanuele, İspanya Kralı III. Carlos, İspanya Kraliçesi II. Isabel’in de bulunduğu, çoğunluğu Avrupa kraliyet ailelerine ve yüksek aristokrasisine mensup çocukların portreleri yer alıyor.
Gezide, Mihrimah Sultan’ın portresine gösterilen ilgi üzerine, Prof. Dr. İlber Ortaylı “Kanuni Sultan Süleyman ile Hürrem Sultan’ın kızı Mihrimah Sultan gerçekten güzel bir kadındı. Kendisi gibi eşi de çok zengindi. Birçok hayır kurumu inşa ettiler” dedi.

6 Ocak 2013’e kadar Pera Müzesi’nde ziyarete açık kalacak olan “Altın Çocuklar 16. - 19. Yüzyıl Avrupası’ndan Portrelersergisi için, talep üzerine özel geziler düzenlenmeye devam edilecek.www.peramuzesi.org.tr

duniaa.com/peramuzesi

facebook.com/PeraMuzesi.Museum

twitter.com/PeraMuzesi

www.plan-pr.com
Detaylı bilgi: Birgül Şener / Plan PR (212) 211 41 00, (532) 657 78 94, birgul@plan-pr.com


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət