Ana səhifə

AKŞam ankara merkezli 20 ilde operasyon


Yüklə 135.5 Kb.
tarix27.06.2016
ölçüsü135.5 Kb.AKŞAM

Ankara merkezli 20 ilde operasyon

Ankara merkezli 20 ilde düzenlenen 'usulsüz dinleme' operasyonunda, hakkında gözaltı kararı bulunan 45 şüpheliden 30'u yakalandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü "usulsüz dinleme" soruşturması kapsamında sabah saatlerinde Ankara merkezli 20 ilde operasyon başlatıldı, 30 şüpheli gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosunda görevli cumhuriyet savcısının talimatıyla, sabah erken saatlerde Ankara, İzmir, Kayseri ve Sivas'ın arasında bulunduğu 20 ilde düzenlenen operasyonda hakkında gözaltı kararı bulunan 45 kişiden 30'u yakalandı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünde de bir dönem görev yapan eski emniyet müdürleri M.D. ve H.G'nin ise firari olduğu öğrenildi. Operasyon kapsamında gözaltına alınan zanlılar, yakalandıkları kentlerde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra soruşturmanın yürütüldüğü Ankara'ya gönderilecek.

"Siyasetçiler, gazeteciler, yargı mensupları ve iş adamlarını dinlemişler"

Operasyon kapsamında siyasetçiler, gazeteciler, yargı mensupları ve iş adamlarının arasında olduğu 432 kişiyi usulsüz dinledikleri iddiasıyla hakkında gözaltı kararı bulunan ve adreslerinde arama yapılan şüphelilerden 30'u yakalandı.

Şüphelilerin AK Parti, CHP, MHP, BBP ve DYP'li siyasetçileri, Türk Silahlı Kuvvetleri, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, Anayasa Mahkemesi ve Danıştay mensupları ile iş adamları ve gazeteci 432 mağdurun telefonlarını usulsüz dinledikleri bildirildi.

Mağdurlar

Soruşturma dosyasında siyasetçiler, yüksek yargı ve TSK mensupları, bürokratlar ve gazetecilerin aralarında olduğu 432 mağdur bulunduğu, suçlamalara konu tarihin ise 2007-2009 dönemi olduğu belirtildi.

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in de arasında olduğu mağdurlardan bazıları şöyle:

"Abdüllatif Şener, Emin Şirin, İhsan Şener, Metin Külünk, Mustafa Çetin, Sevgi Kurtulmuş, Erdoğan Bayraktar, Turgut Altınok, Serhat Kemal Yılmaz, Atanur Göncü, Aydın Ayaydın, Bülent Tanla, Çetin Soysal, Oya Batum, Ayşe Mine Aygün, Şükran Kütükçü, Mehmet Bekaroğlu, Ahmet Deniz Bölükbaşı, Atilla Kaya, Azmi Karamahmutoğlu, Bülent Didinmez, Enver Demirel, Erkan Bülent Haberal, Hasan Özdemir, Koray Aydın, Mehmet Şandır, Mevlüt Karakaya, Mustafa Cihan Paçacı, Oktay Vural, Ömer İzgi, Ömer Karakaş, Ümit Özdağ, Hasan Ufuk Söylemez, Namık Kemal Zeybek, Yalçın Topçu, Mustafa Destici, Hasan Çağlayan, Zeki Çatlı, Ahmet Akyalçın, Ferda Paksüt, Haydar Özler, Nilgün Özgüldür, Serruh Kaleli, Ali Dursun Ulusoy, İlyas Arlı, Ahmet Ceylani Tuğrul, Günsal Albayrak, Gürsel Mor, Cengiz Öner, Erkan Çanak, Kazım Dağdeviren, Mehtap Ayrancı, Murat Gök, Nesrin Göktaş, Zekeriya Sevimli, Zerrin Şakrak, Keramettin Kurt, Çetin Seçgin, Nur Bilgen, Halit Edip Başer, Ahmet Hurşit Tolon, Tamer Akbaş, Orhan Yöney, Mehmet Çavdaroğlu, Rıza Küçükoğlu, Yavuz Ertürk, Ünal Karaosmanoğlu, Veli Küçük, İdris Koralp, İbrahim Aydınlı, Sabri Davaz, Tevfik Bilgin, Yavuz Ayan, Hasan Köktaş, Cemil Kılıç, Hüseyin Karataş, Mehmet İbiş, Metin Başlı, Cemalettin Tüney, Mustafa Yılmaz, Yusuf Günay, Yusuf Tülek, Ali Kolat, Behçet Oktay, Arif Akkelle, Osman Ak, Sabri Uzun, Emin Arslan, Ahmet Sula, Faruk Ünsal, Mustafa Gülcü, Ahmet Hakan Coşkun, Aslı Aydıntaşbaş, Bilal Çetin, Cüneyt Özdemir, Ertuğrul Özkök, Hüseyin Gülerce, Uğur Dündar, Akif Beki, Mustafa Balbay, Mehmet Ali Birand, Mehmet Fatih Karaca, Nuri Elibol, Oray Eğin, Sedat Ergin, Şükrü Küçükşahin, Fatih Çekirge, Cavit Çağlar, Cem Duna, Murat Yalçındağ, Salih Bezci, Arzuhan Doğan Yalçındağ, Ali Koç, Mustafa Rahmi Koç, Nihat Özdemir, Aziz Yıldırım, Vuslat Doğan Sabancı, Yekta Saraç, Alparslan Işıklı, Mehmet Bayraktar, Ergun Özbudun, Hasan Ünal, Mehmet Tuncay Birand, Tunçalp Özgen, Ali Şafak, Ünal Yarımağan, İlknur Vural, Müşerref Yiğit ve Erkan Uğur."

Sahte isimle dinleme kararı

Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı ile Ankara İstihbarat Şube Müdürlüğü personeli tarafından dinlenecek kişilerin kimlikleri ve telefon numaraları gizlenerek, telefonlarının IMEI numaraları ve sahte isimler kullanılarak dinleme kararları alındığı, işlemler gerekçelendirilirken mağdurların ilgileri bulunmayan organize suç örgütleri ve terör örgütleriyle irtibatlı gösterildikleri ileri sürülmüştü.AKŞAM

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'na 'partiden ihraç' istemi

Eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, cuma namazı iznine ilişkin genelgeye destek verdiği gerekçesiyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun partiden ihracı istemiyle CHP'ye başvuracağını belirtti.

Eminağaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 1975'te Karayolları Genel Müdürlüğü çalışma saatlerinin, cuma namazı saatine göre düzenlenmesine ilişkin işlemin, "laiklik ilkesine" aykırı bulunarak ve inanç özgürlüğü içinde kalmadığı gerekçesiyle Danıştay tarafından bir yıl sonra iptal edildiğini ifade etti.

Refah Partisi iktidarı döneminde 1997'de çalışma saatlerinin iftar saatlerine göre düzenlenmesine ilişkin çıkartılan Bakanlar Kurulu kararının da "laiklik ilkesine aykırı olduğu ve inanç özgürlüğü içinde kalmadığı" gerekçesiyle Danıştay tarafından iptal edildiğini belirten Eminağaoğlu, "CHP dahil bugünkü tüm siyasi partilerin, bu düzenlemede yan yana yer alarak laikliğe aykırılık ortak paydasında buluştuklarını" savundu. Ömer Faruk Eminağaoğlu, şu görüşleri ileri sürdü:

"TBMM'deki bütün siyasi partilerin, laikliğe aykırılığı daha önce açıkça ortaya konulan böyle bir konuda suskun kalmaları, asla ve asla kabul edilemez. Çağrım bir yurttaş olarak diğer partilere, parti üyesi bir kişi olarak ise partim CHP'nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na ve yönetimine hitaben olup, anılan kişileri istifaya davet ediyorum. Partimin genel başkanı ve ilgili yöneticilerinin eylemi, parti anayasası olan Parti Tüzüğü'nün 2. ve 3. maddelerine açıkça aykırı olmakla, kendileri hakkında Parti Tüzüğü'nün 70/1-a-b maddeleri uyarınca önlemli olarak kesin ihraç istemiyle Partinin yetkili organına bugün başvuru yapacağım."

AKŞAM

CHP'li vekil TRT'yi bastı, tehditler savurdu: Bu kapıyı kırarım ben!

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, TRT binasını basarak TRT Genel Müdürü Şenol Göka'ya hakaret etti, binadaki kapıları kırma tehdidinde bulundu.

CHP Milletvekillerinden oluşan bir grup bugün TRT Genel Müdürlüğü'ndeydi.

Randevuları olmadığı halde Genel Müdür Şenol Göka’nın makamına girmeye çalışan milletvekilleri kapıyı kırma tehdidinde bulundu.

Özel Kalem de nezaketle ağırlanan CHP’li grup, TRT Genel Müdürü Şenol Göka gelince de kaba tavırlarını sürdürdü.

HABERTÜRK

MHP'de 'Hayırlı cuma' hazırlığı

MHP'de muhalifler, “Yasal olarak başvuru işleminin gerçekleştiğini ispatlamak” ve sonrasında mahkemeye başvurabilmek için imzaları genel merkeze noter eşliğinde sunacak

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, muhaliflerin imzalarını kabul etmeyeceklerini belirterek, mahkeme yolunu göstermesinin ardından muhalefet cephesi durum değerlendirmesi yaptı, Meral Akşener, Koray Aydın ve Sinan Oğan imza toplama çalışmasına son verdi. Toplanan imzaların, üç olası adayın avukatlarınca cuma günü “Hayırlı cuma” denilerek genel merkeze sunulacağı kaydedildi. Bahçeli’nin, imzaları kabul etmeyecekleri açıklaması nedeniyle muhalifler, “Yasal olarak başvuru işleminin gerçekleştiğini ispatlamak” ve sonrasında mahkemeye başvurabilmek için imzaları genel merkeze noter eşliğinde sunacak.

‘KAYYUM’ TALEBİ

MHP Genel Merkez yetkilileri, muhaliflerin demokratik hakkını kullanıp imza verebileceğini, genel merkezin de bunları inceleyeceğini söyledi. Muhalifler, imzaların gereğinin yerine getirilmesi için 15 günlük süre olduğunu savunurken, genel merkez süre sınırlaması olmadığını, imzaların tek tek gerçekliğinin tespitinin zaman alabileceğini belirtti. Bu durumda muhalifler ise 15 gün içinde imzaların gereği olarak kongrenin toplanması yönünde karar alınmazsa, mahkemeye başvuruda bulunacak. Muhalifler, genel merkezin tüzüğe aykırı hareket ederek, imzaların gereğini yerine getirmediğini savunacak ve kongrenin toplanması için partiye kayyum atanmasını talep edecek.

"GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ" "GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ"

SAVUNMA VE TEMYİZ

Genel merkez ise bu süreçte mahkemeden gelecek savunma hakkını olabildiğinde zamana yayarak kullanacak. Mahkemeden çıkacak karar da genel merkez tarafından temyiz edilecek. Genel merkez, olası kayyum kararını Yargıtay’a götürecek. Bu sürecin, kampta alınan karar gereğince 9 Ekim 2016’da başlayacak ilçe ve il kongrelerine kadar sürdürülmesi hedefleniyor. Böylece, mahkemeye yapılan itirazın temelini oluşturan başvurudaki imzaların sahibi olan üst kurul delegelerinin delegelikleri, başlayan kongre süreciyle birlikte düşürülmüş olacak.HABERTÜRK

İran Büyükelçisi: Yakında güzel haberler olacak

İran’ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bigdeli, 'Çok yakın zamanda güzel haberler olacak. İki ülke arasında ziyaretler gerçekleşecek.' dedi.

İran’ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bigdeli, dün 8. Büyükelçiler Konferansı’na katılarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yaptığı konuşmayı dinledi.

Bigdeli, yaptığı açıklamada, Çavuşoğlu’nun İran ile ilgili sözleri nedeniyle kendisini tebrik ettiğini belirtti.

‘DÜŞMANLARIMIZ İLİŞKİYİ BOZMAYA ÇALIŞIYOR’

Bigdeli, “Bunlar gerçek sözlerdir. İlişkilerin geliştirilmesi için diplomatlar çaba sarf ediyorlar. Düşmanlarımız da ilişkileri bozmaya çalışıyor. Ama bizim gücümüz bunları yenecek. Çok yakın zamanda güzel haberler olacak. İki ülke arasında ziyaretler gerçekleşecek. İran ve Türkiye, Ortadoğu’daki sorunların çözülmesine ev sahipliği yapmalıdır. Rusya ve Suudi Arabistan’ın kendi yolları var ama Türkiye ve İran başkadır” ifadesini kullandı.HABERTÜRK

Operasyon sonrası plan hazır

Hükümet, güvenlik politikalarıyla eşzamanlı olarak bir kısmı uygulamaya giren sosyal politikalara hız verecek. Özellikle genç kuşak üzerinde terör örgütünün etki alanı oluşturmamasına dikkat edilecek.

AK Parti’nin hafta sonu Afyonkarahisar’da gerçekleştirdiği çalışma kampında ‘Terörle Mücadele ve Güvenlik’ oturumunda konuşan İçişleri Bakanı Efkan Âlâ, hendekler kapatıldıktan, sonra terörle mücadelenin bitmeyeceğini, terör örgütünün bölge halkıyla irtibatını kesmek için etkin bir mücadeleyi hayata geçireceklerini kaydetti.

SOSYAL POLİTİKALAR BÖLGEDE HIZLANACAK

Buna göre hükümet, güvenlik politikalarıyla eşzamanlı olarak bir kısmı uygulamaya giren sosyal politikalara hız verecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ile yapılacak projeler uygulamaya girecek. Bölgedeki çocuk ve gençler için spor tesisleri, gençlik ve kültür merkezleri daha işlevsel olarak kullanılacak. Üniversiteler, kültürel hayata katkı sağlayan etkinlikler düzenleyecek. Özellikle genç kuşak üzerinde terör örgütünün etki alanı oluşturmamasına dikkat edilecek. Psikolog, sosyolog ve akademisyenlerle sokak ziyaretleri yapılacak. Öğretmen ve doktorların bölge halkıyla daha yakın ilişki kurması sağlanacak. Çocuklara kitap, oyuncak, bilgisayar, bilgisayar oyunu dağıtımı gibi birçok proje hayata geçirilecek. Maddi durumu iyi olmayan ailelere ücretsiz internet erişimi sağlanacak.

"BU YOL YOL DEĞIL"

İçişleri Bakanı Âlâ, “İdareciler Günü” nedeniyle düzenlenen programda, teröristlere “Bu yol, yol değildir. Yol yakınken bu yoldan dönün” çağrısı yaptı. Terörle mücadelenin terör bitene kadar devam edeceğini belirten Âlâ, “İnsanları sokağa çağırıp, şiddete çağırıp sonra da ‘Bakın neler oluyor’ diyerek fotoğraf göstermenin akılla izahı yoktur. Onu sokağa çağırırsan, eline silah verirsen devlet güçleri seyredecek mi?” dedi

HÜRRİYET

Suriyelilere ‘çalışma izni’ geliyor

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye’deki Suriyelilere, Türkiye’nin hassasiyetlerini de dikkate alan bir çalışma izni verilmesi ilgili yasal düzenlemenin Bakanlar Kurulu yönetmeliği olarak önümüzdeki günlerde yayınlanacağını açıkladı.

BAŞBAKAN Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Suriyelilere verilen çalışma izinleri konusunda yeni düzenleme yapılacağını açıkladı. 2 milyon 411 bin Suriyelinin Türkiye’ye geldiğini ve 7 bin 351’ine çalışma izni verildiğini aktaran Kurtulmuş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hazırladığı yeni düzenleme ile Suriyelilerin Türkiye ekonomisine katkı sağlayacaklarını söyledi. Bakanlar Kurulu dün, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplandı. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Kurtulmuş şunları söyledi:

AR-GE REFORM PAKETİ

“Ekonomide hem nitelikli büyümeyi sağlamak ve sürdürmek, hem de orta gelir tuzağına düşme riskini ortadan kaldırmak için Ar-Ge’de devrim niteliğinde adımlar atılmaya ihtiyaç var. 2002’de Türkiye’nin Gayri Safi Milli Hasılası’nın 0,53’ü Ar-Ge’ye giderken 2014 yılı itibari ile yüzde 1.03’e çıkmıştır. 2023 hedefimiz de bu payın yüzde 3’e çıkmasıdır. Ar-Ge reform programı ile ilgili yasal düzenlemeler önümüzdeki günlerde parlamentoya sevk edilecek.

YÜZDE 10 KOTASI OLACAK

Türkiye’de bulunan Suriyelilere, Türkiye’nin hassasiyetlerini de dikkate alan bir çalışma izni verilmesi için Bakanlar Kurulu yönetmeliği ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yaptığı çalışma ele alındı. Bununla ilgili yasal düzenleme de Bakanlar Kurulu yönetmeliği olarak önümüzdeki günlerde yayınlanacak.Suriyelilere verilen bu çalışma izni Türkiye’deki vatandaşlarımızın istihdamlarını kısıtlayacak bir alan değildir. Öncelikli olarak geçici koruma sağlanan yabancılar geçici kimlik belgesi düzenlendikten 6 ay sonra çalışma izni için başvurabilecek. Türkiye’nin herhangi bir yerinde değil, İçişleri Bakanlığı tarafından kendilerine kimlik belgesi verilen ikamet ettiği illerde çalışma hakkına sahip olacak. Çalıştıkları iş yerindeki toplam çalışan sayısının yüzde 10’unu geçemeyecekler. Başvuru tarihinden itibaren geriye dönük 4 haftalık sürede açık bulunan işyerlerinin kapatılmadığı hallerde yüzde 10 kotasının dışına çıkılabilecek. Ayrıca geçici tarım ve hayvancılık işleriyle uğraşacak Suriyeliler için, valiliklerin ihtiyaca göre bu kotayı esnetilebilecekler. Suriyeli sağlık personeli ve eğitimciler için Çalışma Bakanlığı’nın izinleri dışında Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK gibi kurumların olurları alınacak. Suriyeli sığınmacılar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı bakımından Türk vatandaşlarının sahip olduğu yükümlülüklere tabi olacaktır.

BEYİN AVCISI ÜLKELER

Kayıt dışı istihdamın önüne geçilecek ve Türkiye’de iş hayatına katkı sağlayacak önemli bir düzenleme. Gelip burada beyin avcılığı denilen üst düzey okumuş insanları alıp kendi ülkelerine götürenler oldu. Yeni Suriye kurulana kadar büyük oranda bu insanlar burada. Buradaki Suriyelilerin iş dünyasına katılmalarına müsaade edelim. Suriyeliler sadece kırmızı ışıkta mendil satan çocuklardan ibaret değil. Artık Suriyeliler kendileri onlara bir takım yardımlarla destekleri ile değil kendi alın terleriyle değil ekonomik kalkınmaya katkıda bulunsunlar.”

MİLLİYET

Dış politikada popülizm ve hamasete kesinlikle yer yok’

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) 8. Büyükelçiler Konferansı kapsamında organize ettiği yemek Ankara'da bir otelde gerçekleşti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Dış politikada popülizm ve hamasete yer yoktur. Her zaman mutedil ve temkinli bir dil kullanıp, yapıcı ve yaratıcı öneriler getireceğiz. Etnik, dinsel ve bölgesel milliyetçiliği reddetmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

8. Büyükelçiler Konferansı, dün Ankara Marriott JW Oteli’nde başladı. Konferansın bu yılki teması, 23- 24 Mayıs’ta Türkiye’nin evsahipliğinde düzenlenecek Birleşmiş Milletler (BM) Dünya İnsani Zirvesi kapsamında, “Kriz Yönetimi: İnsani Çözümler” olarak belirlendi. Konferans 16 Ocak’a kadar sürecek. Çavuşoğlu, dün Sabah konferans öncesinde büyükelçilerle birlikte Dışişleri Şehitliği ile Anıtkabir’e ziyarette bulundu.

Konferansın açılışına, Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş, AB Bakanı Volkan Bozkır, Gençlik ve spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, eski bakanlardan Hikmet Çetin, bazı milletvekilleri ve çok sayıda emekli büyükelçi katıldı. Milletvekilleri arasında eski Musul Başkonsolosu ve CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz dikkati çekti.

Çavuşoğlu, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, ilk kez düzenlenecek Birleşmiş Milletler (BM) Dünya İnsani Zirvesi’ni 23-24 Mayıs’ta İstanbul’da yapacaklarını, akabinde 27-29 Mayıs’ta Antalya’da en az gelişmiş ülkelerin lider ve bakanlarını bir araya getireceklerini anlattı.

‘En büyük gücümüz’

Gelecek dönemde Türkiye’nin dış politikasını dünya kamuoyuna daha etkili bir iletişim stratejisiyle anlatması gerektiğini belirten Çavuşoğlu, “Dış politikada popülizm ve hamasete yer yoktur. Her zaman mutedil ve temkinli bir dil kullanıp, yapıcı ve yaratıcı öneriler getireceğiz. Etnik, dinsel ve bölgesel milliyetçiliği reddetmeye devam edeceğiz” dedi. Çavuşoğlu, büyükelçilere hitabını, “Ustalığınız, bilgeliğiniz, tecrübeniz ve sağduyunuzla bizim en büyük gücümüzsünüz” dedi.

Konuşması sırasında Suriye’nin geleceğinde Esad’a yer olmadığını belirten Çavuşoğlu, Suudi arabistan-İran gerginliği konusunda iki ülkeye sağduyu çağrısı yaptı.

Kıbrıs’ta devam eden müzakere sürecinde de değinen Çavuşoğlu “İnşallah, Kıbrıs meselesinin çözümü için fazla beklemek zorunda kalmayacağız” dedi.Çavuşoğlu ABD’de cumhuriyetçilerin başkan adaylarından Doland Trump’ın İslam karşıtlığını körükleyen ve Müslümanları hedef alan açıklamalarından da rahatsızlık duyduklarını kaydetti.

SABAH

FETÖ, BİRLİĞİMİZ İÇİN AÇIK TEHDİT

FETO, birliğimiz için açık tehdit Dışişleri Bakanı Çayusoğlu, Ankara'da topladığı büyükelçilere Paralel Yapıyla mücadele konusunda net mesaj verdi: MİLLETİMİZİN parası ve inancını sömürmeye çalışan bu yapı, ülkemizin birliğine, dirliğine yönelmiş açık bir tehdit. Yurtdışında ülkemiz aleyhine hangi kirli planı deşifre etsek, arkasında hep onları gördük. Bakanlık olarak mücadelede talimatımız açık ve net. 20'DEiraK ta yapıcı adımlar attık" Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Milletimizin samimi duygularını istismar ederek, parasını ve inancını sömüren Paralel Yapı, ülkemizin birliğine ve dirliğine yönelmiş açık bir tehdittir Kriz Yönetimi ve İnsani Çözümler temasıyla düzenlenen Sekizinci Büyükelçiler Konferansı dün Ankara'da başladı. Dünyanın dört bir yanın- E da görevli Türk büyükelçileri bir araya getiren ve her yıl düzenlenen konferansta açılış konuşmasını Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptı. Çavuşoğlu çarpıcı açıklamalarda bulundu: MÜCADELE SÜRECEK: Milletimizin samimi duygularını istismar ederek, parasını ve inancını sömürmeye çalışan Paralel Yapı, ülkemizin birliğine ve dirliğine yönelmiş açık bir tehdittir. Yurtdışında ülkemiz aleyhine hangi kampanyayla karşılaşsak, hangi kirli planı deşifre etsek, arkasında hep Paralel Yapı'yı gördük. Paralel Yapı ile mücadelede çok önemli adımlar attık, atmayı sürdüreceğiz. Bu konudaki tavrımız, talimatımız açık ve nettir. İHANETE UĞRADIK: Türkiye'de huzur ve barışın önüne çukur kazarken, Rusya'yla yaşadığımız sorunda soluğu Moskova'da alanların ihanetine de şahit oluyoruz. İnşallah bundan sonra bu tür yaklaşımlar millet nezdinde olduğu kadar, mensubu oldukları partilerce de dışlanır. Dış politikayı milli menfaatler doğrultusunda ele alan yaklaşımın bütün partilerimizce benimsendiğini görmek isteriz. VİYANA SÜRECİ: Viyana süreci, muhalefetin merkezinde yer aldığı siyasi çözüm çabalarına ivme kazandırdı. Riyad'da muhalifler kendi müzakere heyetini seçti, koordinatörünü belirledi. Muhalefet üzerine düşeni yapmıştır. Şimdi de gözler rejimdedir. Viyana sürecine göre, rejimin de müzakere heyetini belirlemesi gerekiyor. PKK, PYD VE DAEŞ AYNI: Terörün yarattığı acı ve tahribatı en iyi biz anlarız. Suriye ve Irak'taki terörist gruplara katılmayı planlayan yabancıların geçişlerini engellemek amacıyla gerekli tüm önlemleri alıyoruz. Terörizmle mücadele konusundaki kararlı tutumumuzu sürdürüyoruz. Bizim için "iyi terörist, kötü terörist" yoktur. PKK, DHKP-C, El-Kaide ve El Nusra neyse, PYD/YPG ve DAEŞ de odur. İSLAMOFOBİ: Bazı adayların İslam karşıtlığını körükleyen ve Müslümanları hedef alan açıklamalarından rahatsızlık duyuyoruz. İslamofobi illetinin Avrupa'dan ABD'ye sıçramasını istemiyoruz. "BAŞİKA'DA eğitim için bulunan askerlerimizi korumak amacıyla bir intikal gerçekleştirdik. Bu sevkıyat, üçüncü ülkelerin kışkırttığı abartılı haberlerin de etkisiyle, Bağdat'ta hassasiyet yarattı. Bu hassasiyet karşısında yapıcı adımlar attık. Irak bizim en önemli komşularımızdan biridir. Biz, Irak'ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı duyuyoruz. Bu konuda hiç kimsenin tereddüdü olmamalıdır. Rus makamlarının aşırı tepkilerine rağmen, gerilimi artıran taraf olmadık. Soğukkanlı ve itidalli bir tutum izledik. Rusya Yönetimini aklıselime davet etmeyi sürdürüyoruz. Diğer taraftan, zarara uğrayan şirketlerimizin ve vatandaşlarımızın durumuyla çok yakından ilgileniyoruz

STAR

Bakan Ala'dan terör örgütü üyelerine: Bu yol yol değil

İçişleri Bakanı Efkan Ala, terör örgütü üyelerine seslenerek, "Bu gidişat gidişat değil, bu yol yol değildir. Derhal kendinizi gözden geçirin ve millete eziyet etmekten vazgeçin" dedi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, İdareciler Günü dolayısıyla Vilayetler Evi'ndeki programda konuştu.

Ala, Güneydoğu'da devam eden terör operasyonları konusunda, "Silopi ile ilgili birkaç gün içinde netice alacağız. Yüzde doksanların üzerine çıktı bu barikatların, hendeklerin temizlenmesi ve terörden arındırılması. Diğer iki ilçemizde Sur ve Cizre'de bir müddet daha devam ediyor ama hızlı mesafe alacağız" ifadesini kullandı.

Sokağa çıkma yasağı bulunan üç yer olduğunu hatırlatan Ala, bu kararların vatandaşların zarar görmemesi için alındığını belirtti.

"Silopi ile ilgili birkaç gün içinde netice alacağız"

"Bu iş hiç olmasın arzu ederiz" diyen Ala, şöyle devam etti: "Ama ne eksik varsa gideririz. Vatandaşlarımızın hayatlarını korumak, onların geleceklerini karartmamak için sokağa çıkma yasaklarını ilan ediyoruz. Silopi ile ilgili birkaç gün içinde netice alacağız. Yüzde doksanların üzerine çıktı bu barikatların, hendeklerin temizlenmesi ve terörden arındırılması. Diğer iki ilçemizde Sur ve Cizre'de bir müddet daha devam ediyor ama hızlı mesafe alacağız. Başka yerlerde olanları da temizleyeceğiz. Oradaki kardeşlerimizi teröristlerin ve terörden beslenenlerin inisiyatifine asla terk etmeyeceğiz. Biz 78 milyon kardeşiz."

- "Yol yakınken geri dönün"

Terör örgütü üyelerine seslenen Ala, "Onlara da çağrı yapıyorum: Bu gidişat gidişat değil, bu yol yol değildir. Derhal kendinizi gözden geçirin ve millete eziyet etmekten vaz geçin biz zaten bize düşeni yapacağız ve sonuç da alacağız. Yol yakınken geri dönün. Bu anlayış anlayış değil" ifadesini kullandı.

Terörden zarar gören bölgelerde vatandaşların ihtiyaç ve sıkıntılarının giderilmesi için gerekli çalışmaların yapıldığına vurgu yapan Ala, dört koldan kalkınma ve gelişmenin sağlanması için tedbirler alındığını bildirdi.

Teröre prim vererek, teröristin arkasında durarak alınacak bir mesafe olmadığına değinen Ala, "İnsanları sokağa çağırıp, şiddete çağırıp sonra da bakın neler oluyor diyerek fotoğraf göstermenin akılla izahı yoktur. Onu sokağa çağırırsan eline silah verirsen devlet güçleri seyredecek mi? Bu toplum merhametlidir, devlet de merhametlidir ama merhametten maraz doğmasına asla izin vermez. O merhametini, o iyi niyetini kötüye kullananlara da haddini bildirir. Onun için 600 yıl bu coğrafyada dünyaya adalet ve insanlık götürdü" dedi.

Mardin'de 50 bin olan turist sayısının 1 milyona çıktığına işaret eden Ala, şu ifadeleri kullandı: "Yönetim diyordunuz belediyeyi seçtiniz. Sandıkta millet kimi seçerse o iş başına geliyor. O rakamları daha yukarı çıkartman gerekmez mi? Bütün bunlar, hizmet ederseniz diye bu imkanlar veriliyor. Millete eziyet etmeye başladığınız anda bütün milleti karşınızda devletle birlikte bulursunuz. Hizmetin yerini eziyetin almasına asla fırsat vermeyiz. Oradan sağduyulu insanların evlerine el koyup oradan göç etmelerini sağlamak... Onlardan başka hiç kimsenin de barınmamasını sağlayacak terör eylemlerine asla izin vermeyeceğiz. Bu anlayışı hak ettiği yere göndereceğiz. Böyle şey olmaz. Oralardan arındırılacak. Bu anlayışın yerleşmesine asla izin verilmez. Hendekler de arındırılacak, arındırılıyor da zaten. Barikatlar da kaldırılacak, bombalar da o tuzaklar da yok edilecek, ediliyor."

Bakan Ala, cenazeleri defnetmek için almayan belediyeleri de eleştirdi. Ala, çocuklardan sonra cenazelerin de istismar edildiğini, sözün ve insanlığın bittiği yerde olunduğunu söyledi.

- "Sivil anayasaya ihtiyacımız var"

Sivil anayasaya ihtiyaç duyulduğunun da altını çizen Ala, ülkenin darbe ürünü anayasadan kurtulması gerektiğine değindi.

Ala, şunları kaydetti: "Ruhu bir kere problemli. Ruhu milletin iradesini zaptu rapt altına almaya çalışan bir anlayışı yansıtıyor. Öyleyse sivil bir anayasa elbette uzlaşma ile mutabakatla, toplumun genel isteğiyle örtüşen bir yaklaşımla bir anayasa düzenlemesinden bahsediyoruz. Öyleyse bir ciddi anayasa değişikliğine ihtiyacımız var. Ülkeyi yöneten aynı zamanda AK Parti'nin üyesi olarak tercihlerimizi ortaya koyuyoruz. Türkiye'de koalisyonlara ebediyen hayır diyecek, koalisyon ihtimalini dahi ortadan kaldıracak, istikrarını sağlayacak, demokratik biçimde yapılacak bir başkanlık sistemini tercih ediyoruz. Ama Türkiye bunları tartışıyor. Parlamenter sistemi, başkanlık sistemini, karma sitemi tartışıyor. Türkiye'nin en büyük kazanımı bunları tartışıyor olmasıdır."

DEAŞ ile mücadele

Türkiye'de terörle mücadelenin sürdüğünü ve süreceğini belirten Ala, "Terörle mücadele ne zamana kadar devam edecek? Terör bitinceye kadar devam edecek. Hiç burada duraksamaya imkan ve ihtimal yoktur" diye konuştu.

Sınır dışı edilen kişiler ve yakalananlarla ilgili de açıklamalarda bulunan Ala, şöyle devam etti: "DEAŞ'la mücadelede zaman zaman rakam veriyoruz. 124 ülkeden 35 bin 970 kişiye giriş yasağı koymuşuz. Bu istihbarat alışverişidir. Ama görüştüğümüzde o ülkenin içişleri bakanlarına, dışişleri bakanlarına şunu söylüyoruz, bizim 3 milyona yakın misafirimiz var, göç yolları üzerindeyiz, bir de siz işinizi yapın diye onları ayrıca ikaz ediyoruz. Yine 92 ülkeden 2 bin 896 kişiyi Türkiye'de yakalayıp sınır dışı ettik. Birçok alanda terörle mücadele de bizim gündemimizde. Sahil Güvenlik çok bilinmiyor. Orada da 2012'deki rakamlar dikkate alındığında 146 bine çıkmış. Yani 146 bin kişiyi biz yakaladık, onları getirdik, bizim merkezlerimiz var, bir kısmını geri gönderdik. Şunu açık yüreklilikle söylemeliyiz, biz bize düşeni yapıyoruz. Ama AB, batı ülkeleri burada bir yangın var, üzerilerine düşeni yapıyorlar mı? Çok konuşup az iş yapıyorlar."

Bakan Ala, Türkiye'nin sorun çözme kapasitesini artırdığını vurgulayarak, "Eğer sorunları çözebiliyorsanız, çözüm kapasitenizi artırabiliyorsanız sorunların altında, problemlerin altında kalmazsanız. Türkiye o işi geçmiştir. Riskleri fırsata dönüştürebilecek kapasiteye ulaşmıştır. O fırsatları da çözüm kapasitesini artırarak milletimiz hizmete dönüştürecektir. Bu yolda devam edeceğiz" ifadesini kullandı.STAR

AK Parti'de 3 ile gidecek vekiller belli oldu

AK Parti'nin milletvekili çıkaramadığı Tunceli, Hakkari ve Şırnak'a gidecek üçer vekil belli oldu.

AK Parti'de 3 ile gidecek vekiller belli oldu

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım seçiminde partisinin milletvekili çıkaramadığı Hakkari, Şırnak ve Tunceli'ye üçer milletvekilini görevlendirdi.

Alınan bilgiye göre, Davutoğlu'nun, Afyonkarahisar'da düzenlenen AK Parti 24. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın açılış konuşmasında dile getirdiği, milletvekili çıkarılamayan Hakkari, Şırnak ve Tunceli'ye diğer bölgelerden milletvekili görevlendirilmesi konusu da toplantıda ele alındı.

Toplantıda, çok sayıda milletvekilinin söz konusu illere gönüllü olarak görevlendirilmesini istediği belirtilirken, Başbakan Davutoğlu'nun bu isimler arasından bir tercih yaptığı ifade edildi.

Buna göre, Hakkari için Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, İstanbul milletvekilleri Halis Dalkılıç ve Belma Satır, Şırnak için Konya Milletvekili Abdullah Ağralı, İstanbul milletvekilleri Nurettin Nebati ve Ravza Kavakçı Kan, Tunceli için ise Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, İstanbul Milletvekili Azmi Ekinci ve Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu görevlendirildi.

VATAN

Ankara teyakkuzda!

Başbakan Ahmet Davutoğlu Başbakanlık resmi konutundaydı. İçişleri Bakanı elindeki son bilgfileri aktarıyor. Henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Başbakan Davutoğlu'nun Köşk'e gitmek üzere yola çıktığı bildiriliyor. Köşk'te güvenlik toplantısı yapılacak. Toplantı az sonra başlayacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kısıklı’daki konutundan çıktığı dakikalarda Sultanahmet saldırısının haberi geldi. Cumhurbaşkanı Atatürk Havalimanı’na hareket ederken yol boyunca ilgililerden bilgi aldı.

VALİ VE EMNİYET MÜDÜRÜ YOKTU

Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’ne gelen Erdoğan burada da görüşmelerine devam etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yolcu etmek için her zaman havalimanında hazır bulunan İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan bu kez yoktu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olayla ilgili bilgileri telefonla aldığı öğrenildi. Erdoğan’ın İBB Başkanı Kadir Topbaş yolcu etti.

ANKARA’YA GİTTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan eşi Emine Erdoğan’la birlikte Saat 11:40’da TC Ana uçağıyla Ankara’ya hareket etti.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konvoyu Kısıklı’dan çıkıp Atatürk Havalimanı’na hareket etti. Yol boyunca koruma jeeplerinin sinyal kesici jammerları tam kapasiteyle çalıştı. Atatürk Havalimanı’nda bekleyen Ana uçağı içinde ve çevresinde polis köpekleri arama yaptı. Özel hareket polisleri de her zamanki gibi çevrede önlem aldı.

YENİ ŞAFAK

Financial Times'tan küstah yorum: Türk Ordusu sokak çatışmalarına saplandı

Türkiye'ye yönelik karalama kampanyasını südüren Financial Times gerçekleri görmezden gelerek, "Türk Ordusu Kürtlerle barış görüşmeleri çöktükten sonra şehirde sokak çatışmalarına saplandı" başlıklı skandal bir haberle imza attı.

HDP'li Gülten Kışanak'ın ise terörü savunduğu sözlerini görmezden gelip, 'ılımlı siyasetçi' tanımını yapan Financial Times, haddini daha da aşarak hükümeti suçlarken, terör örgütüne tek söz bile söyleyemedi

Batı medyası, Türkiye karşıtı yayın politikasına devam ediyor. Özellikle terör saldırılarının arttığı ve yeniden seçim sürecine girilen şu dönemde, en çok dikkat çeken yayınları yapan ise İngiliz basını.

KIŞANAK'I MASUM GÖSTERME ÇABALARI

Doğu'daki terör operasyonlarını yazan Financial Times, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gülten Kışanak ile yaptığı söyleşiye yer verdi. "Kışanak her patlama sesinde ürküyor" denilen haberde, "Kürtlerle Türk hükümeti arasındaki barış sürecinin bozulmasının ardından bunu neyin izleyeceğinden kaygılandığı" belirtiliyor.

TERÖRİST YERİNE 'KÜRT MİLİTAN' DEDİ

'Kürt militanlar Güneydoğu'daki üç şehirde bazı mahalleleri ele geçirdi ve güvenlik güçlerini hedef aldı' denilen haberde, terörist ifadesi yer almadı ve 'şiddet olayları' denildi.

AÇIK AÇIK HÜKÜMETİ SUÇLADI

Mehul Sristava imzalı haberde yapılan analizde, "Hükümet Kışanak gibi ılımlı Kürtlere militanlara destek verdikleri iddiasıyla hukuki ve siyasi saldırılarını arttırırken, bir siyasi diyalog ihtimali az ve boşluğu sokak çatışmaları doldurdu" yer alan ifadeleri, gazetenin algı operasyonu amacını açık açık gözler önüne serdi.YENİ ŞAFAK

Cizre'de çatışma: 1 şehit

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Şırnak'ın Cizre ilçesinde güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada, 1 güvenlik görevlisi şehit oldu, 3 güvenlik görevlisi yaralandı.

Hendek ve barikatların kaldırılması ve teröristlerin etkisiz hale getirilmesi amacıyla Cizre'de 14 Aralık'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı 30'uncu gününe girdi. Operasyonların sürdüğü ilçede bugün sabah saatlerinde güvenlik güçleri ile teröristler arasında çatışma yaşandı. Nuh Mahallesi'nde yaşanan ve bir süre şiddetli bir şekilde devam eden çatışmada, 1 güvenlik görevlisi şehit oldu, 3 güvenlik görevlisi yaralandı.

Yaralılar, olay yerine çağrılan ambulanslarla Cizre İlçe Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak, tedavi altına alındı.

İlçede, operasyonlar sürerken, güvenlik güçleri ile teröristler arasında yer yer çatışmalar yaşanıyor.Ü

YENİ ŞAFAK

HDP'li vekil bu tweeti bombalı saldırıdan hemen önce attı

İstanbul Sultanahmet Meydanı'ndaki patlamadan 1 gün önce HDP Kars Milletvekili ve Parti Sözcüsü Bilgen, dikkat çeken bir tweet attı.

İstanbul Sultanahmet Meydanı'nda kuvvetli bir patlama meydana geldi. 10 kişinin öldüğü 10 kişinin de yaralandığı olaydan 1 gün önce HDP Kars Milletvekili ve Parti Sözcüsü Ayhen Bilgen sosyal medyadan dikkat çeken bir paylaşımda bulundu.

PKK terör örgütüne karşı yürütülen mücadeleyi 'çatışma potansiyelini test etmek' olarak değerlendiren Bilgen "Şehirdeki çatışma potansiyelini test etmekle yetinmeyenler, batı şehirleri,kırsal dahil topyekün savaşın faturasını birlikte görme niyetinde" ifadelerini kullandı.Bilgen'in bu paylaşımından bir gün sonra İstanbul'da meydana gelen patlamada 10 kişi öldü 10 kişi de yaralandı.
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət