Ana səhifə

Adı-Soyadı: no: masal tamamlama etkiNLİĞİ


Yüklə 24 Kb.
tarix26.06.2016
ölçüsü24 Kb.
Adı-Soyadı: …………………………… No: ………….
MASAL TAMAMLAMA ETKİNLİĞİ

Aşağıdaki masalı okuyup tamamlayın.


BENEK

İki kardeş karga aynı ağaçta yaşıyordu.Anneleri,birine “Kara” birine “Benek” adını koymuştu.Onlara uçmayı öğrettikten sonra kendisi başka bir ağaca taşınmıştı.Anne karga,yavrularına pek çok öğüt vermişti.Birkaç kez:

-Yazın bulabildiğiniz kadar yiyeceği toparlayın.Topladığınız yiyecekleri güvenli bir yere gömün.Gömdüğünüz yeri sakın unutmayın.Yoksa kış gelince aç kalırsınız,demişti.

Kara,annesini hep dikkatle dinlemişti.Çünkü iyi bir karga olmak istiyor- du.benek ise biraz farklıydı.Annesini dinlemek yerine hayaller kuruyordu.

Anneleri ağaçtan ayrılır ayrılmaz Kara çalışmaya başladı.Ormanda ge-

zinip bulduğu cevizleri,fındıkları topluyordu.Benek ise ağaçtan ağaca geziyordu. Diğer kuş yavrularıyla,göldeki ördeklerle akşama kadar konuşuyordu.Bulduğu bir iki cevizi de yiyip bitiriyordu.

Yaz ayları bitti,sonbahar geldi.Kara daha fazla çalışmaya başladı.Önün- de az bir zamanı kaldığını biliyordu.Annesi onlara “Ağaçların yaprakları sa-

rarıp dökülecek.İşte o zaman kışın çok yakın olduğunu anlayacaksınız.” demişti. Benek,annesini hiç dinlemediği için mevsimlerden de haberi yoktu.

Sonunda hava iyice soğumaya başladı.Benek bir sabah uyandığında ne görsün?Her taraf beyaz bir örtüyle örtülmüştü.Yakındaki ağaçlara uçtu. Çevrede tek bir arkadaşını göremedi.

……………………………………………………………………………………………………


……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
İhsan Durak


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət