Ana səhifə

AÇik göRÜŞme raporu 2011/6 GÖRÜŞme tariHİ


Yüklə 39.5 Kb.
tarix24.06.2016
ölçüsü39.5 Kb.
AÇIK GÖRÜŞME

RAPORU

2011/6

GÖRÜŞME TARİHİ: 12 Mayıs 2011

GÖRÜŞME SAATİ : 11:00

GÖRÜŞME YERİ : YD 502/A - Dekan Ofisi

KATILANLAR : Prof. Dr. Güzver Yıldıran (Dekan), Doç. Dr. Yasemin Bayyurt, Yrd. Doç. Dr. Sumru Akcan, Yrd. Doç. Dr. Nalan Babür, Yrd. Doç Dr. Gülcan Erçetin, Yrd. Doç. Dr. Özlem Ünlühisarcıklı, Öğr. Gör. Dr. Sevil Akaygün, Öğr. Gör. Dr. Fatma Aslan-Tutak, Öğr. Gör. Dr. Gülseren Karagöz-Akar, Dr. Hayal Köksal, Arş. Gör. Gökçe Güvercin, Arş. Gör. Onur Seçkin, Arş. Gör. Begüm Özdemir, Arş. Gör, Işık Sabırlı-Özışıklı
12 Mayıs 2011 tarihinde yapılan Açık Görüşme’de Dr. Hayal Köksal, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojisi Genel Müdürlüğü ile yapılan Yenilikçi Öğretmenler Projesi altında gerçekleşen 93 projenin ana içeriklerini sundu. 175 öğretmenin görevlendirildiği projelerin kuramdan uygulamaya dönük bir yaklaşımla oluşturulduğunu, projelerin hedef kitlesinin devlet okulları, özel vakıflar, Sivil Toplum Örgütleri (STÖ) ve üniversiteler olduğu belirtildi. Bu projelerde imece halkaları modelinin ele alındığı, modelin içinde liderlik, empati, paylaşım, iletişim, öğretmen-öğretmen, öğretmen-veli ilişkileri ve ‘Düşünen Kuşaklar’ başlıkları altında proje grupları oluşturulduğu belirtildi.
Bu yıl İnsan Onur ve Haysiyeti başlığı altında gerçekleşen projelerde yöntem olarak uyum ve esneklik, ekip ruhu, teknoloji kullanımı, liderlik ve zaman yönetimi alanlarında eğitim verildiği; projenin ele aldığı problemin, önce problemin tanımı, nedenleri, nasıl çözüleceği, çözüm önerilerinin uygulanması, bulguların incelenmesi ve nihayet standardize edilerek yaşama aktarılması gibi değişik safhalarla ele alındığı ifade edildi.
İkinci olarak, 28-30 Nisan 2011’de üniversitemiz Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü, Yetişkin Eğitimi Programı’ndan Yrd. Doç. Dr. Özlem Ünlühisarcıklı, Arş. Gör. Gökçe Güvercin, Arş. Gör. Işık Sabırlı ve Arş. Gör. Onur Seçkin tarafından düzenlenen European Society for Research on the Education of Adults (ESREA) adlı kuruluşun Between Global and Local: Adult Learning and Development adlı alt grubunun gerçekleştirdiği konferansın düzenleme süreci ve içeriği ile ilgili bir sunu yapıldı.

ESREA1 İstanbul 2011 konferansında, 25’i Türkiye’den olmak üzere (Avustruya, Belçika, Danimarka, Almanya, Yunanistan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, İskoçya, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye, Birleşik Krallık) 14 farklı Avrupa ülkesi ile ABD, Brezilya ve Kanada’dan gelen 90 yetişkin eğitimcinin katıldığı ve 65 bildirinin sunulduğu dağılım aşağıdaki gibidir:


Öğretim Üyesi: 42

Doktora Öğrencisi: 31

Yüksek Lisans Öğrencisi: 12

Diğer: 6


Konferansın ana teması, Yetişkin Eğitimi ve Öğrenmesinin Yerel Gelişim Bağlamında Konumlandırılması ve Kavramsallaştırılması olup konferansta yetişkin eğitimi ve öğrenmesi alanındaki değişen paradigmalar ele alınmış; ayrıca, yetişkin eğitimi ve öğrenmesinin, küresel çağda yerel gelişime nasıl katkı sunmaya devam edebileceği tartışılmıştır.
Bildirilerin temalara göre dağılımı aşağıdaki gibidir:
Neo-liberal dönüşümün, yetişkin eğitimi ve öğrenmesinin kavramsallaştırılması ve uygulamaları üzerindeki etkisi 20 Sunu

Yetişkin eğitimcisinin, yerel gelişim ve toplumun güçlendirilmesindeki rolü

11 Sunu

Sosyal hareketlerde öğrenme ve yerel değişim 11 SunuÖzgürleşme için toplum eğitimi 5 Sunu

Yetişkin eğitimi ve öğrenmesinin özgürleştirici rolü 7 Sunu

Yetişkin okuryazarlığı: Süregelmiş ve daimi bir konu 5 Sunu

Yetişkin eğitimi ve öğrenmesinde öne çıkan araştırma eğilimleri 3 Sunu

Medya ve bilgi teknolojilerinin yetişkin eğitimi ve öğrenmesindeki rolü 2 Sunu
Dekanları olarak büyük bir gururla katıldığım bu kusursuz konferans ve sunu için başta ana konuşmacı olarak Prof. Dr. Rıfat Okçabol, konuşmacı Prof. Dr. Fatma Gök ve düzenleme kurulu üyeleri Yrd. Doç. Dr. Özlem Ünlühisarcıklı, Arş. Gör. Gökçe Güvercin, Arş. Gör. Işık Sabırlı ve Arş. Gör. Onur Seçkin’e fakültemiz adına teşekkürlerimi sunuyor, ne kadar iftihar ettiğimi bir kez daha belirtmek istiyorum.
Bir sonraki toplantımız, 9 Haziran 2011’de olacaktır. Bizi bilgilendirdiği kadar sevinç veren bu paylaşımlara katılmanız dileklerimle,

Prof. Dr. Güzver YıldıranEğitim Fakültesi Dekanı

1 Konferans hakkındaki bilgiler, düzenleme kurulunun aktardığı power point sunudan elde edilmiştir.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət