Ana səhifə

Abuzer Kadayıf


Yüklə 30 Kb.
tarix26.06.2016
ölçüsü30 Kb.

Abuzer Kadayıf


Gösterim Tarihi: 29 Eylül 2000. Dağıtım: Warner Bros. Yapım: Replik TV - Film Yapım. Yapımcı: Hüseyin Apaydın. Öykü: Kandemir Konduk. Yönetmen: Tunç Başaran. Senaryo: Kandemir Konduk. Görüntü Yönetmeni: Ali Utku. Müzik: Özkan Turgay. Şarkı Sözleri: Kandemir Konduk. Oyuncular: Metin Akpınar (Ersin Balkan/Abuzer Kadayıf), Talat Bulut (Abdo), Sibel Turnagöl, Özlem Savaş, Şebnem Özinal, Ebru Destan, Melda Arat, Aziz Üstel, Sibel Gökçe, Cenk Koray, Almila Uluer, Cengiz Sezici, Metin Aslan, Mazlum Kiper, Yaman Tüzcet, Osman Gidişoğlu, Macit Sonkan, Şemsettin Terlan.

Film, Türkiye’de son dönemde yaşanan toplumsal kültür erozyonunu, ahlaksal değerlerdeki çöküntüyü ve medyanın yozlaşmasını ele alıyor. Gündüzleri bir yüksek okulda öğretim görevlisi olarak çalışan ve çevresinde çok başarılı, saygın ve seçkin bir insan olarak tanınan Ersin Bey, bütün bunlara karşın ne yazık ki geçim sıkıntısı çekmektedir. Karısının tinerci çocuklar tarafından öldürülmesi üzerine sokak çocuklarını eğitmek için kolları sıvayan ve yıllardır başarıdan başarıya imza atan sosyoloji profesörü Ersin Balkan hakettiği ilgiyi bir türlü görememiştir. Ancak şarkıcı “Abuzer Kadayıf” olarak gördüğü ilgi karşısında hayretten küçük dilini yutsa da, yılların acısını çıkarmaya kararlıdır.YAPIM HAKKINDA

Talat Bulut “Manisa Tarzanı”ndan yedi yıl sonra, bu film için uzun saçlarını kazıtarak kamera karşısına geçti. Bulut önceki yıllarda da Robert de Niro’nun “Azgın Boğa”da yaptığı gibi “Herşeye Rağmen” filmi için aşırı kilo almıştı. İlk defa bir komedi filminde oynayan ve filmde Abdo karakterini canlandıran oyuncu saç modelini kendisi bulmuş ve yönetmene önermiş. Abdo’yu: “Çocukluğunda türkücü olmak için İstanbul’a gelmiş, türkücü olamayınca Abuzer’i meşhur ederek idealini gerçekleştirmeye çalışıyor.” şeklinde tanımlıyor. Yavuz Turgul’un “Muhsin Bey”inde de Şener Şen, Uğur Yücel’i meşhur bir türkücü yapmıştı. Filmin kadın oyuncusu Sibel Turnagöl de Talat Bulut gibi yedi yıl sonra sinemayla buluşuyor. Metin Akpınar’ın konser sahneleri Bostancı Kültür Merkezi’nde Müslüm Gürses konseri sonrasında çekildi ve Gürses hayranları filmde topluca figüranlık yaptılar.

ELEŞTİRİ

Daha gösterime girmeden, İbrahim Tatlıses’in hayatını anlattığı gerekçesiyle gündeme gelen ve bir anlamda reklamı yapılan “Abuzer Kadayıf” yoğun bir izleyici ilgisiyle karşılandı.

Tunç Başaran’ın son dönemde yaptığı filmlerin fazla izleyici bulmadığını düşünürsek bu durum hem Tunç Başaran hem de Türk sineması açısından sevindirici bir durum.

Fakat Türk sinemasında nicelik ve nitelik çoğu zaman bir arada olamıyor. Yani çok izleyici toplayan film genelde sinema sanatı açısından zayıf olurken (“Kahpe Bizans”, “Amerikalı” vb.), sinema sanatı bakımından başarılı filmler de fazla izleyici toplayamıyor (“Mayıs Sıkıntısı”, “A Ay” vb.)

“Abuzer Kadayıf”ta, karısı veya sevgilisi tinerci çocuklar tarafından öldürülen Ersin Balkan adlı bir sosyoloji profesörünün, bir türkücü kılığına bürünüp bu kimsesiz ve çaresiz çocuklara büyük bir rehabilitasyon merkezi yapma çabası anlatılıyor.

Tunç Başaran son zamanlarda sayıları hızla artan ve genelde görmezden geldiğimiz sokak çocukları ve tinerci çocuklar gibi önemli bir konuyu ele alıp ciddi bir toplumsal soruna da değinmiş oluyor.

Fakat filmin neredeyse çıkış noktası ve can damarı olan tinerci çocuklar filmde sadece 1-2 dakika gözüküyor. Onların sorunlarını ve dertlerini öğrenemiyoruz, bir türlü içlerine giremiyoruz. Onlar için yapılan merkezi, ancak filmin sonunda görebiliyoruz.

“Abuzer Kadayıf”ta senaryo açısından bir diğer eksiklik ise Ersin Balkan’ın üniversite yaşamı yani Abuzer Kadayıf değilken ne yaptığı bize geçiştirilmiş gibi geldi. Onu sadece ders verirken, sevgilisiyle dolaşırken görebiliyoruz. Ersin Balkan’ın nasıl olup da türkü söylediği, doğu şivesiyle konuştuğu ve davrandığı konusu da açıkta kalıyor.

Oysa girişteki gereksiz bir biçimde uzatılan konser ve daha sonraki talk şov kısmı yerine, yukarıda saydığımız noktalara değinilse idi film daha başarılı olacaktı.

Filmin geneline yayılan espriler durum komedisi çabası insanı sadece gülümsetiyor, nadiren de olsa güldürüyor

Filmde bütün yük Metin Akpınar’a yüklenmiş. Akpınar’ın tiyatro ve sinema deneyimi bu komedi ustasını filmin en başarılı elemanı haline getiriyor. Onun en yakın arkadaşı Abdo rolünde Talat Bulut daha önceki başarılarını maalesef aşamıyor. Sibel Turnagöl ise durağan bir oyunculuk sergiliyor.

Filmi zedeleyen diğer bir unsur ise yan karakter ve olayların özensiz ve başarısız verilemesi. Türkiye’de zaman zaman gündeme gelen mafya-siyaset-devlet üçgeni “Abuzer Kadayıf”ta da mevcut. Fakat bunlar karikatürden öteye gidemiyor.

Tunç Başaran “Abuzer Kadayıf”ta bir yandan kültürde, siyasette yozlaşmaya değinirken ve bu durumu kıyasıya eleştirirken, toplumun bu popüler kültür söylemine olan ilgi ve yönelimini filmin sonunda bir anlamda olumluyor.

Birden çok toplumsal soruna değinirken, yüksek sesle öğütler ve mesajlar verme çabası kör gözüne parmağıma dönüşüyor ve etkisini yitiriyor.Ersin Balkan’ın, aynada diğer kişiliği olan Abuzer Kadayıf’la olan monoloğu “Dövüş Kulübü”nden hafif esintiler taşırken yüzyıllardır tartışılan sanat için sanat, halk için sanat tartışması bir anlamda filmin en başarılı ve kayda değer sekansını oluşturuyor.-Okan Ormanlı.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət