Ana səhifə

780 bahníc Lacaune, 325 l mlieka, 140 ha a 5 ľudí


Yüklə 35.5 Kb.
tarix25.06.2016
ölçüsü35.5 Kb.
Na návšteve :

780 bahníc Lacaune, 325 l mlieka, 140 ha a 5 ľudí

Interview s Michelom Laurensom a jeho 4 spoločníkmi z farmy Poulenque vo Francúzsku. Pýta sa Emilien Besson z Agrisvet sro.

E. B.: Môžete nám opísať vašu farmu? Nezabudnite na technické údaje, ktoré môžu zaujímať slovenských farmarov.

M. L.: Máme 140 hektárovú farmy v Roquefortskej oblasti . Náš šľachtiteľský chov Lacaune má 780 bahníc a 200 jahničiek. Do mliekarne dodáme 220 000 l mlieka od 1.12. do 14.7. každý rok.

E.B.: Na úvod nám popíšte prírodné pomery a pôdu v tejto oblasti.

M.L.: Farma sa nachádza v nadmorskej výške 600m, priemerné ročné zrážky sú 800 mm/rok. Máme 40 ha obilnín, z toho 25 ha jačmeňa a 5 ha pšenice, čo nám umožňuje pokryť našu potrebu slamy a energie v kŕmnej dávke. Máme 100 ha TTP, časť z toho sú prirodzené lúky, časť lucerno-trávne miešanky a časť Ray gras. Všetko okrem pastvy kosíme na seno sušené v senníku. Nerobíme siláž ani senáže, čím sa vyhneme problémom s kvalitou mlieka ako aj penalizácii 0,01 €/l mlieka, ktorá je pri produkcii mlieka na syr Roquefort pri kŕmení vlhkými konzervovanými krmivami.

E.B.: Máte nové maštale, aké boli vaše ciele pri ich realizácii?

M.L.: Našim hlavným cieľom bolo ušetriť čas. Do nových, prakticky zariadených priestorov sme investovali potom, čo sme sa piati farmári zlúčili do spoločnej firmy. To nám v pätici umožňuje vykonať všetku prácu okolo 800 zvierat aj s dojením za 1,5 hodiny ráno a večer.

E.B.: Ako prebieha práca okolo zvierat?

M.L.: 580 oviec a 200 jariek čo sa bahnia je rozdelených do 3 skupín v jednej maštali. Na jednom konci budovy je 36 miestne kruhová dojáreň, na druhom konci je senník so zariadením na sušenie. Medzitým sú ustajnené zvieratá v 3 oddelených skupinách po dľžke maštale. Medzi jednotlivými oddeleniami sú pohyblivé pásy na distribúciu krmiva prístupné z oboch strán oddelenia. Sú teda 4. Idú od senníka až na druhý koniec maštale.

Po odstave a predaji jahniat sú dvaja ľudia v dojárni, tretí za ten čas podstiela slamou, štvrtý distribuuje krmivo a piaty sa stará o výkrm jahniat v inej budove. Za 1,5 hod je skončená robota okolo oviec.

E.B.: Ste šľachtiteľský chov plemena Lacaune s priemernou produkciou na ovcu 325 l, zatiaľ čo priemerná produkcia tohto plemena je 270 l! Ako vediete reprodukciu vášho stáda?

M.L.: Synchronizujeme celé stádo a v prvej fáze používame len umelú insemináciu so 70% úspešnosťou zabreznutie. Ovce, čo nezabreznú idú k baranom. Zo 780 oviec sa obahní 740, z toho 450 v priebehu jedného týždňa. Vtedy sme v maštali vodne i v noci. Prolificita nášho stáda je 160% a úmrtnosť jahniat 6%.

E.B.: Máte velmi dobrý genetický potenciál?

M.L.: Predávame 30 baranov ročne do umelej inseminácie a polovicu jahničiek, čo sa narodia jarkám na reprodukciu.

E.B.: Koľko stojí jahnička?

M.L.: Jahničky predávame mesačné, rovnako ako jahňatá na výkrm. V tomto veku vážia okolo 14kg a predávajú sa na výkrm za 50€ a na chov za 65€. Barany nakupujeme 6 mesačné v testovacej stanici za 400€.

E.B.: Ďalšia otázka, čo mi položili slovenský chovatelia: máte v stáde aj čierne ovce. Sú to tiež Lacaunky?

M.L.: Áno. Každý chovateľ má rád v stáde niekoľko čiernych oviec, ktoré pomôžu pri rýchlom spočítaní. Sú to čistokrvné Lacaunky s papiermi, no nikdy sa nemôžu stať matkou plemenného barana.

E.B.: Už vieme, čo približne máte. Ako dosiahnete produkciu 325 l za 175 dní. Popíšte nám v skratke ako vyzerá váš bežný rok.

M.L.: Ovce idú do maštale k bahneniu, na konci októbra. Po obahnení ich najskôr delíme do skupiniek po 12, druhý deň 24 a stále viac ak je všetko v poriadku a jahňa dobre cicia. V prípade, že sa narodia dvojičky, izolujeme ovcu s nimi od ostatných na pol dňa, aby sa naučila ich obe rozoznať. Jahňatá sú pod matkami jeden mesiac, do hmotnosti 14 kg. Dojíme bahníce v dojárni 1krát denne na vyprázdnenie mliečnej žľazy, no pokiaľ je jahňa pod matkou, mlieko nemôže byť predané pre výrobu syra Roquefort. (pri iných syroch je to možné) Jahňatá konzumujú slamu ad libitum a granulované krmivo so 16% bielkovín. Na podporu imunitu dostávajú jahňatá pri narodení jód a selén. Odvtedy nemáme problémy s mušcom ani neonatálnou septikémiou, jehňatá sú čulé a dobre cicajú.

Na začiatku laktácie, pokým sú jahňatá pod matkami, je kŕmna dávka oviec 2,5 kg sena (zmes z prirodzených lúk a lucerno-trávnych miešaniek), 400g jačmeňa, 300g dehydrovanej lucerny, 150g granúl s 26% bielkovín a trochu ražnej slamy.

E.B.: Jarky sa bahnia už ročné?

M.L.: Áno, vek pri prvom bahnení je okolo jedného roka. Jarky vážia 50 kg pri pripúšťaní v júni a 70kg pri obahnení. No treba ich veľmi dobre kŕmiť. Jahňatá do odstavu dostávajú slamu a koncentrované krmivo so 16% bielkovín ad libitum. Po odstave sú jahničky na obnovu stáda obmedzované na 1kg koncentrovaného krmiva denne a slama ad libitum do veku 3 mesiace. Potom postupne znižujeme koncentrované krmivo na 600 g denne a pridávame k slame lúčne seno. Pri pripúšťaní v 7 mesiacoch, v polovici júna, dostávajú 200 g granúl 16% NL, lúčne seno z prvej kosby s vysokým obsahom štrukturálnej vlákniny. Navyše flushing so 400g jačmeňa začne 15 dní pred pripúšťaním a pokračuje 30 dní po pripustení.

Ovce pripúšťame o 2 týždne skôr, okolo 1.júna a majú rovnaký flushing. Bahníce začíname dojiť dvakrát denne 1.12. kedy odstavujeme jahňatá. Priemerná produkcia je 3,3 l na ovcu za deň. V tomto období dostávajú 200g jačmeňa, 300g dehydrovanej lucerny, 600g bielkovinového koncentrátu s 26% bielkovín, 2,5 kg sena s prevahou lucernového sena. Objem koncentrovaného krmiva postupne klesá po zasušenie.

E.B.: Takže je dôležitý prísun bielkovín pre produkčné ovce. Ale prečo slama v kŕmnej dávke jahničiek?

M.L.: Ak chceme ovce, čo produkujú mlieko, treba ovce s veľkou kapacitou príjmu krmiva. Treba veľký bachor, o vývine ktorého sa rozhoduje v čase, keď sú ešte jahničky.

E.B.: Aby sme zhrnuli pre slovenských chovateľov: najviac štrukturálnej vlákniny a koncentrované krmivo so 16% NL pre jahničky, a najlepšie a veľa bielkovín pre bahníce, aby produkovali veľa mlieka.

M.L.: Presne tak.

E.B.: Na záver niečo o paši, strihaní...

M.L.: Ovce sa chodia pásť od apríla, no na noc chodia do maštale aj celé leto. V maštali sú na hlbokej podstielke, slamu pristielame denne 1 kg/m2, hnoj odpratávame každé 2 mesiace. Striháme v apríli. V priemere nastriháme 1kg vlny z ovce, dá sa predať po 0,30 €. Strihača platíme 1,40 € za ovcu... Mlieko predávame 867 €/1000 litrov.

E.B.: Ďakujem. Na záver môžeme teda zhrnúť, že pokiaľ investujeme do dobrej produkcie oviec, ekonomický výsledok je pozitívny.

M.L.: Samozrejme.

Ak by vás tento článok inšpiroval a chceli by ste investovať do zlepšenia produkcie oviec kontaktujte nás. Ponúkame poradenstvo na rôznych úrovniach, od jednorazovej konzultácie zameranej na riešenie vašich konkrétnych problémov po poradenstvo počas celej laktácie s cieľom odhaliť metabolický problém skôr ako sa klinicky prejaví. Dobrá produkcia sa dá zabezpečiť len cez trvalé zdravie zvierat. Pán Roziak to po niekoľkých jednorazových konzultáciách minulú zimu pochopil a začiatkom decembra začíname s pravidelným sledovaním metabolického zdravia jeho stáda.Autori: MVDr. Zuzana a Emilien Besson, Agrisvet s.r.o.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət