Ana səhifə

568 Gzim Murati


Yüklə 71 Kb.
tarix25.06.2016
ölçüsü71 Kb.
568 - Gzim Murati

selam alejkum ue rahmetullahi ue berekatuhu a asht obligim nikabi apo sunet nje sqarim te vogel ALL-LLAHU te shperbleft569 - Valdrino Drino

Esselamu Alejkum hoxhe, Desha Tju Pyes , Se Nese Ne Bejm Sevape te ndryshme gjat gjith kohes, permendim all-llahun , Dhe Sbejm Xhynahe Mirepo nuk Falim Namazin , Ateher Do Shkojm Ne Xhehnem . Sepse kam degjuar nje hadith ku thuhet: E Dini se perse jeni ne Xhenem , ? Sepse nuk keni falur namazin. Ju Lutem Qe te Me ktheni Pegjigje o Hoxh i Nderuar.570 - Majlinda Ceni

Esselamu Alejkum hoxhe i nderuar.Kam tre pyetje:e para,si mund ta falim namazin kur jemi ne udhetim gjate gjithe dites,e di se eshte dy reqat per cdo namaz,por nuk mundemi ti falim as keta dy reqat,a ben ti falim ne darke te gjitha se bashku?Pyetja e dyte: diten qe nuk e agjerojme gjate udhetimit,a duhet ta plotesojme vetem kete dite,apo duhet te agjerojme edhe ndonje dite tjeter?Pyetja e trete:a jane haram te gjitha pikturat,apo vetem pikturat me qenie njerezore,psh a jane haram peisazhet natyrore?ALLAHU jua shperbleft.571 - Nerxhivane Mehmeti

We Selam Alejkum We rahmetullah We bereketuhu : deshta te di a kemi rrezik nese flasim me nje përëson i cili është i semur pi egjinjëve?572 - Muslimani Shqiptar

Nje nga dijetaret e esh-Shash ka thene:"Çdo dituri perveç Kur’anit, hadithit dhe te kuptuarit te fese, eshte nje humbje kohe. Dhe Dituria eshte vetem ajo qe thuhet: ‘Hadethena/transmeton filani e filani,’ dhe çfare eshte pas kesaj s’jane veçse vesvese te Shejtaneve." hoxh i nderuar a eshte ky vetem nje mendim i nje dijetarit apo eshte e vertet ne realitet e nese eshte e vertet ne realitet ne qe shkojm ne shkolla dmth vetem humbasim koh a? kisha dasht nje pergjigjje nga hoxha i nderuar selamu alejkum573 - Khalifah Comming

Selam Alejkum Hoxh, Allahu t'shperbleft per punen e pa lodhshme qe po beni. Deshta met pyt a ka mundesi me majt nje ligjerat per vleren dhe rendesin e ITIKAFIT. Selam Alejkum Allahu t'nderoft.574 - Aishja Aishje

Selam Alejkum Hoxh, Allahu t'shperbleft per punen e pa lodhshme qe po beni.deshta me pyt aka mundesi mem kshillu per nje pun qka me bo ne ket rast sepse une i fali 5 koh namaz edhe vllau po don me shku ne deti edhe po don mem marr me zor edhe mu ama une skom deshir me shku ne deti aj po me bon presjon .575 - Ajdini Ajse

Selamalejkum. kam deshir ta di ka dite te veqanta perrr agjerim para hyrjes te ramazanit mendoj ne ket muaj Shaban? Allahu ju shoperbleft inshaAllah me Xhenet Firdeus576 - Adem Dili

Deshta te pyes diqka me shume rreth Sadakas...Kujt eshte me se miri ti jipet ajo? apo cili eshte vendi me i qelluar per dhenien e Sadakas? Selam Alejkum Hoxhë Inshallah na Bashkon ALLAHU ne Xhenet.577 - Valdrin Berisha

selam alejkum hoxhe, desha te bej nje sygjerim , pash nje faqe ne FB qe ka 167 mij antar dhe ka emrin "a mund te behemi 1 milion musliman nga kosova" kjo faqe sygjeron nje faqe per mu antarsu qe po quajka "informohu" dhe ne ate faqe qenka nje titull qe sulmon muslimanet "Ramiqi me fundamentalistat dëmtojnë mardhënjet Kosovë-SHBA" pra a ke mundesi me ju sygjeru muslimaneve faqe ne te cilat ben te antarsohemi dhe ne te cilat nuk ben te antarsohemi(faqe qe shtin fitne te muslimanet) ma be hallall hoxhe. gjithashtu vet faqja "A mund te behemi 1 milion musliman" ka bere postimin me titull "Imazhet jokaraktersitike nga Kosova" i shkruar nga gazetari i RTK-s ne amerike /S.Gashi/ qe paraqet nje shkrim anti-musliman. selam alekjum hoxhe All-llahu te shperbleft.578 - Besim Xhemajli

selam alejkum..hoxhe e kam lexuar ne nje faqe te Mulla Osman Musliut e emëruar "AntiVehabi" dhe aty e ka shkruar se kinse Pejgamberi alejhi selam ne kohen e tij paska fol per "Vehabistat" dhe ka thene: Shenje e tyre jan; leshimi i mjekrrave dhe kokat tullac - e pejgamberi a.s. kishte mjekerr sepse eshte synet por ai kishte edhe floket e gjata deri ne fund te vesheve nganjehere deri sa i preknin ne supet e kraheve...deshta te di nje sqarim nga ju per kete hadith ngase nga pytjet e komentuesve se a eshte i sakt apo jo edhe vet ai nuk e ditke..All-llahu ju shperbleft.579 - Azir Jusufi

Selam alejkum. Hoxhe kisha dasht me na spjegu pak ceshtjene pirjes se duhanit. kam ndegju ligjerata paka a shum per to,dhe nje ajet ku i derguari a.s thot se ata qe helmojn vetene tyre do t epin ate helm ne xhehenem ku do mbeten pergjithmon edhepse spo e thom ndoshta si duhet. un njoh edhe hoxhallar disa qe i kam tu e pi duhanin,edhe vet epi,po tash nese duhani bie shkak qe me hyj nxhenem e namazi agjerimi e gjitha punt tjera me ra me vler ma posht se duhani diqish spom duket nje vlerism i drejt,tregona hoxh pak ma detalisht dhe drejt se qka o puna duhanit580 - El Burim Podrimçaku

Es selamu alejkum. Hoxh Enisi a ke mundesi me ma komentu ket Ajet Kuranor. Allahu ne Kur'an thot: Andaj, ti largohu prej atij qe i ka kthyer shpinen Kur'anit dhe qe nuk do tjeter vetem jeten e dynjas! (53-29)581 - Leonor Pacolli

selam alejkum: une deshta me pyet a ka pasur muhamedi a.s djal dhe si e ka pasur ermin?582 - Cani Drilon

es selmau alejkum hoxhe i nderuar


pyetja 1 Kur jam ne namaz qofte farz apo sunet me hapet goja vazhdimisht ne cdo 1 ose 2 rekate cfar mund te bej qe ta largoj lezoj vazhdimisht suren El Fatiha El fatiha Ihlas etj por perseri nuk largohet
pyetja 2 jam ne pune dhe me ofrohet nje pune tjeter ne nje post me te larte ,por me kerkohet rrryshfet cfar dhe si mund te veproj ,se nese nuk jap shumen e caktuar une mund te ngelem fare pa pune.
pyetja 3 Ne situaten e sotme shoqerore ne muslimanet besimtar mund te ndodhemi ne shume "sprova" psh nje rast qe ka ndodhur ne rruge nje grua xhahile me veshje provokuese duke ecur provokohet nga nje xhahil dhe gruaja e ofendon djali xhahil qe e ngacmon acarohet sepse e ofendoi gruaja , arrin puna deri ne force fizike nga djali xhahil. Ne si besimare si duhet te veprojme ne ato momente ! allahu ta shprebleft me xhenetin firdeus inshalla

583 - Nerxhivane Mehmeti

Selamu Alejkum kam ndegju se esht haram qe nje hoxhe te ligjeroj ne te njejtin vend ku ka veq motra per ball tyre ne afersi ku kam pas rastin me qen edhe ne nje ksi ligjerate, deshta te di mendimin e hoxhes Enis a esht e ndaluar nje gje e tille edhe a e kemi haram nese marrim pjes ne nje kesi ligjerate? Allahu ju shperbleft per punen qe e beni. Amin!584 - Arbnora Popaj

selam alejkum, ju kisha lut nese ka mundesi tju pergjigjeni pyetjes time: Perderisa muaji Muharrem eshte nje nder 4 muajt e shenjt ne vitit, i cili ne Kuran permendet shum shpes perse?, feja jon Islame nuk ka kurrfar manifestimi per kete muaj, a po edhe agjerimi, kur dihen mundimet e Familjes se Prejgamberit alejhiselam ne ate muaj per Rrugen e Allahut, dhe se duke pase parasysh qe ne namaz vazhdimisht pershendetet familja e Prejgamberit ton, paqja dhe meshira e Allahut qofshin mbi te. ju falenderoj per mirkuptim.585 - Sedat Emini

Es selamun Alejkum vella i nderuar. e kam nje pyetje sa i perket NAMAZIT ??!!! jetoj ne gjermani dhe jammenje pune ku gjithmon jamlarg shtepis, e banojm neper hotele apo apartamente. A bon me bo Namaz ne Banjo??? problemi eshte qe ne dhome jemi 2-3 vete dhe vendi (dhoma) eshte e vogel dhe une jam i fetmi musliman. Allahu te shperbleft per mundin dhe kohen qe merr per te na s´qaruar dhe shpjeguar fene ton Es selamun alejkum ve rahmetullahu ve berekatuhu586 - Sedat Emini

dhe a eshte e ndaluar Bira pa Alkohol????587 - Da'vet Çitaku

Selam Alejkum Hoxhe cfar na sygjeron dhe mendon per ket Mesazh dhe shum mesazhe te tjera qepo shperndahen neper FB te kesaj natyre A ESHTE SHIRK? Mesazhi"""" sot behen 52704 milion vjet qe allahu e ka krijuar ademin a.s dhe haven-radiallahu anhu dhe dergoja 15 vetave kete ne listen tende nese ua dergon 15 vetave do te ndodh diqka e mir pas 2 ditve nese nuk ua dergon do te ndodh diqka e keqe ne familjen tende dergoja 15 vetave kete nese e do allahu """588 - Sali Fetai

esselamu alejkum, hoxh i nderuar desha te mar mendimin tuaj ne lidhje me leximin e fatihas kur jemi me imam dhe imami lexon ne heshtje a duhet qe xhemati pas te lexoj chdonjeri ne vete fatihan? selam alejkum, Zoti ju shperbleft per ket kontribut.589 - Bekim Thaqi

Selam Alejkum hoxhe, deshta te pyes per niqahin, kam degjuar se nese babi i nuses pin alkohol nuk vlen si deshmitare! c'ka me propozoni mua ne kete rast nese ai eshte qe pin alkohool edhe djemt e tij gjithashtu, kend duhet ta marr nusja si deshmitare ? Allahu te shperbleft(qe ka mundesi ma shpejt se e kam per ngut).590 - Besnik Aliu

Selam alejkum hoxhe i nderuar , per te mos e zgjatur shume dua ta di se a eshte haram heqja e mjekrres ne zero dhe pse , perndryshe se pse nuk eshte haram me hek kam marr pergjigje nga dy hogjollare te gjamive kryesore ne prishtine me fjalet se eshte synet dhe nuk ka asgje te keqe , por inshallah shperblimi munde te jete i madhe ,ju faleminderit shume , All-llahu te shperblefte per te gjitha qe po i ban.591 - Hetem Seferi

selam lejku,hoxh i nderuar .deshta nje pergjigjje.edim se mjekrra edhete synet,e me hjek eshte far,perse po hso shum njerz,koke erruajn mjekrren ekan te gjat,edhe mustaqet i hjekin,a eshte ma mir me qen pa mjekerr apo me mjekerr,faliminderit eselam alejkum,hetemi franc..592 - Ergi Tabaku

Selam alejkum hoxhe jam nje nene dhe kam nje femije kater muajsh dhe e ushqej vetem me gji,mirpo tani qe po afron muaji i ramazanit dua te di se a me lejohet te mos agjiroj dhe kete ta kompesoj,pasi kam probleme me ushqyerjen e femijes nuk e plotesoj si duhet me qumesht,ju lutem nje keshille e juaja do me vlente shume.Allahu ju shperblefte.593 - Eliza Berisha

Selam alejkum hoxhe i nderuar,kam nje pytje a lejohet lyrja e thonjeve...?Nuk i lyej asnjeher sepse fali namaz por tash qe po martohem deshta ti lyej po nuk po e di a me pranohet abdesi a si ti ja bej fameninderit e selam aljkum..?594 - Anita Selmani

we selan alejkym. Nese zoti e ka percakutar per qdo njeri që kur ka qen ne miter se qka do te bej ne kete botë pse ka percakuutar per shumicen e njrzëve te ardhme te keqe(krishteret, jahudit)...a ia don të keqën zoti edhe pse i ka dalluar ? we selam alejkym595 - Baftjar Bodi

Selam alejkum hoxhe i nderuar, Kisha ca pytje. Jetoj ne itali dhe ka 3 muaj si Allahu xh.sh me ka begatu me nji femi dhe ktu japin shperblim per femite qe lindin ketu a lejohet me i more keto lek apo jo. pyetja tjeter Ketu Imami diten e xhuma ne fund te hytbes ben dua dhe xhemati bashk me Imamin ngrejn duart a ka argument. Allahu va shperbleft per mundin si bani selam alejkum.596 - Artana Gashi

selam alejkum hoxh inderuar. ni vllah i imi ka ba namaz rregullisht mir po tani fatkeqsisht e ka nderpre namazi perveq xhuman e fal un si moter jam shum e shqetesuar per ket gje i kam fol per shum sende po nuk me ka ndegju e kam dergu te ni hoxh po hoxha nuk me la mu vet qe te ja tregoj rastin se qysh osht mandej u desht qe te hy un bashk me vllavi edhe kur e pyeti hoxha vllavi se shka ki ai i tha veq po du me knu kuran per msim e nuk i tregoj per namaz qe e ka lan mir po un nuk kesh ne gjendje qe te flas e teja tregoj se ku asht problemi nuk e di ku qendroj problemi me hoxhen un jam musliman elhamdulila baj namz edhe nuk e pash te arsyeshm qe te sillet hoxha neqat menyr un kisha nevoj per ndihm vetm kaq ju lutem qfar te bej shpresoj qe te jem e kjart ne pyetjen597 - Elena Hetemi

selam alejkum,desha te pyes se a eshte haram lidhja mes nje djali dhe nje vajze,nq qoftese babai i vajzes eshte i informuar dha ka folur me djalin,mirpo djali dhe vajza nuk kane bere niqah.598 - Rona Kha

Selam alejkum Hoxhe i nderuar, deshe te di:


1.A pranohet nese ndonjehere bejme dhiker vetem me mendje(zemer), pa e levizur gjuhen ?
2.A pranohet abdesi nese e marrim mbi grim...? All-llahu ju shperblefte!

599 - Majlinda Ceni

Esselamu Alejkum hoxhe i nderuar.Kam lexuar qe lutjet eshte me mire ti bejme ne sexhde,desha te di se a behen ne sexhdet e sunneteve e farzeve,apo pasi te mbarojme namazin,ngrihemi dhe ulemi perseri ne sexhde dhe lutemi?Pyetja tjeter eshte,ne fund te namazit pas dhikrit,a nuk duhet ti ngrejme duart asnjehere,pasi nuk e kuptova fort mire ne nje nga pergjigjet e pyetjeve,dhe kur duhet ti ngrejme duart?ALLAHU Jua shperbleft600 - Khalifah Comming

Selam Alejkum Hoxh i nderuar Allahu t'gradoft me Xnennet, je tu e bo nje pun shum t'madhe. Per mos me zgjat ma shum deshta me bo ni kshill ose ni sygjerim rreth ksaj ligjerate (e mbajtur ne Podujeve), si dhe tribunave t'ngjashme, nqoftese kish pas mundesi qe tjerat ligjerata ( tribuna ) me i kshillu kta vllaznin qe po rrin ngat teje anash qe mundsisht tjera her mos t'rrin ne tavolinen ku je duke ligjeruar, Do te kontribonte ne koncentrimin e t'pranishmeve. Ma ben Hallall ishte mendim personal po qe shpresoj te jet i dobishem dhe i arsyeshem. Selam Alejkum.601 - Tuana Anaut

Selamu alejkum hoxhe i nderuar doja te pyesja : A eshte bidat larja e qafes gjate abdesit dhe leximi i sures Jasin per te vdekurit?602 - Mirjan Nurcja

selamu alejkum vella Enisi. dy gjera kisha jan me shume si ide,,, psh ka vellezer ose motra qe mund te ken noj pyetje urgjente, e me rendesi dhe mendoja qe sdo ish keq qe tu pergjigjeshe me shkrim... pastaj per pyetje personale, dhe intime,,, do ish me mire sikure ti sillnin me mesazh pasi besoj se ka sh qe duan te pyesin per noj gje por sduan ta bejne publike... Allahu te dhasht durim e sukses.603 - Nehat Hajrizi

Selam Alejkum hoxh ma ka bo nje pytje nje vlla po nuk dita me ja kthye pergjigjjen e deshta me dit prej teje pytja esht tha kur jem agjerushum ramazan e mas syfyrit me ra me fjet deri mengjes psh deri 9 ora e me ndodh ne gjum e me u bo gjynyp a e prish ramazani a jo Allahu shperbleft munsisht qe bon pytjen kthe me me sms e jo me vido Selam604 - Musafer Dibrani

eselamu alejkum, pyetja hoxhe eshte:RReziku me i madh per ti bere shirk allahut , ku eshte ,te cila pune qe e bejm ne edhe nuk e verejm qe kemi bere shikru.605 - Blendy Belndy

Selam alekum hoxhe I nderuar e kam nje shok I cili her pas here eshte I semuar dhe jeta e ti nuk eshte e lumtur Aj shpesh me Thot qfar I kam bere zotit tim? Ky njeri Kurr kerkujt si ka bere keq. Dhe met vertet kur e shofim sod keqbersit Jan te lumtur the te pasur,si qendron puna tyre????a kishe mujt Ni spjegim te vogel Hoxh?ju flm selam alejkum606 - Fatmir Fejzuli

SLM hoxhe i nderuar kam nje pytje. acuavite -raki [ac-qua-te-vi] s.f. (Pije alkoolike ose pije alkoolike sh.) • pije një përmbajtje të lartë të alkoolit (4-70 gradë) nga distilimi i verës, kokrra thartuar, fruta,ky prodot prdoret te majonesi dshira ime esht me e dit a esht haram.zoti na brojt nga t kqiat607 - Gyli Hoti

Selam alejkum hoxh i nderuar ne vushtri disa hoxhallar bejn reklama per hajmali kinse japin falas per jetima dhe japin hajmali per dasma e fejes,a kishe me fol naj gje per popullin qe nuk din se hajmaliat jan haram allahu te shperbleft populli eshte me ju .608 - Besa Besaa

Selam Alejkum ...desha me pyt hoxhen a eshte bidat dhe jo e preferume me caktu psh numrin e dhikrit qe kena me ba gjat dites psh nese i tham veti sot kom me than 200 her 300 apo edhe ma shum Le ilahe IlAll-llah , Elhamdulilah SubhanAll-llah apo All-llahu Ekber edhe istigfarin ma bani hallall All-llahu ju shperbleft


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət