Ana səhifə

3091 Joel Sefgjini Es Selamu Alejkum We Rahmetullahi We Berekatuhu, nqs dikush ben nje mekat para moshes se bylykut pra para moshes 14 vjecare dhe pas disa vitesh udhezohet. A duhet te pendohet per ate qe ka bere? 3092 Afrim Domi


Yüklə 58.5 Kb.
tarix26.06.2016
ölçüsü58.5 Kb.
3089 - Lule Gega

hoxhe i nderuar desha te bej nje pyetje. Elhamdulilah jam e udhezuar ne rruge te drejt por problemi eshte te bashkeshorti im i cili nuk eshte ne fej spak edhe pse nuk me ndalovi as mbulesen. problemi eshte ne te se ai eshte nje tip teper nervoz nuk ka respekt as ndaj prinderve te cilet edhe pse eshte bab me femij kujdesen per te ne nuk ka asfar sjellje shum me poshtron ofendon nenqmon ne me arsye e pa arsye .Desha te pes se per shkak te nervozes qe ndjej ne ato raste shum fol keq per te bile ne at momen te kiem mundsi nuk di qfar kisha me i be. Nese me thoni te kem durim nuk mundem te ik nuk mundem se skam kujt ti drejtohem pastaj jam edhe nene me femij. Qfar me keshilloni hoxhe.Selam alejkum.3090 - Majlinda Ceni

Esselamu Alejkum,


1-Cfare kuptimi kane fjalet:HIXHRET,FIKHU ISLAM,AKIDA DHE FETVA?
2-Ne namaz pas Fatihase,a mund ta lexojme:INNE SALATI,VE NUSUKI,VE MAHJAJA.........? Gjitashtu a mund ta lexojme pas Fatihase ajetin Kursij dhe cdo ajet tjeter te sureve po qe nuk eshte e gjithe sureja,psh 2 ajetet e fundit te sures El Bekare etj?
3-Ku ndryshon namazi i nates nga namazi i teravive,pervec qe falet ne xhami me xhemat?Allahu ju shperblefte

3091 - Joel Sefgjini

Es Selamu Alejkum We Rahmetullahi We Berekatuhu, nqs dikush ben nje mekat para moshes se bylykut pra para moshes 14 vjecare dhe pas disa vitesh udhezohet. A duhet te pendohet per ate qe ka bere?3092 - Afrim Domi

ess-selamu alejkum ,kam nje pyetje : A ben te shkruajme ,fjalen ,La ilahe ila Allah, ne ndonje automjet ose motor...?[nese keni mundesi te me pergjigjeni me koment ,me po ,ose jo .3093 - Fatih Kelmendi

Selam Alejkum Hoxhe , deshta te pyes perse nuk e formoni nje Parti Muslimane ne Kosove ?3094 - Mensur Krasniqi

Selam Alejkum,a eshte xhehnemi i njejt per besimtaret mekatar dhe jobesimtaret apo dallon ? dhe a denohet besimtari mekatar njejt si jobesimtari ?3095 - Shyrete Bajrami

selam alejkum hoxhe i nderuar kam nje pyetje;e kam nje vajz dhe ja kam lan emrin Erda a eshte muslima a jo kam ni qe Erd permendet ne tespidov.Allahu ju shperbleft3096 - Jeta Matja

Selamu alejkum desha te pyes si eshte ceshtja e adoptimit sipas islamit.3097 - FC Barcelona shqip

Selam aleykum Hoxh i nderuar nese ka mundesi te me pergjigjesh ne ket pyetje: A eshte e lejuar qe nje musliman te martohet apo kurorezohet me nje te krishtere? Dhe a esht e lejuar ne islam bashkjetesa dmth pa ber kurorezim? Faleminderit.3098 - Blerton Hax

kam edhe nje pyetje me lajmruan qe ka vdek dikush dhe morra avdes per me shku me ja fal gjenazen ne vorreza po rruges deri sa shkova veq ishin kan lidh me ja fal gjenazen por une i lidha me ta sikurse kur vanomi kaniher per gjami e qe ka fillu namazi veq thojm allahu ekber edhe lidhemi njet si ta ktu a jam lidh me ta a po me ka shku dam kjo qe kum ba apo edhe kum hi ngjyna se sum ka ra mu provo me ksi sene se jam pak i ri.nasha jam kan sadopak i qart.Faleminderit3099 - Lule Gega

hoxhe i nderuar desha te bej ni yetje. para se te udhezohem desha te punsoem ne nje pun shteti dhe per tu pranuar atje me kerkonin nje diplom ne lidhje me at pun . Une per te mar ate diplom duheshte ta blej nga disa njerz qe gjithashtu punonin ne pun shteti por diplomat i shitnin te rrejshme e me para. Nga shuma e parave une nje pjes te tyre te vogel nuk e pagova, u morem vesh qe ta paguaj kur te punesohem se ne at moment nuk kisha mundesi.Ne pun nuk hyra borxhi mbeti pa u paguar.Por tash ku lezova se pejgamberi jon nje njeriut nuk ja ka falur xhenazen se ka pasur borxh, sdi si te veproj. Prej ateher kan kaluar gati tre vjet .Sigurisht per ate borxh ishte pergjegjes burri jem por me deshiren teme .3100 - Blerta Restelica

selam alejkum hoxhe. kam disa pyetje.


1.A lejohet qe motra e vllau te falen afer njeri tjetrit ( ni rresht, sikur n xhami qe osht stafi) a po duhet qe motra mu fal ma larg me hapsir edhe ma permas me hapa?
2. A lejohet me majt " ditar te jetes"?
3. hoxhe kaniher pom ndodh qe kur po jom tu e fal farzin e nese po i ka 4 rekate masi po i fali dy t parat kur po qohna per rekat t 3t perniher pom hup edhe spo e di ku meta n cilin rekat, dyqysh sikur mu tu fshi prej memories, ama taj ma shum po ma mer menja qe e kryvva t dytin pe boj edhe sevisegjden popo tutna qe pom bahet ves e taj edhe shprehi/. edhe kur po jom tu i than dovt nese mpshtillet ni fjal tu than Bismilah e thom pak ma ndryshe e taj pe permisoj a me ba sevisegjden? ALLAHU ju shperbleft.

3101 - Bossi Shala

selam alejkum hoxhe i nderum.jetoj ne zvicerr edhe jam duke punuar te nje palak e krishter edhe nje dite duke ja pastru shtepin i kishte do letra per mi hudhe ne berllog me tha edhe une duke i hudhe atu i xheta 700 franga ja dhash asaj plakes edhe me tha ku i xhete as nuk me ka shku mendja qe mund te ket aty para vetem me falenderoj edhe as gje tjeter,por diten tjeter prap ne ate grumbull te letrave duke i hudhe ne berllog i kam xhete 3000 franga prap ne nje zarf ne ate zarfen ishte nje tiket shkrujke qe 2009 ishin atu par ne ate zarf edhe i mora une por ketu ku jetoje une kerkohet te blehet nje objekte per xhami edhe mendova ti jep per ate objekte atu para ose te paguje tatime shtetit.edhe me ja kthy atu para asAJ plakes ajo nuk eshte ne rregull mentalishte shifet,eshte 80 vjeqare edhe me ja kthy as nuk ta din per nder pra nuk e din ku i ka lone PRAP, edhe jeton vetem ska familje,e mendova ti jep per ata qka e ceka me larte,edhe mos te kisha has uNE ne atu para atu ishin hudhe ne kontinjer kishin humb.PYTJA: E IME ESHTE A MI KTHY ATU PARA APO MI JEP PER QKA E KAM CEKE ME LARTE NJE KESHILLE NGA JU ALLAHU JU SHPERBLEFTE.3102 - Nena E Mjere

Selam Alejkum! Deshta ta pyes hoxhen lidhje me perfitimet mes kategorive te shehideve. SHehidet qe vdesin ne luft, do te kane mundesin qe zgjedhin 70 vet dhe ti marrin ne Xhehnet. PO ashtu trupi i tyre nuk prishet gjate jetes se varrit, dhe ushqehen vazhdimisht gjate jetes se varrit. Deshta te dij a i kane keto perfitime edhe ato femije/beba qe vdesin nga semundje jashtezakonisht shume te renda te barkut (sipas mjekeve.. djali im ka perjetuar dhembje aq te medhaja sa qe “askush ne bote nuk ka pas dhembje at qe medhaja” sipas mjekeve) po ashtu edhe ato gra qe vdesin gjate shtatezanis ose gjate lindjes. Nje shqarim te lutem. ALlahu ju shperbleft!3103 - Ardit Koca

Selam Alejkum hoxhe i nderuar a lejohet me kendu kur'an kur vorroset njeriu si themi te ne me knu rahmet all-llahu tshperbleft3104 - Arjanit Hoti

Selam Alejkum hoxh, desha te pys ne lidhje me votimet sepse me ni faqe Islame kishin postuar foton e Hoxhes Ahmed Kalaja dhe kishin shkruajtur Kunder hoxhollarve te shitur, qka i keshilloni ju apo qfare mund te na thuni ju ne lidhje me kete tem, gjitheashtu edhe per votimet a jan te lejuara a jo ?3105 - Majlinda Ceni

Esselamu Alejkum, Kam 2 pyetje rreth mbuleses:


1-A eshte e vertet se mbulesa per nje femer muslimane eshte obligim para burrave te huaj(d.m.th atyre qe nuk i ka mahrem)A mund te dale nje femer muslimane pa mbulese para femrave,d.m.th para vajzes se axhes,halles,ndonje shoqeje te ngushte etj?
2-A eshte me mire nje femer qe nuk ka mbulese,kryen obligimet fetare-namaz agjerim etj dhe vishet normal apo nje femer qe kryen edhe ajo gjithashtu obligimet fetare,po mbulesen nuk e ka ashtu sic duhet?Ketu ne Europe shoh femra me mbulesa te ndryshme,me floke perjashta,me qafe te pambuluar etj.Allahu me falte.Sipas mendimit tuaj a duhet nje femer te mbulohet ashtu si duhet apo te mos mbulohet fare?Allahu te shperblefte.

3106 - Argjent S. Brunçaj

Selam alejkum hoxhe.Deshta me dit a ban me mbajt praktiken ne bank (studentet e ekonomise)3107 - Radec Beqiri

Es Selam Alejkum we rahmetullahi we berkatuhu. Hoxhe i nderuar se pari All-llahu te Shperbleft per mundin qe po e ben ne drejtimin ne rrugen e drejt neve rinin dhe te tjeret. Hoxhe desha te te pyes nje pytje InshAllah. " Kom ndegju qe nuk bon me e fal namazin ne ate xhami ku vendi i IMAMIT eshte me lart e vendi ku falet XHEMATI ". Shpresojme qe isha i qarte , e All-llahu Xhennetin Firdeus piktakim me Pejgamberin alejhi selam ta beft.3108 - Kujtimm Gashi

Es selam alejkum hoxh Desha tju bej nje pytje lidhur me qeshtjen e kuranit Pse subhanallah kur ka ajete kuranore ne kuran asht e shkruar'' Ju do te ktheheni tek ne ashtu si ne ju kemi krijuar juve ''ndersa nuk eshte ju do te ktheheni tek un pra tek allahu qe eshte zot fuqiplot i plot meshirshem pra pytja eshte pse nuk shkruan ju do te ktheheni tek un ashtu si un ju krijova pra tek allahu nese kishit mujt per pergjigje allahu ju ndihmoft3109 - Majlinda Ceni

Esselamu Alejkum, Kam nje pyetje rreth udhetimit,A me lejohet mua te udhetoj me djalin e vogel(2 vjecare)nga Italia ne Shqiperi me aeroplan?Deri tek aeroporti ne Itali me percjell burri,pastaj tek aeroporti ne Shqiperi del e me merr babai ose vjehrri,d.m.th ne aeroplan jam vetem me djale.A e kam te lejuar kete gje?Allahu te shperblefte3110 - Gent Pula

Selam alejkum , nese kishi mujt me ma jep pergjigjien ju t faqes sa ma shpejt . E kom ni problem kaloj me nje vajz per seriozisht edhe ja kom nis me dyshuu qe pom tradhton me shokun tim te ngusht por ky dyshim nuk bazohet ne asnje faktt , veq mu ka pik nkry qashtu . Mos eshte kjo nga ndonje magji e bere (sihri ) apo qfar me keshilloni te veproj3111 - Eurrit Gjevukaj

ESELAM ALEJKUM HOGJ INDERUAR AKA MUNDSI MEM TREGU FALI NAMZA NATE NORA 3 ADUHET ME PRIT DEJ TA THRRET HOGJA EZANIN ME FAL SABAHIN A BON SIT HIN IMSAKI ME FAL AEKAM GJUNA PRES PERGJIGJJE ASELAM ALEJKUM3112 - Gjuljeta Shala

selam alejkum hoxhe i nderum pasi qe jeni studius i hadithit kisha pas deshir ta dije mendimin e juj se cili hadith eshte sahi per ngritjen e gishtit edhe per levizjen e gishtit ne teshehud?sepse e ndgjova hoxhen sadullah bajaramin qe tha ka disa hadhithe per levizjen e gishtit por jan te dobta,edhe hadithi mi sakte eshte se pejgamberi alej selam nuk e ka leviz gishtin vetem e ka ngrite ne drejtim te kibles kur ka then etehjatin edhe duat kur i ka mbaru e ka ule gishtin edhe ka dhan selam?por e ndgjova edhe hoxhen hamed kalan se tha ka ardhe ne nje hadhith sahi se pejgamberi alej selam e ka ngrit gishtin edhe e ka leviz ngadale?une i fali 5 kohet namaz por jam ne nje dilem se nuk po di tek cilat mendime mu bazu?se pse njeri hoxhe thote keshtu e tjetri ashtu ku te bazohem?kerkoj mendimin e juj allahu ju shperblefte.3113 - Teuta Ramadani-Osmani

Selam alejkum. Pyetja ime esht keshtu: si duhet gruja ti mban kèmbet ne Teshedu dmth ne uljen e fundit? A mban njejt sikurse buri apo i shtrembron ne te djatht?3114 - Bujamin Imeri

selam alejkum hoxh i nderuar zoti te shperbleft mundet ta spjegosh namazin e vitrit ne detaje3115 - Lavdim Fejzullahu

Es Selam Alejkum hoxhë inderuar ALLAHU ju shperbleft kam dy pyetje


1.alejohet me lexu KURANIN ne gjuhen shqipe dhe
2.aban me vesh maic me emer te ndonje lojtari

3116 - Qendrim Musa

selam alejkum,a munesh me na spjegu dimenzjonet e ndryshme kohore ne ket dynja dhe pershkrimet qe vijn ne kuran dhe sunet per kohzgjatjen e dites se mahsherrit 50 mij vjet ne ahiret,kurse ka transmetime qe thuhet se jeta e ardhshme nuk ka koh,veq perjetsi.apo vlen per xhenet kjo,se kom te kjart, dej kur llogaritet koha,edhe a behet gjykimi para sirratit apo pas sirratit,3117 - Idriz Hasanaj

Selam Alejkum hoxhe i nderuar.. Kisha nje pytje: Kam ndegjuar qe ai njeri qe e ka fjalen e fundit La i Lahe il Allah hyn ne xhennet! por desha ta di a hyn edhe mekatari edhe nese ka shume mekate? Allahu ju Shperblefte.3118 - Niki Bunjaku

S.A a shkrun n`kuran qe gruaja duhet me u mbulu me shami apo ferexhe3119 - Arbi Islami

KAM NDEGJUAR NJE TREGIM NGA NJE HOXHE QE THOSHTE , KA QEN NJE PERSON QE NUK E BESONTE AHIRETIN NDERSA DJEMVE TE TIJ I THA ME BENI PLUHUR TRUPIN TIM , E AI KUR E RINGJALLI ALLAHU ATE E FALI , ME SHPJEGO PAK NE LIDHJE ME KET TREGIM A ESHTE HADITH ,TREGIM I VERTE APO TREGIM I PABAZUAR ( I KOTE ) , DHE NESE ESHTE I SAKTE TREGIMI NE LIDHJE ME KET PO JU VENDOS NJE PYETJE , A EGZISTON NDONJE LLOJE MESHIRE PER PABESIMTARET NE DITEN E GJYKIMIT ?3120 - Salih Zekaj

selam alejkum a baan me shku ne shetitje me shkoll


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət