Ana səhifə

ΑΣΤΙΚΑ ΑΔΙΚΗΜΑΤΑ kibris hukuk konseyi


Yüklə 46.5 Kb.
tarix24.06.2016
ölçüsü46.5 Kb.

ΑΣΤΙΚΑ ΑΔΙΚΗΜΑΤΑ

KIBRIS HUKUK KONSEYİ

(Avukatlık Yasasının 5. Maddesi uyarınca sınav)

Οκτώβριος 2012

Ekim 2012

MEDENİ HUKUK SUÇLARI

Aşağıdaki 6 sorudan 4 tanesini cevaplandırınız)------------------------

Soru 1


A. Limasol Belediyesi, kentin merkezi meydanına bir prefabrik kiosk yerleştirdi ve A kişiye bir yıllığına kiraya verdi. A kiosk’ ü hayırsever amaçlarla kullandı ve kira sözleşmesinin sona ermesinden sonra B kişiye devretti. B kiosk’ ü büfe ürünleri satmak amacıyla kullandı. Limasol Belediyesi B’ den pek çok kez büfeyi boşaltmasını istedi ancak B her seferinde kiosk’ ten çıkmayı reddetti. Limasol Belediyesi, bu gelişmeden sonra Limasol Kaza Mahkemesi’ ne B’ yi dava etti. Belediye Somut olarak B’ yi prefabrik kiosk’ e yasa dışı müdahaleyle suçladı. Limasol Belediyesi’ nin davayı kazanma olasılığı nedir?

(15 puan)

Β. Başlık 148, Madde 55’ teki “ Res Ipsa Loquitur ” ilkesinin anlamını açıklayınız. Söz konusu ilke tıp ve trafikte ihmal davalarında nasıl uygulanır?

(5 puan)

C. Yurt dışında işlenmiş bir Medeni Suç Kıbrıs’ ta dava edilebilir mi? Bu hangi ön koşullar altında mümkün olabilir?

( 5 puan)

Soru 2


Α. A adlı İngiliz bayan turist, “ B LTD ” adlı turizm acentesinden Kıbrıs’ta geçirmekte olduğu tatili sırasında kullanmak üzere bir araç kiraladı. Trodos’ a yaptığı bir gezi sırasında, C’ nin aracıyla çarpıştı. Meydana gelen kazada C’ nin arabasında ciddi biçimde hasar meydana gelir. C, A’ yı dava etmenin yanı sıra, arabanın sahibi olması dolayısıyla “ B LTD “ şirketine dolaylı sorumluluk iddiasıyla dava açtı ve arabasında meydana gelen hasar için tazminat talep etti. “ B LTD “ şirketinin avukatı olarak, müşterilerinize, dolaylı sorumluluk kavramına atıfta bulunarak, aleyhlerine açılan davayı davacı olan tarafın kazanma olasılıkları hakkında bilgi veriniz.

(15 puan)

Β. Başlık 148, Madde 35’ te belirlendiği biçimiyle haksız rekabet medeni suçunun oluşturucu öğelerini açıklayınız. Davacı tarafın ürünü ile davalı tarafın ürününü birbirine özdeş kılan kriter nedir?

(5 puan)

C. Başlık 148, Madde 26 (1)’ e göre medeni hukukta yer alan “ saldırı medeni hukuk suçu” nu oluşturan öğeler nelerdir? Bu suçun işlenmesi sırasında suç birliği yapanlar arasında sorumluluğun ne şekilde bölüştürüldüğünü, mahkeme kararlarına gönderme yaparak belirtiniz.

(5 puan)

Soru 3


Α. İşverenlerin, çalışanlarına güvenli bir çalışma sistemi sunma sorumluluğu ile ilgili olarak alınan bir Yüksek Mahkeme kararında şöyle denmektedir:

« uzun süre boyunca kullanılıp kabul görmüş olan bir uygulama, çalışma sisteminin oldukça güvenli olduğunu kanıtlama yönünde, prensipte güçlü bir tanıklık olarak kabul edilmekle birlikte bu değişmez değildir. ».

Bu alıntıyı yukarıdaki mahkeme kararına atıfta bulunarak yorumlayınız.(15 puan)

Β. Başlık 148, Madde 36’ da belirtildiği biçimiyle dolandırıcılık medeni suçunun oluşturucu öğelerinden olan sahtekarlığın nasıl yapılabileceğine değininiz.

(5 puan)

C. Karalama medeni suçunun içerdiği ima (innuendo) kavramına kısaca değininiz.

(5 puan)

Soru 4


A. Kıbrıs Cumhuriyeti Türk istilasını engellemek amacıyla yeşil hat bölgesinde bir mayın tarlası döşedi. Mayın tarlasına ulaşım bir tel örgüyle kapatıldı ve mekan yerine bir tabela konularak gelen geçen konu hakkında bilgilendirildi. Mayın döşenen yer kırsal bölgede olup zirai amaçlarla kullanılan bir köy yoluyla bitişiktir. Aynı zamanda, tanıkların belirttiğine göre civar halkı Temiz Pazartesi Günü geleneksel olarak mayın tarlasına yakın bir yerde toplanmaktadır. Ancak zaman içerisinde tel örgü ve uyarı tabelaları düşmüş ve bu konu bir yılı aşkın bir süre önce Cumhuriyet’ in bilgisine getirilmişti.

Temiz Pazartesi Günü A adlı bayana ait olan at, tel örgünün düştüğü yerden mayın tarlasına girdi ve öldü. A sizin avukatlık büronuz aracılığı ile Kaza Mahkemesi’ne başvurdu ve atının ölümü için Cumhuriyet’ ten tazminat talep etti. Cumhuriyet Savcısı savunmasında Cumhuriyet’ in olaydan ötürü sorumluluk taşımadığını iddia etti ve gerekçe olarak aşağıdaki sebepleri gösterdi:  • Tel örgü ve tabelalar Cumhuriyet’ i temsil eden kişiler tarafından değil de doğal sebeplerden dolayı vuku bulmuştur.

  • At mayın tarlasına yasa dışı bir şekilde girmiştir ve müdahalede bulunan taraf olarak himaye edilme hakkına sahip değildir.

  • Bir taşınmaz malın sahibinin sahip olduğu sorumluluklar sadece özel kişileri kapsamakla sınırlıdır, onların hayvanlarını kapsamaz.

Mahkeme kurallarına atıfta bulunarak meslektaşınızın yukarıdaki tezlerini değerlendiriniz.

(15 puan)

Β. Başlık 148, Madde 43 (2)’ de yasa dışı müdahale medeni suçu için belirlenen savunma hangisidir ve kanıtlama sorumluluğu kime aittir?

(5 puan)

C. Zarar verici yalan medeni hukuk suçunu oluşturan unsurları, Başlık 148, Madde 25’ te belirtildiği şekilde açıklayınız. Zarar verici yalan ile hakaret suçu arasındaki farklar nelerdir?

(5 puan

Soru 5


Α. A Lefkoşa’da bir deponun sahibi. Söz konusu depo bir üçüncü şahıs tarafından kötü niyetle çıkarılmış bir yangın sonucunda tamamen yandı Ancak yangın B’ ye ait binalara da sıçradı ve büyük zararlara yol açtı. B, A’ yı dava etti ve iddiasını Rylands v. Fletcher davasıyla geçerlilik kazanan “ strict liability “ ilkesine dayandırdı. B’ nin iddiasına göre, yangının A’ nın malından sıçramış olması nedeniyle, bu olayda A’ nın bir sorumsuz davranışı olmadığını kanıtlama yükü yine davalı A’ ya aittir. A’ nın avukatı savunmasında aşağıdakileri belirtiyordu:

    1. “ Strict liability “ ilkesi yangın durumunda geçerli değildir.

    2. Söz konusu ilke geçerli olduğu takdirde ise A’ nın böyle bir sorumluluğu yoktur çünkü uyguladığı savunma üçüncü şahsın kötü niyetli eylemi ile ilgilidir.

A’ nın avukatının yukarıdaki tezlerini Mahkeme Kararlarına atıfta bulunarak yorumlayınız.

(15 puan)

Β. Başlık 148, Madde 19’ da iftira medeni suçu ile ilgili olarak hangi özel savunmalar belirtiliyor?

(5 puan)

Γ. Yol ihmali nedir ve yolda araba sürmekte olan bir şahsın yol davranışını belirleyen kriterler nelerdir? Sorumluluk düzeyi bakımından deneyimli ve deneyimsiz sürücü olmak bir fark yaratır mı?

(5 puan)

Soru 6


Α. İhmalkarlık medeni suçu ile ilgili olarak “kaçınılmaz kaza” ( inevitable accident ) savunmasına teferruatlı biçimde ve mahkeme kararlarına atıfta bulunarak değininiz. Bu savunmayı oluşturmanın ön koşulları nelerdir? Kanıtlama sorumluluğu kime aittir? Mucbir sebep (act of god) savunması ile arasındaki farklar nelerdir? Kıbrıs’ tan başarılı bir kaçınılmaz kaza savunması örneği veriniz.

(15 puan)

Β. Müşteriniz adına şahsi rahatsızlık suçu hakkında sizin açmış olduğunuz davada, davalı taraf, meslektaşınız avukatı vasıtası ile savunmasını sundu. Söz konusu savunmada belirtilenler arasında rahatsızlık verici durumun, bölgede, müşteriniz gelmeden önce de var olduğu da vardı. Meslektaşınızın bu tezini yorumlayınız.

(5 puan)

C. Kötü niyetli takibat medeni hukuk suçunun oluşturucu unsurlarını Başlık 148, Madde 32’de yer aldığı şekilde açıklayınız. “ Takibat “ kavramı Mahkeme Kararları tarafından nasıl yorumlanmıştır.

(5 puan)

Aleksandros PanayotuYüksek Kaza Mahkemesi Yargıcı – Medeni Suçlar Sorgu Hakimi

Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət