Ana səhifə

Zpravodajství ČTK, 12. 2015 v 19: 00 hod. Jedlička chce v Liberlandu hausbóty a otevřít restauraci


Yüklə 61 Kb.
tarix24.06.2016
ölçüsü61 Kb.
Zpravodajství ČTK, 12. 5. 2015 v 19:00 hod.

Jedlička chce v Liberlandu hausbóty a otevřít restauraci
Aktivista Vít Jedlička, který vystupuje jako prezident samozvaného státu Liberland, chce na sporné území u toku Dunaje dopravit hausbóty a otevřít restauraci. Od dobrovolných dárců na chod a rozvoj území vybral kolem 600.000 korun. Řekl to dnes ČTK. Balkánská média i právníci nicméně odmítají jeho tvrzení, že stát vyhlásil na území nikoho. Kvůli nelegálnímu překročení hranic ho také o víkendu s dalšími příznivci krátce zadržela chorvatská policie a všichni dostali několikatisícovou pokutu.

Jedlička vyhlásil vznik nového státního útvaru v polovině dubna na sporném území mezi Srbskem a Chorvatskem. „Budeme tam navážet víc lodí a materiálu. Chceme tam dovézt nějaké hausbóty, aby se tam dalo pohodlněji bydlet,“ řekl dnes Jedlička. Chtěl by také otevřít restauraci, aby novým obyvatelům zpříjemnil „osidlování“ území. Už nyní se podle něj v Liberlandu každý pátek a sobotu konají společné akce. Dodal, že na osidlování se nejvíce podílí švýcarská společnost, která spolufinancuje nákup lodí a emituje i vlastní akcie.

Podle srbského serveru 24sata.rs. chorvatská policie v sobotu Jedličku zadržela, protože nelegálně překročil hranici mezi Chorvatskem a Srbskem. Doprovázela ho prý tehdy ještě jedna osoba. V neděli večer se o totéž pokusilo ještě šest jeho přátel a stoupenců. Byli rovněž zadrženi a v pondělí se objevili před soudem. Zakladatel Liberlandu strávil na policii noc a propuštěn byl v neděli. Soud mu udělil pokutu 2400 kun (asi 8700 Kč). Stejnou pokutu dostali i jeho přátelé a stoupenci.

Jedlička sám ale vztahy s policií obou států považuje za dobré. „Se srbskou a chorvatskou policií máme jen ty nejlepší zkušenosti. Měli jsme několikahodinový mítink se srbskou policií a oni nám radili, jak se správně podle mezinárodního práva na to území dostat,“ řekl.

„Svobodnou republiku Liberland“ vyhlásil Jedlička 13. dubna na sedmi kilometrech čtverečních území v meandru Dunaje. Území je předmětem hraničního sporu mezi Srbskem a Chorvatskem. Podle Chorvatů patří území Srbsku. To to však odmítá, protože by jinak přišlo o řadu dalších sporných území kolem Dunaje. Vzhledem k tomu je území podle Jedličky takzvanou zemí nikoho. Liberland vychází z filozofie, která odmítá regulace a zásahy státu do života občanů.

Podle chorvatského serveru dnevnik.hr není pravda, že samozvaný stát vznikl na území nikoho. Jde prý o území, nad kterým vykonává správu Chorvatsko. Ani podle expertů na mezinárodní právo nelze hovořit o zemi nikoho, jen v této oblasti nebyly ještě hranice mezi Chorvatskem a Srbskem definitivně vymezeny. Server je přesvědčen, že Jedlička v tomto případě vůbec není naivní. Svou naivitou ale nejspíš maskuje výraznější politické ambice, které se mu dosud nedařilo realizovat v jeho zemi. „Liberland může být svobodná země, jak napovídá její název, nicméně nejde o legální stát,“ tvrdí chorvatský server.Podobně se k této kauze staví i srbský deník Blic. Vytvoření Liberlandu označuje za „projekt marginální české strany“ a dodává, že nejde o území nikoho, ale o oblast, o kterou vedou obě země hraniční spor. „Jde zatím o nejúspěšnější projekt marginální české Strany svobodných občanů, která se pokouší v Česku dostat z politické anonymity,“ napsal Blic.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət