Ana səhifə

Vidékfejlesztési minisztérium előterjesztéS az egyes emberi fogyasztásra szánt élelmiszerként vagy élelmiszer összetevőként forgalomba hozható gyógynövényekről Budapest, 2011. március Egyeztetési lap


Yüklə 272.5 Kb.
səhifə1/3
tarix27.06.2016
ölçüsü272.5 Kb.
  1   2   3

Az előterjesztést a Kormány nem tárgyalta meg, ezért az nem tekinthető a Kormány álláspontjának.


VIDÉKFEJLESZTÉSI MINISZTÉRIUM

ELŐTERJESZTÉS


az egyes emberi fogyasztásra szánt élelmiszerként vagy élelmiszer összetevőként forgalomba hozható gyógynövényekről


Budapest, 2011. március

Egyeztetési lap

1. Az egyeztetés alapadatai


honlapon való közzététel időpontja:

[2011.03.23]

közigazgatási egyeztetésre megküldés:

[2011.03.23]

közigazgatási egyeztetés lezárása:

[2011.04.08]
2. Az egyeztetésben részt vevők

2.1. A Kormány ügyrendje/jogszabály alapján egyetértésre vagy véleményezésre jogosultak

intézmény

egyetért

nem ért egyet

nem adott véleményt

észrevétele maradt fenn

KIM













NEFMI













NGM













2.2. Egyéb állami szervek (Legfelsőbb Bíróság, Legfőbb Ügyészség, Alkotmánybíróság stb.)

egyéb állami szerv

egyetért

nem ért egyet

nem adott véleményt

észrevétele maradt fenn

Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal













Magyar Élelmiszerbiztonsági Hivatal













Országos Élelmiszer- és Táplálkozástudományi Intézet













2.3. Társadalmi szervezetek

társadalmi szervezet

egyetért

nem ért

egyet

nem adott véleményt

észrevétele

maradt

fenn

Magyar Étrend-kiegészítő Gyártók és Forgalmazók Szövetsége













Gyógynövény Szövetség és Terméktanács













Gyógyhatású Termékek Előállítóinak és forgalmazóinak Egyesülete













Corvinus Egyetem Kertészettudományi Kar Gyógy és Aromanövény Tanszék













Magyar Kertészeti Tudományos Társaság













Magyar Kertészeti Tanács














Vezetői összefoglaló

1. Az előterjesztés célja

1.1. Az előterjesztés elfogadásával elérni kívánt közpolitikai cél
Az előterjesztés legfontosabb célja, hogy jogszabályi kereteket teremtsen egyes gyógynövények termesztésére, gyűjtésére, és az ezekből előállított termékek, előállítására és forgalomba hozatalára, melyek, élelmiszerként forgalmazhatók. A közösségi jogi környezet adta lehetőséggel élve, célunk eleget tenni annak az egyre fokozódó társadalmi igénynek, hogy a Magyarországon megtermelt kimagasló beltartalmi értékű növényekből előállított termékek magas színvonalát megtartva, azok továbbra is elérhetők legyenek a lakosság számára. Így a rendelet tervezet által szabályozott termékek forgalmazási lehetőségeinek biztosításával a gyógynövények gyűjtésével, termesztésével, feldolgozásával foglalkozók munkalehetőségeinek széles köre is megőrizhető.
A tervezet egyfajta hiányosságot pótol azzal, hogy tudományos elemzéseken alapulva meghatározza azokat a növényeket, melyek tulajdonságaik alapján élelmiszerként biztonsággal forgalmazhatók. A tervezet mellékletében szereplő listát a Magyar Élelmiszerkönyv Gyógynövény Szakbizottsága állította össze, melynek a szakmai érdekképviseleti szervezeteken kívül aktív tagjai a tárgyat oktató egyetemi tanárok, valamint az Országos Élelmiszer- és Táplálkozástudományi Intézet és az Országos Gyógyszerészeti Intézet jeles képviselői is. A tervezet nem érinti a gyógynövények gyógyászati és kozmetikai célú felhasználását, felhasználhatóságát.
1.2. Az előterjesztés szükségességének okai
Az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek közösségi kódexéről szóló 2001/83/EK irányelvnek a hagyományos növényi gyógyszerek tekintetében történő módosításáról szóló Európai Parlament és a Tanács 2004/24/EK irányelv preambulumának 12. pontja is lehetőségként említi, hogy a tagállamok, az élelmiszerjoggal összhangban egyes nem gyógyászati célú növényi termékek forgalomba hozatalát szabályozzák. A rendelet tervezetben szereplő szabályozás meghatározza azon növények körét melyek élelmiszerként, az élelmiszerekre vonatkozó szabályok betartásával, továbbra is forgalomban maradhatnának, illetve élelmiszer összetevőként a felhasználásuk biztosítva lenne.

A gyógynövény termékek minősítését a 37/1976. (X. 29.) MT rendelet szerint Gyógynövény Kutató Intézet Zrt. végezte. A Gyógynövény Kutató Intézet Zrt. fokozatosan magánkézbe került, így előállt egy olyan helyzet, amikor egy magánkézben lévő társaság végzett minősítési tevékenységet a versenytársai számára, ami tarthatatlan volt. Az MT rendelet 2009. január 1-jén hatályát vesztette. A gyógynövényes szakma részéről megfogalmazódott az az igény, hogy ésszerű keretek között továbbra is maradjon fel egy előzetes kontrol, mely kiszűri a nem megfelelő alapanyagokat azok felhasználása előtt. A VM rendelet tervezete bevezetne egy minősítési rendszert a rendelet tervezetben szereplő növényekre, mely minősítést a cégek saját maguk végeznének el egy minőségbiztosként megnevezett személy felelősségével. Ez a minősítési szisztéma, mely a gyógynövénytermékeket előállító és forgalmazó társaságok széles körével történt egyeztetésen alapul, biztosítaná a termékek élelmiszerbiztonsági és minőségi megfelelőségét, védve ezzel a fogyasztók egészségét.


A tervezet hasonló képesítési követelményeket határoz meg a gyógynövények felvásárlása, a termékek előállítása során a felvásárló, a minőségbiztos, valamint a hatósági ellenőrzést végző szakemberek számára. A szabályozás célja biztosítani az egységes szakmai megközelítést, tudást mind a felvásárlás, előállítás, mind a hatósági ellenőrzés során.
A tervezet részletes szabályozást tartalmaz az egyes gyógynövények és a belőlük készült termékek mintavételére, laboratóriumi vizsgálatára vonatkozóan.
A minőségbiztos gondoskodik arról, hogy a termék minden forgalmazott tételét a vonatkozó jogszabályokban előírtaknak megfelelően ellenőrizzék, gondoskodik arról, hogy a megfelelés érdekében végzett vizsgálatok, a vizsgálatra akkreditált laboratóriumban történjenek. Ezt követően okiratot állít ki, mellyel igazolja, hogy az általa ellenőrzött tétel megfelel az előírásoknak.
A rendelet 1. mellékletében felsorolt növények mennyiségi korlátozás nélkül, a 2. mellékletben felsorolt növények mennyiségi korlátozással, indokoltság esetén csak meghatározott élelmiszerekhez használhatók fel. Az 1. és 2. mellékletben szereplő növények leírását, beltartalmi értékeit a Magyar Élelmiszerkönyv Gyógynövény Szakbizottságának és Főbizottságának javaslata alapján, a Magyar Élelmiszerkönyv részeként, rendeletben állapítja meg a Vidékfejlesztési Miniszter.
1.3. Az előterjesztéssel érintett közfeladat változása
Az élelmiszerek hatósági ellenőrzés, mint feladat szabályozott, megoldott új közfeladatot az előterjesztés elfogadása nem keletkeztet.
2. Az igénybe vett eszközök
2.1. Jogalkotás

Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 76. §-a (2) bekezdésének 37. pontjában kapott felhatalmazás alapján.


2.2. Egyéb intézkedés

A cél megvalósulásához nem szükséges további, nem jogalkotási jellegű kormányzati intézkedés.


2.3. Alternatívák

A választott megoldással szemben tárcánk feladatkörébe tartozóan nem merült fel más reális alternatíva.


3. Kormányprogramhoz való viszony

Az előterjesztés kapcsolódik a Nemzeti Együttműködés Programjának „1.5 A magyar mezőgazdaság megújítása” pontjához.


4. Előzmények, kapcsolódások

Az 1.2. pontban leírtak szerint.


5. Európai uniós vagy egyéb nemzetközi kapcsolódások
5.1. A tervezetbeli szabályozás európai uniós jogi vonatkozásai

-
5.2. Előzetes véleményezési kötelezettség áll fenn az Európai Unió joga alapján.

A rendeletet elfogadása esetén notifikáltatni kell.
5.3. A tervezet az EUMSz. 107. cikke szerinti állami támogatást nem tartalmaz.


hatásvizsgálati lap



I. A végrehajtás és az alkalmazhatóság feltételei

A közpolitikai cél megvalósulásához, a javaslat végrehajtáshoz szükséges személyi, tárgyi, költségvetési feltételek rendelkezésre állnak.


II. A társadalmi hatások összefoglalása
A Magyarországon készült gyógyhatású készítmények előállítása szervesen kapcsolódik a gyógynövény gyűjtéshez, a termesztéshez és az elsődleges feldolgozáshoz, míg a kész termékek előállítása az OGYI által előírt GMP-követelményeknek megfelelően folyik. A nyilvántartásba vett gyógyhatású készítmények egy része külföldi gyártmány, elsősorban német vagy osztrák termék akik, figyelembe véve a hazai gyógynövény ágazat export orientáltságát jelentős részben dolgoznak fel Magyarországról származó gyógynövény alapanyagokat.
A kereskedelem, a forgalmazás három fő területe: a gyógyszer-kereskedelem és a gyógynövény szaküzletekben és a drogéria láncokban folyó forgalmazás, és az ezekhez kapcsolódó nagykereskedelmi tevékenység.
E biztonságos termékkategória megmaradása és új termékek belépése esetén növekvő gazdasági jelentőségét a következő tények mutatják:


  1. A gyógynövény alapanyagok gyűjtésével és termesztésével még ma is körülbelül szezonálisan csaknem tízezer, ember foglalkozik.

A gyógynövények gyűjtésével foglalkozó személyek ma hazánkban elsősorban a roma kisebbségből, az alacsonyan iskolázott társadalmi rétegekből, valamint az elmaradott régiók munkanélkülivé vált lakosságából tevődnek össze. A gyógynövények szakszerű, kontrollált keretek közötti gyűjtése hozzájárulhat a legelmaradottabb kistérségek népességmegtartó erejének fokozásához, valamint ezen régiók munkanélküliségének az enyhítéséhez. Ezen feladatok megoldására a közfoglalkoztatással is egybekötött programok kidolgozása napirenden van. Hatásaként, vidékfejlesztési stratégiában az elmaradott régiók munkaerejének foglalkoztatásával és a háttérágazat megfelelő kihasználása révén 3 év alatt mintegy 5-8.000 fő részére új munkalehetőséget illetve kiegészítő kereseti lehetőséget biztosíthat.

(Természetesen ezek a gyógynövények részben Magyarországon monodrogként és gyógyszer vagy más termékek alapanyagaiként is felhasználásra kerülnek, részben úgynevezett lédig formában exportra szállítják őket, elsősorban Németországba, Ausztriába, melyek egy része a hazánkban is forgalmazott termékekben, köztük gyógyhatású készítményekben is megjelenik.)



  1. A Magyarországon feldolgozott gyógynövények mintegy 70%-a a környező országokban (elsősorban Romániában és Bulgáriában) gyűjtött vagy termesztett gyógynövény, mely csak e relációban 40-50 ezer ember megélhetését biztosítja.

  2. A gyógynövények elsődleges feldolgozását végző üzemekben körülbelül kétezer ember dolgozik Magyarországon.

  3. A magyarországi késztermék előállító üzemekben körülbelül ezer ember dolgozik.

  4. A gyógyhatású készítmények és a gyógynövény-termékek nagykereskedelmével foglalkozók száma körülbelül ezer fő.

  5. A kiskereskedelmi értékesítésben, a körülbelül ezerötszáz gyógynövény szaküzletben és drogériában közvetlenül e termékekkel 3-4 ezer ember foglalkozik, a kétezer-háromszáz körüli gyógyszertárban pedig mintegy ötezer gyógyszerész vagy asszisztens.

  6. A gyógynövények egy jelentékeny részét monotea formájában a sokfajta üzlettípusban működő élelmiszer-kereskedelemben is forgalmazzák, és így sokezer ember foglalkoztatásának részét jelentik.

  7. A gyógynövény-ágazattal foglalkozó tudományos kutatók, egyetemi és szakiskolai oktatók, a különböző vizsgálati laborokban dolgozók száma is legalább 500 fő. A gyógynövényekkel kapcsolatos kutatási témákban jelenleg is több K+F illetve Tudásközpont működik, melyek eredményeit természetesen új termékek kialakítására és létrehozására használnak fel.

  8. A gyógynövény gyűjtés, termesztés és feldolgozás éves halmozott termelési értéke kb. 30 Mrd forint, a gyógyhatású készítmények kiskereskedelmi forgalma mintegy 10 Mrd forint, a gyógynövényteák és más gyógynövény alapanyagú termékek összforgalma mintegy 40 Mrd forint.

1. Elsődleges, célzott hatások

Cél, egyértelmű szabályok között lehetőséget biztosítani ahhoz, hogy a tradicionálisan kiemelkedő értékű gyógynövények és a belőlük készült termékek meghatározott köre, melyek élelmiszerként is biztonságosan fogyaszthatók, továbbra is forgalomban maradhassanak.
2. Másodlagos hatások

A tervezett intézkedések bevezetése nagymértékben elősegítené a gyógynövénygyűjtés, termesztés, feldolgozás, forgalmazás területén a munkahelyek megőrzését, valamint a hazai gyógynövény kultúra túlélését.


III. Társadalmi költségek

a) A vállalkozások pénzügyi terhei

A vállalkozásoknak a rendelet mellékletében meghatározott gyógynövényeket nem kell indokolatlanul gyógyszerré, illetve hagyományos növényi gyógyszerré minősíteni, ahhoz, hogy azok forgalomban maradhassanak. A tervezet a Magyar Élelmiszerkönyv Gyógynövény szakbizottságának véleménye alapján - mely szakbizottságnak aktív tagja az OÉTI és az OGYI képviselője is - csak azon növények esetében engedi meg ezt a lehetőséget, melyek élelmiszerként történő forgalmazása nem jelent veszélyt a fogyasztók egészségére.
b) A háztartások pénzügyi terhei

-
c) Az előterjesztéssel érintett valamely konkrét társadalmi csoport terhei

-
d) Hatékonysági és versenyképességi költségek



-
e) Az előterjesztés adminisztratív terhei

A gyógynövényes szakma részéről megfogalmazódott igény alapján, fenn marad egy előzetes kontrol, mely kiszűri a nem megfelelő alapanyagokat azok felhasználása előtt. A tételes minősítés nagyfokú biztonságot garantál, de adminisztratív terheket is jelent.


IV. Költségvetési hatások

A tervezet elfogadásának közvetlen költségvetési hatása nincs. Közvetett hatásként viszont a megőrzött munkahelyek révén hozzájárul a költségvetési bevételekhez. Továbbá, amennyiben a gyógynövénytermelés nem szorul vissza számottevően, megfelelő árú alap áll majd rendelkezésre nemcsak a hazai igények, hanem az export lehetőségek kielégítésére is.


V. Egészségügyi hatások

A tervezet nem érinti a kozmetikai alapanyagként, gyógyszerként, gyógyszer alapanyagként feldolgozható gyógynövényeket. A tervezet a Magyar Élelmiszerkönyv Gyógynövény szakbizottságának véleménye alapján - mely szakbizottságnak aktív tagja az OÉTI és az OGYI képviselője is - csak azon növények esetében engedi meg az élelmiszerként történő forgalmazási lehetőséget, melyek nem jelentenek veszélyt a fogyasztók egészségére.


VI. Környezeti hatások

-

A vidékfejlesztési miniszter


/2011. (…) VM rendelete
egyes emberi fogyasztásra szánt élelmiszerként vagy élelmiszer összetevőként forgalomba hozható gyógynövényekről
Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 76. §-a (2) bekezdésének 37. pontjában foglalt felhatalmazás alapján, az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) Korm. rendelet 94. §-ának c) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
1. Általános rendelkezések

  1   2   3


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət