Ana səhifə

Univerzita palackého V olomouci přírodovědecká fakulta bakaláŘSKÁ práce olomouc 2012 Jakub Přichystal univerzita palackého V olomouci


Yüklə 1.93 Mb.
səhifə4/17
tarix24.06.2016
ölçüsü1.93 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17

2.3.1 Historické použití


Již za doby starověkého Říma se stala levandulová vůně jistým puncem čistoty. Římané přidávali levandulové lístky do vody v lázních a také přes ně nechávali proudit páru, kterou vpouštěli do místnosti.

2.3.1.1 Destilační pokoje


V průběhu 16. století byla velmi rozšířená levandulová voda. Destilace probíhala ve speciálních místnostech, které si budovaly zámožné rodiny přímo ve vlastním domě nebo na venkovských sídlech. Sledování průběhu destilace a čichání uvolňované vůně se stávalo běžnou činností pro trávení volného času nebo zábavy pro hosty. Do vody se často přidával i alkohol a destilovaly se i mnohé jiné aromatické byliny. Mnohokrát se z destilátů staly spíše alkoholické nápoje nežli parfémy.

Hojně se vůní využívalo v medicíně. Běžné bylo použití jako osvěžovače vzduchu v domácnostech, kdy se i několikrát týdně prováděla fumigace levandulí či směsí různých aromatických bylin, aby se odehnaly nemoci.



2.3.1.2 Anglická levandulová voda a parfémy


Levandulové vody zažily v Británii obrození zásluhou pánů Atkinsona, Yardleyho a Carona, kteří vytvořili velmi populární pánský parfém, ačkoliv byl původně určen ženám. Atkinsonův parfém „English Lavender“ z roku 1910 byl první toaletní vodou pro muže. O tři roky později ho následoval parfém od Yardleyho „Old English Lavender“, jenž se stal nedílnou součástí pánských obleků. Caronsův parfém spatřil světlo světa v roce 1934 pod označením „Pour un Homme“.

2.3.1.3 Viktoriánský rozmach levandule v parfumerii


Největší popularity dosáhly levandulové parfémy ve Viktoriánské době (pol. 19. století – počátek 20. století). Nejvíce preferovány byly čisté parfémy, jejichž cena však byla, tak jako v předchozí době příliš vysoká a mohla si je dovolit pouze nejbohatší společenská vrstva, se v tomto období stávají dostupné všem díky využití levnějších složek parfémových směsí a parfémy levandulového typu jsou nabízeny za mnohem nižší cenu. Levandule byla součástí pracích prostředků, mýdel i jiných kosmetických produktů. Vůně se spojovala obecně s čistotou, „vypraným prádlem“ a svěžestí.

2.3.1.4 Kolínská voda


Vznikla na konci devatenáctého století a stala se velmi rychle populární. Například Napoleon Bonaparte, Ludvík XV. a Madame Pompadour. Skládá se z olejů více bylin, mezi nejznámější patří bergamot, citrón, nerol, hřebíček, rozmarýna a levandule. Klasická kolínská je svěží a vyrovnaná směs citrusových olejů se středním tónem z levandule. Jiné receptury zahrnují širší spektrum citrusových olejů i použitých bylinných výtažků.

2.3.2 Současnost


Levandule byla jako první zahrnuta do pánských parfémů a dosud se používá jako hlava mnoha pánských toaletních vod k dosažení svěží vůně celé směsi. Levandule není výhradně záležitostí pánských parfémů, ale je obsažena i v dámských parfémech.
2.4 Levandulový esenciální olej [4]

Mezinárodní organizace pro standardizaci (ISO) definuje esenciální olej z francouzské levandule jako: „Olej získaný destilací vodní parou z čerstvě nasbíraných levandulových květů rostliny Lavandula angustifolia vypěstované nebo kultivované na území Francie.“ (ISO 3515). Požadavky na složení jsou shrnuty v tabulce (Tab. 1). Dále musí být splněna hodnota optické otáčivosti v rozmezí od -11° do -7°.


Tab. 1: Požadavky na procentuální složení levandulového esenciálního oleje dle normy ISO 3515:1987

Složka

Min.

Max.

trans-β-ocimen

2

6

cis-β-ocimen

4

10

oktan-3-on



2

eukalyptol



1,5

limonen



0,5

kafr



0,5

linalool

25

38

linalyl acetát

25

45

terpinen-4-ol

2

6

lavandulol

0,3



lavandulyl acetát

2



α-terpineol



1

Esenciální olej z čerstvě natrhaných květů a vrcholků levandule se získává pomocí destilace vodní parou. Pravý (přírodní) levandulový olej je takřka bezbarvý a má sladkou, květinovou, bylinnou a osvěžující vůni s příjemným balzámovým nádechem. Nejvyšší tóny jsou svěže-ovocné a velmi proměnlivé. Olej má celkově málo vytrvalou vůni.
2.4.1 Produkce oleje

Pro účely produkce oleje se Lavandula angustifolia, jakožto hlavní producent esenciálního oleje, pěstuje ze semen. Výsev probíhá na jaře nebo na podzim (s ohledem na podmínky zimního období v dané oblasti). Běžné je pěstování ve školkách. Další možnost je sázení řízků. Zdravá mateřská rostlina se seřízne u země. Seřezané větévky mohou být skladovány i několik měsíců. Na jaře jsou připraveny 10 – 15 cm dlouhé řízky s jednou či dvěma větvičkami. Taktéž se pěstují ve školkách po dobu jednoho roku. Následně jsou pěstovány v řádcích vzdálených od sebe 1,5 m a vzdálenost mezi sousedními rostlinami je 0,4 m. Takto osázené pole má kapacitu přibližně 10 000 rostlin na 1 ha [13].

Sběr probíhal tradičně ručně seřezáváním květů srpem. Dnes je již tato technika nahrazena mechanickým sběrem. Ruční sběr dosahoval výsledku průměrně 500 kg sklizené levandule za den, kdežto mechanizace posunula hranici produkce dále k 7500 kg za den. Výnos levandulového oleje se pohybuje okolo 40 kg/ha.

Hlavními producenty levandulového oleje jsou v současnosti Francie, Bulharsko, Čína a Španělsko. Původně byla produkce zejména ve Francii v horských oblastech (600 – 1500 m). Získání přesných dat o produkci oleje je velmi obtížné až nemožné. Ve vyprodukovaném množství je spolu s čistým vydestilovaným esenciálním olejem zahrnuto i různé následné ředění a míšení, v neposlední řadě i syntetická produkce. V roce 1984 dosahovala světová produkce oleje 200 tun (Bulharsko vyprodukovalo 100 – 129 t, Francie – 55 t, SSSR – 35 t, Austrálie – 5 t). Dovoz levandulového oleje v USA se pohybuje kolem 300 až 550 t ročně a vývoz činí 52 až 120 t ročně [14]. Z uvedených dat je zřejmá nemožnost porovnání, jelikož je velmi nepravděpodobné, aby produkce v USA dosáhla několika násobku celosvětové produkce i s odstupem 25 let. Data hovořící o importu a exportu oleje v USA zahrnují nejspíše i produkci syntetického oleje.


¨

1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət