Ana səhifə

Tanulmányok az Újkori Európa jogfejlődéséről


Yüklə 0.66 Mb.
səhifə2/7
tarix25.06.2016
ölçüsü0.66 Mb.
1   2   3   4   5   6   7

A királyi tanács és a kancellária szerepe a középkori

államkormányzatokban


(Kelemen Miklós)

  1. Bevezetés. A hűbéri és a bürokratikus államszervezet

A hűbéri államkormányzat élén álló uralkodó hatalma nem képviselt megkülönböztetett minőséget a többi hűbérúrhoz képest. A király a közhatalomnak nem birtokosa, országának lakosai nem az ő közvetlen alattvalói. A király első az egyenlők között. Elsősége tiszteletbeli, személyi alapú. A hatalom személyi jellege miatt az nem, vagy gyengén intézményesült. Szervei személyek, akik az uralkodóhoz személyesen, hűbéri alapon kötődnek.

A hivatali jellegű államkormányzat alapja a megkülönböztetett és egységes uralkodói hatalom. Az uralkodó a kormányzat középpontjában áll, hatalma szervezetileg is intézményesül. A kormányzati szervezet differenciált, hierarchikusan szervezett és funkcionálisan tagolt. A hivatalnok fizetésért dolgozó alkalmazott, aki hivatásként látja el feladatát. A hivatal nemcsak megélhetést, hanem rangot, társadalmi státust is jelent, ezért gyakori a hivatalok pénzben való megvásárlása.




  1. A királyi tanács szerepe a középkori államkormányzatban

A római birodalom helyén megszerveződő államokban a legfontosabb hadvezéreket és az udvartartás tagjait nem pénzben, hanem földdel javadalmazták, vagyis az államigazgatás kezdettől fogva összekapcsolódott a beneficiális adományok, később a hűbériség intézményével. A pénzbeli fizetések hiánya nehezítette a központi igazgatás állandóságának megteremtését is.

A hűbériség kialakulásával még inkább erősödött az a nézet, hogy a király csak első az egyenlők között, a legfontosabb hűbérúr. A neki teljesített feladat nem egy alávetettséget kifejező szolgálat, hanem egy magánjogi szerződés elemének teljesítése, vazallusi kötelesség. A vazallusi szolgálat legfontosabb két eleme a tanácsadás és fegyveres szolgálat (Rat und Tat, consilium et auxilium).



A vazallusok mind az udvari szolgálatra (Hoffahrt), mind a katonai kötelezettségek teljesítésére (Heerfahrt) csak hűbéruraik révén voltak mozgósíthatók. Az udvari szolgálat, tanácsadás és bíráskodás feladatai nem különültek el személyek szerint, különösen hogy a királyi tanács azokat testületként látta el. A királyi udvar (curia regis), annak a 10. században megfigyelhető differenciálódásáig a királyi tanácsot és a központi bíróságokat magában foglaló kormányzati központ.

    1. Királyi tanács a frank és a német kormányzatokban

  • A német királyi tanács fejlődésbeli sajátossága, hogy az egyes tisztségek örökletes méltóssággá (Erzamt) válnak egyes hercegi családok, majd választófejedelmi dinasztiák számára. A tisztség szimbolikussá válásával az abból eredő feladatokat egy alacsonyabb rangú főember tölti be, mint tényleges hivatalnok (Erbamt).

  • A több helyen állomásozó királyi udvar (domus, aula, curia regis, palatium) a király és környezet lakóhelyéül szolgáló épület. Az uralkodó kormányzati központja Aachen lett. A birodalom több részre szakadását követően a keleti frank területeket Regensburgból irányították.

  • Az udvarnagy (majos domus, Hausmeier) tisztsége a korai frank udvarokban vált jelentőssé, mivel az egész udvartartás vezetése az ő kezében volt, emellett az uralkodó távolléte esetén elnökölt a királyi bíróságon és ő vezette a királyi kíséretet is. A major domus tisztségének megszüntetése után a korábbi étekfogó (senechal) vált a legfontosabb udvari méltóssággá. Csak a tisztség a Capetingek (987-1328) alatti megszüntetése után vette az istállómester (comes stabuli, connetable) katonai feladatait.

  • A német területeken az asztalnok (Truchse) felel a királyi raktárak, élelmiszerek beszerzéséért, a nagyobb ünnepeken szimbolikus módon részt vesz azok felszolgálásában. Hasonló szerepet játszott a főpohárnok, a nyugati gótoknál comes scanciarum. A frank udvarban a fiatalabb nemesek számára ez a tisztség jelentette a belépést a palotai szolgálatba. A karoling kormányzatban a major domus eltűnés és a senechal felemelkedése után ő látta el az udvartartás vezetését. A Capeting kormányzatban (buticularius) nem tartozott a legfontosabb tisztviselők közé. A német királyi udvarokban azonban magasra emelkedett (Schenk, princeps pincernarum). Ő felelt az udvar itallal való ellátásáért, neki voltak alárendelve a királyi szőlők gazdatisztjei, pincék borászai. Az 1356-os Aranybulla szerint a tisztség (sacri imperii archipincerna) a cseh király örökös hűbérévé vált, míg a feladatokat ténylegesen ellátó tisztviselő (Viceschenk) pozícióját alacsonyabb rangú személlyel töltötték be. Az udvartartás harmadik jelentős szereplője a kamarás, aki az uralkodó lakóhelyéért és annak biztonságáért felelt. Korai latin elnevezése cubicularius. A Kammerer hivatala már a longobárdoknál és a nyugati gótoknál feltűnik. A meroving udvarban a thesaurarius elnevezést is használják, ami azt mutatja, hogy ekkor is ellátott pénzügyi feladatokat. A karoling kormányzatban Kammerarius néven szereplő hivatalnok feladata ekkor már elsősorban az udvar és az állam pénzügyi teendőinek ellátása. A német területeken a kamarás a birodalom főkincstárnoka Schatzmeister. A szász dinasztia alatt a ministeriales közül választották a Kammerert, később annak hivatala egy tiszteletbeli méltóságra (archicamerarius) és egy udvari hivatalra (camerarius curiare) vált szét.

  • A frank időkben a comes stabuli a királyi istállók, lovak felügyelője, utazásainak szervezője. A francia területeken neki alárendelt tisztviselők a marsallok. A francia mintára szervezett Jeruzsálemi Királyságban egy marsall van, aki így megosztja hadvezetési feladatköreit az ott is intézményesített és magasabb rangú connetable méltóságával.

  • Német területeken a marsall látja el a hagyományos katonai funkciókat. Itt is megfigyelhető a különbségtétel a tiszteletbeli hivatal és a tényleges hivatal között. A tiszteletbeli hivatal betöltőjét IV. Ottó uralkodásának kezdetétől (1209) hívják birodalmi marsallnak (Reichsmarschall, mariscalsus imperii). A tényleges hivatalnok megnevezésére először a német Aranybulla használja a vicemareschallus kifejezést, míg a szász választófejedelem a sacri imperii archimarescallus címet viseli.

  • A palotagróf (comes palatii regis) speciális frank tisztség. A bíróság tagjaként ő tájékoztatta az uralkodót az eljárás menetéről és eredményéről, sok esetben tanácsot adott a döntéshez. A kancellária segítségével fogadta az udvarba érkező kérvényeket, ehhez vélhetően külön iroda (scriba) állt a rendelkezésére. Vezette a királyi bíróság mellé rendelt kancelláriát, kezelte annak pecsétjét. A frank palotagrófi cím a rajnai választófejedelem (Pfalzgraf) címe lett.

    1. Királyi tanács az angol államkormányzatban

  • A normann hódítást megelőző angolszász államszervezet központi egysége a vének tanácsa (witenagemot), tekinthető a középkori királyi tanács elődjének. Tagjai a király hűbéresei (thengek) elsősorban a legfontosabb főpapok, továbbá a területi egységek, a schirek képviselői. Létezett egy curia ducis nevű szűkebb testület, melyben a legnagyobb hűbéresek kaptak helyet.

  • Az angol központi kormányzat normann hódítást követő átalakítása során a bölcsek tanácsát a király tanácsa (curia regis) váltotta fel. A királyi tanács tisztviselői közül a főbíró (justitiarius), a kancellár (cancellarius) és a kincstárnok (treasurer) vált országos állami hivatallá.

  • A középkori államszervezet valamennyi fontos intézménye: a Parlament, a specializált kormányszervek és a Privy Council is belőle alakultak ki. A királyi tanács összetételében először 1213-ban érvényesült először a képviseleti elv. Az ekkor kiadott parancs szerint a shirek élén álló sheriffeknek négy-négy megbízható embert (quattuor discretos homines) kellett küldeniük területükről a nagy tanácsba.

  • A központi kormányzat valamennyi testülete végzett bíráskodási tevékenységet. Amennyiben a király és a curia elvált egymástól a justiciarius a király megbízásából (ex praecepto regis), annak helyetteseként (ahogy az akkori oklevelekben írták in meo loco, vice sua) járhatott el. A curia regis és a justitiariusok (justitiarii itinerantes) körútjainak bíráskodása II. Henrik (1154-1189) idején vált el határozottan egymástól.

  • A normann korszak királyi bírósága egy bárókból és prelátusokból álló testület. A királyi tanácsból III. Henrik (1227-1272) alatt vált ki a királyi bíróság, de csak I. Edwardtól (1272-1307) nevezték a királyt követő bíróságot bench-nek, pontosabban king’s bench-nek. I. Edward elrendelte, hogy a király és tanácsa elé csak a fontosabb kegyelmi és kedvezményes ügyek kerüljenek.

  • A középkor végére nagy jelentőségre emelkedő kancellár III. Henrik idejétől tesz bíró körutakat, I. Edward idején a királynak segédkezik oly ügyek elintézésében, melyeket közvetlenül elé és a tanács elé terjesztenek. A kancellár bírósága a court of chancery csak a 14. századra alakul ki.

  • A tanács jelentőségében együtt növekedett a parlamenttel. I. Edward alatt a tanács már egy határozott testület. Tagjai esküt tesznek arra, hogy jó tanácsot fognak adni, megvédik a király érdekeit, becsületesen szolgálják az igazságot és nem fogadnak el ajándékokat. Edward alatt a királyság nagy tanácsa és a király tanácsának viszonya még mindig határozatlan. Az uralkodó a tanácsban (king in council) és a parlamentben (king in parliament) is alkotott törvényt, adóztatott és bíráskodott.

  • A felesküdött tanácsosokból álló királyi tanács a 14. században már határozottan elkülönült szervezetileg a parlamenttől és az udvari bíróságoktól. Egy 1404-ből ránk maradt lista szerint a tanács 3 püspököt, 9 bárót, 7 alsóházi tagot, összesen 19 személyt foglalt magába. A tanács eljárása írásbeli, melyekről első emlékeink 1386-ból vannak. A róluk készült feljegyzéseket Record Commissionerek nyomtatták ki.

  • A királynak nem volt kötelessége kikérni a tanács véleményét. A három common law főbíróság (king’s bench, common pleas, exchequer) felfejlődése nem merítette ki a királyi igazságszolgáltatás forrásait. Ha minden más bírói fórum kudarcot is vallott, a király még mindig igazságot szolgáltathatott a tanácsában vagy a parlamentben. A királyi jurisdictio tényleges gyakorlását jelentősen meghatározták az uralkodó és a parlament közti erőviszonyok.



    1. A királyi tanács differenciálódása

  • A differenciálódás azt jelenti, hogy a királyi udvaron belül elkülönülnek a bíráskodási és a pénzügyi szervek, vagyis funkcionálisan tagolódik a központi kormányzat. A királyi tanácson belül, sőt inkább mellette, is kialakul egy szűk körű tanácsadó testület, melyet „kis- vagy titkos” tanácsnak neveznek és – szemben elődjével – rendszeresen ülésezik.

  • A királyi tanácsból III. Henrik alatt válik ki a királyi tábla (king’s bench, bancum regis). Még jelentősebb a polgári peres bíróság (court of common pleas, clamores regni) megszerveződése II. Henrik idején. A királyi kormányzat központja III. Henrik alatt a ruhatár (warderobe), II. Edward alatt a kamara (chamber).

  • A Francia Királyság központi kormányzata is fokozatosan differenciálódott. A királyi curia-ból II. Fülöp Ágost (1180-1223) alatt kivált a számadási kamara, mint a pénzügyi igazgatás vezető szerve. A 13. századra a központi bíróság is önállósult, parlamentum néven. A parlamentum később tovább differenciálódott, funkcionálisan tagolt hivatallá vált. A királyi udvar nagytanácsa mellett, szintén a 13. századtól elkülönült a kistanács, mint az uralkodó állandó tanácsadó testülete. A két testület végleges elválasztására 1497-ben került sor, amikor a nagytanács kizárólag bírói testületté alakult át. Kormányzati funkcióit a tanácsok (conseil) rendszere vette át.

  • A német területeken nem figyelhető meg a központi igazgatás tagolódása. Ennek egyik fő oka az erős központi hatalom hiánya, a központi igazgatás feladatainak ebből következő csekély száma. I. Miksa (1486-1519) 1495 és 1498 között véghezvitt kormányzati reformja kísérletet tett a differenciált központi igazgatás létrehozására. Ennek keretében két új hivatal szerveződött. A birodalmi udvari tanács (Reichshofrat) Bécsben ülésezett, de nemcsak kormányzati testületként, hanem bírói fórumként is működött. 1498-ben hozta létre I. Miksa a birodalom és az örökös tartományok számára az Udvari Kamarát (Hofkammer), mint központi, kollegiálisan szervezett pénzügyi hivatalt. A kamarák rendszerének kiépítése I. Ferdinánd alatt folytatódott. Legnagyobb jelentősége a Birodalmi Kamarai Bíróság (Reichskammergericht) megszervezése volt.

  • A birodalmi igazgatás reformja után a Habsburg kormányzat is átszervezte államának igazgatását. I. Ferdinánd 1527-es udvari államrendje szerint négy testület látta el a központi igazgatás feladatait. A Titkos Tanács (Geheimer Rat) legfeljebb hat fős testülete a legfontosabb ügyeket intézte, kormányzati szintű döntéseket hozott. Az Udvari Tanács (Hofrat) legfőbb bírói fórumként funkcionált. A magyar rendek ellenállása miatt területi hatáskörét 1537-től az osztrák örökös tartományokra és a birodalom területén fekvő egyéb Habsburg birtokokra korlátozták.




  1. A kancellária szerepe a középkori államkormányzatokban

    1. A kancellária szerepe a hűbéri államkormányzatokban

      1. A referendarius

A referendarius a központi kancelláriák magas rangú tisztviselője volt. a keleti gót, longobárd és meroving államkormányzatokban egyaránt a referendarius vezeti az írásbeli feladatokat ellátó udvari hivatalt, amelyben immár többfős személyzet dolgozik, többek közt a cancellarii, a notarii és a commentarienses. Világi tisztviselő, a longobárdoknál, római hagyományként, az illustris címet viseli. Tisztségének eltűnése a karoling időkre következik be.

      1. A királyi kápolna

A kancellária, mint központi kormányzati hivatal megteremtése szempontjából kiemelkedő szerepet játszik az udvarban tartózkodó papokat tömörítő királyi kápolna (capella regia). Mint az udvarban tartózkodó írástudó egyháziak vezetője az archipresbiter (custos, capellae, primicerius capellae) az írásbeli ügyintézés irányítója lesz. Alárendeltjei az abbreviatores és a scriptores, akik valószínűleg csak nevükben és nem feladatkörükben különböznek. Vezetője az archicapellanus feladata lényegében lefedte az ekkor meghatározóvá váló cancellarius funkcióit.

      1. A kancellár

A cancellarius eredetileg a 4. századtól létező. Jogi feladatokkal megbízott tartományi tisztviselő. A meroving és a karoling időkben alá van rendelve a referendariusnak. A referendariusi tisztség eltűnésével az annak hivatalát átvevő vezető hivatalnok több elnevezést is kapott. Nagy Károly első ilyen funkcionáriusa Hitherius mint notarius, követője Radó, mint protonotarius látta el ezt a tisztet. A kancellária harmadik vezetője Ercanbold viseli először a cancellarius címet, helyettese a notarius.

      1. A kancellária

A kancellária első említése a francia és német oklevelekben, mint kancellár hivatala (officium cancellarii) van említve. Élén egy protonotarius, később kancellár áll. A kancellária, mint egy rögzített szabályok szerint szervezett hivatal, amely az oklevelek készítésével, emellett egyes kormányzati és igazgatási feladatokkal foglalkozik, először a 12-13. században tárul elénk. A kancellár, valamennyi középkori államkormányzatban a legtekintélyesebb méltóságok közé tartozott. A karoling udvarban a senechal és a kamarás után következett. A Capetingek államában a connetable melletti legfontosabb méltóság. A Német Birodalom kancellária jegyzőit vezető protonotarius válik a kancellár állandó helyettesévé. Az alkancellár 1559-től az Udvari Kancellária (Reichhofkanzlei) állandó vezetője lesz, ezt a tisztségét a birodalom megszűnéséig fenn is tartja. Angliában és Franciaországban is megfigyelhető a kancellári tisztség megkettőződése. A királyi nagypecsétet őrző, többnyire örökös méltósággá váló kancellár mellett külön felügyelője lesz a kis- vagy titkos pecsétnek (privy v. signet seal). Kezdetben az angol kormányzat kulcsfontosságú szerve, a kincstár kezeli a külön pecsétet. A titkos kancellár vagy pecsétőr (garde des sceaux, controller) betöltője alacsonyabb rangú egyházi személy, először az ő hivatala válik ki. A kancellária másik, viszonylag hamar önállósuló szervezeti egysége az udvari bíróság körül szerveződő iroda. A hivatal élén álló főbíró (Reichshofrichter, justiciarius curiae) mellett már ekkor is működik egy jegyző (notarius curiae). A kancellária szervezetének lényeges eleme az okiratok megőrzésére szolgáló levéltár, az archivum. Azokon a kancelláriákon, ahol nem szerveződött külön hivatal az iratok megőrzésére conservatorok látták el ennek feladatát. A kancelláriai feladatok specializációja teremtette meg a 15. században megjelenő secretariusok tisztségét. Ezek a kancelláriai titkárok ügyintézésére szakosodott hivatalnokok voltak, akik a királyi tanács és a kancellária előtt álló feladatok érdemi megoldásában működtek közre. A személyzeti hierarchia legalján az oklevélírás technikai munkáját végző notariusok álltak. A notariusok a fejlettebb kancelláriákban hamarosan külön rangra emelkedtek, akik megkülönböztetve magukat az egyszerű oklevélíróktól (scriptores) vélhetően az okiratszerkesztés választékosabb részét végezték.

      1. A kancellária kapcsolata más központi szervekkel

Franciaországban a 13. században a királyi tanácson belül elkülönül a legfelsőbb bíróság, amelyet parlamentumnak neveznek. Szintén a 13. századra tehető a számadási kamara megszerveződése a pénzügyi igazgatás csúcsszerveként. A nagykancellária és annak vezetője továbbra is a központi igazgatás fontos szereplője marad. Ahogyan más államkormányzatokban, úgy a Francia Királyságban is fontos szerepet tölt be a bíróság mellett szerveződött önálló iroda. Előfordult, hogy a kérelmezéshez vagy a bizonyításhoz szükség volt valamely, a nagy kancellária által kiállított okiratra. Ilyen esetben a parlament magisterei a kérelmezőt a Palota Kérvényügyi Hivatalához (Requetes de l’hotel) irányították. A Kérvényügyi Kamara (Requetes du Palais, később Chambre des requetes) a parlament része lett, bár tagjai inkább kancelláriai munkát végeztek. Angliában a királyi kúria már a 12. században szétvált a kincstárra (exchequer), nagytanácsra és a központi bíróságokra. A német és vele szorosabb kapcsolatban lévő kelet-európai területeken csupán a kancellária vált többé-kevésbé önálló hivatallá, azonban a többi kormányszerv kiépítettségének gyengesége miatt az egész központi igazgatás adminisztrációját el kellett látnia. A Német Birodalom bírósági irodája Zsigmond korára önállósult, mint bírósági kancellária (Hofgerichtskanzlei). Vezetője a protonotarius curie imperialis volt. A központi intézmények differenciálódásának hiánya miatt a kancellária működése szorosan összekapcsolódott a királyi tanács tevékenységével. Általában a főkancellár terjesztette az uralkodó elé a kancellárián benyújtott supplicatiokat, s rendelte el az uralkodó és a tanács határozata alapján az oklevél kiállítását. Az ügykörök fokozatos kialakulása teremtette meg a referensek rendszerét. A referens egy adott ügycsoportban kérelmet terjeszthetett a királyi tanács elé és annak tárgyában hozott döntésről oklevél-kiadási parancsot adhatott a kancelláriának. Az 1497-es német kancelláriai szabályzat szerint referens (Geschäftsherr) csak tanácsos vagy kamarás (Camerer oder Rate) lehetett. A 15. századra az ügyintézés munkáját a kancelláriai titkárok, a secretariusok vették át. A secretariusok – szemben az oklevélkiadás technikai munkáját végző notariusokkal – érdemi ügyintézést folytattak. Ők végezték a királyi oklevelek átírását, megerősítését, másolatok kiadását a registrumkönyvekből, a nem királyi (fassionalis) oklevelek királyi jóváhagyását. Az angol és francia kormányzatban az állampénzügyek intézését végző kincstár külön hivatalként önállósult. A német kormányzatban ez az elkülönülés nem történt meg. a központi igazgatás pénzügyi feladatait az eredetileg uralkodói udvartartást vezető kamarás (Kammerer, cubicularius) látta el, mint birodalmi kincstárnok (Schatzmeister). I. Miksa ugyan 1498-ban megszervezte az Udvari Kamarát (Hofkammer), ez az intézmény azonban nem maradt fenn hosszú ideig. I. Ferinánd 1527-es reformjáig az örökös tartományokban nem volt önálló pénzügyi hivatal központi szinten. Ezért itt sajátos megoldásként a kancellária élére a főkincstárnok (Schatzmeistergeneral) került, így annak irodai apparátusát is ő vehette igénybe.



    1. A kancellária szerepe a bürokratikus államkormányzatokban

      1. A pápai kancellária

Az önálló pápai adminisztráció története akkor kezdődött, amikor I. Gergely (594-604) a római egyház írnokait (notarii sanctae ecclesiae Romanae) külön testületbe tömörítette a császári udvaron belül. Összesen heten voltak, új elnevezésük notarii regionarii. A korai időkben a pápai notariusok élén álló primiceriust tekinthetjük a kancellária elöljárójának. A pápai adminisztrációban nagy jelentőségre tett szert a könyvtár. A II. Gergely idején még a secundicerius vezetése alatt álló bibliotheca élén 829-ben már egy püspök állt, aki a primicerius után a legfontosabb méltóság lett. Az európai államkormányzatokban egyedülálló módon az oklevélszerkesztés minden fázisát külön hivatal végezte. Ezek a feladatok a következők voltak: szerkesztés és megírás, letisztázás vagy ellenőrzés, megpecsételés, regisztrálás. Az ügyeket külön tisztviselő, egy distributor (distributor notarum grassandarum generalis) osztotta be az egyes hivatalokba. Legnagyobb létszámmal az oklevelek elkészítését végző notariusi hivatal működött, amely az említett tisztviselők felemelkedése miatt tovább differenciálódott. Az oklevelek szerkesztését és megírását (in constructu et scriptura) végző írnokok (scriptores) kollégiuma (scriptores litterarum apostolicarum) I. Kelemen (1305-1314) idején 70, a 14. századra már 100 főből állt. Másik nagyszámú testület az abbreviatorok kollégiuma. Az egyes tisztviselők rangja szerint három csoportba tömörültek. A három csoport (abbreviatores de parco maiori, a. de minori, a. primae visionis) közötti különbségtétel pontos okát nem tudjuk. A 13. században a notariusi hivatal fölé két új irodát szerveztek: a correctorokét és az audientiaét. A correctorok hivatala (officium correctore) III. Ince (1198-1216) óta létezik. Az ide beosztott tisztviselők (correctores litterarum apostolicarum) feladata a notariusok és beosztottainak ellenőrzése, az innen kikerülő oklevelek kijavítása, letisztázása. A testület élén a corrector maior állt. Az audientia (audinetia litterarum contradictarum) hivatala végezte az oklevelek megpecsételését, regisztrálását és kiadását. A pecsétőrök (bullatores litterarum apostolicarum) mindössze kétfős csoportja alkotta a pecséthivatalt (bullaria, plumbaria). Az oklevelek készítésének technikai jellegű munkafázisait végző hivatalok mellett az avignoni időkben szerveződött még egy, kifejezetten szakmai feladatokat végző testület, a secretariusok (sercetarii domini papae, sedis apostolicae) csoportja. Ők is önálló hivatalba szerveződtek (secretaria apostolica). A kancellária hivatalai mellett kiemelkedő jelentősége volt az iratok, levelek tárolására szolgáló registereknek. A kormányzat legfőbb szervének számító Kamara (camera apostolica) mellett a kancelláriának, majd a 15. századtól már a secretariusok hivatalának is külön registere volt. A kancelláriai és a kamarai register szétválasztására 1266-ban került sor. A kancelláriai register hét főosztályból állt. Az első az iratok válogatását, csoportosítását látta el, a többi különböző ügyekben az iratok kiadását, másolását végezte. Ezen hat hivatal közül kettő igazgatási és politikai ügyekkel foglalkozott. Az egyik a belpolitikai (extravagantes intra regnum), a másik a diplomáciai ügyeket (extravagantes extra regnum) ügyeket intézte. Külön hivatal foglalkozott a secretariusok és a jogászok által kért iratok kiadásával. A három többi iroda egyike végezte az igazgatási ügyekben való levelezést bárókkal, prelátusokkal, a másik a tisztviselők részére küldte ki a központi szervek parancsait. Végül a hetedik osztály foglalkozott a kegyelmi és egyéb privát ügyekkel.


  1. Befejezés

Az államszervezet magasabb szintjét jelentő bürokratikus igazgatás megteremtése elsősorban az adott állam anyagi teljesítőképességétől függött. A nagyobb pénzügyi lehetőségekkel és kiérleltebb hagyományokkal rendelkező Bizánc és a Pápai Állam meg tudta valósítani az államszervezet teljes bürokratizálását. Csupán a 10. századtól sikerült a központi kormányzat legfontosabb testületeit bürokratizálni, vagyis intézményi szinten megvalósítani a szélesebb körben még nem kivitelezhető officionalitást. Az első ilyen testület feladatköréből fakadóan a kancellária volt. a megfelelő bürokráciával nem rendelkező központi bíróságok, és tanácsok a kancellárián keresztül végezték hivatali tevékenységüket. Az érett középkor századaira már kialakult az igazgatás más területein is a hivatalszerűen szervezett intézmények (Párizsi Parlament, common law bíróságok). A kancellária és a királyi tanácsból kialakított szűkebb körű központi tanácsok azonban továbbra is az államszervezet legfontosabb irányítói, az intézményrendszer meghatározó testületei maradtak.

Fogalmak
Seigneur: hűbérúr

Comitatus: királyi kíséret

Tertia hospitalitas: „vendégharmad”

Rat und Tat, consilium et auxilium: tanácsadási és fegyveres szolgálat

Hoffahrt: udvari szolgálat

Heerfahrt: katonai kötelezettségek teljesítése

Erzamt: örökletes méltóság

Erbamt: tényleges hivatalok

Domus, aula, curia regis, palatium: királyi udvar

Maior domus, Hausmeier: udvarnagy

Senechal: korábbi étekfogó, majd a legfőbb udvari méltóság

Mar: kanca

Salk: szolga

Comes stabuli, connetable: istállómester

Comes palatinus: magyar nádor

Truchseβ: asztalnok a német területeken

Comes scanciarium: főpohárnok a nyugati gótoknál

Buticularius: főpohárnak a Capeting kormányzatban

Schenk, princeps pincernarum: főpohárnok a német királyi udvarban

Sacri imperii archipincerna: főpohárnok, 1356-tól a cseh király örökös hűbérévé vált

Viceschenk: a főpohárnok tényleges szolgálatot elvégző helyettese

Cubicularius: kamarás (korai latin megnevezés)

Cubiculum: szoba

Rate: udvari tanács tagjai

Kammerer: az udvari szolgálat funkcionáriusai

Thesaurarius: kamarás a meroving udvarban

Camerarius: kamarás a karoling kormányzatban

Schatzmeister: német birodalmi főkincstárnok

Ministerialis, puer regis: alsóbb rendű kincstárnok

Archicamerarius: a kamarás tiszteletbeli méltósága

Camerarius curiae: a kamarás udvari hivatala

Reichsmarsall, mariscalsus imperii: birodalmi marsall

Vicemareschallus: a tényleges hivatalnok (német aranybulla megnevezése)

Sacri imperii archimarescallus: a szász választófejedelem megnevezése

Comes palatii regis: palotagróf, speciális frank tisztség

Scriba: külön iroda az udvarba érkező érvényeknek

Comes palatinus caesariensis: itáliai palotagróf

Pfalzgraf: rajnai választófejedelem

Spatharius, Schwerttragers: palloshordozó

Ostiarius, magister ostiariorum: ajtónálló

Quartiermeister, mansionarius: szállásmester

Reichsjagermeister: fővadász

Coquus, Reichsküchenmesiter: főszakács

Hofrat: udvari tanács

Reichshofmesiter: udvarmester
Witenagemot: vének tanácsa

Thegn: király hűbérese

Shire: területi egység

Curia ducis: szűkebb testület

Curia regis: király tanácsa

Justiciarius: főbíró

Cancellarius: kancellár

Treasurer: kincstárnok

Steward: tiszttartó

Chamberlain: kamarás

Constable: istállómester

Sheriffek: a shirek élén álltak

Quattuor discretos homines: négy megbízható ember

Saccarium, exchequer: sakktábla hivatal

Rotulus de saccario, roll of the pipe rolls: pipa alakú tekercsek (ügyviteli jegyzék)

Ex praecepto regis: a király megbízásából

In meo loco, vice sua: a király helyetteseként való eljárás

Placita coronae: király személyét érintő ügyek

Justitiarii itinerantes: a justitiariusok megnevezése

Common bench: a westminsteri bíróság

Justitiarii de banco: a bench bírái

Pleas roll: adminisztrálja a bírósági tevékenységet

Coram rege roll: királyi bíráskodás

Court of chancery: a kancellár saját bírósága

Magnum concilium: a koronahűbéresekből álló concilium

Ordinary council: tanácsadó testület

Concilium regis: királyi tanács

Commune concilium regni: az ország általános tanácsa

Magnates de concilio, conciliatores: a concilium regis tagjai

King in counsil: az uralkodó a tanácsban

King in parliament: uralkodó a parlamentben

Record Commissionerek: ők nyomtatták ki a tanács írásbeli feljegyzéseit

Chief justiciar: főbíró

King’s bench, common pleas, exchequer: a három common law főbíróság

Saccarium, exchequer: kincstár

King’s bench, bancum regis: királyi tábla

Court of common pleas, clamores regni: polgári peres bíróság

Chamber: kamara

Warderobe: ruhatár

Justitiarii: képzett bírák

Conseil: tanács

Cour de Parlament: Parlamenti Bíróság

Chambre des plaids: Tárgyalások kamarája

Grand Chambre: Nagykamara

Chambre de requetes: Kérvények Kamarája

Auxiliaires: kisegítő személyek

Enqueter: vizsgálóbíró

Rapporteur: előadó bíró

Chambre des enquetes: Vizsgálati Kamara

Tournelle Criminelle: Büntetőügyi Kamara

Königsgericht: királyi bíróság

Reichshofrat: birodalmi udvari tanács

Hofkammer: Udvari Kamara

Schatzmeister: tiroli kincstárnok

Reichskammergericht: Birodalmi Kamarai Bíróság

Geheimer Rat: Titkos Tanács

Hofrat: Udvari Tanács
Capella regia: királyi kápolna

Capa: Szent Márton köpenye

Archipresbiter, custos capellae, primicerius, capellae: ereklyét őrző templom tisztviselője

Abbreviatores, scriptores: az írásbeli ügyintézés vezetőjének alárendeltjei

Archicapellanus: az írásbeli ügyintézés vezetője

Cancelli: a bírót a hallgatóságtól elválasztó korlát

Archicancellarius sacri imperii per Germaniam: a német főkancellár

Officium cancellarii: a kancellár hivatala

Senechal: a kamarás után álló méltóság

Protonotarius: a kancellária jegyzőinek vezetője

Hofgerichtskanzlei: bírósági kancellária

Reichhofkanzlei: Udvari Kancellária

Privy v. signet seal: kis- v. titkos pecsét

Garde des sceaux, controller: titkos kancellár vagy pecsétőr

Reichshofrichter, justiciarius curiae: főbíró

Notarius curiae: a főbíró melletti jegyző

Archivum, armarium sacri palatii: levéltár

Pfalzarchiv: archivum a karoling korban

Archivum imperii nostri: az archivum német megnevezése

Conservator: iratok megőrzői ott, ahol nincs archivum

Archivum curiae nostrae: levéltár az adólisták tárolására

Chartulariun Neapolitanum: adólajstromokat őrző nápolyi hivatal

Maitres des requetes: kérvények mesterei

Abbreviatores és scriptores: notariusok Nagy Károly udvarában

Protonotarius, magister notarius: kiemelkedő jegyző, az udvar második embere

Scriptores: oklevélíró

Requetes de l’hotel: Kérvények Hivatala

Requetes du Palais: Kérvényügyi Kamra

Reichshofgericht: Udvari Bíróság

Hofgerichtskanzlei: bírósági kancellária

Protonotarius curie imperlais: a bírósági kancellária vezetője

Reichskanzlei: birodalmi kancellária

Comissio: oklevél-kibocsátási parancs

Gaschäftsherr: az 1497-es német kancelláriai szabályzat szerinti referens

Camerer: kamarás

Rate: tanácsos

Fassionalis: nem királyi oklevelek

Kammerer, cubicularius: uralkodói udvartartást vezető kamarás

Schatzmeister: birodalmi kincstárnok

Schatzmesitergeneral: főkincstárnok

Notarii sanctae ecclesiae Romanae: római egyházi írnok

Tribuni et notarii: az írnokok testülete

Scriniarius: írnok

Primicerius: ő állt a pápai notariusok élén

Secundireus: ő vezette a bibliotheca-t

Bibliothecarius et cancellarius sedis apostolicae: a pápai kancellária irányítója

Scriniarii et notarii sacri Lateranensis palatii: a notariusok megnevezése IX. Benedek idején

Scriptor sacri palatii: az oklevélszerkesztés munkáját végző scriptor

Notarius regionarius: magasabb szintű munkát végző scriptor

Distributor notarum grassandarum generalis: az oklevélszerkesztés fázisait felosztó distributor

Scriptores in constractu et scriptura: oklevelek szerkesztését és megírását végző írnok

Scriptores litterarum apostolicarum: oklevelek szerkesztését és megírását végző írnokok kollégiuma

Abbrevatores de parco maiori, a. de parco minori, a. primae visionis: a tisztviselők három csoportja

Officium correctore: a correctorok hivatala

Correctores litterarum apostolicarum: az officium correctore-ba beosztott tisztviselők

Corrector maior: a correctorok vezetője

Audentia litterarum contradictarum: ők végezték az oklevelek megpecsételését, regisztrálását és kiadását

Taxator, taxatores litterarum apostolicarum in bullaria, magistri plumbi: díjak beszedésével foglalkozók-3

Registratores litterarum apostolicarum: okleveleket kivonatolók

Secretarii domini papae, sedis apostolicae: oklevélkészítéshez kötődő szakmai feladatokat végző testület

Secretaria apostolica: pápai udvarban működő secretariusok

Quinta taxa: öt különböző hivatali cselekményért fizetett öt taksa a pápai udvarban

Conservator, primus notarius: a távollévő protonotarius helyettese

Bibalia: díj

Camera apostolica: Apostoli Kamara

Extravagantes intra regnum: belpolitikai ügyeket végző register

Extravagantes extra regnum: diplomáciai ügyeket végző register


1   2   3   4   5   6   7


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət