Ana səhifə

Semeljc I godišnji plan I program građanskoga odgoja I obrazovanja za školsku godinu 2014./2015


Yüklə 0.78 Mb.
səhifə6/8
tarix24.06.2016
ölçüsü0.78 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8



NASTAVNA TEMA/JEDINICA

DIMENZIJA

A





NAZIV

DIMENZIJA GOO

ZAŠTITA OKOLIŠA I ODRŽIV RAZVOJ

Ekološka dimenzija

SVRHA

Učenik koji određuje što je zdravi okoliš, zašto je važan za očuvanje života i sudjeluje u njegovoj zaštiti.

ISHODI

- razlikuje pojmove zdrav okoliš i održivi razvoj

- objašnjava ulogu koju zdravi okoliš ima za dobrobit pojedinaca i lokalne zajednice



- opisuje postupke u obitelji, školi i lokalnoj zajednici kojima se pridonosi održivome razvoju

- razumije zašto je odgovorno ponašanje svih prema vlastitoj, tuđoj i zajedničkoj imovini važan dio održivoga razvoja

- objašnjava svoju ulogu u održavanju čistoće okoliša te prepoznaje važnost očuvanja okoliša, čistoće prostora, predmeta i brige za okoliš

- sudjeluje u akcijama prikupljanja staroga papira


KRATKI


OPIS AKTIVNOSTI


PRIRODA I DRUŠTVO: Gospodarstvo i zaštita okoliša

Kroz heuristički razgovor, služeći se pitanjima iz udžbenika, učenici govore koje su znakove onečišćenja uočili u svome neposrednom okolišu. Izražavaju osobne stavove o uočenim znakovima onečišćenja. Potičemo ih na razmišljanje o tome kako gospodarske djelatnosti mogu negativno utjecati na okoliš. Navede različite primjere onečišćenja vode, zraka i tla (onečišćenje vodotoka otpadnim vodama iz tvornica, odlaganje otpada u prirodi, zagađenje tla brojnim pesticidima, onečišćenje zraka ispušnim plinovima iz tvornica itd). Pritom se služe fotografijama u udžbeniku. Potičemo na razmišljanje o tome komu šteti onečišćenje vode, zraka i tla (ljudima, biljkama, životinjama) i tražimo od učenika mišljenje o tome. Uputit ćemo učenike na uočavanje nekih ugroženih biljnih i životinjskih vrsta prikazanih na fotografijama u udžbeniku i zatražiti od njih mišljenje zašto su te biljke i životinje zakonom zaštićene. Potom učenici u paru osmišljavaju i iznose prijedloga za sprječavanje negativnog utjecaja gospodarskih djelatnosti na okoliš. Prilikom razgovora o postupku recikliranja starog otpada pokazujemo učenicima znak za recikliranje i objašnjavamo značenje strelica na tome znaku. Učenicima zadajemo određeni problem te se od njih traži da se u zadani problem užive zauzimajući pritom različita gledišta. Za svako gledište učenici trebaju oblikovati uvjerljive argumente. Za ponavljanje odgovaraju na pitanja u udžbeniku.



PRIRODA I DRUŠTVO: Zaštita i očuvanje voda

Potičemo učenike na razmišljanje o narodnoj izreci: Voda je izvor života. Postavljamo im problemsko pitanje: Što bi se dogodilo kada bi jednoga dana nestale sve vode s našega planeta? Demonstriramo učenicima kolika je ukupna količina pitke vode na Zemlji služeći se plastičnom bocom i čepom.

1. U praznu bocu ulijeva vodu – količina vode u boci predstavlja svu količinu vode na Zemlji.

2. Iz boce ulijeva malo vode u čep – voda u čepu predstavlja svu slatku vodu na Zemlji.

3. Iz čepa kapne jednu kapljicu – jedna kap predstavlja količinu pitke vode na Zemlji.

Na temelju prikazane demonstracije potičemo učenike na zaključak o tome kako je količina pitke vode na Zemlji ograničena te je zbog toga trebamo štedjeti. Učenicima pokazujemo kružni grafikon u udžbeniku koji prikazuje dnevnu potrošnju vode po članu kućanstva. Potičemo učenike na razmišljanje kako bi se mogla smanjiti potrošnja vode u kućanstvu i iznošenje svojih prijedloga kako se može štedjeti voda.

Promatrajući fotografija koje prikazuju onečišćenje vode smećem, naftom, uljem i sl. razgovaraju o tome kako čovjek onečišćuje prirodu. Nakon odgovaranja na pitanja u udžbeniku, potičemo ih na izradbu posljedičnog kotača. U toj aktivnosti učenici trebaju razlučiti uzroke i posljedice onečišćenja voda.
SAT RAZREDNIKA: Akcija prikupljanja staroga papira

Uključivanjem u školsku Akciju skupljanja starog papira učenici će odgovornim djelovanjem i iskustvenim učenjem doprinijeti očuvanju okoliša.


SAT RAZREDNIKA: Kakav okoliš želimo?

Učenicima postavljamo pitanje kakvu bi učionicu željeli imati i razgovaramo o tome može li ona biti takva. Učimo ih što možemo promijeniti, a što moramo prihvatiti onakvi kakvo jest. Upoznajemo ih s procjenom mogućega i nemogućega, izvedivoga i neizvedivoga. Zatim razgovaramo u kakvom bi okolišu željeli živjeti. Potičemo ih da pričaju o svojim zapažanjima o sadašnjem stanju okoliša. Ističemo ljudsku odgovornost za negativne primjere, ali i brigu o zelenim, površinama, igralištima, vodama. Potom traže rješenja i mogućnosti kojima bi djelovali na unapređivanje okoliša i zapisujemo ih na ploču. Razgovaramo o tome kako zamišljaju svoje sudjelovanje u očuvanju okoliša. Crtaju u paru na način da na polovicu papira nacrtaju sadašnje stanje određenoga mjesta u okolišu, a na drugu kako bi željeli da izgleda to mjesto. Prezentiraju rad, a zatim ga stavljaju na pano pod naslovom Kakav okoliš želimo.



IZVANUČIONIČKA NASTAVA: Jesen u zavičaju / Proljeće u zavičaju

Učenici će promatrati promjene u prirodi uvjetovane godišnjim dobima, ponašat će se u skladu s ekološkim načelima koja su

naučili. Igraju se na svježem zraku svjesni važnosti svakodnevnog boravka u prirodi. Razvijaju suradnju i timski rad kroz igru.
IZVANUČIONIČKA NASTAVA: Zimske radosti i opasnosti

Učenici će upoznati obilježja zime, promatrati promjene u prirodi. Razgovarat ćemo o zimskim radostima, boravku na snijegu, svježem zraku, ali i o opasnostima koje prijete zimi. Učenici će dobiti upute kojih se moraju pridržavati kako bi izbjegli opasnosti koje im prijete zimi.


IZVANUČIONIČKA NASTAVA: Čišćenje parka i okoliša škole

Učenici će sudjelovati u akciji čišćenja i uređenja okoliša te sadnji biljaka u školskom parku.



IZVANUČIONIČKA NASTAVA: Akcija skupljanja staroga papira

Uključivanjem učenika u akciju skupljanja staroga papira učenici će odgovornim ponašanjem pridonijeti očuvanju okoliša.



IZVANUČIONIČKA NASTAVA: Svjetski dan voda

Učenici će kroz prezentaciju razumjeti važnost vode za život ljudi, biljaka i životinja te upoznati različite načine vodoopskrbe i uočiti utjecaj čovjeka na onečišćenje i potrošnju vode. Uočiti će važnost zaštite okoliša i očuvanja pitkih i čistih izvora vode.


IZVANUČIONIČKA NASTAVA: Spasimo planet Zemlju

Učenici će na plakatu prikazat pozitivna i negativna ponašanja prema prirodi. Ispisat će eko poruke o očuvanju planeta Zemlje na recikliranom papiru.


CILJANA GRUPA




3. razred, Semeljci

NAČIN

PROVEDBE


MODEL

Sat razrednika

Međupredmetni

Izvanučionički


METODE I OBLICI RADA

Metode: razgovor, rad na tekstu, demonstracija, usmeno izlaganje, likovni radovi, ilustrativni radovi, čitanje, pisanje, crtanje.

Oblici: frontalno, individualno, rad u paru, rad u skupinama.



RESURSI

Za učenike: udžbenici, radne bilježnice, fotografije, crteži, ilustracije, PPT prezentacije, neposredna okolina.

Za učitelje: Program međupredmetnih i interdisciplinarnih sadržaja građanskog odgoja i obrazovanja za osnovne i srednje škole (Narodne novine 104/14), Internet, udžbenik, neposredna okolina.



VREMENIK

PID – 2 sata / prosinac, travanj

SR – 2 sata / rujan, travanj

IZVANUČIONIČKA – 7 sati / tijekom godine


TROŠKOVNIK

-

NOSITELJ/I

Suzana Birkić




NASTAVNA TEMA/JEDINICA
DIMENZIJA

SLOBODNO VRIJEME I ŠPORT

At the sports centre


CILJ

Naučiti imenovati aktivnosti za slobodno vrijeme, pitati prijatelja voli li nešto raditi i odgovoriti na pitanje ponuđenim strukturama: Do you like…? Yes, I do. / No, I don't.


ISHODI

Učenici će moći imenovati aktivnosti za slobodno vrijeme i pitati prijatelja voli li nešto od toga raditi, a zatim i sami odgovoriti na postavljeno pitanje.



KRATKI OPIS AKTIVNOSTI

Učenici će uz pomoć udžbenika i slikovnih kartica naučiti imenovati aktivnosti za slobodno vrijeme, ponavljanjem za modelom naučit će pitati prijatelja voli li nešto od toga i zatim sami odgovoriti na prijateljevo pitanje. Pisat će metodom prepisivanja iz teksta o likovima iz vježbenice i njihovim interesima. Iznosit će svoje mišljenje o važnosti aktivnog provođenje slobodnog vremena, a zatim nacrtati svoje 2 aktivnosti u slobodno vrijeme.


ZADATAK/CI ZA UČENIKA/E


Uz pomoć slike u udžbeniku odgovoriti na pitanja, u paru vježbati strukturu: Do you like…?, pročitati tekst u vježbenici i dopuniti tražene informacije, nacrtati svoje dvije aktivnosti u slobodno vrijeme i napisati ih.

CILJANA GRUPA

3. raz.

NAČIN

PROVEDBE



MODEL

Međupredmetno-eng.jezik

METODE I OBLICI RADA

Frontalno, rad u paru, individualno

Čitanje,razgovor, dopunjavanje, pokazivanje, crtanje



RESURSI

Udžbenik Happy Street 2, RB

VREMENIK

veljača,2015

TROŠKOVNIK

Papir 20kn

NOSITELJ/I

Učenici 3. raz. i učiteljica engl.jezika Ana Jaman



NASTAVNA TEMA/JEDINICA
DIMENZIJA

MOJ DOM

Colin in Computerland/ Our world


Međukulturalna

CILJ

Učenici će naučiti imenovati glavi grad Velike Britanije London i imenovati prijevozna sredstva u istome

ISHODI

Učenici će imenovati glavi grad Velike Britanije London i prijevozna sredstva u njemu te usporediti s glavnim gradom RH.





KRATKI OPIS AKTIVNOSTI

Učenici će slušanjem i čitanjem teksta upoznati prijevozna sredstva u glavom gradu Velike Britanije, odgovoriti na pitanja o tekstu i u vježbenici dopuniti tekst o putovanju. Uz pomoć karte Europe zaključit će kojim bismo prijevoznim sredstvima trebali sve putovati iz Hrvatske u Veliku Britaniju.



ZADATAK/CI ZA UČENIKA/E



Poslušati audio snimku, prepoznati sličice u udžbeniku,

imenovati prijevozna sredstva u Londonu,riješiti zadatke u RB, pročitati tekst, odgovoriti na pitanja.



CILJANA GRUPA

3. raz.


NAČIN

PROVEDBE



MODEL

Međupredmetno-eng.jezik

METODE I OBLICI RADA

Frontalno, rad u paru

Čitanje,slušanje,razgovor, dopunjavanje, pokazivanje




RESURSI

Udžbenik Happy Street 2, RB

VREMENIK

veljača,2015

TROŠKOVNIK




NOSITELJ/I

Učenici 3. raz. i učiteljica engl.jezika Ana Jaman

GODIŠNJI PLAN I PROGRAM GRAĐANSKOGA ODGOJA I OBRAZOVANJA

ZA ŠKOLSKU GODINU 2014./2015.

Razred: 4 Učiteljica: MARIJE OREŠKOVIĆ

Plan integriranja Programa međupredmetnih i interdisciplinarnih sadržaja Građanskoga odgoja i obrazovanja u postojeće predmete i izvanučioničke aktivnosti u I. – IV. razredu osnovne škole u sklopu svih nastavnih predmeta.


MEĐUPREDMETNO

Navedeni broj sati ne znači povećanje sati, već integraciju i korelaciju sadržaja s ciljem istodobnog razvijanja i predmetne i građanske kompetencije.




23 sata

Predmet

Sat

Dimenzije*

Tema

Realizacija

Hrvatski jezik

1.

D

Sporazumijevanje

rujan


Hrvatski jezik

2.

E


Dokumentarni film – Ekologija kopnenih voda

listopad


Hrvatski jezik

3.

E


Dokumentarni film – Ekologija kopnenih voda

listopad


Hrvatski jezik

4.

K

Književni jezik i zavičajni govor

prosinac

Hrvatski jezik

5.

E

Opisivanje krajolika

siječanj

Hrvatski jezik

6.

D

Odnosi među likovima – Z.Krilić: Ivana

veljača

Hrvatski jezik

7.

D

Određivanje teme u poeziji i prozi – B.Prosenjak: Riječ

ožujak

Hrvatski jezik

8.

E

Samostalno stvaranje priče – Da sam potočić...

ožujak

Matematika

9.

G

Izvođenje više računskih radnji- Izrađunavanje cijene Škole u prirodi i potrošnje džeparca

ožujak

Priroda i društvo

10.

E

Voda – uvjet života

rujan

Priroda i društvo

11.

K

Simboli domovine

listopad

Priroda i društvo

12.


P

Zagreb-glavni grad RH

listopad

Priroda i društvo

13.

P

Hrvati i nova domovina

veljača

Priroda i društvo

14.

P

Samostalna Republika Hrvatska




Priroda i društvo

15.

K

Kulturno – povijesne znamenitosti Republike Hrvatske

ožujak

Likovna kultura

16.

D

Kontrast i dominacija boja, oblika i veličina – Poruka ljubavi

veljača

Glazbena kultura

17.

K

Hima „Lijepa naša“

travanj

Engleski jezik

18.

K

The Place Where I Live

prosinac

Engleski jezik

19.

K

Going Places; Uncle Phil's Relatives

ožujak

Njemački jezik

20.

K

Kulturno – povijesne znamenitosti Austrije

travanj

Vjeronauk

21.

D

Bog pozive ljude na put dobrote

prosinac

Vjeronauk

22.

D

Šalom – mir među ljudima

travanj

Vjeronauk

23.

K

Vjera; Hrvatski narod kroz povijest

svibanj
1   2   3   4   5   6   7   8


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət