Ana səhifə

Pruebas masculinas 100 metros planos


Yüklə 128.41 Kb.
tarix25.06.2016
ölçüsü128.41 Kb.
PRUEBAS MASCULINAS
100 metros planos

1983 Carl Lewis USA 10.07 Calvin Smith USA 10.21 Emmit King USA 10.24

1987 Carl Lewis USA 9.93 Raymond Stewart JAM 10.08 Linford Christie GBR 10.14

1991 Carl Lewis USA 9.86 Leroy Burrell USA 9.88 Dennis Mitchell USA 9.91

1993 Linford Christie GBR 9.87 Andre Cason USA 9.92 Dennis Mitchell USA 9.99

1995 Donovan Bailey CAN 9.97 Bruny Surin CAN 10.03 Ato Boldon TRI 10.03

1997 Maurice Greene USA 9.86 Donovan Bailey CAN 9.91 Tim Montgomery USA 9.94

1999 Maurice Greene USA 9.80 Bruny Surin CAN 9.84 Dwain Chambers GBR 9.97

2001 Maurice Greene USA 9.82 Tim Montgomery USA 9.85 Bernard Williams USA 9.94

2003 Kim Collins SKN 10.07 Darrel Brown TRI 10.08 Darren Campbell GBR 10.08

2005 Justin Gatlin USA 9.88 Michael Frater JAM 10.05 Kim Collins SKN 10.05
200 metros planos

1983 Calvin Smith USA 20.14 Elliott Quow USA 20.41 Pietro Mennea ITA 20.51

1987 Calvin Smith USA 20.16 Gilles Queneherve FRA 20.16 John Regis GBR 20.18

1991 Michael Johnson USA 20.01 Frank Fredericks NAM 20.34 Atlee Mahorn CAN 20.49

1993 Frank Fredericks NAM 19.85 John Regis GBR 19.94 Carl Lewis USA 19.99

1995 Michael Johnson USA 19.79 Frank Fredericks NAM 20.12 Jeff Williams USA 20.18

1997 Ato Boldon TRI 20.04 Frank Fredericks NAM 20.23 Claudinei da Silva BRA 20.26

1999 Maurice Greene USA 19.90 Claudinei da Silva BRA 20.00 Francis Obikwelu NGR 20.11

2001 Konstadinos Kederis GRE 20.04 Christopher Williams JAM 20.20 Kim Collins SKN 20.20

Shawn Crawford USA 20.20

2003 John Capel USA 20.30 Darvis Patton USA 20.31 Shingo Suetsugu JPN 20.38

2005 Justin Gatlin USA 20.04 Wallace Spearmon USA 20.20 John Capel USA 20.31


400 metros planos

1983 Bertland Cameron JAM 45.05 Michael Franks USA 45.22 Sunder Nix USA 45.24

1987 Thomas Schoenlebe RDA 44.33 Innocent Egbunike NGR 44.56 Butch Reynolds USA 44.80

1991 Antonio Pettigrew USA 44.57 Roger Black GBR 44.62 Danny Everett USA 44.63

1993 Michael Johnson USA 43.65 Butch Reynolds USA 44.13 Samson Kitur KEN 44.54

1995 Michael Johnson USA 43.39 Butch Reynolds USA 44.22 Gregory Haughton JAM 44.56

1997 Michael Johnson USA 44.12 Davis Kamoga UGA 44.37 Tyree Washington USA 44.39

1999 Michael Johnson USA 43.18 Sanderlei C. Parrela BRA 44.29 Alejandro Cárdenas MEX 44.31

2001 Avard Moncur BAH 44.64 Ingo Schultz GER 44.87 Gregory Haughton JAM 44.98

2003 Jerome Young USA 44.50 Tyree Washington USA 44.77 Marc Raquil FRA 44.79

2005 Jeremy Wariner USA 43.93 Andrew Rock USA 44.35 Tyler Christopher CAN 44.44

800 metros planos

1983 Willi Wulbeck RFA 1:43.65 Rob Druppers NED 1:44.20 Joaquim C. Cruz BRA 1:44.27

1987 Billy Konchellah KEN 1:43.06 Peter Elliott GBR 1:43.41 José L. Barbosa BRA 1:43.76

1991 Billy Konchellah KEN 1:43.99 José L. Barbosa BRA 1:44.24 Mark Everett USA 1:44.67

1993 Paul Ruto KEN 1:44.71 Giuseppe D’Urso ITA 1:44.86 Billy Konchellah KEN 1:44.89

1995 Wilson Kipketer DEN 1:45.08 Arthemon Hatungimana BDI 1:45.64 Vebjorn Rodal NOR 1:45.68

1997 Wilson Kipketer DEN 1:43.38 Norberto Téllez CUB 1:44.00 Rich Kenah USA 1:44.25

1999 Wilson Kipketer DEN 1:43.30 Hezekiel Sepeng RSA 1:43.32 Djabir Said-Guerni ALG 1:44.18

2001 Andre Bucher SUI 1:43.70 Wilfred Bungei KEN 1:44.55 Pawel Czapiewski POL 1:44.63

2003 Djabir Said-Guerni ALG 1:44.81 Yuri Borzakovski RUS 1:44.84 Mbulaeni Mulaudzi RSA 1:44.90

2005 Rashid Ramzi BRN 1:44.24 Yuri Borzakovski RUS 1:44.51 William Yiampoy KEN 1:44.55
1 500 metros planos

1983 Steve Cram GBR 3:41.59 Steve Scott USA 3:41.87 Said Aouita MAR 3:42.02

1987 Abdi Bile SOM 3:36.80 José L. González ESP 3:38.03 Jim Spivey USA 3:38.82

1991 Noureddine Morceli ALG 3:32.84 Wilfred Kirochi KEN 3:34.84 Hauke Fuhlbrugge GER 3:35.28

1993 Noureddine Morceli ALG 3:34.24 Fermín Cacho ESP 3:35.56 Abdi Bile SOM 3:35.96

1995 Noureddine Morceli ALG 3:33.73 Hicham El Guerrouj MAR 3:35.28 Venuste Niyongabo BDI 3:35.56

1997 Hicham El Guerrouj MAR 3:35.83 Fermín Cacho ESP 3:36.63 Reyes Estévez ESP 3:37.26

1999 Hicham El Guerrouj MAR 3:27.65 Noah Ngeny KEN 3:28.73 Reyes Estévez ESP 3:30.57

2001 Hicham El Guerrouj MAR 3:30.68 Bernard Lagat KEN 3:31.10 Driss Maazouzi FRA 3:31.54

2003 Hicham El Guerrouj MAR 3:31.77 Mehdi Baala FRA 3:32.31 Ivan Heshko UKR 3:33.17

2005 Rashid Ramzi BRN 3:37.88 Adil Kaouch MAR 3:38.00 Rui Silva POR 3:38.02
5 000 metros planos

1983 Eamonn Coghlan IRL 13:28.53 Werner Schildhauer RDA 13:30.20 Martti Vainio FIN 13:30.34

1987 Said Aouita MAR 13:26.44 Domingos Castro POR 13:27.59 Jack Buckner GBR 13:27.74

1991 Yobes Ondieki KEN 13:14.45 Fita Bayissa ETH 13:16.64 Brahim Boutayeb MAR 13:22.70

1993 Ismael Kirui KEN 13:02.75 Haile Gebrselassie ETH 13:03.17 Fita Bayissa ETH 13:05.40

1995 Ismael Kirui KEN 13:16.77 Khalid Boulami MAR 13:17.15 Shem Kororia KEN 13:17.59

1997 Daniel Komen KEN 13:07.38 Khalid Boulami MAR 13:09.34 Tom Nyariki KEN 13:11.09

1999 Salah Hissou MAR 12:58.13 Benjamin Limo KEN 12:58.72 Mohammed Mourhit BEL 12:58.80

2001 Richard Limo KEN 13:00.77 Ali Saidi-Sief ALG 13:02.16 Million Wolde ETH 13:03.47

2003 Eliud Kipchoge KEN 12:52.79 Hicham El Guerrouj MAR 12:52.83 Kenenisa Bekele ETH 12:53.12

2005 Benjamin Limo KEN 13:32.55 Sileshi Sihine ETH 13:32.81 Craig Mottram AUS 13:32.96
10 000 metros planos

1983 Alberto Cova ITA 28:01.04 Werner Schildhauer RDA 28:01.18 Hansjoerg Kunze RDA 28:01.26

1987 Paul Kipkoech KEN 27:38.63 Francesco Panetta ITA 27:48.98 Hansjoerg Kunze RDA 27:50.37

1991 Moses Tanui KEN 27:38.74 Richard Chelimo KEN 27:39.41 Khalid Skah MAR 27:41.74

1993 Haile Gebrselassie ETH 27:46.02 Moses Tanui KEN 27:46.54 Richard Chelimo KEN 28:06.02

1995 Haile Gebrselassie ETH 27:12.95 Khalid Skah MAR 27:14.53 Paul Tergat KEN 27:14.70

1997 Haile Gebrselassie ETH 27:24.58 Paul Tergat KEN 27:25.62 Salah Hissou MAR 27:28.67

1999 Haile Gebrselassie ETH 27:57.27 Paul Tergat KEN 27:58.56 Assefa Mezgebu ETH 27:59.15

2001 Charles Kamathi KEN 27:53.25 Assefa Mezgebu ETH 27:53.97 Haile Gebrselassie ETH 27:54.51

2003 Kenenisa Bekele ETH 26:49.57 Haile Gebrselassie ETH 26:50.77 Sileshi Sihine ETH 27:01.44

2005 Kenenisa Bekele ETH 27:08.33 Sileshi Sihine ETH 27:08.87 Moses Mosop KEN 27:08.96
Maratón

1983 Robert De Castella AUS 2h10:03 Kebede Balcha ETH 2h10:27 Waldemar Cierpinski RDA 2h10:37

1987 Douglas Wakiihuri KEN 2h11:48 Ahmed Salah DJI 2h12:30 Gelindo Bordin ITA 2h12:40

1991 Hiromi Taniguchi JPN 2h14:57 Ahmed Salah DJI 2h15:26 Steve Spence USA 2h15:36

1993 Mark Plaatjes USA 2h13:57 Luketz Swartbooi NAM 2h14:11 Bert Van Vlaanderen NED 2h15:12

1995 Martín Fiz ESP 2h11:41 Dionicio Cerón MEX 2h12:13 Luiz A. Dos Santos BRA 2h12:49

1997 Abel Antón ESP 2h13:16 Martín Fiz ESP 2h13:21 Steve Moneghetti AUS 2h14:16

1999 Abel Antón ESP 2h13:36 Vincenzo Modica ITA 2h14:03 Nobuyuki Sato JPN 2h14:07

2001 Gezahegne Abera ETH 2h12:42 Simon Biwott KEN 2h12:43 Stefano Baldini ITA 2h13:18

2003 Jaouad Gharib MAR 2h08:31 Julio Rey ESP 2h08:38 Stefano Baldini ITA 2h09:14

2005 Jaouad Gharib MAR 2h10:10 Christopher Isegwe TAN 2h10:21 Tsuyoshi Ogata JPN 2h11:16
3 000 metros obstáculos

1983 Patriz Ilg RFA 8:15.06 Boguslaw Maminski POL 8:17.03 Colin Reitz GBR 8:17.75

1987 Francesco Panetta ITA 8:08.57 Hagen Melzer RDA 8:10.32 William Van Dijck BEL 8:12.18

1991 Moses Kiptanui KEN 8:12.59 Patrick Sang KEN 8:13.44 Azzedine Brahmi ALG 8:15.54

1993 Moses Kiptanui KEN 8:06.36 Patrick Sang KEN 8:07.53 Alessandro Lambruschini ITA 8:08.78

1995 Moses Kiptanui KEN 8:04.16 Christopher Koskei KEN 8:09.30 Saad Al-Asmari KSA 8:12.95

1997 Wilson Boit Kipketer KEN 8:05.84 Moses Kiptanui KEN 8:06.04 Bernard Barmasai KEN 8:06.04

1999 Christopher Koskei KEN 8:11.76 Wilson Boit Kipketer KEN 8:12.09 Ali Ezzine MAR 8:12.73

2001 Reuben Kosgei KEN 8:15.16 Ali Ezzine MAR 8:16.21 Bernard Barmasai KEN 8:16.59

2003 Saif Saaeed Shaheen QAT 8:04.39 Ezekiel Kemboi KEN 8:05.11 Eliseo Martín ESP 8:09.09

2005 Saif Saaeed Shaheen QAT 8:13.31 Ezekiel Kemboi KEN 8:14.95 Brimin Kipruto KEN 8:15.30
110 metros con vallas

1983 Greg Foster USA 13.42 Arto Bryggare FIN 13.46 Willie Gault USA 13.48

1987 Greg Foster USA 13.21 Jonathan Ridgeon GBR 13.29 Colin Jackson GBR 13.38

1991 Greg Foster USA 13.06 Jack Pierce USA 13.06 Tony Jarrett GBR 13.25

1993 Colin Jackson GBR 12.91 Tony Jarrett GBR 13.00 Jack Pierce USA 13.06

1995 Allen Johnson USA 13.00 Tony Jarrett GBR 13.04 Roger Kingdom USA 13.19

1997 Allen Johnson USA 12.93 Colin Jackson GBR 13.05 Igor Kovac SVK 13.18

1999 Colin Jackson GBR 13.04 Anier García CUB 13.07 Duane Ross USA 13.12

2001 Allen Johnson USA 13.04 Anier García CUB 13.07 Dudley Dorival HAI 13.25

2003 Allen Johnson USA 13.12 Terrence Trammell USA 13.20 Xiang Liu CHN 13.23

2005 Ladji Doucouré FRA 13.07 Xiang Liu CHN 13.08 Allen Johnson USA 13.10
400 metros con vallas

1983 Edwin Moses USA 47.50 Harald Schmid RFA 48.61 Alexander Kharlov URS 49.03

1987 Edwin Moses USA 47.46 Danny Harris USA 47.48 Harald Schmid RFA 47.48

1991 Samuel Matete ZAM 47.64 Winthrop Graham JAM 47.74 Kriss Akabusi GBR 47.86

1993 Kevin Young USA 47.18 Samuel Matete ZAM 47.60 Winthrop Graham JAM 47.62

1995 Derrick Adkins USA 47.98 Samuel Matete ZAM 48.03 Stephane Diagana FRA 48.14

1997 Stephane Diagana FRA 47.70 Llewellyn Herbert RSA 47.86 Bryan Bronson USA 47.88

1999 Fabrizio Mori ITA 47.72 Stephane Diagana FRA 48.12 Marcel Schelbert SUI 48.13

2001 Félix Sánchez DOM 47.49 Fabrizio Mori ITA 47.54 Dai Tamesue JPN 47.89

2003 Félix Sánchez DOM 47.25 Joey Woody USA 48.18 Periklis Iakovakis GRE 48.24

2005 Bershawn Jackson USA 47.30 James Carter USA 47.43 Dai Tamesue JPN 48.10
Altura

1983 Gennadi Avdeienko URS 2.32 Tyke Peacock USA 2.32 Jianhua Zhu CHN 2.29

1987 Patrik Sjoeberg SWE 2.38 Igor Paklin URS 2.38 Gennadi Avdeienko URS 2.38

1991 Charles Austin USA 2.38 Javier Sotomayor CUB 2.36 Hollis Conway USA 2.36

1993 Javier Sotomayor CUB 2.40 Artur Partyka POL 2.37 Steve Smith GBR 2.37

1995 Troy Kemp BAH 2.37 Javier Sotomayor CUB 2.37 Artur Partyka POL 2.35

1997 Javier Sotomayor CUB 2.37 Artur Partyka POL 2.35 Tim Forsyth AUS 2.35

1999 Viacheslav Voronin RUS 2.37 Mark Boswell CAN 2.35 Martin Buss GER 2.32

2001 Martin Buss GER 2.36 Yaroslav Ribakov RUS 2.33 Viacheslav Voronin RUS 2.33

2003 Jacques Freitag RSA 2.35 Stefan Holm SWE 2.32 Mark Boswell CAN 2.32

2005 Yuri Krimarenko UKR 2.32 Víctor R. Moya CUB 2.29

Yaroslav Ribakov RUS 2.29


Pértiga

1983 Sergei Bubka URS 5.70 Konstantin Volkov URS 5.60 Atanas Tarev BUL 5.60

1987 Sergei Bubka URS 5.85 Thierry Vigneron FRA 5.80 Radion Gataullin URS 5.80

1991 Sergei Bubka URS 5.95 Istvan Bagyula HUN 5.90 Maksim Tarasov URS 5.85

1993 Sergei Bubka UKR 6.00 Grigori Yegorov KAZ 5.90 Maksim Tarasov RUS 5.80

Igor Trandenkov RUS 5.80

1995 Sergei Bubka UKR 5.92 Maksim Tarasov RUS 5.86 Jean Galfione FRA 5.86

1997 Sergei Bubka UKR 6.01 Maksim Tarasov RUS 5.96 Dean Starkey USA 5.91

1999 Maksim Tarasov RUS 6.02 Dimitri Markov AUS 5.90 Alexander Averbukh ISR 5.80

2001 Dimitri Markov AUS 6.05 Alexander Averbukh ISR 5.85 Nick Hysong USA 5.85

2003 Giuseppe Gibilisco ITA 5.90 Okkert Brits RSA 5.85 Patrik Kristiansson SWE 5.85

2005 Rens Blom NED 5.80 Brad Walker USA 5.75 Pavel Gerasimov RUS 5.65


Longitud

1983 Carl Lewis USA 8.55 Jason Grimes USA 8.29 Mike Conley USA 8.12

1987 Carl Lewis USA 8.67 Robert Emmiyan URS 8.53 Larry Myricks USA 8.33

1991 Mike Powell USA 8.95 Carl Lewis USA 8.91 Larry Myricks USA 8.42

1993 Mike Powell USA 8.59 Stanislav Tarasenko RUS 8.16 Vitali Kirilenko UKR 8.15

1995 Iván Pedroso CUB 8.70 James Beckford JAM 8.30 Mike Powell USA 8.29

1997 Iván Pedroso CUB 8.42 Erick Walder USA 8.38 Kirill Sosunov RUS 8.18

1999 Iván Pedroso CUB 8.56 Yago Lamela ESP 8.40 Gregor Cankar SLO 8.36

2001 Iván Pedroso CUB 8.40 Savante Stringfellow USA 8.24 Carlos Calado POR 8.21

2003 Dwight Phillips USA 8.32 James Beckford JAM 8.28 Yago Lamela ESP 8.22

2005 Dwight Phillips USA 8.60 Ignisious Gaisah GHA 8.34 Tommi Evila FIN 8.25
Triple

1983 Zdzislaw Hoffmann POL 17.42 Willie Banks USA 17.18 Ajayi Agbebaku NGR 17.18

1987 Khristo Markov BUL 17.92 Mike Conley USA 17.67 Oleg Sakirkin URS 17.43

1991 Kenny Harrison USA 17.78 Leonid Voloshin URS 17.75 Mike Conley USA 17.62

1993 Mike Conley USA 17.86 Leonid Voloshin RUS 17.65 Jonathan Edwards GBR 17.44

1995 Jonathan Edwards GBR 18.29 Brian Wellman BER 17.62 Jerome Romain DMA 17.59

1997 Yoelbi Quesada CUB 17.85 Jonathan Edwards GBR 17.69 Aliecer Urrutia CUB 17.64

1999 Charles M. Friedek GER 17.59 Rostilav Dimitrov BUL 17.49 Jonathan Edwards GBR 17.48

2001 Jonathan Edwards GBR 17.92 Christian Olsson SWE 17.47 Igor Spasovkhodski RUS 17.44

2003 Christian Olsson SWE 17.72 Yoandri Betanzos CUB 17.28 Leevan Sands BAH 17.26

2005 Walter Davis USA 17.57 Yoandri Betanzos CUB 17.42 Marian Oprea ROM 17.40
Bala

1983 Edward Sarul POL 21.39 Ulf Timmermann RDA 21.16 Remigius Machura TCH 20.98

1987 Werner Gunthoer SUI 22.23 Alessandro Andrei ITA 21.88 John Brenner USA 21.75

1991 Werner Gunthoer SUI 21.67 Lars Arvid Nilsen NOR 20.75 Alexander Klimenko URS 20.34

1993 Werner Gunthoer SUI 21.97 Randy Barnes USA 21.80 Alexander Bagach UKR 20.40

1995 John Godina USA 21.47 Mika Halvari FIN 20.93 Randy Barnes USA 20.41

1997 John Godina USA 21.44 Oliver-Sven Buder GER 21.24 Cottrell J. Hunter USA 20.33

1999 Cottrell J. Hunter USA 21.79 Oliver-Sven Buder GER 21.42 Alexander Bagach UKR 21.26

2001 John Godina USA 21.87 Adam Nelson USA 21.24 Arsi Harju FIN 20.93

2003 Andrei Mikhnevich BLR 21.69 Adam Nelson USA 21.26 Yuri Belonog UKR 21.10

2005 Adam Nelson USA 21.73 Rutger Smith NED 21.29 Ralf Bartels GER 20.99
Disco

1983 Imrich Bugar TCH 67.72 Luis M. Delís CUB 67.36 Gejza Valent TCH 66.08

1987 Jurgen Schult RDA 68.74 John Powell USA 66.22 Luis M. Delís CUB 66.02

1991 Lars Riedel GER 66.20 Erik De Bruin NED 65.82 Attila Horvath HUN 65.32

1993 Lars Riedel GER 67.72 Dimitri Shevchenko RUS 66.90 Jurgen Schult GER 66.12

1995 Lars Riedel GER 68.76 Vladimir Dubrovshchik BLR 65.98 Vasili Kaptiukh BLR 65.88

1997 Lars Riedel GER 68.54 Virgilius Alekna LTU 66.70 Jurgen Schult GER 66.14

1999 Anthony Washington USA 69.08 Jurgen Schult GER 68.18 Lars Riedel GER 68.09

2001 Lars Riedel GER 69.72 Virgilius Alekna LTU 69.40 Michael Mollenbeck GER 67.61

2003 Virgilius Alekna LTU 69.69 Robert Fazekas HUN 69.01 Vasili Kaptiukh BLR 66.51

2005 Virgilius Alekna LTU 70.17 Gerd Kanter EST 68.57 Michael Mollenbeck GER 65.95
Martillo

1983 Sergei Litvinov URS 82.68 Yuri Sedij URS 80.94 Zdzislaw Kwasny POL 79.42

1987 Sergei Litvinov URS 83.06 Yuri Tamm URS 80.84 Ralf Haber RDA 80.76

1991 Yuri Sedij URS 81.70 Igor Astapkovich URS 80.94 Heinz Weis GER 80.44

1993 Andrei Abduvaliev TJK 81.64 Igor Astapkovich BLR 79.88 Tibor Gecsek HUN 79.54

1995 Andrei Abduvaliev TJK 81.56 Igor Astapkovich BLR 81.10 Tibor Gecsek HUN 80.98

1997 Heinz Weis GER 81.78 Andrei Skvaruk UKR 81.46 Vasili Sidorenko RUS 80.76

1999 Karsten Kobs GER 80.24 Zsolt Nemeth HUN 79.05 Vladislav Piskunov UKR 79.03

2001 Szymon Ziolkowski POL 83.38 Koji Murofushi JPN 82.92 Ilia Konovalov RUS 80.27

2003 Ivan Tikhon BLR 83.05 Adrian Annus HUN 80.36 Koji Murofushi JPN 80.12

2005 Ivan Tikhon BLR 83.89 Vadim Deviatovski BLR 82.60 Szymon Ziolkowski POL 79.35
Jabalina

1983 Detlef Michel RDA 89.48 Tom Petranoff USA 85.60 Dainis Kula URS 85.58

1987 Seppo Raty FIN 83.54 Viktor Yevsiukov URS 82.52 Jan Zelezny TCH 82.20

1991 Kimmo Kinnunen FIN 90.82 Seppo Raty FIN 88.12 Vladimir Sasimovich URS 87.08

1993 Jan Zelezny CZE 85.98 Kimmo Kinnunen FIN 84.78 Mick Hill GBR 82.96

1995 Jan Zelezny CZE 89.58 Steve Backley GBR 86.30 Boris Henry GER 86.08

1997 Marius Corbett RSA 88.40 Steve Backley GBR 86.80 Kostas Gatsioudis GRE 86.64

1999 Aki Parviainen FIN 89.52 Kostas Gatsioudis GRE 89.18 Jan Zelezny CZE 87.67

2001 Jan Zelezny CZE 92.80 Aki Parviainen FIN 91.31 Kostas Gatsioudis GRE 89.95

2003 Sergei Makarov RUS 85.44 Andrus Varnik EST 85.17 Boris Henry GER 84.74

2005 Andrus Varnik EST 87.17 Andreas Thorkildsen NOR 86.18 Sergei Makarov RUS 83.54
Decatlón

1983 Daley Thompson GBR 8 666 Jurgen Hingsen RFA 8 561 Siegfried Wentz RFA 8 478

1987 Torsten Voss RDA 8 680 Siegfried Wentz RFA 8 461 Pavel Tarnavetski URS 8 375

1991 Dan O'Brien USA 8 812 Mike Smith CAN 8 549 Christian Schenk GER 8 394

1993 Dan O'Brien USA 8 817 Eduard Hamalainen BLR 8 724 Paul Meier GER 8 548

1995 Dan O'Brien USA 8 695 Eduard Hamalainen BLR 8 489 Mike Smith CAN 8 419

1997 Tomas Dvorak CZE 8 837 Eduard Hamalainen FIN 8 730 Frank Busemann GER 8 652

1999 Tomas Dvorak CZE 8 744 Dean Macey GBR 8 556 Chris Huffins USA 8 547

2001 Tomas Dvorak CZE 8 902 Erki Nool EST 8 815 Dean Macey GBR 8 603

2003 Tom Pappas USA 8 750 Roman Sebrle CZE 8 634 Dimitri Karpov KAZ 8 374

2005 Bryan Clay USA 8 732 Roman Sebrle CZE 8 521 Attila Zsivoczky HUN 8 385
Marcha de 20 km

1983 Ernesto Canto MEX 1h20:49 Jozef Pribilinec TCH 1h20:59 Evgeni Yevsiukov URS 1h21:08

1987 Maurizio Damilano ITA 1h20:45 Jozef Pribilinec TCH 1h21:07 José Marín ESP 1h21:24

1991 Maurizio Damilano ITA 1h19:37 Mijail Shchennikov URS 1h19:46 Evgeni Misiulia URS 1h20:22

1993 Valentín Massana ESP 1h22:31 Giovanni de Benedictis ITA 1h23:06 Daniel Plaza ESP 1h23:18

1995 Michele Didoni ITA 1h19:59 Valentín Massana ESP 1h20:23 Evgeni Misiulia BLR 1h20:48

1997 Daniel García MEX 1h21:43 Mijail Shchennikov RUS 1h21:53 Mijail Khmelnitski BLR 1h22:01

1999 Ilia Markov RUS 1h23:34 Jefferson Pérez ECU 1h24:19 Daniel García MEX 1h24:31

2001 Roman Rasskazov RUS 1h20:31 Ilia Markov RUS 1h20:33 Viktor Buraiev RUS 1h20:36

2003 Jefferson Pérez ECU 1h17:21 Francisco J. Fernández ESP 1h18:00 Roman Rasskazov RUS 1h18:07

2005 Jefferson Pérez ECU 1h18:35 Francisco J. Fernández ESP 1h19:36 Juan M. Molina ESP 1h19:44
Marcha de 50 km

1983 Ronald Weigel RDA 3h43:08 José Marín ESP 3h43:42 Sergei Yung URS 3h49:03

1987 Hartwig Gauder RDA 3h40:53 Ronald Weigel RDA 3h41:30 Viacheslav Ivanenko URS 3h44:02

1991 Alexander Potashov URS 3h53:09 Andrei Perlov URS 3h53:09 Hartwig Gauder GER 3h55:14

1993 Jesús A. García ESP 3h41:41 Valentin Kononen FIN 3h42:02 Valeri Spitsin RUS 3h42:50

1995 Valentin Kononen FIN 3h43:42 Giovanni Perricelli ITA 3h45:11 Robert Korzeniowski POL 3h45:57

1997 Robert Korzeniowski POL 3h44:46 Jesús A. García ESP 3h44:59 Miguel A. Rodríguez MEX 3h48:30

1999 Ivano Brugnetti ITA 3h47:54 Nikolai Matiukhin RUS 3h48:18 Curt Clausen USA 3h50:55

2001 Robert Korzeniowski POL 3h42:08 Jesús A. García ESP 3h43:07 Edgar Hernández MEX 3h46:12

2003 Robert Korzeniowski POL 3h36:03 German Skurigin RUS 3h36:42 Andreas Erm GER 3h37:46

2005 Sergei Kirdyapkin RUS 3h38:08 Aleksei Voyevodin RUS 3h41:25 Alex Schwazer ITA 3h41:54

Relevo 4 x 100 metros planos

1983 Emmit King USA 37.86 Stefano Tilli ITA 38.37 Andrei Prokofiev URS 38.41

Willie Gault Carlo Simionato Nikolai Sidorov

Calvin Smith Pierfrancesco Pavon Vladimir Muraviov

Carl Lewis Pietro Mennea Viktor Brizgin

1987 Lee McRae USA 37.90 Alexander Evgeniev URS 38.02 John Mair JAM 38.41

Lee McNeill Viktor Brizgin Andrew Smith

Harvey Glance Vladimir Muraviov Clive Wright

Carl Lewis Vladimir Krilov Raymond Stewart

1991 Andre Cason USA 37.50 Max Moriniere FRA 37.8 Tony Jarrett GBR 38.09

Leroy Burrell Daniel Sangouma John Regis

Dennis Mitchell Jean-Charles Trouabal Darren Braithwaite

Carl Lewis Bruno Marie-Rose Linford Christie

1993 Jon Drummond USA 37.48 Colin Jackson GBR 37.77 Robert Esmie CAN 37.83

Andre Cason Tony Jarrett Glenroy Gilbert

Dennis Mitchell John Regis Bruny Surin

Leroy Burrell Linford Christie Atlee Mahorn

1995 Esmie Robert CAN 38.31 Paul Henderson AUS 38.50 Giovanni Puggioni ITA 39.07 Glenroy Gilbert Tim Jackson Ezio Madonia

Bruny Surin Steve Brimacombe Angelo Cipolloni

Donovan Bailey Damien Marsh Sandro Floris

1997 Robert Esmie CAN 37.86 Osmond Ezinwa NGR 38.07 Darren Braithwaite GBR 38.14 Glenroy Gilbert Olapade Adeniken Darren Campbell

Bruny Surin Francis Obikwelu Douglas Walker

Donovan Bailey Davidson Ezinwa Julian Golding

1999 Jon Drummond USA 37.59 Jason Gardener GBR 37.73 Innocent Asonze NGR 37.91 Tim Montgomery Darren Campbell Francis Obikwelu

Brian Lewis Marlon Devonish Daniel Effiong

Maurice Greene Dwain Chambers Deji Aliu

2001 Mickey Grimes USA 37.96 Morne Nagel RSA 38.47 Marc Burns TRI 38.58

Bernard Williams Corne du Plessis Ato Boldon

Dennis Mitchell Lee-Roy Newton Jacey Harper

Tim Montgomery Mathew Quinn Darrel Brown

2003 John Capel USA 38.06 Vicente de Lima BRA 38.26 Timothy Beck NED 38.87

Bernard Williams Edson L. Ribeiro Troy Douglas

Darvis Patton André da Silva Patrick Van Balkom

Joshua J. Johnson Claudio Roberto Souza Caimin Douglas

2005 Ladji Doucouré FRA 38.08 Kevon Pierre TRI 38.10 Jason Gardener GBR 38.27

Ronald Pognon Marc Burns Marlon Devonish

Eddy De Lépine Jacey Harper Christian Malcolm

Lueyi Dovy Darrel Brown Mark Lewis-Francis


Relevo 4 x 400 metros planos

1983 Sergei Lovachov URS 3:00.79 Erwin Skamrahl RFA 3:01.83 Ainsley Bennett GBR 3:03.53

Alexander Troshchilo Jorg Vaihinger Garry Cook

Nikolai Chernetski Harald Schmid Todd Bennett

Viktor Markin Hartmut Weber Philip Brown

1987 Danny Everett USA 2:57.29 Derek Redmond GBR 2:58.86 Leandro Peñalver CUB 2:59.16

Roddie Haley Kriss Akabusi Agustín Pavó

Antonio McKay Roger Black Lázaro Martínez

Butch Reynolds Philip Brown Roberto Hernández

1991 Roger Black GBR 2:57.53 Andrew Valmon USA 2:57.57 Patrick O’Connor JAM 3:00.10

Derek Redmond Quincy Watts Devon Morris

John Regis Danny Everett Winthrop Graham

Kriss Akabusi Antonio Pettigrew Seymour Fagan

1993 Andrew Valmon USA 2:54.29 Kennedy Ochieng KEN 2:59.82 Rico Lieder GER 2:59.99

Quincy Watts Simon Kemboi Karsten Just

Butch Reynolds Abednego Matilu Olaf Hense

Michael Johnson Samson Kitur Thomas Schoenlebe

1995 Marlon Ramsey USA 2:57.32 Michael McDonald JAM 2:59.88 Udeme Ekpeyong NGR 3:03.18

Derek Mills Davian Clarke Kunle Adejuyigbe

Butch Reynolds Danny McFarlane Jude Monye

Michael Johnson Gregory Haughton Sunday Bada

1997 Jerome Young USA 2:56.47 Iwan Thomas GBR 2:56.65 Michael McDonald JAM 2:56.75

Antonio Pettigrew Roger Black Gregory Haughton

Chris Jones Jamie Baulch Danny McFarlane

Tyree Washington Mark Richardson Davian Clarke

1999 Jerome Davis USA 2:56.45 Tomasz Czubak POL 2:58.91 Michael McDonald JAM 2:59.34

Antonio Pettigrew Robert Mackowiak Gregory Haughton

Angelo Taylor Jacek Bocian Danny McFarlane

Michael Johnson Piotr Haczek Davian Clarke

2001 Leonard Byrd USA 2:57.54 Avard Moncur BAH 2:58.19 Brandon Simpson JAM 2:58.39

Antonio Pettigrew Chris Brown Chris Williams

Derrick Brew Troy McIntosh Gregory Haughton

Angelo Taylor Timothy Munnings Danny McFarlane

2003 Calvin Harrison USA 2:58.88 Leslie Djhone FRA 2:58.96 Brandon Simpson JAM 2:59.60

Tyree Washington Naman Keita Danny McFarlane

Derrick Brew Stephane Diagana Davian Clarke

Jerome Young Marc Raquil Michael Blackwood

2005 Andrew Rock USA 2:56.91 Nathaniel Mc Kinney BAH 2:57.32 Sanjay Ayre JAM 2:58.07

Derrick Brew Avard Moncur Brandon Simpson

Darold Williamson Andrae Williams Lansford Spence

Jeremy Wariner Christopher Brown Davian Clarke

PRUEBAS FEMENINAS
100 metros planos

1983 Marlies Goehr RDA 10.97 Marita Koch RDA 11.02 Diane Williams USA 11.06

1987 Silke Gladisch-Moeller RDA 10.90 Heike Daute-Drechsler RDA 11.00 Merlene Ottey JAM 11.04

1991 Katrin Krabbe GER 10.99 Gwen Torrence USA 11.03 Merlene Ottey JAM 11.06

1993 Gail Devers USA 10.82 Merlene Ottey JAM 10.82 Gwen Torrence USA 10.89

1995 Gwen Torrence USA 10.85 Merlene Ottey JAM 10.94 Irina Privalova RUS 10.96

1997 Marion Jones USA 10.83 Zhanna T.-Pintusevich UKR 10.85 Savatheda Fynes BAH 11.03

1999 Marion Jones USA 10.70 Inger Miller USA 10.79 Katerina Thanou GRE 10.84

2001 Zhanna Pintus.-Block UKR 10.82 Marion Jones USA 10.85 Katerina Thanou GRE 10.91

2003 Torri Edwards USA 10.93 Zhanna Block UKR 10.99 Chandra Sturrup BAH 11.02

2005 Lauryn Williams USA 10.93 Veronica Campbell JAM 10.95 Christine Arron FRA 10.98
200 metros planos

1983 Marita Koch RDA 22.13 Merlene Ottey JAM 22.19 Kathy Smallwood-Cook GBR 22.37

1987 Silke Gladisch-Moeller RDA 21.74 Florence Griffith-Joyner USA 21.96 Merlene Ottey JAM 22.06

1991 Katrin Krabbe GER 22.09 Gwen Torrence USA 22.16 Merlene Ottey JAM 22.21

1993 Merlene Ottey JAM 21.98 Gwen Torrence USA 22.00 Irina Privalova RUS 22.13

1995 Merlene Ottey JAM 22.12 Irina Privalova RUS 22.12 Galina Malchugina RUS 22.37

1997 Zhanna T.-Pintusevich UKR 22.32 Susanthika Jayasinghe SRI 22.39 Merlene Ottey JAM 22.40

1999 Inger Miller USA 21.77 Beverly McDonald JAM 22.22 Merlene Frazer JAM 22.26

2001 Marion Jones USA 22.39 Debbie Ferguson BAH 22.52 La Tasha Jenkins USA 22.85

2003 Anastasia Kapachinskaia RUS 22.38 Torri Edwards USA 22.47 Muriel Hurtis FRA 22.59

2005 Allyson Felix USA 22.16 Rachelle Boone-Smith USA 22.31 Christine Arron FRA 22.31
400 metros planos

1983 Jarmila Kratochvilova TCH 47.99 Tatiana Kocembova TCH 48.59 Maria Kulch.-Pinigina URS 49.19

1987 Olga Vladikina-Brizgina URS 49.38 Petra Muller-Schersing RDA 49.94 Kirsten Sie.-Emmelmann RDA 50.20

1991 Marie-Jose Perec FRA 49.13 Grit Breuer GER 49.42 Sandra Myers ESP 49.78

1993 Jearl Miles-Clark USA 49.82 Natasha Kaiser-Brown USA 50.17 Sandie Richards JAM 50.44

1995 Marie-Jose Perec FRA 49.28 Pauline Davis-Thompson BAH 49.96 Jearl Miles USA 50.00

1997 Cathy Freeman AUS 49.77 Sandie Richards JAM 49.79 Jearl Miles-Clark USA 49.90

1999 Cathy Freeman AUS 49.67 Anja Rucker GER 49.74 Lorraine Graham JAM 49.92

2001 Amy Mbacke Thiam SEN 49.86 Lorraine Fenton JAM 49.88 Ana G. Guevara MEX 49.97

2003 Ana G. Guevara MEX 48.89 Lorraine Fenton JAM 49.43 Amy Mbacke Thiam SEN 49.95

2005 Tonique Williams-Darling BAH 49.55 Sanya Richards USA 49.74 Ana G. Guevara MEX 49.81
800 metros planos

1983 Jarmila Kratochvilova TCH 1:54.68 Liubov Gurina URS 1:56.11 Ekaterina Podkopaieva URS 1:57.58

1987 Sigrun Wodars-Grau RDA 1:55.26 Christine Wachtel RDA 1:55.32 Liubov Gurina URS 1:55.56

1991 Lilia Nurutdinova URS 1:57.50 Ana Fidelia Quirot CUB 1:57.55 Ella Kovacs ROM 1:57.58

1993 María L. Mutola MOZ 1:55.43 Liubov Gurina RUS 1:57.10 Ella Kovacs ROM 1:57.92

1995 Ana Fidelia Quirot CUB 1:56.11 Letitia Vriesde SUR 1:56.68 Kelly Holmes GBR 1:56.95

1997 Ana Fidelia Quirot CUB 1:57.14 Elena Afanasieva RUS 1:57.56 María L. Mutola MOZ 1:57.59

1999 Ludmila Formanova CZE 1:56.68 María L. Mutola MOZ 1:56.72 Svetlana Masterkova RUS 1:56.93

2001 María L. Mutola MOZ 1:57.17 Stephanie Graf AUT 1:57.20 Letitia Vriesde SUR 1:57.35

2003 María L. Mutola MOZ 1:59.89 Kelly Holmes GBR 2:00.18 Natalia Khrushcheliova RUS 2:00.29

2005 Zulia I. Calatayud CUB 1:58.82 Hasna Benhassi MAR 1:59.42 Tatiana Andrianova RUS 1:59.60
1 500 metros planos

1983 Mary Decker-Slaney USA 4:00.90 Zamira Zaitseva URS 4:01.19 Ekaterina Podkopaieva URS 4:02.25

1987 Tatiana Samolenko URS 3:58.56 Hildegard Koerner RDA 3:58.67 Doina Melinte ROM 3:59.27

1991 Hassiba Boulmerka ALG 4:02.21 Tatiana Sa.-Dorovskikh URS 4:02.58 Liudmila Rogachova URS 4:02.72

1993 Liu Dong CHN 4:00.50 Sonia O’Sullivan IRL 4:03.48 Hassiba Boulmerka ALG 4:04.29

1995 Hassiba Boulmerka ALG 4:02.42 Kelly Holmes GBR 4:03.04 Carla Sacramento POR 4:03.79

1997 Carla Sacramento POR 4:04.24 Regina Jacobs USA 4:04.63 Anita Weyermann SUI 4:04.70

1999 Svetlana Masterkova RUS 3:59.53 Regina Jacobs USA 4:00.35 Kutre Dulecha ETH 4:00.96

2001 Gabriela Szabo ROM 4:00.57 Violeta Szekely ROM 4:01.70 Natalia Gorelova RUS 4:02.40

2003 Tatiana Tomashova RUS 3:58.52 Sureyya Ayhan TUR 3:59.04 Hayley Tullett GBR 3:59.95

2005 Tatiana Tomashova RUS 4:00.35 Olga Yegorova RUS 4:01.46 Bouchra Ghezielle FRA 4:02.45
3 000/5 000 metros planos

1983 Mary Decker-Slaney USA 8:34.62 Brigitte Kraus RFA 8:35.11 Tatiana Kazankina URS 8:35.13

1987 Tatiana Samolenko URS 8:38.73 Maricica Puica ROM 8:39.45 Ulrike Bruns RDA 8:40.30

1991 Tatiana Sa.-Dorovskikh URS 8:35.82 Elena Romanova URS 8:36.06 Susan Sirma KEN 8:39.41

1993 Qu Yunxia CHN 8:28.71 Zhang Linli CHN 8:29.25 Zhang Lirong CHN 8:31.95

1995 Sonia O’Sullivan IRL 14:46.47 Fernanda Ribeiro POR 14:48.54 Zahra Ouaziz MAR 14:53.77

1997 Gabriela Szabo ROM 14:57.68 Roberta Brunet ITA 14:58.29 Fernanda Ribeiro POR 14:58.85

1999 Gabriela Szabo ROM 14:41.82 Zahra Ouaziz MAR 14:43.15 Ayelech Worku ETH 14:44.22

2001 Olga Yegorova RUS 15:03.39 Marta Domínguez ESP 15:06.59 Ayelech Worku ETH 15:10.17

2003 Tirunesh Dibaba ETH 14:51.72 Marta Domínguez ESP 14:52.26 Edith Masai KEN 14:52.30

2005 Tirunesh Dibaba ETH 14:38.59 Meseret Defar ETH 14:39.54 Ejagayehu Dibaba ETH 14:42.47
10 000 metros planos

1983 No se efectuó

1987 Ingrid Christ.-Kristiansen NOR 31:05.85 Elena Zhupi.-Viazova URS 31:09.40 Kathrin Ullrich-Wessel RDA 31:11.34

1991 Liz Lynch-McColgan GBR 31:14.31 Huandi Zhong CHN 31:35.08 Xiuting Wang CHN 31:35.99

1993 Wang Junxia CHN 30:49.30 Huandi Zhong CHN 31:12.55 Sally Barsosio KEN 31:15.38

1995 Fernanda Ribeiro POR 31:04.99 Derartu Tulu ETH 31:08.10 Tegla Loroupe KEN 31:17.66

1997 Sally Barsosio KEN 31:32.92 Fernanda Ribeiro POR 31:39.15 Masako Chiba JPN 31:41.93

1999 Gete Wami ETH 30:24.56 Paula Radcliffe GBR 30:27.13 Tegla Loroupe KEN 30:32.03

2001 Derartu Tulu ETH 31:48.81 Aster Bacha ETH 31:48.85 Gete Wami ETH 31:49.98

2003 Berhane Adere ETH 30:04.18 Werknesh Kidane ETH 30:07.15 Sun Yingjie CHN 30:07.20

2005 Tirunesh Dibaba ETH 30:24.02 Berhane Adere ETH 30:25.41 Ejagayehu Dibaba ETH 30:26.00
Maratón

1983 Grete Waitz NOR 2h28:09 Marianne Dickerson USA 2h31:09 Raisa Kat.-Smekhnova URS 2h31:13

1987 Rosa Mota POR 2h25:17 Zoya Ivanova URS 2h32:38 Jocelyn Villeton FRA 2h32:53

1991 Wanda Panfil POL 2h29:53 Sachiko Yamashita JPN 2h29:57 Katrin Doerre-Heinig GER 2h30:10

1993 Junko Asari JPN 2h30:03 Manuela Machado POR 2h30:54 Tomoe Abe JPN 2h31:01

1995 Manuela Machado POR 2h25:39 Anuta Catuna ROM 2h26:25 Ornella Ferrara ITA 2h30:11

1997 Hiromi Suzuki JPN 2h29:48 Manuela Machado POR 2h31:12 Lidia Slavu.-Simon ROM 2h31:55

1999 Song-Ok Jong PRK 2h26:59 Ari Ichihashi JPN 2h27:02 Lidia Slavu.-Simon ROM 2h27:41

2001 Lidia Simon ROM 2h26:01 Reiko Tosa JPN 2h26:06 Svetlana Zakharova RUS 2h26:18

2003 Catherine Ndereba KEN 2h23:55 Mizuki Noguchi JPN 2h24:14 Masako Chiba JPN 2h25:09

2005 Paula Radcliffe GBR 2h20:57 Catherine Ndereba KEN 2h22:01 Constantina Tomescu ROM 2h23:19
3 000 metros obstáculos

1983-2003 No se efectuó

2005 Docus Inzikuru UGA 9:18.24 Ekaterina Volkova RUS 9:20.49 Jeruto Kiptum KEN 9:26.95
100 metros con vallas

1983 Bettine Jahn RDA 12.35 Kerstin Knabe RDA 12.42 Ginka Zagorcheva BUL 12.62

1987 Ginka Zagorcheva BUL 12.34 Gloria Uibel-Siebert RDA 12.44 Cornelia Oschkenat RDA 12.46

1991 Ludmila Engquist URS 12.59 Gail Devers USA 12.63 Natalia Grigorieva URS 12.69

1993 Gail Devers USA 12.46 Marina Aziabina RUS 12.60 Lynda Tolbert-Goode USA 12.67

1995 Gail Devers USA 12.68 Olga Shishigina KAZ 12.80 Yulia Filippova-Graudin RUS 12.85

1997 Ludmila Engquist SWE 12.50 Svetla Dimitrova BUL 12.58 Michelle Freeman JAM 12.61

1999 Gail Devers USA 12.37 Glory Alozie NGR 12.44 Ludmila Engquist SWE 12.47

2001 Anjanette Kirkland USA 12.42 Gail Devers USA 12.54 Olga Shishigina KAZ 12.75

2003 Perdita Felicien CAN 12.53 Brigitte A. Foster JAM 12.57 Miesha McKelvy USA 12.67

2005 Michelle Perry USA 12.66 Delloreen London JAM 12.76 Brigitte A. Foster-Hylton JAM 12.76
400 metros con vallas

1983 Ekaterina Fesenko-Grun URS 54.14 Anna Ambraziene URS 54.15 Ellen Neumann-Fiedler RDA 54.55

1987 Sabine Busch RDA 53.62 Debbie Flintoff-King AUS 54.19 Cornelia Feuerb.-Ullrich RDA 54.31

1991 Tatiana Ledovskaia URS 53.11 Sally Gunnell GBR 53.16 Janeene Vickers USA 53.47

1993 Sally Gunnell GBR 52.74 Sandra Farmer-Patrick USA 52.79 Margarita Ponomariova RUS 53.48

1995 Kim Batten USA 52.61 Tonja Buford-Bailey USA 52.62 Deon Hemmings JAM 53.48

1997 Nezha Bidouane MAR 52.97 Deon Hemmings JAM 53.09 Kim Batten USA 53.52

1999 Daimí Pernía CUB 52.89 Nezha Bidouane MAR 52.90 Deon Hemmings JAM 53.16

2001 Nezha Bidouane MAR 53.34 Yulia Nosova RUS 54.27 Daimí Pernía CUB 54.51

2003 Jana Pittman AUS 53.22 Sandra Glover USA 53.65 Yulia Nos.-Pechonkina RUS 53.71

2005 Yulia Pechonkina RUS 52.90 Lashinda Demus USA 53.27 Sandra Glover USA 53.32
Altura

1983 Tamara Bikova URS 2.01 Ulrike Meyfarth RFA 1.99 Louise Ritter USA 1.95

1987 Stefka Kostadinova BUL 2.09 Tamara Bikova URS 2.04 Susanne Helm-Beyer RDA 1.99

1991 Heike Redetzky-Henkel GER 2.05 Elena Yelesina URS 1.98 Inga Babakova URS 1.96

1993 Ioamnet Quintero CUB 1.99 Silvia Costa CUB 1.97 Sigrid Kirchmann AUT 1.97

1995 Stefka Kostadinova BUL 2.01 Alina Astafei GER 1.99 Inga Babakova UKR 1.99

1997 Hanne Haugland NOR 1.99 Olga Kaliturina RUS 1.96 Inga Babakova UKR 1.96

1999 Inga Babakova UKR 1.99 Elena Yelesina RUS 1.99 Svetlana Lapina RUS 1.99

2001 Hestrie Cloete RSA 2.00 Inga Babakova UKR 2.00 Kajsa Bergqvist SWE 1.97

2003 Hestrie Cloete RSA 2.06 Marina Kuptsova RUS 2.00 Kajsa Bergqvist SWE 2.00

2005 Kajsa Bergqvist SWE 2.02 Chaunte Howard USA 2.00 Emma Green SWE 1.96
Pértiga

1999 Stacy Dragila USA 4.60 Anzhela Balakhonova UKR 4.55 Tatiana Grigorieva AUS 4.45

2001 Stacy Dragila USA 4.75 Svetlana Feofanova RUS 4.75 Monika Pyrek POL 4.55

2003 Svetlana Feofanova RUS 4.75 Annika Becker GER 4.70 Elena Isinbaieva RUS 4.65

2005 Elena Isinbaieva RUS 5.01 Monika Pyrek POL 4.60 Pavla Hamackova CZE 4.50
Longitud

1983 Heike Daute-Drechsler RDA 7.27 Anisoara Cusmir-Stanciu ROM 7.15 Carol Lewis USA 7.04

1987 Jackie Joyner-Kersee USA 7.36 Elena Belevskaia URS 7.14 Heike Daute-Drechsler RDA 7.13

1991 Jackie Joyner-Kersee USA 7.32 Heike Daute-Drechsler GER 7.29 Larisa Berezhnaia URS 7.11

1993 Heike Daute-Drechsler GER 7.11 Larisa Berezhnaia UKR 6.98 Renata Nielsen DEN 6.76

1995 Fiona May ITA 6.98 Niurka Montalvo CUB 6.86 Irina Mushailova RUS 6.83

1997 Liudmila Galkina RUS 7.05 Niki Xanthou GRE 6.94 Fiona May ITA 6.91

1999 Niurka Montalvo ESP 7.06 Fiona May ITA 6.94 Marion Jones USA 6.83

2001 Fiona May ITA 7.02 Tatiana Kotova RUS 7.01 Niurka Montalvo ESP 6.88

2003 Eunice Barber FRA 6.99 Tatiana Kotova RUS 6.74 Anju Bobby George IND 6.70

2005 Tianna Madison USA 6.89 Tatiana Kotova RUS 6.79 Eunice Barber FRA 6.76
Triple

1993 Anna Biriukova RUS 15.09 Iolanda Chen RUS 14.70 Iva Prandzheva BUL 14.23

1995 Inessa Kravets UKR 15.50 Iva Prandzheva BUL 15.18 Anna Biriukova RUS 15.08

1997 Sarka Kasparkova CZE 15.20 Rodica Pet.-Mateescu ROM 15.16 Elena Govorova UKR 14.67

1999 Paraskevi Tsiamita GRE 14.88 Yamilé Aldama CUB 14.61 Olga Vasdeki GRE 14.61

2001 Tatiana Lebedeva RUS 15.25 Francoise Mbango Etone CMR 14.60 Tereza Marinova BUL 14.58

2003 Tatiana Lebedeva RUS 15.18 Francoise Mbango Etone CMR 15.05 Magdelín Martínez ITA 14.90

2005 Trecia-Kaye Smith JAM 15.11 Yargelis Savigne CUB 14.82 Anna Piatikh RUS 14.78


Bala

1983 Helena Fibingerova TCH 21.05 Helma Knorscheidt RDA 20.70 Ilona Slupianek-Briesenick RDA 20.56

1987 Natalia Lisovskaia URS 21.24 Kathrin Neimke RDA 21.21 Ines Muller RDA 20.76

1991 Huang Zhihong CHN 20.83 Natalia Lisovskaia URS 20.29 Svetlana Kriveliova URS 20.16

1993 Huang Zhihong CHN 20.57 Svetlana Kriveliova RUS 19.97 Kathrin Neimke GER 19.71

1995 Astrid Kumbernuss GER 21.22 Huang Zhihong CHN 20.04 Svetla Mitkova-Sinirtas BUL 19.56

1997 Astrid Kumbernuss GER 20.71 Vita Pavlish UKR 20.66 Stephanie Storp GER 19.22

1999 Astrid Kumbernuss GER 19.85 Nadine Kleinert GER 19.61 Svetlana Kriveliova RUS 19.43

2001 Yanina Korolchik BLR 20.61 Nadine Kleinert-Schmitt GER 19.86 Vita Pavlish UKR 19.41

2003 Svetlana Kriveliova RUS 20.63 Nadezhda Ostapchuk BLR 20.12 Vita Pavlish UKR 20.08

2005 Nadezhda Ostapchuk BLR 20.51 Olga Ryabinkina RUS 19.64 Valerie Vili NZL 19.62
Disco

1983 Martina Opitz-Hellmann RDA 68.94 Galina Murashova URS 67.44 Maria Vergova-Petkova BUL 66.44

1987 Martina Opitz-Hellmann RDA 71.62 Diana Sachse-Gansky RDA 70.12 Tsvetanka Khristova BUL 68.82

1991 Tsvetanka Khristova BUL 71.02 Ilke Wyludda GER 69.12 Larisa Mikhalchenko URS 68.26

1993 Olga Burova RUS 67.40 Daniela Costian AUS 65.36 Min Chunfeng CHN 65.26

1995 Ellina Zvereva BLR 68.64 Ilke Wyludda GER 67.20 Olga Bu.-Cherniavskaia RUS 66.86

1997 Beatrice Faumuina NZL 66.82 Ellina Zvereva BLR 65.90 Natalia Sadova RUS 65.14

1999 Franka Dietzsch GER 68.14 Anastasia Kelesidou GRE 66.05 Nicoleta Grasu ROM 65.35

2001 Natalia Sadova RUS 68.57 Ellina Zvereva BLR 67.10 Nicoleta Grasu ROM 66.24

2003 Irina Yatchenko BLR 67.32 Anastasia Kelesidou GRE 67.14 Katerina Voggoli GRE 66.73

2005 Franka Dietzsch GER 66.56 Natalia Sadova RUS 64.33 Vera Pospi. -Cechlova CZE 63.19
Martillo

1999 Mihaela Melinte ROM 75.20 Olga Kuzenkova RUS 72.56 Lisa Misipeka ASA 66.06

2001 Yipsi Moreno CUB 70.65 Olga Kuzenkova RUS 70.61 Bronwyn Eagles AUS 68.87

2003 Yipsi Moreno CUB 73.33 Olga Kuzenkova RUS 71.71 Manuela Montebrun FRA 70.92

2005 Olga Kuzenkova RUS 75.10 Yipsi Moreno CUB 73.08 Tatyana Lysenko RUS 72.46
Jabalina

1983 Tiina Lillak FIN 70.82 Fatima Whitbread GBR 69.14 Anna Verouli GRE 65.72

1987 Fatima Whitbread GBR 76.64 Petra Felke-Meier RDA 71.76 Beate Peters RFA 68.82

1991 Demei Xu CHN 68.78 Petra Felke-Meier GER 68.68 Silke Renk GER 66.80

1993 Trine Solberg-Hattestad NOR 69.18 Karen Forkel GER 65.80 Natalia Shikolenko BLR 65.64

1995 Natalia Shikolenko BLR 67.56 Felicia Tilea-Moldovan ROM 65.22 Mikaela Ingberg FIN 65.16

1997 Trine Solberg-Hattestad NOR 68.78 Joanna Stone AUS 68.64 Tanja Damaske GER 67.12

1999 Mirela Manjani-Tzelili GRE 67.09 Tatiana Shikolenko RUS 66.37 Trine Solberg-Hattestad NOR 66.06

2001 Osleidys Menéndez CUB 69.53 Mirela Manjani-Tzelili GRE 65.78 Sonia Bisset CUB 64.69

2003 Mirela Manjani-Tzelili GRE 66.52 Tatiana Shikolenko RUS 63.28 Steffi Nerius GER 62.70

2005 Osleidys Menéndez CUB 71.70 Christina Obergfoll GER 70.03 Steffi Nerius GER 65.96
Heptatlón

1983 Ramona Neubert RDA 6 714 Sabine Paetz-John RDA 6 662 Anke Vater-Behmer RDA 6 532

1987 Jackie Joyner-Kersee USA 7 128 Larisa Nikitina URS 6 564 Jane Frederick USA 6 502

1991 Sabine Braun GER 6 672 Liliana Nastase ROM 6 493 Irina Belova URS 6 448

1993 Jackie Joyner-Kersee USA 6 837 Sabine Braun GER 6 797 Svetlana Buraga BLR 6 635

1995 Ghada Shouaa SYR 6 651 Svetlana Moskalets RUS 6 575 Rita Inancsi HUN 6 522

1997 Sabine Braun GER 6 739 Denise Lewis GBR 6 654 Remigia Nazaroviene LTU 6 566

1999 Eunice Barber FRA 6 861 Denise Lewis GBR 6 724 Ghada Shouaa SYR 6 500

2001 Elena Prokhorova RUS 6 694 Natalia Sazanovich BLR 6 539 Shelia Burrell USA 6 472

2003 Carolina Kluft SWE 7 001 Eunice Barber FRA 6 755 Natalia Sazanovich BLR 6 524

2005 Carolina Kluft SWE 6 887 Eunice Barber FRA 6 824 Margaret Simpson GHA 6 375
Marcha 10/20 km

1983 No se efectuó

1987 Irina Strakhova URS 44:12 Kerry Saxby-Junna AUS 44:23 Hong Yan CHN 44:42

1991 Alina Ivanova URS 42:57 Madelein Svensson SWE 43:13 Sari Essayah FIN 43:13

1993 Sari Essayah FIN 42:59 Ileana Salvador ITA 43:08 Encarna Granados ESP 43:21

1995 Irina Stankina RUS 42:13 Elisabetta Perrone ITA 42:16 Elena Nikolaieva RUS 42:20

1997 Annarita Sidoti ITA 42:56 Olga Kardopoltseva BLR 43:31 Valentina Tsibulskaia BLR 43:50

1999 Hongyu Liu CHN 1h30:50 Yan Wang CHN 1h30:52 Kerry Saxby-Junna AUS 1h31:18

2001 Olimpiada Ivanova RUS 1h27:48 Valentina Tsibulskaia BLR 1h28:49 Elisabetta Perrone ITA 1h29:48

2003 Elena Nikolaieva RUS 1h26:52 Gillian O'Sullivan IRL 1h27:34 Valentina Tsibulskaia BLR 1h28:10

2005 Olimpiada Ivanova RUS 1h25:41 Rita Turava BLR 1h27:05 Susana Feitor POR 1h28:44
Relevo 4 x 100 metros planos

1983 Silke Gladisch-Moeller RDA 41.76 Joan Baptiste GBR 42.71 Leleith Hodges JAM 42.73

Marita Koch Kathy Smallwood-Cook Jacqueline Pusey

Ingrid Auerswald-Lange Beverley Callender Juliet Cuthbert

Marlies Goehr Shirley Thomas Merlene Ottey

1987 Alice Brown USA 41.58 Silke Gladisch-Moeller RDA 41.95 Irina Sliusar URS 42.33

Diane Williams Cornelia Oschkenat Natalia Pomoshchnikova-Voronova

Florence Griffith-Joyner Kerstin Behrendt Natalia German

Pam Marshall Marlies Goehr Olga Antonova

1991 Dahlia Duhaney JAM 41.94 Natalia Kovtun URS 42.20 Grit Breuer GER 42.33

Juliet Cuthbert Galina Malchugina Katrin Krabbe

Beverly McDonald Elena Vinogradova Sabine Richter

Merlene Ottey Irina Privalova Heike Daute-Drechsler

1993 Olga Bogoslovskaia RUS 41.49 Michelle Finn USA 41.49 Michelle Freeman JAM 41.94

Galina Malchugina Gwen Torrence Juliet Campbell

Natalia Pomoshchnikova-Voronova Wendy Vereen Nikole Mitchell

Irina Privalova Gail Devers Merlene Ottey

1995 Celena Mondie-Milner USA 42.12 Dahlia Duhaney JAM 42.25 Melanie Paschke GER 43.01

Carlette Guidry-White Juliet Cuthbert Silke Lichtenhagen

Chryste Gaines Beverly McDonald Silke-Beate Knoll

Gwen Torrence Merlene Ottey Gabriele Becker

1997 Chryste Gaines USA 41.47 Beverly McDonald JAM 42.10 Patricia Girard FRA 42.21

Marion Jones Merlene Frazer Christine Arron

Inger Miller Juliet Cuthbert Delphine Combe

Gail Devers Beverly Grant Sylviane Félix

1999 Savatheda Fynes BAH 41.92 Patricia Girard FRA 42.06 Aleen Bailey JAM 42.15

Chandra Sturrup Muriel Hurtis Merlene Frazer

Pauline Davis-Thompson Katia Benth Beverly McDonald

Debbie Ferguson Christine Arron Peta-Gaye Dowdie

2001 Melanie Paschke GER 42.32 Sylviane Félix FRA 42.39 Juliet Campbell JAM 42.40

Gaby Rockmeier Frederique Bangue Merlene Frazer

Birgit Rockmeier Muriel Hurtis Beverly McDonald

Marion Wagner Odiah Sidibe Astia Walker

2003 Patricia Girard FRA 41.78 Angela Williams USA 41.83 Olga Fiodorova RUS 42.66

Muriel Hurtis Chryste Gaines Yulia Tabakova

Sylviane Félix Inger Miller Marina Kislova

Christine Arron Torri Edwards Larisa Kruglova

2005 Angela Daigle USA 41.78 Danielle Browning JAM 41.99 Yulia Nesterenko BLR 42.56

Muna Lee Sherone Simpson Natalia Sologub

Me'Lisa Barber Aleen Bailey Alena Nevmerzhitskaya

Lauryn Williams Veronica Campbell Oksana Dragun
Relevo 4 x 400 metros planos

1983 Gesine Walther RDA 3:19.73 Tatiana Kocembova TCH 3:20.32 Elena Korban URS 3:21.16

Sabine Busch Milena Matejkovicova-Strnadova Marina Ivanova-Kharlamova

Marita Koch Zuzana Moravcikova Irina Baskakova

Dagmar Rubsan-N. Jarmila Kratochvilova Maria Kulch.-Pinigina

1987 Dagmar Rubsan-N. RDA 3:18.63 Aelita Yurchenko URS 3:19.50 Diane Dixon USA 3:21.04

Kirsten Sie.-Emmelmann Olga V. Nazarova Denean Howard-Hill

Petra Muller-Schersing Maria Kulch.-Pinigina Valerie Brisco-Hooks

Sabine Busch Olga Vladikina-Brizgina Lillie Leatherwood

1991 Tatiana Ledovskaia URS 3:18.43 Rochelle Stevens USA 3:20.15 Uta Rohlander GER 3:21.25

Liudmila Dzhigalova Diane Dixon Katrin Krabbe

Olga V. Nazarova Jearl Miles Christine Wachtel

Olga Vladikina-Brizgina Lillie Leatherwood Grit Breuer

1993 Gwen Torrence USA 3:16.71 Elena Ruzina RUS 3:18.38 Linda Keough GBR 3:23.41

Maicel Malone-Wallace Tatiana Alexeieva Phylis Smith

Natasha Kaiser-Brown Margarita Kh.-Ponomariova Tracy Goddard

Jearl Miles Irina Privalova Sally Gunnell

1995 Kim Graham USA 3:22.39 Tatiana Chebikina RUS 3:23.98 Lee Naylor AUS 3:25.88

Rochelle Stevens Svetlana Goncharenko Renee Poetschka

Camara Jones Yulia Sotnikova Melinda Gainsford-Taylor

Jearl Miles Elena Andreieva Cathy Freeman

1997 Anke Feller GER 3:20.92 Maicel Malone-Wallace USA 3:21.03 Inez Turner JAM 3:21.30

Uta Rohlander Kim Graham Lorraine Graham

Anja Rucker Kim Batten Deon Hemmings

Grit Breuer Jearl Miles-Clark Sandie Richards

1999 Tatiana Chebikina RUS 3:21.98 Suziann Reid USA 3:22.09 Anke Feller GER 3:22.43

Svetlana Goncharenko Maicel Malone-Wallace Uta Rohlander

Olga Kotliarova Michelle Collins Anja Rucker

Natalia Nazarova Jearl Miles-Clark Grit Breuer

2001 Sandie Richards JAM 3:20.65 Florence Ekpo-Umoh GER 3:21.97 Irina Rosikhina RUS 3:24.92

Catherine Scott Shanta Ghosh Yulia Nosova

Debbie-Ann Parris Claudia Marx Anastasia Kapachinskaia

Lorraine Fenton Grit Breuer Olesia Zikina

2003 Me’Lisa Barber USA 3:22.63 Olesia Zikina RUS 3:22.91 Sandie Richards JAM 3:22.92

Demetria Washington Yulia Nosova-Pechonkina Allison Beckford

Jearl Miles-Clark Anastasia Kapachinskaia Ronetta Smith

Sanya Richards Natalia Nazarova Lorraine Fenton

2005 Yulia Pechonkina RUS 3:20.95 Shericka Williams JAM 3:23.29 Lee McConnell GBR 3:24.44

Olesia Krasnomovets Novlene Williams Donna Fraser

Natalia Antiukh Ronetta Smith Nicola Sanders



Svetlana Pospelova Lorraine Fenton Christine Ohuruogu


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət