Ana səhifə

Pozycja planu


Yüklə 0.85 Mb.
səhifə6/38
tarix24.06.2016
ölçüsü0.85 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   38

Pozycja planu: B.3.


Nazwa przedmiotu

Metody badań rolniczych

Poziom studiów

studia II stopnia

Forma studiów

niestacjonarne

Jednostka prowadząca kierunek studiów

Wydział Rolnictwa i Biotechnologii

Kierunek

Rolnictwo

Specjalność

Agronomia i agrobiznes, Kształtowanie środowiska

Przedmiot/y wprowadzający/e

Statystyka matematyczna

Wymagania wstępne

matematyka, znajomość podstaw statystyki, podstawowe umiejętności posługiwania się kalkulatorem i arkuszem kalkulacyjnym Excel w PC


Semestralny rozkład zajęć według planu studiów


 Semestr

Wykłady

Ćwiczenia audytoryjne

Ćwiczenia laboratoryjne

Ćwiczenia projektowe

Seminaria

Zajęcia terenowe

Liczba punktów

(W)

(Ć)

(L)

(P)

(S)

(T)

ECTS

I

16




24










6




Założenia i cele przedmiotu

Po ukończeniu przedmiotu student zna podstawowe metody badań w naukach rolniczych: obserwacja, eksperyment (doświadczenie), ankieta i wywiad. Student potrafi samodzielnie wybrać model projektowania i przeprowadzenia badań rolniczych. Student ma umiejętność pracy doświadczalnej w produkcji roślinnej, jest kompetentny w zakresie analizy danych pochodzących z badań, w zastosowaniu opisu probabilistycznego i metod wnioskowania statystycznego (statystyki matematycznej), potrafi weryfikować i właściwie interpretować wyniki badań przy zastosowaniu pakietu statystycznego SAS, SAS Institiue Inc.





Metody dydaktyczne

wykład multimedialny, ćwiczenia laboratoryjne i obliczeniowe





Forma i warunki zaliczenia przedmiotu

W trakcie semestru student zdobywa punkty za 2 kolokwia na ćwiczeniach i za projekt oraz za 2 kolokwia z teorii na wykładach.

Skala punktów przewiduje max. liczbę 100 pkt., na którą składają się: za I kolokwium z ćwiczeń - 25 pkt., za II kolokwium z ćwiczeń - 25 pkt., za projekt - 10 pkt., z wykładów – I kolokwium - 20 pkt. i II kolokwium - 20 pkt. Do zaliczenia ćwiczeń potrzebna jest minimalna liczba: 15 + 15 + 6 = 36 pkt. na 60 możliwych. Kolokwia z wykładów są nieobowiązkowe, ale ich zaliczenie umożliwia zaliczenie przedmiotu bez egzaminu końcowego. Do tego wymagana jest ogólna liczba punktów co najmniej 80 (w tym z ćwiczeń co najmniej 50 pkt.). Dla studentów, którzy nie zdobędą wystarczającej liczby punków przedmiot kończy się egzaminem pisemnym.




Treści kształcenia

Wykłady

Podział i charakterystyka metod badawczych w naukach rolniczych: metoda obserwacji, metoda doświadczeń ścisłych, metoda ankietowa i metoda wywiadu. Wybór (i uzasadnienie) problemu badawczego, aspekty problemów badawczych i wyodrębnianie zadań badawczych. Cele poznawcze i utylitarne w badaniach rolniczych, formułowanie hipotez roboczych (badawczych). Etapy badań w poszczególnych metodach. Pojęcie i znaczenie statystycznych hipotez na etapie projektowania badań. Podstawowe pojęcia stosowane w metodach badań: populacje generalne, próba statystyczna, zmienna losowa, jednoznaczność pomiarów. Rodzaje skal pomiarowych i możliwości stosowania statystyk w różnych skalach. Zasady pobierania prób oraz wykonywania obserwacji i pomiarów na różnych populacjach (mikroorganizmy, rośliny, populacje zwierząt i ludzi). Doświadczenie jako metoda badań w naukach rolniczych. Klasyfikacja doświadczeń według różnych kryteriów: miejsca prowadzenia i jednostki eksperymentalnej, liczby badanych czynników, układu doświadczalnego (sposobu rozlosowania), powtarzania w miejscu i w sezonach (serie doświadczeń). Podstawowe zasady realizacji eksperymentów w laboratorium, hali wegetacyjnej i w polu. Przygotowanie do badań ankietowych i wywiadu. Rodzaje pytań, konstrukcja kwestionariusza, ustalenie wielkości próby i sposobu jej doboru (dobór losowy, systematyczny, warstwowy, grupowy). Przegląd metod statystycznych do analizy danych.



Ćwiczenia

Założenia poprawności analiz statystycznych oraz zasady transformacji danych liczbowych nie posiadających rozkładu normalnego. Zastosowanie estymacji parametrycznej i nieparametrycznej. Schemat budowy testu istotności. Zastosowanie testu t-Studenta i jego modyfikacje w zależności od założeń. Analiza korelacji i regresji w opracowaniu związku między dwiema cechami. Opracowanie statystyczne danych z doświadczeń czynnikowych, ANOVA w klasyfikacji pojedynczej i podwójnej w układach całkowicie losowych i losowanych bloków. Testy wielokrotnych porównań z grupy post ANOVA. Zastosowanie analizy skupień jako wielowymiarowej techniki eksploracyjnej. Metody analizy danych pochodzących z badań ankietowych, wybrane metody analizy wyników wyrażonych w skali nominalnej i porządkowej: testy nieparametryczne 2, Wilcoxona, U Manna – Witneya, miary współzmienności V-Cramera, -Kendalla, - Spearmana. Wnioskowanie statystyczne i wnioskowanie merytoryczne. Graficzna prezentacja wyników badań.



Nazwisko (a) osoby prowadzącej (cych) lub odpowiedzialnej (ych) za realizację przedmiotu

Dr inż. Anna Wenda – Piesik – odpowiedzialna za realizację i prowadząca przedmiot

Dr inż. Lech Gałęzewski – prowadzący przedmiot

Literatura

Literatura podstawowa

  1. Gondko R., Zgirski A., Adamska M.; Biostatystyka w zadaniach. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

  2. Elandt R.; Statystyka matematyczna w zastosowaniu do doświadczalnictwa rolniczego. PWN

  3. Żuk B. Biometria stosowana. Wyd. Nauk. PWN

  4. SAS Institute Inc. 2004. SAS/STAT 9.1 user's guide. Cary, NC, USA: SAS Publishing, SAS Institute Inc.




Literatura uzupełniająca

  1. Sobczyk M.; Statystyka. Wyd. Nauk. PWN

  2. Sokal R., Rohlf F.; Biometry. Freeman and Company, New York.

  3. Frankfort-Nachmias Ch, Nachmias D. Metody badawcze w naukach społecznych. Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   38


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət