Ana səhifə

Orkiestra św. Mikołaja – Huculskie muzyki – autorzy


Yüklə 71 Kb.
tarix18.07.2016
ölçüsü71 Kb.

Orkiestra św. Mikołaja – Huculskie muzyki – autorzy


To oryginalny projekt muzyczny realizowany przez Kapelę Romana Kumłyka "Czeremosz" z Huculszczyzny i Orkiestrę pw. św. Mikołaja. Jego celem jest przede wszystkim wzajemna wymiana doświadczeń muzycznych, a efektem wspólny program koncertowy oparty na folklorze muzycznym Karpat Wschodnich. Przedsięwzięcie to jest ukoronowaniem dotychczasowej wieloletniej współpracy (od 1993 roku) i przyjaźni, a wynika z fascynacji bogactwem huculskiej kultury ludowej i osobowością, a także niezwykłym talentem Romana Kumłyka.
Skład zespołu: Roman Kumłyk – skrzypce, pasterskie instrumenty dęte, śpiew; Bogdan Bracha – skrzypce, sopiłka, śpiew; Marcin Skrzypek – cymbały, koboz; Stepan Pankiw – bajan; Agnieszka Kołczewska – bębny, instrumenty perkusyjne; Anna Bielak – skrzypce; Mikoła Iliuk – skrzypce; Piotr Majczyna – mandola, lira korbowa, gitara, śpiew, dutar, zongora; Elżbieta Rojek – śpiew; Wasyl Timczuk – cymbały; Robert Brzozowski – kontrabas.
Orkiestra św. Mikołaja

Powstała w 1998 roku, a od 1991 działa w Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie "Chatka Żaka". Należy do prekursorów nurtu muzyki inspirowanej folklorem. Zespół wciąż zaskakuje nowymi pomysłami i świeżością podejścia do ludowych źródeł. Nadaje im nowoczesne brzmienie nie tracąc jednak wrażliwości na walory muzyki ludowej. W swoim dorobku ma siedem albumów, w tym zawierające muzykę łemkowską i huculską.

Koncert Orkiestry to podróż w przestrzeni i czasie przez wsie Lubelszczyzny, Podlasia, Kurpiów oraz ukraińskie i polskie Karpaty. Szczególną rolę w twórczości grupy, zwłaszcza na początku jej istnienia, odegrał folklor łemkowski – pierwsze źródło ludowych inspiracji oraz bogata i wciąż żywa kultura ludowa Huculszczyzny. Ta ostatnia kraina była i nadal jest miejscem licznych wypraw Mikołajów. Warto też wspomnieć o podróżach na polskie i ukraińskie Roztocze oraz uczestnictwo w Ekspedycji "Dniestr" organizowanej przez lwowskie „Towarzystwo Lwa” Można powiedzieć, że droga zespołu do odkrycia własnej kultury tradycyjnej wiodła poprzez ukraińską muzykę ludową.
Kapela Romana Kumłyka Czeremosz

Została stworzona przez Romana Kumłyka w 1991 roku i działa przy Rejonowym Domu Kultury w Werchowynie na Ukrainie. Wydała w Polsce dwa albumy, a jej nagrania obecne są też na kompilacjach poświęconych muzyce huculskiej w wielu krajach. Romanowi Kumłykowi – wybitnemu multiinstrumentaliście, grającemu w Czeremoszu głównie na skrzypcach i instrumentach dętych (dwojnicy, sopiłce, telence i dudach), towarzyszy bajan, skrzypce, cymbały oraz bęben. Wykonując muzykę huculską na koncertach zespół zachowuje linię melodyczną, ale nie gra tak jak na weselach, gdyż muzyka taka nie sprawdziłaby się na scenie. Na użytek sceny Kumłyk tworzy inne aranżacje, niejednokrotnie łącząc w całość tematy muzyczne z całej Huculszczyzny – z okolic Rachowa, Kołomyi, z Bukowiny, Rumunii. Czeremosz to główny, choć nie jedyny zespół Romana Kumłyka. Od 25 lat prowadzi kapelę weselną, jest nauczycielem muzyki, a także "kustoszem" założonego przez siebie prywatnego muzeum regionalnego. Współpracował z Radiowym Centrum Kultury Ludowej, Ośrodkiem Praktyk Teatralnych "Gardzienice", Filharmonią Warszawską oraz Filharmonią Lubelską.


Projekt dotowany w ramach programu Rita 2004 "Współpracujemy lokalnie" Fundacji "Edukacja dla Demokracji" i finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.
P – A.A. Nicolaus

C – Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego



realizacja dźwięku, miksy i mastering Sławomir Gładyszewski

Materiał zarejestrowano 24.04.2005 na sali widowiskowej ACK UMCS "Chatka Żaka" w Lublinie


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət