Ana səhifə

Ordinului met din R. Moldova Nr. 544 din 15 iulie 2008 Cu privire la conferirea/confirmarea gradelor didactice


Yüklə 2.75 Mb.
səhifə1/14
tarix25.06.2016
ölçüsü2.75 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14
Copia
Ordinului MET din R. Moldova

Nr. 544 din 15 iulie 2008

Cu privire la conferirea/confirmarea

gradelor didactice

În conformitate cu Regulamentul de atestare a cadrelor didactice din învăţămîntul preuniversitar şi a deciziei Comisiilor Republicane de atestare (Proces verbal din 04.07.08), emit următorul ORDIN:




  1. Se conferă grade didactice pedagogice pedagogilor din instituţiile de învăţămînt preuniversitar, secundar-profesional şi mediu de specialitate:




    • gradul didactic superior (anexa nr.1);

    • gradul didactic întîi (anexa nr.2);

    • gradul didactic doi (anexa nr.3);




  1. Se confirmă gradele didactice deţinute de pedagogi din instituţiile din învăţămîntul preuniversitar, secundar profesional şi mediu de specialitate:

- gradul didactic superior (anexa nr.4);

- gradul didactic întîi (anexa nr.5);

- gradul didactic doi (anexa nr.6);




  1. Plata suplimentară pentru gradele didactice conferire/confirmare pedagogilor din instituţiile de învăţămînt preuniversitar, secundar profesional şi mediu de specialitate se va efectua din data emiterii prezentului ordin, în conformitate cu prevederile Hotărîrii Guvernului Republicii Moldova nr.381 din 2006.




  1. Se desemnează responsabil de executarea prezentului ordin dl. Valentin Crudu, viceministru.

Ministru Larisa Şavga



Notă:

  1. Conducătorii instituţiilor de învăţămînt se vor familiariza cu conţinutul prezentului ordin (anexele cu listele cadrelor didactice care şi-au conferit/confirmat gradele didactice) prin intermediul contabilităţilor din DETS din sectoare, DGETS şi prin intermediul SITE-ului (Sait-ului) DGETS;

  2. Certificatele pentru gradele didactice se vor elibera în luna noiembrie;

  3. Documentaţia pentru atestarea cadrelor didactice pentru anul de studii

2007-2009 se va prezenta conform graficului Nr. 852 din 07.05.08

CONFERIREA GRADULUI DIDACTIC SUPERIOR - 2008


N/r

Numele, prenumele

Instituţia

Specializarea

Anul confirmării, conferirii

Anul ult. perfecţ.

Articol

1

Zgardan-Crudu Aliona

LT “VasileVasilache”

Limba şi literatura română

Doct




43

2

Jitari Mariana

LT”Spiru Haret”

Limba şi literatura română

2006

2005

8

3

Nedelciuc Larisa

LT “George Călinescu”

Limba şi literatura română

2003

2007




4

Cristei Tamara

LT “Spiru Haret”

Limba şi literatura română

Doct.




43

5

Gheorghiţă Ana

LT “Natalia Dadiani”

Limba şi literstura rusă

2006

2005

8

6

Popova Ala

LT “Vasile Lupu”

Limba şi literatura rusă

2003

2007




7

Donici Valentina

LT “Ştefan cel Mare”

Limba şi literatura rusă

2005

2004

8

8

Şişcanu Svetlana

Liceul Limbi Moderne şi Mangement

Limba franceză

2003

2005




9

Ivanova Galina

LT “ Petru Movilă”

Matematica

2006

2005

45

10

Corlat Andrei

LT “Beniamin Zeev Herţli”

Matematica

Doct.

2008

43

11

Dicusar Laura

LT “Gaudeamus”

Informatica

2003

2006




12

Panocec Tatiana

LT “Nicolae Gogol”

Informatica

2003

2007




13

Vîdîş Serghei

LT “Titu Maiorescu”

Informatica

2005

2007

8

14

Goraş Mariana

LT “Gaudeamus”

Biologia

2005

2004

8

15

Brumă Eugenia

LT “Mihai Eminescu”

Biologia

2003

2007




16

Mura Valentina

LT “Ginta Latina”

Fizica

2003

-




17

Rusu Tamara

LT “Gheoghe Asachi”

Fizica

2003

2007




18

Bodean Tamara

LT “Dante Alighieri”

Istoria, educaţia civică

2003

2007




19

Mihailov Zinaida

LT “ Dante Alighieri”

Geografia

2003

2006




20

Rîhliţchi Serghei

LT “Titu Maiorescu”

Educaţia tehnologică

2004

2004

8

21

Rojnoveanu Angela

LT “Nicolae Gogol”

Profesor de solfegio

Doct.




43

22

Covaliova Elena

LT “Mihailo Koţiubinski”

Psihologie aplicată

Doct.




43

23

Antonov Vladimir

LT “Natalia Dadiani”

Educaţia fizică

2003

2007




24

Navoloacă Dumitru

LT “Mihail Sadoveanu”

Educaţia fizică

2003

2007




25

Armaş Svetlana

LT “Onisifor Ghibu”

Educaţia fizică

2005

2004

8

26

Budeac Leonid

Liceul Municipal Sportiv

Profesor-antrenor

2003

-




27

Primenciuc Maria

LT „George Călinescu”

Geografia

2003

2007



Director general Tatiana Nagnibeda-Tverdohleb


Ex. Elena Cernei

23 52 96



CONFIRMAREA GRADULUI DIDACTIC SUPERIOR - 2008


N/r

Numele, prenumele

Instituţia

Specializarea

Anul confirmării, conferirii

Anul ult. perfecţ.

Articol

1

Prudiac Ina

LT “Nicolae Milescu Spătaru”

Învăţămînt primar

2003

2004




2

Galben-Panciuc Zinaid

LT “Geoghe Asachi”

Învăţămînt primar

2003

2007

16

3

Nazarciuc Lilia

LT “Gheorghe Asachi”

Învăţămînt primar

2003

2007

16

4

Prisăcaru Elena

LT “Gheorghe Asachi”

Învăţămînt primar

2003

2007

16

5

Voroniuc Silvia

Liceul “Prometeu-Prim”

Limba franceză

2003

2007

16

6

Scobioală Maria

Liceul “Prometeu-Prim”

Limba franceză

2003

2007

16

7

Stahi Galina

LT “Aleksandr Sergheevici Puşkin”

Limba şi literatura română

2003

-

16

8

Ţarălungă Boris

LT “Nicolae Bălcescu”

Matematica

Doct.

-

43

9

Muntean Ana

LT “Nicolae Gogol”

Informatica

2003

2005

16

10

Malearovici Arcadie

LT “Beniamin Zeev Herţli”

Informatica

2003

2006




11

Şevelova Marina

LT “Mihailo Koţiubinski”

Biologia

2003

2004




12

Ouş Eremia

LT “Liviu Rebreanu”

Biologia

Doct.




43

13

Bursuc Alexandra

Liceul “Prometeu-Prim”

Fizica

2003

2007




14

Aslanova Tatiana

LT “Dimitrie Cantemir”

Fizică

2003

2007

16

15

Gomeniuc Nicolae

Şcoala Sportivă pentru Copii şi Juniori nr.2, handball

Profesor-antrenor

2003

-




16

Krasnîi Serghei

Şcoal Sportivă pentru Copii şi Juniori nr.2, handbal

Profesor-antrenor

2003

Stud. 5




17

Popşa Iurie

Şcoala Sportivă pentru Copii şi Juniori nr.2, handbal

Profesor-antrenor

2003

-

16

18

Beleacov Vladimir

Şcoala Sportivă pentru Copii şi Juniori (înot, fotbal) nr. 11

Profesor-antrenor

2003

2007

16

19

Moşneaga Alexandru

Şcoala Sportivă pentru Copii şi Juniori (înot, fotbal) nr. 11

Profesor-antrenor

2003

2007




20

Slivco Zinaida

Şcoala Sportivă pentru copii şi juniori (atletism) nr. 3

Profesor-antrenor

2003

-

16

21

Cravţov Mihail

Şcoala Sportivă pentru Copii şi Juniori (atletism) nr. 3

Profesor-antrenor

2003

-

16

22

Slivco Alexandru

Şcoala Sportivă pentru Copii şi Juniori (atletism) nr. 3

Profesor-antrenor

2003




16

23

Slobodeaniuc Cuzima

Şcoala Sportivă pentru Copii şi Juniori (atletism) nr. 3

Profesor-antrenor

2003

-

16

24

Jantaun Victor

Şcoala Sportivă pentru Copii şi Juniori (atletism) nr. 3

Profesor-antrenor

2003

-

16

25

Koşeli Alexandru

Şcoala Sportivă pentru Copii şi Juniori (înot, tennis de masă, badminton) nr. 8

Profesor-antrenor

2003

2007

16

26

Ojog Oleg

Şcoala Sportivă pentru Copii şi Juniori “Delfin” (polo pe apă)

Profesor-antrenor

2003

-

16

27

Carlova Galina

Clubul Sportiv “Speranţa”

Profesor-antrenor

2003

-

16

28

Kopîlov Mihail

Clubul Sportiv “Speranţa”

Profesor-antrenor

2003

-

16

29

Dudicov Alexandru

Şcoala Sportivă pentru Copii şi Juniori (fotbal, box…) nr. 12

Profesor-antrenor

2003

-

16

30

Usatîi Ivan

Liceul Municipal Sportiv

Profesor-antrenor

2003

-

16

31

Func Iosif

Şcoala Sportivă pentru Copii şi Juniori (şah şi joc de dame) nr. 7

Profesor-antrenor

2003

-

16/41

32

Ţîcu Tamara

Şcoala Sportivă pentru Copii şi Juniori (polo pe apă) nr. 4

Profesor-antrenor

2003

-

16

33

Osipov Gheorghe

Şcoala Sportivă pentru Copii şi Juniori (polo pe apă) nr. 4

Profesor-antrenor

2003

-

16/41

34

Denisiuc Alexandr

Şcoala Sportivă pentru Copii şi Juniori( haltere, iahting)

Profesor-antrenor

2003

-

16

35

Kristov Dmitrii

Şcoala Sportivă pentru Copii şi Juniori( haltere, iahting)

Profesor-antrenor

2003

-

16

Director general Tatiana Nagnibeda-Tverdohleb


Ex. Elena Cernei



23 52 96
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət