Ana səhifə

Nutricionizam Kristina Greblo 5276/n antioksidativno I antimikrobno djelovanje eteričnog ulja I ekstrakata lavande završni rad modul


Yüklə 4.45 Mb.
səhifə4/8
tarix24.06.2016
ölçüsü4.45 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8

2.3. ANTIOKSIDACIJSKI KAPACITET

Antioksidansi su molekule koje mogu donirati jedan elektron ili vodikov atom nekom reaktivnom, slobodnom radikalu. Vrše ulogu neutralizacije slobodnih radikala i na taj način štite ljudski organizam od mogućih bolesti, ali i usporavaju kvarenje hrane bogate lipidima (Kinsella i sur., 1993; Pryor, 1991).

Tvari kao što su vitamin C, E, karoten, fenolni spojevi, estrogeni biljnog podrijetla imaju antioksidativnu sposobnost (Gey i sur., 1991; Ziegler, 1991; Gaziano i sur., 1992), a prirodni izvor antioksidacijskih tvari su uljarice, cjelovite žitarice, povrće, voće, lišće, korijen, mirodije i zeljaste biljke (Ramarathnam i sur., 1995; Cullen i sur., 1997; Kamat i sur., 2000; Devasagayam i sur., 2001; Nigris i sur., 2003; Negi i Jayaprakasha, 2003). Sintetički antioksidansi također usporavaju lipidnu peroksidaciju, međutim njihova upotreba kao dodataka prehrani i terapeutskih posrednika je spriječena zbog njihove moguće toksičnosti.

Fenolni spojevi su grupa sekundarnih aromatskih metabolita biljke, za koje se zna da posjeduju višestruke biološko djelovanje kao što su antioksidativna aktivnost (Dapkevicious i sur.,1998, Proestos i sur., 2005) i antimikrobna aktivnost (Rauha i sur., 2000).




2.4. METODE ODREĐIVANJA ANTIOKSIDACIJSKOG KAPACITETA

Da bi se odredio antioksidacijski kapacitet razvijen je velik broj metoda koje se temelje na različitim mehanizmima obrambenog sistema antioksidanasa, poput uklanjanja ili inhibicije slobodnih radikala ili kelacije metalnih iona, koji bi u suprotnom doveli do nastajanja slobodnih radikala.

Zbog kompleksnih oksidacijskih procesa, potrebno je više metoda za određivanje antioksidacijskog kapaciteta, jer na osnovi samo jedne metode, dobivene rezultate ne možemo točno interpretirati i konačno ih potvrditi. Za određivanje antioksidacijskog kapaciteta koriste se direktne metode (ORAC metoda, određivanje antioksidacijskog kapaciteta s -karotenom) i indirektne metode (DPPH, FRAP).

Neke od metoda koje se koriste za određivanje antioksidacijskog kapaciteta, a korištene su i u ovom istraživanju su:



  • DPPH (radikal 2,2-difenil-2-pikrilhidrazil-‘hvatač slobodnih radikala’) metoda – jedna od najstarijih indirektnih metoda koja se temelji na sposobnosti ekstrakta da smanji aktivnost DPPH radikala, a reakcija se prati promjenom apsorbancije pri 517 nm (Parkash, 2001).

  • FRAP (Ferric Reducing Antioxidant Power – antioksidativna moć redukcije željeza) metoda – jednostavna i brza, indirektna metoda, koja se temelji na redukciji Fe3+ iona u Fe2+ ion u prisutnosti antioksidanta. Nastali Fe2+ ioni u prisutnosti 2,4,6-tripiridil-s-triazina (TPTZ reagens) tvore obojen kompleks, koji ima apsorbcijski maksimum pri 593 nm. Reakcija se odvija u kiselom mediju (Benzie i Strain, 1996; Connor i sur., 2002).


2.5. ANTIMIKROBNA AKTIVNOST

U farmaceutskim oblicima namijenjenim za oralnu i vanjsku primjenu, biljni pripravci pokazuju široki spektar djelovanja među kojima je jedno od važnijih antimikrobno. Djelovanje na različite mikroorganizme predmet je mnogih današnjih znanstvenih istraživanja, koja su najviše potaknuta činjenicom da je obilna uporaba antibiotika tijekom više od pola stoljeća dovela do rezistencije mikroorganizama na često primjenjivana antimikrobna sredstva (Anonimus 4.).



2.5.1. Antimikrobna aktivnost lavande

Prema različitim istraživanjima, proučavana su i ispitivana različita antimikrobna svojstva eteričnih ulja i njihovih sastojaka iz različitih biljaka (Carson et al., 1995; 1996; Garg and Dengre, 1986; Inouye et al., 1983; Jain and Kar, 1971; Jansen et al., 1987; Larrondo et al., 1995; Nenoff et al. 1996; Pattnaik et al., 1995, 1996; Rios et al., 1987; 1988; Sherif et al., 1987.), način djelovanja i potencijalne koristi od eteričnih ulja, uz povratak korištenja tradicionalnih pristupa i očuvanja zaštitnih svojstava hrane. Eterično ulje lavande rabi se u prehrambenoj industriji, kao aroma i prirodni konzervans jer ima jako antimikrobno djelovanje (djeluje na 9 sojeva bakterija, 5 puta je djelotvornije od fenola) (Kuštrak, 2005.).

U istraživanju Evendri i sur (2005), prikazano je kako biljni sastojci ili ekstrakti, mogu vršiti antimutageni efekt te mogu pomoći u spriječavanju raka ili drugih bolesti, povezanih s pojavom mutacije. Dokazan je dominantan sastav linalil acetata, linalola i terpinen-4-ola u lavandi. Dosadašnja istraživanja također svjedoče o djelovanju biljnih polifenola (flavonoida, tanina) kao inhibitora raznih enzimskih sustava odgovornih za metabolizam ksenobiotika, (Wall et al., 1990; Yen and Chen, 1994). Isti autori navode da fenolni spojevi lavande djeluju kao antioksidansi.


2.5.2. Test mikroorganizmi korišteni u istraživanju




2.5.2.1. Staphylococcus aureus



Staphylococcus aureus (slika 11.) je bakterija koja pripada poroci Microccaceae, rod Staphylococcus i najvažnija je stafilokokna vrsta koja je dobila ime po zlatno-žuto obojenim kolonijama. Predstavnici toga roda su aerobi ili fakultativni anaerobi.

Kuglasti oblik, kombiniran čvrstom gram-pozitvnom staničnom stjenkom, omogućuje im preživljavanje i rast u okolišu s visokim osmotskim tlakom, što im omogućuje preživljavanje i rast u sekretima nosa i na koži (Duraković, 1996.)



S. aureus sintetizira velik broj toksina koji pridonose patogenosti te bakterije povećavajući na taj način njezinu sposobnost da napadne tijelo ili oštećeno tkivo.


Neki od njih su:



  • α-toksin – hemolizira i ubija leukocite

  • enterotoksini – uzrokuju akutna otrovanja hranom (Kučišec-Tepeš, 1994.)


Slika 11. Staphylococcus aureus

2.5.2.2. Escherichia coli



Escherichia coli (slika 12.) je gram negativni bacil (štapić), fakultativni anaerob koji pripada obitelji Enterobacteriaceae ili crijevne bakterije koje se nalaze u probavnom sustavu u ljudi i životinja. Među važnim predstavnicima iz obitelji Enterobacteriaceae još se nalaze Salmonella, Shigella, Proteus, Yersinia, Erwinia i Enterobacter.

Enterobakterije obuhvaćaju pokretljive i nepokretljive vrste. Mnoge vrste imaju pile koje pomažu da se pričvrste na membranu sluznice. Specijalizirane kratke dlačice tzv. Seks pili, pomažu u izmjeni genetičkog materijala među stanicama, zbog čega postaju otporne na djelovanje antibiotika.E. Coli se koristi u svim temeljnim biološkim istraživanjima. Njezina prisutnost u vodi i hrani je važna jer je pouzdani pokazatelj fekalnog onečišćenja. Najčešće se smatra patogenim mikroorganizmom (Duraković, 1996.).


Slika 12. Escherichia coli
1   2   3   4   5   6   7   8


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət