Ana səhifə

Nacionalna Strategija biodiverziteta sa Akcionim planom za period 2009 – 2014. godine nacrt podgorica decembar, 2008. godine


Yüklə 0.92 Mb.
səhifə7/9
tarix18.07.2016
ölçüsü0.92 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9

6. 3. Krupni infrastrukturni zahvati i biološki diverzitet
Razvoj ukupne infrastrukture bio je orijentisan na zadovoljavanje lokalnih potreba, ali je njihova izgradnja imala višestruke negativne posljedice na prirodu, biološki diverzitet i integritet predionih cjelina.
U tome su prednjačili objekti tzv. „krupne“ saobraćajne, energetske i hidrotehničke infrastrukture koji su promijenili raniju fizionomiju prirode i posebno stabilnost i funkcionisanje mreže biocentara i biokoridora. Zbog toga je integracija zaštite prirode / biološkog diverziteta u procese planiranja i izgradnje tih objekata od posebnog značaja za njihovu zaštitu.

U posljednjih pet godina, došlo je do stabilnosti i ekonomskog oporavka Crne Gore, čime su otpočele aktivnosti na poboljšanju privrednog razvoja Crne Gore. To se manifestuje naročito u izgradnji infrastrukturnih i drugih objekata (telekomunikacionih, medijskih, školskih objekata, društvenih, sportskih i dr).


Dosadašnja praksa nedovoljnog uključivanja zahtjeva zaštite prirode / zaštite biodiverziteta u procese planiranja, posebno definisanja koridora i lokacija za izgradnju krupne infrastrukture radi čega je u brojnim slučajevima došlo do njenog lociranja u prirodnim područjima koja su značajna za funkcionisanje centara biološkog diverziteta i koridora koji su značajni za njihovo funkcionisanje i stabilnost. Konflikti između zaštite prirode / biodiverziteta i lociranja krupne infrastrukture prisutni su i kod zaštićenih područja prirode, kao što je to slučaj sa koridorom saobraćajne infrastrukture koja prolazi kroz NP Skadarsko jezero.
Planirani objekti krupne infrastrukture (PP CG) koji su u konfliktu sa zaštitom prirode / zaštitom biološkog diverziteta a u skoroj budućnosti predstoji njihova izgradnja značajni su: 4 hidroelektrane na Morači, Autoput Bar – Boljare – Beograd i jadransko – Jonski autoput.
6. 4. Procjena uticaja zahvata na biološki diverzitet / prirodu / životnu srtedinu

U cilju prevazilaženja postojećih problema i ograničenja za efikasno funkcionisanje sistema zaštite životne sredine, a time i zaštite prirode / zaštite biodiverziteta u sistem nacionalnog zakonodavstva je uvedena (od 1997 godine) Procjena uticaja zahvata na životnu sredinu kao novi mehanizam i instrumenat za sprovođenje politke zaštite biodivrziteta / zaštite prirode. Počev od 2008 godine, u primjeni je i Strateška procjena uticaja planova i programa na životnu sredinu što je od posebnog značaja da se zahtjevi održivosti i zaštite životne sredine, pa samim tim i očuvanja biodiverziteta integrišu u planska dokumenta.
Adekvatna primjena Strateške- i Procjene uticaja na životnu sredinu predstavljaju značajan izazov za organe i institucije centralne i lokalne vlasti koji učestvuju u procedurama vezanim za njihovu primjenu. To je posebno značajno za slučajeve kada se planiraju veliki zahvati, posebno krupna infrastruktura i turistički / stambeni objekti koji mogu ugroziti prirodna staništa koja su pod zaštitom ili se planiraju za stavljanje pod zaštitu. Nedoslednost u primjeni ova dva mehanizma zaštite životne sredine imao je za posledicu povećanje gubljenja prirodnih staništa i vrsta (vidi u poglavljima 6. 1. paragraf 2 i 6. 3., paragraf 3) ili povećano zagađivanje vodotokova i zemljišta.
Sa druge strane Zakonom o zaštiti prirode precizirano je da se za planirane projekte, radnje i aktivnosti u zaštićenom prirodnom dobru za koje zakonom nije utvrđena obaveza izrade procjene uticaja na životnu sredinu, vrši se ocjena prihvatljivosti tih radnji, aktivnosti i djelatnosti na zaštićeno prirodno dobro. Ocjena prihvatljivosti sadrži, naročito: uslove i mjere za sprječavanje, smanjenje i otklanjanje mogućih štetnih uticaja na prirodu, kompenzatorne uslove i mjere. nažalost, ovaj postupak još uvijek nije počeo da se praktično sprovodi u praksi.
6. 5. Zakonodavni i institucionalni okvir za zaštitu biološkog diverziteta
U više zvaničnih dokumenata je konstatovano da postojeći zakonski i institucionalni okvir ne obezbjeđuju zadovoljajući nivo efikasnosti u izvršavanju obaveza u oblasti biodiverziteta, odnosno zaštite prirode70. Pored nedovoljnog nivoa izvršavanja domaćih propisa71, brojne su i obaveze iz međunarodnih ugovora72 (konvencije i protokoli) koje čekaju odgovarajuća rješenja.
Pored slabe efikasnosti pravnog, nedostaje i adekvatan politički odnos prema zaštiti biodiverziteta, što značajno doprinosi stvaranju uslova za neodrživ razvoj i njegove negativne posledice na biodiverzitet. Iako je postojeći pravni okvir zaštite životne sredine u Crnoj Gori u mnogim oblastima usklađen ili je u procesu revizije i usklađivanja sa sa zahtjevima EU, po inerciji se nastavlja slabo poštovanje i sprovođenje / primjena tih zakona u praksi. Nedostatak preventivnih / „proaktivnih“ mjera vezanih za sprovođenje zakona kasnije se ne može zamijeniti represivnim mjerama, odnosno „reaktivnom“ politikom.
Postojeći institucionalni okvir odgovoran za očuvanje biološkog diverziteta i održivu upotrebu prirodnih resursa u Crnoj Gori je uglavnom centralizovan unutar nacionalnih Vladinih institucija koje su uglavnom smještene u Podgorici. Iako se promoviše decentralizacija u donošenju odluka, još uvijek postoji manjak indikacija u tom pogledu, sa još uvijek slabim uključivanjem NVO i poslovnog sektora ili širim učešćem opšte javnosti.
Naslijeđeni problemi iz prethodnog socijalističkog perioda i brojni izazovi koje je donio period društvene i ekonomske tranzicije uzrokovali su nizak nivo efikasnosti u planiranju i izvršavanje mjera i aktivnosti za zaštitu biološkog diverziteta. Mnogi aspekti tradicionalnog način rada su još uvijek prisutni u radu institucija koje su angažovane na zaštiti biološkog diverziteta.
Duže vremena se osjeća potreba za upošljavanjem novih kadrova, počev od upravljača i čuvara dobara u zaštićenim područjima prirode do specijalista za određene komponente ili aspekte zaštite biološkog diverziteta. Tome se pridružuje i potreba za stalnim stručnim usavršavanjem kadrova u postojećim oblastima djelovanja na zaštiti biodiverziteta, odnosno zaštiti prirode (upravljanje zaštićenim područjima prirode, stručne i naučne institucije, administracija na centralnom i lokalnom nivou i dr.), kao i potreba za angažovanjem novog osoblja i specijalizovanih kadrova koji treba da rade na poslovima i zadacima koji se najavljuju, posebno po osnovu pridruživanja Crne Gore Evropskoj Uniji.
U državnim institucijama u Crnoj Gori angažovan je velik, ali još uvijek nedovoljan broj stručnih lica za oblast zaštite prirode / zaštite biodiverziteta. Tako npr. u Ministarstvu turizma i zaštite životne sredine od ukupno 90 zaposlenih, u Sektoru za zaštitu prirode radi 12 službenika, dok je u Republičkom zavodu za zaštitu prirode zaposleno ukupno 25 lica od kojih je 18 specijalista za razne oblasti. U Javnom preduzeću Nacionalni parkovi Crne Gore ukupno je zaposleno 188 lica; 27 u Prirodnjačkom muzeju; 34 u Insitutu za biologiju mora, a u Zavodu za statistiku (Monstat) samo jedno lice je zaposleno za rad na svim informacijama u oblasti zaštite životne sredine. Postoji opšta saglasnost da je broj zaposlenih u ovim institucijama prenizak da bi se sprovodila efikasna zaštita biodiverziteta i održivo koriščenje bioloških resursa. Nedostaje i osoblje za rad na pitanjima vezanim za biološku sigurnost (za sada je angažovana samo jedna službanica u Ministarstvu poljoprivede, šumarstva i vodoprivrede koja pored tih i ima druge odgovornosti). Iako je i do sada rađeno na ojačavanju kadrovskih kapaciteta Ministarstvu turizma i zaštite životne sredine, organa u lokalnim (samo)upravama i relevantnim institucijama u oblasti očuvanja prirode (Zavod za zaštitu prirode, JP Nacionalni parkovi Crne Gore) postoji stalna potreba kako za povećanjem broja izvršilaca, tako i za stručnim usavršavanjem postojećeg kadra.
7. Prijetnje i faktori ugrožavanja biološkog diverziteta

7.1 Ugroženost prirodnih staništa, divlje flore i faune i agrobiodiverziteta

Iako nedostaju direktni sveobuhvatni podaci73 o promjenama u brojnosti i rasprostranjenju prirodnih populacija divljih biljnih i životinjskih vrsta i njihovih staništa, u stručnoj literaturi i zvaničnim dokumentima su registrovani brojni primjeri ugrožavanja i gubljenja biodiverziteta u Crnoj Gori.


7.1.1. Ugroženost staništa i ekosistema

a. Obalna i morska staništa

Flora i fauna crnogorskog primorja se smatra najugroženijom u Crnoj Gori. Obalna staništa su ugrožena od nedovoljno kontrolisanog turističkog i urbanog razvoja koji zbog povećanog ispuštanja zagađenih i neprečišćenih otpadnih voda u more ugrožava i morski eko-sistem, posebno oko turističkih zona kao što je Bokokotorski zaliv. Najugroženija obalna staništa su (i) pješčane dine na Velikoj Ulcinjskoj plaži koja je jedno od posljednjih utočišta jedinstvene i rijetke halofitne vegetacije74) i (ii) preostali fragmenti šume skadarskog duba (Quercus robur scutariensis) u Štoju, u zaleđu Velike plaže.


b. Šumska staništa / šumski ekosistem

Šumski ekosistemi su takođe pretrpjeli velike promjene, posebno nakon drugog svjetskog rata kada je u periodu „indistrijalizacije” sektora šumarstva posiječena najkvalitetnija šuma, a gotovo svi najvrjedniji šumski kompleksi uništeni. Nažalost, te velike promjene veličine i sastava šumskih staništa koje su nastupile u posljednjih pedeset godina nijesu valjano dokumentovane, izuzimajući podatke o ukupnim količinama posječenog drveta. U periodu 1947- 1951. godišnje je siječeno oko 1.200.000 m3 drveta da bi 70-tih godina ta količina smanjena na 900.000 m3/godišnje, a krajem 80-tih oko 800.000 m3/godišnje. Tokom 90-tih godina došlo je do daljnjeg smanjenja posječenih količina drveta ali je s druge strane došlo do pojave nelegalnih sječa, kao što je to bilo (1998 – 2000. god.) u pograničnom području sa Kosovom. Sadašnji obim sječe šuma u Crnoj Gori se procjenjuje na oko 700.000-815.000 m3/godišnje.


c. Vodena i močvarna staništa

Glavnu prijetnju i faktor ugrožavanja vodenih i močvarnih staništa predstavlja eutrofikacija kao posledica zagađivanja iz ljudskih naselja. Pored postojeće prakse direktnog iskorišćavanja bioloških resursa iz slatkovodnih ekosistema, planovi za njihovo isušivanje75 pretstavljaju mogući faktor ugrožavanja brojnih biljnih i životinjskih zajednica, posebno ribljih populacija. Lov ptica je takođe prisutna prijetnja i faktor ugrožavanja za sve ptice vodenih i močvarnih staništa.


d. Sušna / stepska travnata staništa

Sušna travnata staništa su po svojoj površini najrjetđa pa time i najugrožnija staništa u Crnoj Gori, pa je njihovo pretvaranje u obradive voćnjake / vinograde76 dovodi do njihovog gubljenja i iščezavanja.


7. 1. 2. Područja koja su značajna za rijetke, endemične i ugrožene vrste

U okviru određenih specijalističkih oblasti ustanovljeni su kriterijumi za identifikaciju područja koja su značajna za očuvanje rijetkih, endemičnih i ugroženih vrsta, kao što je to slučaj sa pticama (Područja koja su značajna za boravak ptica – Important Bird Areas – IBA) i biljkama (Područja koja su značajna za biljke – Important Plant Areas – IPA).

U Crnoj Gori su identifikovana sledeća IBA77 područja značajna za ptice: Skadarsko jezero, Ulcinjska i Tivatska Solana, Durmitor, Biogradska gora i Prokletije78

Od IPA područja koja su značajna za biljke u Crnoj Gori su identifikovana 22 područja:79:

Jerinja glava, Lukavica, Trebjesa, Starac, Bogićevica, Visitor, Hajla, Skadarsko jezero, Orjen, Lovćen, Rumija, Velika Ulcinjska plaža, Babji zub, Kanjon Pive, Kanjon Tare, Kanjon Komarnice, Kanjon Mrtvice, Kanjon Cijevne, Kanjon Lima, Komovi, Durmitor i Biogradska gora. Ukoliko se sprovede i identifikacija Područja koja su značajna za gljive (Important Fungi Areas - IFA) obezbjediće se dodatni razlozi za veću zaštitu postojećih ili za stavljanje pod zaštitu novih područja.
7. 1. 4. Ugroženost agrobiodiverziteta

Zbog razvoja novih praksi u poljoprivredi i pritisaka od tržišta došlo je do ugrožavanja agrobiodiverziteta, prvenstveno domaćih sorti i pasmina koje se sve rjeđe mogu naći u našim domaćinstvima ili se njihova genetička osnova izmijenila zbog ukrštanja sa vrstama koje su uvezene iz drugih krajeva.


7. 2. Glavne prijetnje biološkom diverzitetu

Na osnovu dostupnih informacija mogu se izdvojiti 6 glavnih grupa prijetnji biološkom diverzitetu, i to:



1. Nekontrolisani urbani i turistički razvoj, posebno na Primorju i u Podgorici sa kojom je povezana izgradnja saobraćajne i hidrotehničke infrastrukture dovodi do gubitka, degradaciji i fragmentaciji preostalih prirodnih staništa, posebno obalnih i močvarnih staništa

2. Promjena namjene zemljišta koja je vezana za urbani i turistički razvoj i uvođenje novih praksi u poljoprivrednu proizvodnju dovodi ne samo do gubitka prirodnih i poluprirodnih staništa već i gubljenju agrobiodiverziteta t.j. domaćih sorti i pasmina

3. Neodrživo i nekontrolisano korišćenje prirodnih resursa zbog: (i) sječe prirodnih šuma, (ii) sakupljanja jestivog i ljekovitog bilja, gljiva i beskičmenjaka (iii) lov divljači i (iv) ribolov

4. Zagađenje prvenstveno slatkovodnih i morskih ekosistema, čvrstim otpadom i otpadnim vodama koje pored intoksikacije organizama dovode do pojave eutrofikacije u tim ekosistemima

5. Unošenje novih invazivnih vrsta, uglavnom iz komercijalnih razloga80, predstavlja prijetnju biodiverzitetu koja još uvijek nije dovoljno istražena ali se u skoroj budućnosti očekuje njeno aktuelizovanje.

6 Klimatske promjene predstavljaju nadolazeću prijetnju biološkom diverzitetu koji ima usku amplitudu variranja posebno u temperaturnom i vodnom režimu pa se analizi posledica od klimatskih promjena81 mora posvetiti više pažnje82.
Ipak, najznačajniji kumulativni efekat gore navedenih prijetnji biološkom diverzitetu predstavlja gubitak rijetkih ili ugroženih staništa i sa njima povezanih rijetkih, endemičnih i ugroženih vrsta posebno na Primorju, kao i smanjenje funkcionalnosti i stabilnosti posebno šumskih i vodenih ekosistema.

Bliže informacije o zastupljenosti i posledičnim vezama navedenih prijetnji biološkom diverzitetu sa relevantnim privrednim sektorima date su u poglavlju 5. 2. Privredni sektori koji koriste biološki diverzitet / prirodne resurse.



7. 3. Glavni uzroci koji dovode do gubitka biodiverziteta

Glavni uzroci za prijetnje biološkom diverzitetu koje su navedene u prethodnom tekstu potiču od raznih faktora, ali se kao najvažniji mogu izdvojiti sledeći:



1. Nizak politički prioritet koji ima zaštita životne sredine

2. Promovisanje politika koje nijesu kompatibilne sa održivom upotrebom prirodnih resursa

3. Nizak nivo ograničenja i podsticaja vezanih za zaštitu biološkog diverziteta / zaštitu prirode

4. Demografske, društvene i ekonomske promjene koje utiču na biodiverzitet

5. Minimalno učešće interesnih grupa

7. 4. Prepreke za efikasnu zaštitu i održivo korišćenje biodiverziteta

Postoji niz značajnih prepreka odnosno „barijera“ koje sprečavaju ili umanjuju efikasnu zaštitu biodiverziteta i njegovo održivo korišćenje a najvažnije su:



a. Nedostatak detaljnih podataka o biodiverzitetu

b. Nedostatak kadrovskih kapaciteta i finansijskih resursa

c. Neusklađenost međusobnih institucionalnih odgovornosti

d. Nedostatak javne i političke svijesti o biodiverzitetu i nedostatak učešća javnosti u njegovoj zaštiti
8. Akcioni plan za zaštitu biološkog diverziteta za period 2009 - 2014. godine

8. 1. Glavni izazovi koji zahtijevaju preduzimanje odgovarajućih mjera i aktivnosti
Na osnovu ocjena i konstatacija iznijetih u poglavljima 3 – 7 izdvojena su sledeća pitanja – izazovi koji zahtijevaju preduzimanje odgovarajućih mjera i aktivnosti koje treba da obezbijede bolju zaštitu biološkog diverziteta i njegovo održivo korišćenje:


  1. Nedostatak podataka o pojedinim komponentama i aspektima biološkog diverziteta u Crnoj Gori. Veći dio naučnih inventara za pojedine grupe biološkog diverziteta nije kompletiran do potrebnog nivoa, a za neke grupe biodiverziteta potpuno nedostaju.

Vidi poglavlje 3 (3. 7.)


  1. Nedovoljni institucionalni i kadrovski kapaciteti ne mogu obezbjediti efikasno planiranje i izvršavanje mjera i aktivnosti za zaštitu biološkog diverziteta. Mnogi aspekti tradicionalnog način rada su još uvijek prisutni u radu crnogorskih institucija koje su angažovane na zaštiti biološkog diverziteta. Postoji potreba za stručnim usavršavanjem postojećih i upošljavanjem novih kadrova u više oblasti rada na zaštiti biološkog diverziteta posebno na poslovima vezanim za pridruživanje Crne Gore Evropskoj Uniji.

Vidi poglavlja 3 (3. 7.), 4. (4. 1. i 4. 2.) i 6 (6. 5.)


  1. Nizak nivo efikasnosti postojećeg zakonskog i pratećeg institucionalnog okvira za izvršavanje obaveza u oblasti zaštite biodiverziteta, odnosno zaštite prirode. Pored nedovoljnog nivoa izvršavanja domaćih propisa, brojne su i obaveze iz zakonodavstva EU i međunarodnih ugovora (konvencije i protokoli) za koja se čekaju odgovarajuća zakonska rješenja i njihovo sprovođenje.

Vidi poglavlja 6 (6. 5.) i 4.


  1. Ugroženost ekosistema, prvenstveno vodenih i šumskih, kao i određenih staništa i vrsta koje su vezane za ta staništa i ekosisteme.

Vidi poglavlja 3. (3. 1 i dr), 5. (5. 2. i 5. 5. ), 6. (6. 1., 6. 2., 6. 3. i 6. 4.) i 7.


  1. Zaštita biološkog diverziteta je vezana za ekonomski razvoj, posebno sektore: (i) turizam, (ii) prostorno planiranje i (iii) izgradnje krupne infrastrukture, a u vezi sa tim i sa funkcionisanjem sistema Procjene uticja zahvata na životnu sredinu i integracijom zaštite biološkog diverziteta u te sektore.

Vidi poglavlje 6. (6. 1., 6. 2. i 6. 3.)


  1. Stavljanje pod zaštitu novih zaštićenih područja prirode je u zastoju, posebno onih područja koja imaju veću površinu.

Vidi poglavlje 4. (4. 1)


  1. Slaba efikasnost u upravljanju zaštićenim područjima prirode. Praksa ustanovljavanja upravljača za sva zaštićena prirodna dobra nije dovoljno razvijena (postoje upravljači za područja pod zaštitom u kategoriji nacionalni park, dok za kategorije spomenik prirode i predio posebnih odlika nijesu ustanovljene organizacije / tijela za direktno upravljanje)

Vidi poglavlje 4. (4. 1.)

8. 2. Akcioni plan – plan mjera i aktivnosti koje treba preduzeti na zaštiti biološkog diverzitet za period 2009 – 2014. godine
Kao odgovor na prethodno utvrđene izazove, a u skladu sa raspoloživim organizacionim (kadrovskim i finansijskim) kapacitetima, obezbijediće se sprovođenje sljedećih mjera i aktivnosti u narednom petogodišnjem periodu u cilju zaštite biološkog diverziteta i njegovog održivog korišćenja:

I. IZGRADNJA I JAČANJE DOKUMENTACIONE OSNOVE O BIOLOŠKOM DIVERZITETU
1. Intenziviranje istraživanja kojima će se omogućiti kompletiranje naučnih inventara za grupe biljaka i životinja koje su prioritetne sa aspekta zaštite biodiverziteta i njegovog održivog korišćenja ili sa potrebama iz procesa pridruživanja EU (mreža područja Natura 2000).
U oblasti florističkog diverziteta, zbog značaja za identifikaciju područja Natura 2000, uradiće se:

(i) Flora Crne Gore kao trogodišnji projekat vođen od strane Tima eksperata koji treba da bude organizovan pod okriljem Republičkog zavoda za zaštitu prirode. Orjentacioni iznos sredstava: 330.000,00 EUR ukupno, odnosno 110.000,00 EUR godišnje.

(ii) Vegetacijska karta Crne Gore kao petogodišnji projekat vođen od strane Republičkog zavoda za zaštitu prirode uz angažovanje odgovarajućih eksperata iz zemlje i po potrebi iz inostranstva. Orjentacioni iznos sredstava: 350.000,00 EUR ukupno, odnosno 70.000,00 EUR godišnje.

U oblasti diverziteta ptica, zbog značaja za područja za zaštitu po osnovu direktiva EU za ptice i Natura 2000, uradiće se:



(i) Fauna ptica Crne Gore kao jednogodišnji projekat vođen od strane Tima eksperata koji treba da bude organizovan pod okriljem Republičkog zavoda za zaštitu prirode. Orjentacioni iznos sredstava: 40.000,00 EUR.
Sredstva za realizaciju ovih aktivnosti će biti obezbijeđena iz Budžeta Crne Gore, preko ministarstva nadležnog za poslove zaštite životne sredine.
2. Izrada Programa dugoročnog istraživanja biološkog diverziteta u Crnoj Gori kojima će omogućiti kompletiranje ostalih nedostajućih / nedovršenih naučnih inventara za grupe biljaka i životinja koje su značajne za zaštitu biodiverziteta i njegovo održivo korišćenje. Donošenje Programa koji će usvojiti Vlada Crne Gore, organizovaće međuresorska grupa ministarstava nadležnih za poslove zaštite životne sredine, nauke i poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, uz učešće svih institucija i pojedinaca iz oblasti zaštite biodiverziteta. U skladu sa dinamikom i prioritetima istraživanja utvrđenim u ovom Programu obezbjediće se redovno godišnje izdvajanje finansijskih sredstava iz Budžeta Crne Gore ili drugih Programom identifikovanih izvora finansiranja. Reviziju Programa će organizovati ministarstvo nadležno za poslove zaštite životne sredine uz učešće institucija i pojedinaca koji su relevantni za monitoring biodiverziteta.
Za ovu aktivnost će se obezbjediti sredstva u iznosu od 5.000,00 EUR iz Budžeta Crne Gore, preko ministarstva nadležnog za poslove zaštite životne sredine.
3. Revizija obima i povećanje izdvajanja sredstava za potrebe Programa monitoringa biodiverziteta. Obezbijediće se prilagođavanje liste indikatorskih vrsta i područja u kojima se prati stanje biološkog diverziteta, u skladu sa do sada identifikovanim pritiscima na biološki diverzitet i ekosisteme koji su najugroženiji. Povećanje izdvajanja sredstava za potrebe realizacije ovog programa pratiće rezultate njegove stručne revizije koja će se sprovesti u toku prve godine realizacije Strategije (2009. godine), tako da se samo povećanje izdvajanja sredstava obezbjediti u narednoj 2010. godini. Visina godišnjih izdvajanja sredstava za realizaciju revidovanog Programa, počev od 2010. god., ne može se unaprijed odrediti, ali se po analogiji sa sličnim programima može očekivati da to bude u rasponu 80.000,00 – 200.000,00 EUR godišnje. Reviziju Programa će organizovati ministarstvo nadležno za poslove zaštite životne sredine uz učešće institucija i pojedinaca koji su relevantni za monitoring biodiverziteta.
Za ovu aktivnost će se obezbjediti sredstva u iznosu od 15.000,00 EUR iz Budžeta Crne Gore, preko ministarstva nadležnog za poslove zaštite životne sredine
4. Inventarizacija i kartiranje rasprostranjenja zakonom zaštićenih biljnih (opciono i životinjskih) vrsta omogućiće da se u drugim sektorima praktičnu primjenu informacija o toj komponenti biološkog diverziteta. Ova aktivnost će se organizovati kao dvogodišnji projekat vođen od strane Tima eksperata izabranog od strane ministarstva nadležnog za poslove zaštite životne sredine, u periodu 2010 -2011. godine. Orjentacioni iznos sredstava: 120.000,00 EUR ukupno, i to: 80.000,00 EUR za prvu godinu (2010) i 40.000 EUR za drugu godinu (2011).
Sredstva za ovu aktivnost će se obezbjediti iz Budžeta Crne Gore, preko ministarstva nadležnog za poslove zaštite životne sredine.
5. Identifikacija i izrada Nacionalne mreže područja Natura 2000 u cilju sprovođenja zaštite tipova staništa iz EU Direktive o staništima i EU Direktive o pticama, kao kompleksan četvorogodišnji projekat ministarstva nadležnog za poslove zaštite životne sredine koji treba da obezbjedi angažovanje institucija i pojedinaca kompetentnih za relevantne grupe flore i faune, tipologizaciju staništa i uopšte zaštitu biodiverziteta. Orjentacioni iznos sredstava: 600.000,00 EUR ukupno, odnosno 150.000,00 EUR godišnje.
1   2   3   4   5   6   7   8   9


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət