Ana səhifə

Melodija bītija pārtraukt līdzatkarīBU


Yüklə 1.01 Mb.
səhifə16/16
tarix26.06.2016
ölçüsü1.01 Mb.
1   ...   8   9   10   11   12   13   14   15   16

Sākot

Man bieži ir jautāts, no kura gala sākt? Kā sākt? Kā gan lai es ie­gūstu savu līdzsvaru?

Šajā grāmatā esmu iztirzājusi daudzus ieteikumus un idejas, un kāds var justies pārpludināts ar idejām un ieteikumiem.

Kādam līdzsvara iegūšana var šķist pilnīgi neiespējama. Mums var būt sajūta, ka guļam uz plakanas grīdas tumšā telpā un nespējam no tās izlīst ārā. Mēs spējam. Anonīmie Alkoholiķi un Al-Anon piedāvā vienkāršu trīsdaļīgu formulu, kā to paveikt. To sauc par «KĀ (How)» principu: godīgums, atklātība un vēlme mē­ģināt. Jau iepriekš es rakstīju, ka pārmaiņas sākas ar apzināšanos un pieņemšanu. Trešais solis cilvēciskās uzvedības pārmaiņās ir uzstājīga rīkošanās.



Mums tas nozīmē - darīt lietas citādi. Būsim godīgi, turēsim prātu atvērtu un turpināsim vēlēties spēt darīt lie­tas citādi, un mēs mainīsimies.

Izvēlies kādu noteiktu uzvedības veidu, ar kuru strādāt, un, kad tas ir kļuvis ierasts, dodies tālāk pie nākamā. Esmu dzirdējusi, ka kāda darbība ir jāatkārto 21 reizi, līdz tā kļūst par ieradumu.

Tas ir likums numur viens, kas jāpatur prātā. Kontrolsaraksts ce­turtās nodaļas sākumā var sniegt vairākas ierosmes, ar ko sākt.

Aktivitātes nodaļas beigās var dot pāris ideju. Apdomāsim, kur vēlamies sākt, un tur arī sāksim. Sāksim ar to, kur esam. Ja ne­spējat saprast, no kura gala ķerties klāt, dodieties uz Al-Anon sa­nāksmi vai kādu citu piemērotu grupu. Ja esam pagrabā, sāksim rausties ārā. Mēs mācīsimies staigāt. Mēs iegūsim līdzsvaru.

Uzsākšana ir vienlīdz grūta un interesanta. Kad sāku atvese­ļošanos no līdzatkarības, jutos bezcerīgi iestrēguši sevī un savās attiecībās. Mani apvija nomāktība, un izskatījās, ka depresija uz mūžīgiem laikiem ieslodzījusi mani gultā. Kādu ritu, nelaimīga par to, ka esmu dzīva un nomodā, ievilkos vannas istabā, apģēr­bos, izķemmēju matus, kad mans dēls uzstāja, lai dodos viņam lī­dzi uz mājas otru pusi. Es atklāju, ka spēcīgas liesmas posta manu guļamistabu. Tās pārmetās uz aizkariem, griestiem un paklāju. Kā līdz šim, es domāju, ka spēju ar to tikt galā pati. Nezināju, ka uguns spēj būt tik postoša, kā izrādījās - spēj gan. Es paķēru ugunsdzē­šamo aparātu un pūtu to uz liesmām. Par maz, par vēlu. Liesmas tik turpināja trakot, līdz mēs pametām māju.

Mana māja bija nodegusi, kad ieradās ugunsdzēsēji. Bija divas nedēļas pirms Ziemassvētkiem. Man un visai manai ģimenei bija jāievācas nelielā miteklī, bez mēbelēm un lielākās daļas ērtību. Tā bija manas līdzatkarības un nemiera virsotne. Es biju zaudējusi jau tik daudz, arī pati sevi. Mana māja bija mana ligzda, mans pēdējais atlikušais emocionālās drošības avots. Un nu es biju zaudējusi arī to. Es biju zaudējusi pilnīgi visu.

Gāja nedēļas, un dzīve sāka no manis prasīt aizvien vairāk aktivitāšu. Apdrošināšanas inventarizācija, pārrunas, uzkopšana un mājas atjaunošanas plāni prasīja manu uzmanību. Sajūta bija nemierpilna un nedroša, bet man nebija izvēles. Man bija jādomā. Man bija jābūt nodarbinātai. Man bija jāpadara konkrētas lietas. Kad sākās īstie atjaunošanas darbi, man nācās darīt vēl vairāk.

Es izlēmu, kā tērēt tūkstošiem dolāru. Es strādāju roku rokā ar celtniecības brigādi, darot visu, kas bija manos spēkos, lai samazi­nātu izmaksas un paātrinātu projekta realizāciju. Tas viss ietvēra arī fiziskas aktivitātes - kaut ko tādu, kas manā dzīvē bija zudis. Jo aizņemtāka es biju, jo labāk es jutos. Es sāku uzticēties saviem lēmumiem. Es atbrīvojos no lēruma dusmu un baiļu. Brīdī, kad mana ģimene un es atgriezāmies mājās, mans līdzsvars bija atjau­nojies. Es biju sākusi dzīvot pati savu dzīvi, un negatavojos pār­traukt to darīt. Bija labi!

Pats svarīgākais šajā visā ir uzsākt. Pielaist sev uguni.



Turpinot pilnveidoties

Kad būsim uzsākuši, turpināšana kļūs par dabisku procesu, ja vien nepārtrauksim kustēties. Dažreiz mēs paspersim pāris soļu atpakaļ. Arī tas ir labi. Dažreiz pat vajadzīgi. Reizēm tā ir daļa no došanās tālāk.

Dažiem no mums nāksies pieņemt grūtus lēmumus, lēmumus par nožēlojamu un postošu attiecību izbeigšanu. Kā teiktu Ernijs Larsens - ja attiecības ir mirušas, apglabā tās. Mēs varam apdo­māties, pastrādāt ar sevi, un mēs būsim spējīgi pieņemt pareizo lēmumu tieši tad, kad būs pienācis īstais laiks.

Kāds no mums var censties atgūt papostītas, tomēr vēl jopro­jām dzīvas attiecības. Būsim pacietīgi Mīlestība un uzticēšanās ir trausla, dzīva esamība. Tā neatjaunojas automātiski, uzreiz pēc pa­vēles, it īpaši, ja bijusi sapostīta. Mīlestība un uzticēšanās nerodas automātiski, ja cilvēks ir atskurbis vai atrisinājis savas problēmas, lai kādas tās arī būtu bijušas. Mīlestībai un uzticībai ir jāļauj dzīt pašai savā laikā. Reizēm tās sadzīst, reizēm ne.

Dažiem no mums nemaz nebūs īpaša cilvēka, ko mīlēt. Tā var būt sarežģīta, taču ne neiespējama situācija. Mēs varam vēlēties un mums var būt vajadzīgs kāds, kuru mīlēt, tomēr es domāju, ka daudz var palīdzēt jau tas vien, ka mēs pietiekami mīlēsim paši sevi. Ir labi, ja tev ir attiecības ar kādu, bet ir labi arī tad, ja tev nav attiecību. Atrodiet draugus, ko mīlēt un kuri mīlēs jūs, un kuri uzskata, ka esat vērtīgs. Mīlēsim paši sevi un apzināsimies, ka esam vērtīgi. Izmantosim laiku vienatnē kā atelpu. Ļausimies. Apgūsim mācības, kuras mums ir nepieciešams iemācīties. Piln­veidosimies. Attīstīsimies. Strādāsim ar sevi, lai tad, kad mīlestība nāks garām, tā piepildītu un padarītu dzīvi interesantu. Mīlestī­bai nav jābūt mūsu dzīves nemieram vai bēgšanai no nepatīka­mas sadzīves. Tieksimies uz mērķiem. Priecāsimies. Paļausimies uz Dievu un Viņa laika izjūtu. Viņam rūp, un Viņš zina par visām mūsu vajadzībām un vēlmēm.

Lai kādā situācijā mēs arī būtu, mēs varam iet lēni. Mūsu sirds var vest turp, kurp galva neieteiktu doties. Mūsu galva var uzstāt, lai dodamies turp, kur sirds nevēlas sekot. Reizēm varžu valdzinājums var aizvest turp, kur nevēlētos nokļūt nedz sirds, nedz galva. Ir labi. Nav likumu, kas noteiktu, kas mums būtu un kas nebūtu jāmīl, un ar ko būtu un ar ko nebūtu jāuztur attiecības. Mēs varam mīlēt, ko vien mēs vēlamies un kā vien mēs vēlamies. Tomēr piebremzēsim un apdomāsim, kā to izdarīt tādā veidā, kas mūs nesāpina. Pievērsī­sim uzmanību tam, kas notiek. Mīlēsim aiz sava spēka, nevis neva­rības, un lūgsim tāpat darīt arī citiem. Katru dienu pieņemsim kādu saprātīgu lēmumu par to, kas mums būtu jādara, lai mēs parūpētos paši par sevi. Starp Augstāko spēku mūsos un mums pašiem, mēs spēsim saprast, kas mums ir jādara. Es ceru, ka mēs atradīsim cilvē­kus, kuru mīlēšana mums sagādā prieku - cilvēkus, kuriem prieku sagādā mīlēt mūs un kuri spēs mūs aicināt pilnveidoties. Es ceru, ka mēs atradīsim arī darbu, kas sniegs prieku un aicinās mūs piln­veidoties.



Brīdinājums.

Laiku pa laikam varam zaudēt līdzsvaru. Va­ram sākt skriet, joņot un lēkšot, un tad pēkšņi saprast, ka esam ar pieri ieskrējuši sienā. Var ataust visas vecās trakās sajūtas. Nenobīstieties. Tas ir normāli. Līdzatkarīgās rakstura iezīmes, domāšanas veids un sajūtas bija kļuvušas par ieradumu. Šīs ie­rastās izjūtas un domas laiku pa laikam var atkal uzpeldēt. Pār­maiņas (pat labas pārmaiņas), kaut kādā ziņā atgādinot alko­holisma neprātu un stresu, var izprovocēt līdzatkarību. Reizēm trakums atriežas arī neprovocēts. Apdomājiet to. Nekaunieties un neslēpieties. Mēs varam atgūties no jauna. Mēs tiksim ar to galā. Aprunājieties ar kādu uzticamu draugu. Būsim pacietīgi un saudzīgi pret sevi. Vienkārši turpināsim darīt lietas, par kurām esam pārliecināti, ka tās ir jādara. Mums kļūs labāk. Nepārstā­sim rūpēties par sevi, lai kas arī notiktu.



Līdzsvara iegūšana un tā noturēšana, kad esam to atraduši, - tas arī ir vienīgais, ko nozīmē atveseļošanās. Ja tas izklausās kā grūts uzdevums, neuztrauksimies. Mēs spējam ar to tikt galā. Mēs varam iemācīties atkal dzīvot. Mēs varam iemācīties atkal mīlēt. Un mēs pat varam iemācīties arī gūt no tā visa prieku.

EPILOGS

Es neesmu skolotājs, esmu modinātājs.

Roberts Frosts

Es gribēju uzrakstīt šo grāmatu jau daudzus gadus, pirms sāku to rakstīt.

Sākumā es gribēju uzrakstīt grāmatu par līdzatkarību, jo, kad pati tik ļoti cietu no savas līdzatkarības, nespēju atrast nevienu grāmatu, kas spētu man paskaidrot, kas ir noticis. Es gribēju uzrakstīt grāmatu citiem sāpinātiem cilvēkiem, kas spētu paskaid­rot viņiem, kas ir līdzatkarība, palīdzētu to saprast un mazinātu viņu sāpes.

Ideja sašķīda gabalos, kad «dīķis bija iekustināts». Citi cilvēki sāka rakstīt par līdzatkarību. Bija parādījusies arī cita laba litera­tūra, es vienkārši to nebiju spējusi atrast.

Pēc tam iemesli grāmatas uzrakstīšanai mainījās. Es nevēlējos vairs tikai mazināt citu cilvēku sāpes. Es vēlējos izpirkt savas cie­šanas. Tas bija kā darījums, kuru centos noslēgt savā ilgajā ceļā uz pieņemšanu: ja es uzrakstītu šādu grāmatu, tad daļa manas dzīves nebūtu tik liels zaudējums.

Arī šis iemesls izzuda. Pirms es saku rakstīt šo grāmatu, es biju jau pieņēmusi to, kas ar mani ir noticis. Es biju to pieņēmusi ne­atkarīgi no tā, vai es biju vai nebiju uzrakstījusi par to grāmatu. Turklāt es atklāju, ka esmu ieguvusi vairāk, nekā biju zaudējusi.

Caur savu pieredzi ar līdzatkarību es biju atradusi sevi.

Pilnīgi viss pagātnē sagatavoja un mudināja mūs nokļūt tur, kur esam šobrīd. Šodiena gatavo mūs rītdienai. Un tas viss notiek uz labu. Nekas nav zemē nomests laiks.

Brīdī, ka es apsēdos, lai uzrakstītu šo grāmatu, mans mērķis bija ļoti līdzīgs tam, kāds tas bija pašā sākumā. Es vēlējos uzrakstīt kaut ko tādu, kas spētu palīdzēt līdzatkarīgiem cilvēkiem, un man padomā bija daža laba vērtīga ideja, ar kuru būtu vērts padalīties. Lai vai kā - šī grāmata ir tikai viedoklis, manas domas un idejas, kas arī ir - vien domas un idejas. Lai izskaidrotu savu viedokli, vēlētos citēt Garisonu Keiloru, lai gan viņš to ir teicis par daiļlite­ratūru, šis apgalvojums attiecas arī uz pašpalīdzības grāmatām:

«Mums ir mācīts teikt patiesību, jo īpaši tad, kad... mēs īsti neesam par šo patiesību pārliecināti. Tu meklē patiesību, un tu vienkārši ieliec pāris ceļa rādītāju.»

Es ceru, ka šī grāmata ir iezīmējusi kādu kripatiņu patie­sības katram no mums.

Es ceru, ka esmu palīdzējusi jums pamosties sev.

Informāciju, profesionālu palīdzību un atbalstu grupās iespējams meklēt:

www.aa.org.lv - anonīmo alkoholiķu mājas lapa

www.alanon.aa.org.lv - alkoholiķu tuvinieku atbalsta mājas lapa

www.narkomania.lv - Rīgas atkarības profilakses centra mājas lapa

www.esibrivs.lv - atkarību informācijas portāls jauniešiem, vecākiem, skolotājiem

www.narko.lv - Narkoloģijas valsts aģentūras mājas lapa

www.vant.lv - Vienots atbalsts narkomānu tuviniekiem

www.atkariba.lv - rehabilitācijas centrs pusaudžiem, kas atkarīgi no psihoaktīvām vielām

www.aids.gov.lv - AIDS profilakses centrs

www.rpnc.lv - Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs

www.lina.lv - Ģimeņu psiholoģiskā atbalsta centra LĪNA mājas lapa


Alanon grupas Latvijā

www.alanon.aa.org.lv latvijas_alanon@inbox.lv

Aktuālā informācija par izmaiņām tiek atjaunota mājas lapā!

Pilsēta

Vieta

Laiks

Tālrunis

Rīga

Mandarīns

Brīvības ielā 237/2

(ieeja no Vidrižu ielas),

Soc. dien. ēka,

Brīvprātīgo centrs



Pirmdiena plkst.18.30

26598132 LMT

28836427 TELE2



PAB (latv.val)

Pirmdiena 20.15



29451498 TELE2

Rīga

Saulessvece

Akadēmijas lauk. 1

Zinātņu akadēmijas augstceltne

2.stāvs, 207 kabinets


Ceturtdiena plkst.18.30

29336257 LMT

29279970 LMT




Rīga

Nika

Vijciema iela 6/8, dienesta viesnīcas telpas

Trešdiena plkst. 18.30

Sestdiena plkst. 11.00



(krievu val.)

28233919 TELE2

25996249 TELE2



NAR-ANON (kr.v.)

Piektdiena plkst. 18.30



29289669 BITE

Sigulda

Ūdensroze

Pils ielā 3a, Dienas centrā

Otrdiena plkst.19.00

27575077 BITE

Jūrmala

Dubulti, Baznīcas 13, draudzes nams

Pirmdiena plkst.19.30

26159126 LMT

Tukums

Dārza iela 11/13

Trešdiena plkst.19.00

26484665 ZetCOM

Madona

Parka 4, Soc. aprūpes centrs

Otrdiena plkst. 19.00

29460850 LMT

Cēsis

Rīgas ielā 12

Cēsu Sv.Jāņa lauku ev.lut.draudzes nams



Otrdiena plkst. 19.30

26587228 LMT

PAB (latv.val.)

Otrdiena plkst. 18.00



Cēsis

Raunas 4, Cēsu bērnu bibliotēka

Trešdiena plkst. 19.00

64122605, 64122038

LATTELECOM



Liepāja

Dīķu ielā 5-1

Pirmdiena plkst. 18.00

26410744 LMT

Priekule

Aizputes 10, Evanģ. Luter. draudzes nams

Otrdiena plkst.18.00

26427993 LMT

Ogre

Anemone

Ogres Jauniešu centrs, Dziednīca, 3. stāvs, 65. telpa

Trešdiena plkst.18.00

29237478 LMT

26454016 LMT



Jelgava

Kārklu 67, Minesotas prog.

Zvanīt!

26196488 BITE

Dobele

Dobeles Ev.lut. draudze namā, Kr.Barona 1a.
(Ieeja no tirgus laukuma puses)

Otrdiena plkst. 19.00

26463998 BITE

Talsi

Baznīcas laukumā 5

Trešdiena plkst.19.00

29184490 LMT

Valmiera




Zvanīt!

28623935 LMT

Kārsava

Katoļu baznīcas draudzes nams

Piektdiena plkst.14.00

22445042 ZetCOM



M.Bītija. Pārtraukt līdzatkarību.
1   ...   8   9   10   11   12   13   14   15   16


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət