Ana səhifə

Medpredmetno povezovanje


Yüklə 3.14 Mb.
səhifə1/5
tarix26.06.2016
ölçüsü3.14 Mb.
  1   2   3   4   5

UČNA PRIPRAVA: EVROPSKA UNIJA V OŠ

Datum:

Razred: 6.

Predviden čas: 3 šolske ure

Učna tema: EVROPSKA UNIJA

1. učna enota: KAJ JE EVROPSKA UNIJA?




MEDPREDMETNO POVEZOVANJE

Geografija in zgodovina

Slovenščina

Matematika

Glasbena umetnost

Cilji iz UN:

Geografija

Učenci:


- se usposabljajo za uporabo komunikacijskih, miselnih, praktičnih in socialnih veščin za raziskovanje geografskih vprašanj na lokalni, regionalni in planetarni ravni.

Zgodovina

Učenci:


- na primerih iz vsakdanjega življenja prikažejo pomen spoštovanja do različnih kultur, pomen spodbujanja strpnosti do različnih kultur in medkulturnega sodelovanja.

Cilji iz UN:

Učenci:


- razvijajo sporazumevalno zmožnost v slovenskem (knjižnem) jeziku, torej zmožnost kritičnega sprejemanja in tvorjenja besedil raznih vrst;

- obnovijo neumetnostno besedilo;

- med govornim nastopanjem in pogovarjanjem z učiteljem govorijo čim bolj knjižno.


Cilji iz UN:

Učenci:


- razvijajo matematično mišljenje;

- spoznavajo uporabnost matematike v vsakdanjem življenju;

- seštevajo decimalna števila


Cilji iz UN:

Učenci:


- gibalno-plesno, likovno in besedno izražajo glasbena in zunajglasbena doživetja ter predstave;

- poslušajo vokalno, instrumentalno in vokalno-instrumentalno glasbo in ob tem:poglabljajo doživetja in jih izražajo glasbeno, likovno, besedno in gibalno.




Operativni cilji:

Učenci:


- poiščejo naravne in družbene značilnosti držav članic EU in med njimi iščejo podobnosti in razlike, pomembne za delovanje EU;

- se orientirajo z različnimi zemljevidi (zemljevid Evrope);

- poznajo pomen povezanosti državljanov EU: gospodarsko in politično in znajo povezanost predstaviti na konkretnih primerih.


Operativni cilji:

Učenci:


- predstavljajo državne jezike v drugih državah EU;

- podrobno berejo kratko enogovorno neumetnostno besedilo (opis države);

- vadijo govorni nastop v knjižnem jeziku;

- med govornim nastopanjem zavestno uporabljajo nebesedne spremljevalce govorjenja.



Operativni cilji:

Učenci:


- seštevajo in odštevajo količine v decimalnem zapisu (denar) ob primerih iz vsakdanjega življenja;

- uporabijo računske operacije pri reševanju besedilnih nalog.





Operativni cilji:

Učenci:


- poslušajo evropsko himno, opisujejo svoja občutja in jih likovno izražajo.

Medpredmetni cilji

Učenci s pomočjo že pripravljenih opisov držav spoznajo ustanovne članice EU, in ugotovijo, da so države združene, a hkrati ohranjajo svojo raznolikost. (SLJ, GEO, ZGO)

Ključne besede

Evropska unija, države ustanoviteljice, evro, naravne in družbene značilnosti, povezani v raznolikosti

Učne oblike

Frontalna, delo po skupinah, individualna

Učne metode

Razlaga, pogovor, delo z besedilom, sodelovalno učenje

Pripomočki

Interaktivna tabla, lističi z opisom držav in vprašanji

Prilagoditve

/

Literatura

Na koncu

Opombe

/



POTEK UČNE URE

CILJI

UVODNI DEL (Trajanje: 25 minut)

Učence pozdravimo in se jim predstavimo ter povemo, da je cilj današnje ure spoznavanje Evropske unije in nekaterih njenih držav. Že na začetku ure učenci izžrebajo vsak svojo zastavico in se tako oblikujejo v 6 skupin, glede na pripadajoče zastavice (priloga 1).

Na začetku jim postavimo nekaj kratkih vprašanj:

Kaj je EU? (Evropska unija je edinstvena gospodarska in politična povezava 28 evropskih držav. Evropska unija je bila ustanovljena po drugi svetovni vojni. Najprej se je začelo gospodarsko sodelovanje: države, ki med seboj trgujejo, postanejo gospodarsko odvisne druga od druge in se zato bolj izogibajo sporom.)

Koliko držav je članic Evropske unije? (28)

Katera država se je EU priključila letos? (Hrvaška)

Katerega leta se je EU priključila Slovenija? (2004)

Koliko zvezd je v zastavi EU? (Dvanajst zvezd v krogu je simbol enotnosti, solidarnosti in povezanosti narodov Evrope.)

Na interaktivni tabli pripravimo interaktivno igro poznavanja Evropske unije. Skupaj odigramo eno ali dve igri, učenci se v igro vključujejo z dvigovanjem rok.

Odkrivajmo Evropo http://europa.eu/kids-corner/index_sl.htm (dostop: 18. 12. 2013)

Učenci:


- poiščejo naravne in družbene značilnosti držav članic EU in med njimi iščejo podobnosti in razlike, pomembne za delovanje EU. (GEOGRAFIJA)

OSREDNJI DEL (Trajanje: 90 minut)



Predvideni čas: 80 min (sodelovalno učenje)

Vsaka skupina dobi besedilo z opisom ene izmed ustanoviteljic članic EU (Francija, Nemčija, Italija, Nizozemska, Luksemburg, Belgija)(priloga 2). To so države, ki so se prve priključile EU (leta 1952). Vsaka skupina je torej zadolžena za eno državo, vsak posameznik pa za dve ali tri vprašanja o tej državi.


Ko učence razdelimo v skupine, jim podamo navodila; vsak prebere svoje besedilo in odgovori na dana vprašanja, ki jih imate na mizah (priloga 3), nato pa se znotraj skupin pogovorite o odgovorih - vsak pove svoje odgovore tudi ostalim. Izdelate plakat, kjer bodo najzanimivejši podatki od vaši državi. Nato določite vodjo skupine, ki bo še ostalim skupinam na kratko predstavila svojo državo (glavne značilnosti, posebnosti ...).
Po poročanju povemo, da smo z odgovori na vprašanja pravzaprav povzeli naravne in družbene značilnosti posameznih držav. Katere značilnosti držav uvrščamo med naravne in katere med družbene značilnosti?

Učence seznanimo z dvema vrstama razlik med državami članicami EU: naravnimi značilnostmi (ustvarjene neodvisno od človeka) in družbenimi značilnostmi (ustvaril človek). Poudarimo, da so naravne značilnosti: velikost države, naravna bogastva, sosednje države; družbene značilnosti pa: prebivalstvo, gospodarstvo (kmetijstvo, turizem ...).


Učenci ugotovijo, da se države med seboj razlikujejo, imajo pa tudi marsikatero podobnost. Podobnosti in tudi razlike med državami članicami EU pa so tudi ključne za sodelovanje med državami. Države, ki imajo drugačne gospodarske izdelke, med seboj trgujejo z izmenjavo dobrin, narodi s podobno glasbo in jeziki se združujejo v različne projekte, države težijo k skupni infrastrukturi za izmenjavo turistov, hkrati pa naravne značilnosti privabljajo turiste v različne države. Ne smemo pozabiti na skupno valuto, ki omogoča lažje poslovanje na finančnih trgih, ter odprt prehod za delovno silo, študente, ki lahko iščejo priložnosti v državah članicah EU. Kljub temu, da imamo v državah članicah EU skupno valuto, pa ima vsaka država na evrskih kovancih svoje simbole. Slovenski evrski kovanci so taki: http://www.evro.si/o-evru/slovenski-kovanci/. Zbirko slovenskih kovancev pokažemo tudi v živo. Učence spodbudimo, da, ko starši plačujejo, pogledajo kovance. Veliko ljudi, zaradi raznolikosti simbolov na kovancih, le te tudi zbira. Enako dela tudi Mojca v besedilni nalogi. Pomagali ji bomo izračunati, koliko kovancev je v njeni zbirki (razdelimo lističe z nalogami).
Predvideni čas: 10 min

Učenci rešijo besedilno nalogo na lističih:

Mojca zbira evrske kovance različnih evropskih držav. Doma ima že kovance za 2 € iz šestih evropskih držav, kovance za 1 € iz sedmih evropskih držav, kovance za 50 centov iz štirih držav, kovance za 0,2 € iz štirih držav, kovance za 10 centov iz desetih držav. Njena teta, ki se je vrnila iz Malte, pa ji je za zbirko podarila še po en kovanec za 2 €, 1 € in 20 centov.

Koliko kovancev ima Mojca vse skupaj? Koliko denarja ima Mojca vse skupaj?



Učenci:


- poiščejo naravne in družbene značilnosti držav članic EU in med njimi iščejo podobnosti in razlike, pomembne za delovanje EU. (GEOGRAFIJA)

Učenci:


- poznajo pomen povezanosti državljanov EU: gospodarsko in politično. (GEOGRAFIJA)
Učenci:

- predstavljajo državne jezike v drugih državah EU;

- podrobno berejo kratko enogovorno neumetnostno besedilo (opis države);

- vadijo govorni nastop v knjižnem jeziku; med govornim nastopanjem zavestno uporabljajo nebesedne spremljevalce govorjenja. (SLOVENŠČINA)

Učenci:

- na primerih iz vsakdanjega življenja prikažejo pomen spoštovanja do različnih kultur, pomen spodbujanja strpnosti do različnih kultur in medkulturnega sodelovanja. (ZGODOVINA)


Učenci:


- seštevajo in odštevajo količine v decimalnem zapisu (denar) ob primerih iz vsakdanjega življenja; uporabijo računske operacije pri reševanju besedilnih nalog. (MATEMATIKA)


ZAKLJUČNI DEL (Trajanje: 20 minut)

Učenci poslušajo evropsko himno: Oda radosti (http://www.youtube.com/watch?v=Wod-MudLNPA)

Kako se obnašamo ob himni? Kdo je avtor evropske himne? (Podlaga za melodijo, ki simbolizira EU, je Beethovnova deveta simfonija iz leta 1823.)

Učenci tudi izrazijo svoja občutja ob poslušanju evropske himne. Povedo kje vse so jo že slišali (npr. na različnih prireditvah …).

Ob ponovnem poslušanju himne, učenci svoja občutja likovno izrazijo.

*Evropska himna ni zgolj himna Evropske unije, marveč himna Evrope v najširšem pomenu. Schillerjeva Oda radosti odseva pesnikovo idealistično vizijo človeštva kot skupnosti bratskih narodov - vizijo, v katero je verjel tudi Beethoven. Leta 1972 je Svet Evrope razglasil Beethovnovo Odo radosti za svojo himno, leta 1985 pa so jo predsedniki držav in vlad razglasili za uradno himno Evropske unije. Himna brez besed in z univerzalnim jezikom glasbe izraža evropske ideale svobode, miru in solidarnosti. Evropska himna ne nadomešča državnih himn držav EU, temveč poudarja skupne vrednote.

Učenci:


- poznajo pomen povezanosti državljanov EU. (GEOGRAFIJA)
Učenci:

- poslušajo evropsko himno, opisujejo svoja občutja in jih likovno izražajo. (GLASBENA UMETNOST)


  1   2   3   4   5


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət