Ana səhifə

Masarykova univerzita V Brně Lékařská fakulta menopauza – rizikové období pro rozvoj obezity


Yüklə 2.74 Mb.
səhifə2/11
tarix27.06.2016
ölçüsü2.74 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11



ÚVOD


Menopauza není nemoc, ale zcela přirozený projev fyziologického stavu, který s sebou přináší nepříjemné účinky na kvalitu a pohodu života ženy (39). Toto pro ženu náročné období se vyvíjí pozvolna a u každé ženy individuálně. Projevy jsou značně různorodé a pestré (23)

Cílem mé práce je zjistit nejnovější informace o problematice menopauzy a obezity. Chtěla bych se dozvědět, jestli ženy v tomto náročném období přibývají na váze, zda je to v důsledku menopauzy, či jsou to jiné vlivy, který tento fakt způsobují. Zajímají mě stravovací zvyklosti, pohybová aktivita a životní styl, jsou-li v období premenopauzálním a postmenopauzálním shodné či nikoliv. Věřím, že tato práce mi rozšíří vědomosti o této problematice a bude přínosem pro všechny ženy.


  1. OBECNÁ CHARAKTERISTIKA MENOPAUZY


Délka života ženy přesahuje její reprodukční období a za posledních 100 let se prodloužila o 30 let. Průměrnou délkou života je považováno po roce 2000 83 let. Žena prožívá třetinu života v deficitu pohlavních hormonů (21, 22). V roce 1900 se věk menopauzy shodoval s délkou života ženy, tj. kolem 48 let (26).

Obrázek 1: Vývoj průměrného věku menopauzy (26)


Menopauza je definována jako poslední menstruační krvácení, tedy trvalé zastavení menstruace. Přirozenou menopauzu lze určit pouze retrospektivně po 12 měsících amenorey (nedostavení se menstruace). Je to také období života ženy, kdy dochází k vyhasínání funkce vaječníků. Klesají hladiny pohlavních hormonů – estrogenů a progesteronu. Příchod tohoto období je individuální, může přijít dříve i později (21, 26, 49). Průměrný věk menopauzy je 51,3 let (2). Celosvětově nastává mezi 45. až 55. rokem věku ženy (42). U těžkých kuřaček dochází k menopauze v průměru až o 2,8 let dříve (10).


  • věk menarche (první menstruace)

čím časnější menarche, tím pozdější nástup menopauzy

  • doba trvání menstruačního cyklu

čím delší menstruační cyklus, tím pozdější nástup menopauzy

  • parita (počet porodů)

při větším počtu narozených dětí je nástup menopauzy pozdější

  • kouření

u kuřaček je nástup menopauzy časnější

  • rasa, zeměpisná poloha a nadmořská výška




  • socioekonomické faktory




Tabulka 1: Faktory ovlivňující věk nástupu menopauzy (12)

    1. Terminologie


Perimenopauza je termín, který zahrnuje období bezprostředně před menopauzou (když se začínají objevovat endokrinní, biologické a klinické příznaky menopauzy) a první rok po menopauze. Je typické nepravidelnými menstruačními cykly.
Menopauzální přechod je období před poslední menstruační periodou, kdy stoupá variabilita menstruačního cyklu (26, 57).
Premenopauza je charakteristická pro období od 40. roku věku do začátku nepravidelného menstruačního cyklu (26).
Klimakterium je fáze ve stárnutí ženy označující přechod z reproduktivní fáze do nereproduktivního stavu (57).
Postmenopauza začíná jeden rok po posledním menstruačním krvácení a končí vstupem do posledního období života ženy, tj. do senia (26, 41).
Senium (geripauza) stádium života po 65. roku věku. Časná geripauza období života do 85 let a pozdní geripauza období života nad 85 let (26).
Indukovaná menopauza je definována jako ukončení menstruace, které následuje po chirurgickém odstranění obou vaječníků (s nebo bez hysterektomie), nebo po iatrogenní ablaci ovariální funkce (chemoterapií nebo radiací) (57).
Předčasná menopauza je označována nástupem před 40. rokem života ženy (28).

Obrázek 2: Terminologie (26)



    1. Anatomie a fyziologie ovaria


Ovarium se nachází v malé pánvi jako párový orgán. U dospělé ženy váží přibližně 4 až 8 gramů a jeho velikost je 2,5 x 2 x 1 cm. Ovarium je kryto jednovrstevným epitelem. V kůře se nacházejí už při narození nezralá vajíčka uložená ve folikulech (váčcích), které v pohlavní dospělosti dozrávají v pravidelných intervalech v tzv. Graafův folikul. Ovaria se podílejí na sekreci ženských pohlavních hormonů (estrogenů a progesteronu) a na funkci reprodukční (zrání folikulů a ovulace). Tyto funkce jsou řízeny hypotalamo-hypofyzárním systémem a fungují cyklickým způsobem (40).

    1. Etiologie, endokrinologie, fyziologie a diagnóza menopauzy

      1. Etiologie menopauzy


Příčinou vzniku menopauzy je snížení počtu ovariálních folikulů pod určitou prahovou hodnotu (přibližně na 1000 folikulů), bez ohledu na věk ženy. Zánik folikulů začíná již u plodu během nitroděložního vývoje, kdy je ve 40. týdnu těhotenství pokles z původního počtu několika milionů na 700 000. Dochází ke zřetelnému zmenšení objemu a hmotnosti ovarií (asi na třetinu maximální hmotnosti dosažené v průběhu života). Ovarium není po přechodu definováno jako nefunkční endokrinní žláza, pouze ztratilo cyklickou produkci estrogenů a gestagenů, ale udrželo si produkce androgenů (21, 22, 26).
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət