Ana səhifə

Masarykova univerzita Fakulta sportovních studií Katedra společenských věd Negativní jevy v kopané a jejich možná řešení Diplomová práce Vedoucí práce: Vypracoval: Mgr. Oldřich Racek Bc. Martin Pospěch


Yüklə 1.69 Mb.
səhifə4/4
tarix24.06.2016
ölçüsü1.69 Mb.
1   2   3   4

5.7 Chuligáni v ČR
V České republice se jako všude na světě také vyskytují fotbaloví chuligáni. Do podvědomí veřejnosti se dostali incidentem z června 1985, kdy při návratu sparťanských fanoušků z utkání v Banské Bystrici byl zcela zdemolován rychlík do Prahy a byla způsobena škoda v řádu několika set tisíc. Režisér Karel Smyczek na motivy této události natočil film Proč? Efekt tohoto filmu ale nebyl výchovný, spíše naopak, dalo by se říct. Česká chuligánská scéna pomalu rostla a v každék prvoligovém a většině druholigových klubů lze najít skupinu chuligánů. Ke střetům mezi jednotlivými skupinami přímo na stadionech často nedochází, vzhledem k bezpečnostním opatřením. Místo pro konflikt si proto volí někde jinde. Hlavním kritériem je výběr nehlídaného místa, což znamená bez přítomnosti Policie České republiky. Pak už stačí jen zavolat, domluvit počet účastníků na každé straně, upřesnit, zda-li boj bude probíhat beze zbraní a nenápadně se přemístit na místo bitky. Pokud k „utkání“, jak bitky chuligáni označují, dojde, většinou každá ze zúčastněných stran napíše report na internetový server. Jeden z takových reportů jsem se rozhodl zde uveřejnit.

„Slavia Praha - Hamburger SV (pohled SKS)



Chlapci z Hamburku se ozvali dostatečně dlouho dopředu s tím, že by měli zájem o nějaké to férové poměření sil. Domluva byla jasná a korektní. Den před zápasem se ozývají zástupci HSV a zaskakují nás první pro nás novou věci a to, že by se chtěli sejít a probrat plán na zítra. Problém nám to nedělá a schůzka probíhá ve velmi přátelské atmosféře bez jediného problému. Němci se vším navrženým souhlasí a říkají, že jich bude 40-45. Druhý den hlásí, že mají nějaké problémy a zraněné po bitce s vyhazovači na jedné pražské diskotéce , že neví jak to s nimi bude. Ovšem dávají rychlé echo, že vše platí a budou připraveni na smluveném místě. Druhý den na smluveném místě opravdu jsou, ale ještě ne všichni tak se musí čekat. V tom vyrukují němci s věcí u nás nevídanou. Že chtějí vidět naši skupinu na srazu. Rázně to odmítáme s tím, že na to nejsme zvyklý, ale oni jasně řeknou, že po tom do ničeho vůbec nejdou. Koukáme jak blázni, ale stojí si zatím a tak svolujeme a bereme dva od nich k našim. Němečtí zvědi vyhodnocují situaci kladně a může se vyrazit na místo třetího poločasu. Máme trochu obavy, aby kolona 8-9 luxusních německých aut a mikrobusů nebyla moc nápadná, ale vše probíhá v pořádku. Po té co jsou němci dovedeni na místo akce, opět začínají jejich otázky, vytáčky a kontroly, že musí vidět místo a jestli nás tam bude 70, že to balí a jedou domů. Když přijdou jejich kontroloři k naší bandě, musíme zvednout ruce a rozestoupit se, že v zadu nejsou žádné zbraně. Ve finále se jim nelíbí vybrané místo, že je tmavé (byli tam 3 lampy) a tak musíme postoupit trochu dopředu blíže k sídlišti což nevěstí nic dobrého. 
Naše parta 42 bojovníků ( 4 PCE, 5 KSG) stojí v jednotném červeném šiku připravena když konečně nám vyráží vstříc dle nás 50-55 kusů exkluzivní německé bojůvky oděné do oranžových a bílých triček a všichni do jednoho mají buďto pískové nebo zápasnické rukavice. Proběhne nějaké skandování a tvrdě se do sebe pouštíme. Okolo 25 vteřin probíhá vyrovnaný tvrdý boj kdy naše první lajna necouvne, ale poté němci prolamují naše boky a drtivě se přes nás valí jak německé tanky přes Polsko v 39. Prakticky všichni z nás končí na zemi. Někteří němci jsou fér a nedobíjejí, ale někteří naopak na zemi ležícím sypou co se do nich vejde. Sbíráme své raněné, němci odvádějí své raněné staví se a hecují druhé kolo, které musíme odmítnout, protože na něj vážně nemáme. Domlouváme se na ukončení střetu na čež pro nás nastává totální překvapení a minimálně 15 typů s propozicemi 190 cm a 100kg začne sborově skandovat Dynamo, Dynamo, fanaticky zdraví k nebesům a začínají odcházet. Němci, kteří se stále chtěli rvát jsou tvrdě fyzicky usměrněni svými vůdci s tím, že musí projevit respekt k nám a mít vlastní disciplínu, poté odcházejí a během chvíle odjíždějí.. Pobití a trochu zaraženi, že po rvanici s HSV jediné co němci skandují je Dynamo, Dynamo odcházíme a právě včas, protože se na místo blíží A.C.A.B. a kripo. Němci nakonec hlásí, že mají 4 zlomené nosy, u nás bylo nějaké to šití obočí a hlavy. A co bylo pro nás největší překvapení, že válčili ve složení Hamburk, Braunschweig, Dynamo Drážďany a Lipsko kdy posledně dva jmenované týmy hráli početní prim. Bylo to opravdu zajímavé a naučné poměření sil se zahraničním soupeřem, který nám ukázal, že je úplně jinde a bude jen na nás jak se s tím popereme. Děkujeme moc KSG a PCE za podporu. 
Slavia Hooligans“ (http://www.hooligans.cz/view.php?cisloclanku=2008120003).

Ne vždy však dochází k předem domluveným bitkám. V některých případech se stává, že skupina chuligánů „přepadne“ oblíbenou hospodu soupeřů, nebo jezdí v době kolem utkání po městě a vyhledává skupinku konkurenčním fanoušků, aby je mohla inzultovat a vzít jim šály jako kořist. Akce chuligánských skupin jsou někdy přerušeny policií, někdy se bitkám dokonce podaří zabránit. Chuligáni však díky mobilní komunikaci bývají o krok napřed a tak se nikdy nepodaří násilnostem zabránit. Je dobře, že byly výtržnosti vytlačeny ze stadionu. O to především jde, aby nebyla narušena hra a nemohlo dojít k újmám na zdraví nevinných lidí. Bitky chuligánů asi navždy zůstanou, teď už skrytou, součástí české fotbalové kultury, protože jak jedno moudré přísloví říká: „Kdo chce psa bíti, hůl si vždycky najde.“



6. Dohoda mezi PČR a ČMFS
Na začátku roku 2009 začala platit Dohoda mezi Českomoravským fotbalovým svazem a Policií České republiky. Tato dohoda upravuje a upřesňuje role pořadatelů při fotbalových utkáních a říká, že plná odpovědnost za veřejný pořádek v ochozech od 1. ledna 2009 přechází na fotbalové kluby. Policie k podpisu smlouvy vydala toto tiskové prohlášení: „Dohoda mezi Českomoravským fotbalovým svazem a Policií České republiky

Dnešního dne slavnostně podepsali policejní prezident brig. gen. Oldřich Martinů a předseda Českomoravského svazu (ČMFS) Pavel Mokrý „Dohodu mezi Českomoravským fotbalovým svazem a Policií České republiky“. Tato dohoda vymezuje zásady a formy spolupráce Policie ČR a fotbalového svazu při konání mezinárodních fotbalových utkání a fotbalových utkání v rámci ČMFS. Dále vyjmenovává požadavky na stavebně - technické vybavení stadiónů či upravuje výcvik a činnost pořadatelské služby. „Chci na úvod zdůraznit, že to co děláme, neděláme proti fotbalu. Sám jsem vášnivý fotbalový fanoušek, ale jsem také táta čtyřletého syna a chci mít jistotu, že když s ním půjdu na fotbal, tak se z toho fotbalu vrátíme živí, zdraví a bez toho, abychom byli postiženi řáděním několika výtržníků a darebáků. Chci mít jistotu, aby stejnou jistotu měl jakýkoliv rodič a divák, kdekoliv v České republice, který se přichází na fotbal bavit,“ sdělil na úvod tiskového brífinku ministr vnitra Ivan Langer.

Podepsaná dohoda reaguje na změnu některých zákonů v souvislosti s přijetím nového zákona o Polici ČR (účinnost od 1. 1. 2009). V tomto případě se jedná o změnu zákona o podpoře sportu, ve kterém jsou stanoveny povinnosti provozovatele sportovního zařízení. Zejména se jedná o povinnost vydat a zveřejnit návštěvní řád, ve kterém vlastník sportovního zařízení stanoví pravidla pro vstup návštěvníků do sportovního zařízení, pravidla chování návštěvníků a osob vykonávajících pořadatelskou službu. Teprve v případech, kdy bude závažným způsobem ohrožena bezpečnost osob či majetek a vlastník svými silami nedokáže obnovit pokojný stav, je povinen přerušit nebo ukončit utkání a požádat o spolupráci Polici ČR. „Je to logické a přirozené převzetí odpovědnosti za bezpečnost návštěvníků a veřejný pořádek na stadionu ze strany provozovatelů utkání,“ sdělil policejní prezident Oldřich Martinů. Podepsání dokumentu rovněž koresponduje s Reformou policie ČR a to zejména v odbourání nepolicejních činností. Policie ČR tak přestává suplovat práci pořadatelské služby při fotbalových utkáních. Do prostoru stadionu policisté vejdou jen v případech, kdy vlastník sportovního zařízení sám nedokáže zjednat pořádek. To však neznamená, že policie ze stadionů zmizí úplně. Při fotbalových utkáních budou v ochozech přítomni specialisté na problematiku diváckého násilí, tzv. „spotteři“. Navíc při konání rizikového utkání Policie ČR bude dál zajišťovat bezpečnost osob a majetku v rámci doprovodů příznivců sportovních mužstev a dalších osob do místa utkání a zpět. Policie bude rovněž předávat bezpečnostnímu pracovníkovi klubu informace a požadavky potřebné pro předcházení a řešení diváckého násilí pořadatelskou službou a to jak před zápasem, v jeho průběhu, tak i po něm a rovněž se bude podílet na školení pořadatelské služby“( http://www.policie.cz/clanek/spoluprace-mezi-cmfs-a-policii-cr.aspx).

Fotbalový svaz o podobě smlouvy se státními orgány dlouhodobě jednal a od podpisu smlouvy si slibuje podrobný výklad toho, jak budou obě strany postupovat, aby byl naplněn nový zákon. "Dosud jsme postupovali pouze podle organizačního ujednání, které bylo mezi oběma stranami podepsáno v minulosti," míní ligový šéf Ivo Lubas, že na takový dokument netrpělivě čekají obě strany.


Dohoda mezi Českomoravským fotbalovým svazem a Policií České republiky :

•    vymezuje zásady a formy spolupráce Policie ČR a fotbalového svazu při konání mezinárodních fotbalových utkání a fotbalových utkání v rámci ČMFS


•    vyjmenovává  požadavky na stavebně - technické vybavení stadiónů
•    upravuje výcvik a činnost pořadatelské služby
Podepsání dokumentu rovněž koresponduje s Reformou policie ČR a to zejména v odbourání nepolicejních činností. Policie ČR tak přestává přestává dělat práci pořadatelské služby při fotbalových utkáních. Na stadion policisté vejdou pouze v případech, kdy vlastník sportovního zařízení sám nedokáže zajistit pořádek. To ovšem neznamená, že se PČR nebude takových akcí zúčastňovat. Při utkáních budou na tribunách přítomni specialisté na problematiku diváckého násilí, tzv. „spotteři“. Navíc při konání rizikového utkání Policie ČR bude dál zajišťovat bezpečnost osob a majetku v rámci doprovodů příznivců sportovních mužstev a dalších osob do místa utkání a zpět. Policie bude rovněž předávat bezpečnostnímu pracovníkovi klubu informace a požadavky potřebné pro předcházení a řešení diváckého násilí pořadatelskou službou a to jak před zápasem, v jeho průběhu, tak i po něm, a rovněž  se bude podílet na školení pořadatelské služby. Ministr vnitra zároveň požádal zástupce médií o pomoc při šíření informací, při boji a odsuzování projevů diváckého násilí, které na stadiony nepatří. Nová smlouva by měla především vymezit, za jakých okolností budou zasahovat policejní jednotky uvnitř stadionů, což jim ze zákona automaticky nepřísluší. "Ovšem policisté už většinou na stadionech nebývali, zasahovali až při ohrožení bezpečnosti," připomněl praxi Lubas. Podle prezidenta Českomoravského fotbalového svazu Pavla Mokrého sice ne všichni uvnitř fotbalu s dohodou v této podobě souhlasí, ale i tak je přesvědčen, že jde o významný krok. "Ne všem se budou všechny povinnosti a práva líbit, ale jsem přesvědčen, že až za nějaký čas doceníme, že to bylo správné rozhodnutí," uvedl před podpisem smlouvy v budově ministerstva vnitra v Praze. Podle ministra vnitra je pro udržování klidu na stadionech klíčová také novela trestního zákona, podle které může od začátku roku 2010 neukázněný fanoušek dostat alternativní trest zákazu vstupu na stadiony. "Toto je nejlepší forma trestu – zakázat člověku, pro kterého je smyslem života chodit na sportovní utkání, se takových utkání zúčastnit," uvedl Ivan Langer. Ministerstva vnitra a spravedlnosti chystají také takzvanou pojízdnou soudní síň, díky které bude možné posoudit případné trestné činy, z jejichž spáchání mohou být fotbaloví fanoušci podezřelí, bezprostředně poté ve zkráceném řízení. Bezpečnostní slabinou však stále zůstavají chybějící rámy u vstupu nebo nedostatečné kamerové systémy. "Nejsou centralizované tak, jak by měly být, a není tam takové monitorovací zařízení, jaké by mělo být," řekl Mokrý. Podle Langera nový zákon o policii stanovil obdobné povinnosti, jaké mají pořadatelé fotbalových zápasů, i pro organizátory dalších sportovních utkání. Žádný jiný svaz než ČMFS ovšem žádnou smlouvu s policií zatím nemá. "Smlouva s fotbalem pomůže oběma stranám ke konkrétním opatřením, ale zákon platí od začátku roku už i pro další sporty," připomněl Langer, podle kterého se nikdo nebrání, aby do podobného vztahu vstoupila Policie ČR také se zástupci ledního hokeje.
6.1 Vyjádření klubů
Obrátil jsem se na všechny fotbalové kluby z Gambrinus ligy a poprosil je o komentář k Dohodě mezi PČR a ČMFS nebo o oficiální stanovisko klubu k danému tématu. Ze všech 16 klubů se zpět ozvaly pouze tři. Sigma Olomouc oficiální stanovisko k dohodě nevydalo. Následují tedy pouze dvě vyjádření v plném znění.

Igor Bruzl,

manažer pro komunikaci a vnější vztahy FC Baník Ostrava

„Pro nás je z celé problematiky vztahu Klub – Policie ČR v podstatě to nejzanedbatelnější, zda policisté jsou nebo nejsou přímo na stadionu. Ano, neumíme si v tuto chvíli představit, že by PČR nebyla alespoň v dosahu stadionu. Podle našeho názoru by však měl klub v součinnosti s krajským ředitelstvím a městskou správou rozhodnout, zda potřebuje PČR na stadionu nebo nikoliv. Jednoznačně jsme proti tomu, aby PČR suplovala pořadatelskou službu, jak tomu na některých stadionech v nedávné minulosti bývalo, na druhou stranu je každý stadion řešen dispozičně jinak a někde opravdu může potřebný zásah trvat déle, než je třeba.

Na Bazalech máme zase daleko lepší zkušenost s tím, že PČR na stadionu není. Když se kdykoliv v minulosti stal na stadionu jakýkoliv konflikt a policisté jej hned řešili, většinou se myšlení běžných fanoušků stejně obrátilo proti nim. Až poprvé při problémech v prosinci 2007 při utkání se Spartou, kdy si sice PČR dala se svým zásahem řádně na čas, ale nakonec se na stadionu objevila, obyčejní fanoušci v podstatě příchod policistů vítali, protože vnímali, že na stadion přišli zjednat pořádek. I to napovídá, že z psychologického hlediska je lepší, když PČR nedemonstruje na stadionu svou sílu, ale zasáhne až tehdy, je-li to třeba.

Pro nás je daleko podstatnější, aby se změnila legislativa. Pokud tresty budou rychlé, tvrdé a zejména budou odhaleni všichni viníci, pak nebudeme potřebovat PČR na stadionu. Každý fanoušek bude vědět, co za jaký trestný čin bude následovat. Také současné zákazy návštěv fotbalových utkání se míjejí účinkem, neboť potrestaní příznivci nemají povinnost se do 1. ledna 2010 hlásit na pracovištích Mediační a probační služby, a byť tvrdí ministerstvo vnitra něco jiného, kluby nemají v tuto chvíli zatím právní možnost, jak zcela bez problémů zjišťovat totožnost diváků na stadionu. Rovněž pravomoci necertifikovaných bezpečnostních agentur jsou omezené (zejména se jedná o situace, kdy by zadržel její pracovník výtržníka a způsobil mu při tom zranění), proto máme vnitřně problém s placením zásahu PČR.

Jaký je navíc rozdíl mezi zásahem na fotbalovém utkání a při demonstraci neonacistů? Platí tam snad organizátor demonstrace nebo pochodu takový zásah PČR? Navíc většina stadionů v nejvyšší soutěži u nás je v majetku měst, a PČR je zřízena k tomu, aby pomáhala chránit majetek nás, občanů. Rovněž po zkušenostech z  prvního utkání jara v Brně, kdy se několik desítek návštěvníků utkání z „kotle“ Baníku dostalo na hrací plochu a došlo k napadení pracovníků bezpečnostní agentury, bych byl opatrný v pojmenování, kdo za těmito problémy stojí. Pokud by to byli skuteční chuligáni, pak by se postavili i zasahujícím policistům, ale v době jejich příchodu na stadion všichni z hrací plochy kvapem pospíchali do bezpečí ochozů. Pro mě tak nejsou chuligány v tom tradičním anglickém slova smyslu, ale obyčejnými výtržníky. A takových se český fotbal potřebuje zbavit.“


Ing. Robert Štach, FC Tescoma Zlín

„Fotbal je věcí veřejnou, proto má policie na stadionu své nezastupitelné místo. Její odchod je tím posledním krokem, který by měl v celém řetězci zvýšení bezpečnosti na našich stadionech následovat. Nejprve je potřeba identifikovat všechny problémové fanoušky, kterých není mnoho. Jedná se hlavně o příznivce Sparty, Baníku a Brna. S jinými fanoušky nemáme ve Zlíně problémy. Dalším krokem by měla být upravená právní legislativa umožňující tvrdé a okamžité potrestání všech dopadených viníků. Ti by se měli bát sankcí, nikoliv pořadatelů či policie. A ta by teprve v tomto případě, až budou výtržníci pozavíraní a odsouzení, mohla ze stadionů odejít.“


Závěr

Z moderního fotbalu se stal fenomén. Strhl s sebou miliony lidí, kteří si bez fotbalu svůj denní život nedokážou představit. Svým rozmachem ale zasahuje i do stinných stránek lidského chování. V touze po penězích, slávě nebo třeba po adrenalinu se lidé pouštějí do nespravedlivého boje s nejistým koncem. Někteří jsou pro fotbal dokonce ochotni vědomě ničit své zdraví i svou pověst. Hráči pro možný úspěch jednají jako nedospělí a nezodpovědní lidé, porušují pravidla fair-play, tají svůj zdravotní stav, aby nevypadli ze základní sestavy mužstva. Naproti tomu diváci projevují rasismus, chovají se agresivně a svým chováním někdy ubližují nevinným lidem. Fotbal za svou historii rozdal mnoho radosti i smutku. Jeho úspěchy ho povznesly a z neúspěchů se téměř vždy dokázal poučit. O tom, že nic není, jak bychom si přáli, svědčí i rostoucí násilí na stadionech i mimo něj. Fotbal se jako vše vyvíjí a mění. Mnoha lidem se to nelíbí, ale všichni to musí akceptovat. Ty, co proti tomu bojují nespravedlivou a špatnou cestou je nutno tvrdě trestat stejně tak jako ty, kteří si fotbal zvolili pouze jako záminku ke svým nekalým cílům. Otázkou zůstává, jak bude český fotbal reagovat na změnu v souvislosti s nepřítomností Policie ČR na stadionech a co s neukázněnými diváky udělá nový trestní zákoník platný od roku 2010.

Fotbal je i přes několik nedostatků nejpopulárnější sport a ještě dlouhou dobu jím bude. Na své problémy se totiž snaží upozornit, diskutovat o nich a řešit je. A to je ten nejlepší recept pro zachování stávající obliby

Literatura:

Bedřich, L. Fotbal rituální hra moderní doby. 1. vyd. Brno: MU, 2006. 195 s. ISBN 80-210-3927-2

Hora J., Nitsche J., Kureš J., Vitovský F., Jachimstál B., Skočovský M. Pravidla fotbalu, futsalu a minifotbalu platná od 1.7.2005. 1. vyd. Praha: Olympia, 2005. 200 s. ISBN 80-7030-922-5

Kovček F., Kšiňan J., Mráz I. Futbal encyklopédia. 2. vyd. Bratislava:Šport, 1986. 400 s.

Křivohlavý, J. Konflikty mezi lidmi. 2.vyd. Praha: Portál, 2002. 192 s. ISBN 80-7178-642-X

Mareš M., Smolík J., Suchánek M. Fotbaloví chuligáni. 1. vyd. Brno: Barrister & Principal, 2004, ISBN 80-903333-0-3

Suchánek, J. 1500 sportovních tragédií. 1. vyd. Praha: VAŠUT, 2001. 176 s.

ISBN 80-7236-028-0

Suchánek, J. Odvrácená tvář sportu. 1. vyd. Praha: Universum, 2006. 184 s.

ISBN 80-242-1621-3

Votík, J. Fotbal trénink budoucích hvězd. 1. vyd. Praha: Grada, 2003. 140 s.

ISBN 80-247-0463-3

Zelenka, J. Kdy, kde, proč a jak se to stalo. 1. vyd. Praha: Reader’s Digest Výběr, 1997. 448 s. ISBN 80-902069-6-4
Ostatní:

http://www.tyden.cz/rubriky/sport/publicistika/meduna-prezil-jsem-a-to-je-nejdulezitejsi_21993.html

http://aktualne.centrum.cz/sportplus/fotbal/zahranicni/clanek.phtml?id=634576

http://www.tyden.cz/rubriky/sport/fotbal/zahranicni-souteze/bitku-na-stamford-bridge-vyvolaly-sproste-urazky_56699.html

http://www.eurofotbal.cz/clanky/diduv-trest-snizen-na-polovinu-37045/



http://galaxie-sport.nova.cz/?191c=~fotbal~fost~&191e=DO18434&ex18434=co-zabiji-mlade-sportovce-pretezovani-srdce

http://www.eurofotbal.cz/clanky/celtic-bude-platit-dida-stat-36291/

http://tn.nova.cz/sport/fotbal/gambrinus-liga/za-zraneni-delobuchem-dostala-sparta-pokutu-ctvrt-milionu.html

http://www.sparta.cz/cs/novinky/zpravodajstvi/fotbalove/10102.shtml

http://www.sport.cz/10565-foe-nastupoval-nemocny-navic-odmitl-stridat.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Roberto_Rojas

http://vfotbal.cz/3229.html

http://www.sparta.cz/cs/novinky/zpravodajstvi/fotbalove/10123.shtml

http://fotbalovysvet.pise.cz/40137-top15-simulantu.html



www.fsps.muni.cz/~novotny/PPT/Fot_LH_Box.ppt

http://www.tiscali.cz/spor/spor_center_040220.702841.html

http://www.ultrassparta.cz/



http://www.reusch.com/site/profile/uploads/IYVVAIOELMNYDLT/bild_original.jpg

http://www.sport.cz/10565-foe-nastupoval-nemocny-navic-odmitl-stridat.html

http://www.sparta.cz/cs/novinky/zpravodajstvi/fotbalove/10123.shtml

http://img.deniksport.cz/img/2/article/288133_sport-fotbal-sparta-fanousci-rowdies-chuligani-crop-crop.jpg

http://i3.cn.cz/1149953081_anglie.jpg

http://www.hattrick.cz/main.php?act=detail&id=210



http://fotbal.sport.cz/fotbal/liga-mistru/65806-sparta-prijde-kvuli-rasismu-fanousku-o-sest-milionu.html

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy.php?id=c66d2c92-4e10-102c-8d50-003048330e04



http://galaxie-sport.nova.cz/?191c=~fotbal~fost~&191e=DO18434&ex18434=co-zabiji-mlade-sportovce-pretezovani-srdce

http://www.policie.cz

http://www.sparta.cz/cs/novinky/zpravodajstvi/fotbalove/10090.shtml

http://www.efotbal.cz/index.php?page=clanek&clanek=52067



http://www.hooligans.cz

http://fotbalovysvet.pise.cz/31425-top15-skandalu-ligy-mistru.html

http://www.ct24.cz/sport/fotbal/45698-policie-odejde-ze-stadionu-veri-ze-to-neuskodi/

http://www.eurofotbal.cz/liga-mistru/2004-2005/reportaz/inter-milan-ac-milan-63442/



Resumé

Práce je zaměřena na zmapování problematiky spojení s komerčním fotbalem, rozbor daného problému a možná řešení. Dále se zabývá vznikem a vývojem fotbalového chuligánství ve Velké Británii i v České republice a možným řešením. Předkládá fakta o úmrtích hráčů vlivem srdečních poruch a nastiňuje skandály způsobené selháním jedince. Jsou zde popsána některá negativa fotbalu, rasismus, chuligánství, simulování. Přibližuje Dohodu mezi PČR a ČMFS. Dává prostor k vyjádření jednotlivých fotbalových klubů v České republice.




Résumé

My work is focused on the problems of football, analysis of each problem and possible solution. It also includes history and evolution of football hooliganism in Great Britain and Czech republic. It submits facts about players death by heartr disease and shows scandals created by human fail. Here are some diagnosis of negatives of football, rasism, hooliganism, simulating. This work approaches agreement between PČR and ČMFS. It also gives place for expression of each football club in Czech republic.



Anotace

Martin Pospěch: Negativní jevy v kopané a jejich možná řešení

Diplomová práce. Brno: MU FSpS, 2009, 67 s.


V mé diplomové práci jsem popsal a rozebral některé negativní jevy spojené s fotbalem, jako simulování hráčů, úmrtí vlivem přetížení, rasismus a skandály prestižní soutěže Ligy mistrů. Zaměřil jsem se na problematiku fotbalového chuligánství a dohodu mezi Policií ČR a ČMFS.
Klíčová slova: fotbal, chuligánství, simulování, negativa, rasismus

Annotation

Martin Pospěch: Negative events in football and their possible solutions, Dissertation thesis. Brno: MU FSpS, 2009, 67 p.


In my work I described some negatives in football, like simulating, death by overloading, rasism and scandals in Champions league. I focused on problems connected with football hooliganism and agreement between Police of Czech republic and ČMFS.

Key words: football, hooliganism, simulating, negatives, rasism




1   2   3   4


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət