Ana səhifə

Masarykova univerzita Fakulta sportovních studií Katedra společenských věd Negativní jevy v kopané a jejich možná řešení Diplomová práce Vedoucí práce: Vypracoval: Mgr. Oldřich Racek Bc. Martin Pospěch


Yüklə 1.69 Mb.
səhifə2/4
tarix24.06.2016
ölçüsü1.69 Mb.
1   2   3   4

„AC Sparta Praha se staví zásadně proti rasismu


Tiskové prohlášení AC Sparta Praha
Praha - Fotbalový klub AC Sparta Praha se stal partnerem projektu, na jehož konci stojí celovečerní film NON PLUS ULTRAS. Filmová komedie s lehkým sociálním podtextem se mimo jiné dotýká i tématu, se kterým se fotbalový klub setkává dnes a denně: fotbalového chuligánství. Této příležitosti využívá AC Sparta Praha k oživení veřejné diskuse o chování fanoušků na stadionech, fotbalovém chuligánství a fandovství, o podmínkách pro návštěvníky a dalších aspektech ovlivňujících návštěvnost fotbalových utkání.
Pro vytvoření kvalitní sportovní atmosféry na stadionu je nezbytná podpora publika. V tomto je role těch nejaktivnějších příznivců, tzv. ultras, zcela nezastupitelná. Termín „ultras“ postupem času zdomácněl i na našich stadionech a pozornost, kterou jim věnují evropské fotbalové velkokluby dokazuje, jak podstatná je pro ně tato divácká obec. Také AC Sparta Praha spolupracuje se svými „ultras“ při přípravě choreografií na jednotlivá utkání, komunikuje s nimi ve snaze neustále zlepšovat podmínky pro fandění nejen jich samotných, ale i ostatních fanoušků a návštěvníků stadionu.
Odvrácenou tváří fandovství však i nadále zůstává násilné chování a rasisticky motivované pokřikování na adresu soupeře. Tyto agresivní projevy násilí a rasismu škodí nejen Spartě, ale především fotbalu a sportu obecně. AC Sparta Praha vnímá tyto fenomény jako nežádoucí prvky fotbalového fandění. Za chování některých tzv. fanoušků je fotbalový klub většinou potrestán hned dvakrát: finanční pokutou od domácího či evropského fotbalového svazu, daleko větší cenu však platí ve formě nízké návštěvnosti způsobené nechutí široké veřejnosti trávit svůj volný čas v prostředí agrese a nesportovních urážek.
AC Sparta Praha se minulý týden při utkání UEFA Champions League proti Manchesteru United přidala k dalším 31 klubům hrajícím tuto nejprestižnější pohárovou soutěž v Evropě, aby společně vyjádřily svůj odmítavý postoj k projevům rasismu na fotbalových stadionech. Sparta tak spolu s UEFA podpořila aktivitu Fotbal proti rasismu, jejíž součástí je všestranný boj proti projevům rasismu a násilí na fotbalových stadionech. Fotbalový klub AC Sparta Praha důrazně odsuzuje veškeré projevy rasismu svých fanoušků při utkáních domácí ligy i mezinárodních zápasech a prohlašuje, že je nebude v Toyota Areně tolerovat.
Podporu boje proti rasismu vyjádřila AC Sparta Praha tím nejlepším možným způsobem. K zahajovacímu ceremoniálu na plochu stadionu pozvala děti z mezinárodní školy The British International School of Prague, která je partnerem sparťanské mládeže. Děti, reprezentující nejrůznější národnosti, rasy, kultury a náboženství, doprovodily na hrací plochu hráče AC Sparta Praha a Manchesteru United v tričkách UEFA se symbolem Unite against racism (Spojme se proti rasismu).
Rasistické projevy však vnímáme v širším kontextu chování fanoušků při fotbalových utkáních, které je úzce spojeno s problematikou fyzické bezpečnosti na stadionu. Není žádným tajemstvím, že v minulosti docházelo i na stadionu AC Sparta Praha k projevům násilí mezi návštěvníky. V současnosti se díky zvýšeným bezpečnostním opatřením a aktivní spolupráci klubu s Policií ČR daří tyto projevy účinně eliminovat. I nadále však bohužel platí, že agresivní chování části fanoušků před, během a po fotbalových utkáních odrazuje od návštěvy stadionu širší diváckou obec. Dokazují to i průzkumy, podle kterých je právě agresivní chování a celkově nízká „kulturní“ úroveň fotbalového prostředí důvodem poklesu zájmu o fotbal u nás.
Nejen Sparta ale česká kopaná vůbec přitom zažila fenomenální divácké návštěvy. Na Letnou svého času chodilo v průměru třicet tisíc diváků na zápas. Rekordní návštěvnost na utkání Sparty se Slavií v ročníku 1946/47, kdy si do ochozů sparťanského stadionu našlo cestu přes pětačtyřicet tisíc fanoušků zřejmě zůstane ještě nějakou dobu „jen“ příjemnou vzpomínkou. Dnes by tento rekord překonalo pouze utkání podobné tomu, které Sparta sehrála minulý týden proti Manchesteru United. Zájem o souboj se soupeřem tak zvučného jména byl obrovský. Vedle tohoto zájmu však návštěvnost na ligových utkáních s domácími celky ze spodních pater prvoligové tabulky vypadá žalostně.
Zástupce vlastníků klubu Daniel Křetínský potvrzuje, že ambicí AC Sparta Praha je vytvoření kvalitního diváckého zázemí s odpovídající nabídkou služeb: „Usilujeme o to, aby návštěva fotbalového utkání byla i širší veřejností vnímána jako atraktivní alternativa trávení volného času. Našim cílem je vytvořit na letenském stadionu takové podmínky, aby sem fanoušci přicházeli pravidelně nejen pro sledování hry samotné, ale také proto příjemný zážitek z celkové atmosféry na stadionu. Fotbalové prostředí postavené na přátelské atmosféře se však nedá vybudovat bez pomoci fanoušků, kteří ctí zásady fair play a chovají se podle nich. Záleží tedy do značné míry na fanoušcích samotných, jestli dají přednost poloprázdnému stadionu nebo zda svým chováním přispějí k tomu, aby Toyota Arena zažívala vysoké návštěvy každý zápas.“
Také kapitánovi fotbalového mužstva Karlu Poborskému není lhostejné chování fanoušků na tribunách. Ve své bohaté fotbalové kariéře prošel třemi zahraničními velkokluby – Manchesterem United, Benficou Lisabon a Laziem Řím. „Poznal jsem jak významným fenoménem je pro obyvatele těchto zemí fotbal. Každý zápas je zde společenskou událostí, svátkem, jehož atmosféře podléhají desetitisíce lidí. Především Anglie a Portugalsko tvrdě vystupují proti rasismu, i proto je zde fotbal na tak vysoké společenské úrovni.“
AC Sparta Praha vítá každou iniciativu vedoucí k odstranění fenoménu diváckého násilí na fotbalových stadionech. V budoucnu se hodlá zaměřit i na spolupráci s legislativními orgány ČR a pokusí se o definování nové podoby legislativy v oblasti zajištění bezpečnosti na sportovních utkáních. Tyto změny si však vyžádají delší čas a součinnost nejen s dalšími fotbalovými kluby u nás a v zahraničí, ale především s návštěvníky fotbalových zápasů“ (www.sparta.cz).
Vzhledem k výše zmíněnému rasistickému chování při zápase s Ajaxem lze konstatovat, že diváky v sektoru domácích toto prohlášení nijak nezaujalo, pokud ho četli nebo o něm vůbec věděli.

V Evropě se až tak často nestává, že by se strhla bitka mezi hráči přímo na hřišti. V Turecku to zas tak nevídaná věc není. Důkazem je nedávný incident hráčů obou istanbulských mužstev Galatasaray a Fenerbahce. Vzhledem k blížícímu se konci sezony potřebovaly oba týmy vyhrát, proto bylo utkání velmi napjaté. V nastaveném čase za stavu 0:0 ale místo gólů padaly pěsti. Při zahrávání přímého kopu Robertem Carlosem upadl ve strkanici Emre Asik. Když jej hostující hráči chtěli z trávníku zvednout, došlo k hromadné rvačce. Trvalo pár minut, než se vše uklidnilo. Rozhodčí udělil čtyřem hráčům červenou kartu, konkrétně Fenervahce přišlo o kapitána Semiha Sentürka a uruguayského reprezentanta Lugana, který vyprovokoval Emreho. Sám Emre byl také vyloučen. Posledním byl domácí Ardo Turan. Utkání bylo vzhledem ke svému charakteru považováno za rizikové. Bylo nasazeno mnoho policistů, ale ani ti nedokázali zabránit tomu, aby jeden z fanoušků vnikl na hřiště. Ten byl ovšem rychle zpacifikován pořadateli. Během nepokojů byl na hřišti i český reprezentant Milan Baroš, který se však veškerým potyčkám vyhl.

Jak již bylo zmíněno, v Evropě k podobným událostem dochází jen výjimečně. Jsou ale kontinenty, kde k potyčkám hráčů na hřišti dochází poměrně často. Na internetu lze najít celkem dost videí, kde se do sebe fotbalisté pustili. Jsou to především videa z jihoamerických lig, nebo z Oceánie. Při svém hledání jsem také narazil na jedno video, které koluje spíše jako humorné. Fotbalisté se na něm snaží inzultovat hlavního rozhodčího a to jakýmkoliv způsobem. S rozběhem se na něj vrhají, on se však hbitě vyhýbá a pronásledují ho. Nakonec uniká do útrob stadionu. Jen zázrakem nebyl zraněn a proto lze záznam zařadit do kategorie vtipné.

Hráči se do zbytečných problémů dostávají i díky netradičním konfliktům. Za přesně takový považuji i potyčku hráčů Manchesteru United. Ti se totiž málem dostali do fyzického střetu se zaměstnanci konkurenčního klubu Chelsea, kteří mají na starost péči o trávník londýnského klubu. Při pozápasovém vyklusávání byl dle britských médií obránce Patrice Evra urážen rasistickými výroky. Fyzickému střetu zabránil zásah bezpečnostní služby. "Všechno to odstartovala hodně sprostá nadávka," popsal konflikt útočník Tévez. "Patrice po nich chtěl, ať mu vysvětlí, proč mu nadávají a ti muži ho pak chtěli zbít. Při zápase nenávist vůči hráčům chápu, ale nikdy se mi něco takového nestalo na téměř prázdném stadionu," dodal.



5. Fotbalové chuligánství

5.1 Napadení vlaku

Fotbaloví chuligáni různých klubů mezi sebou vedou takovou malou válku. Ke konfrontaci zvolí sebemenší příležitost, i kdyby to měl být pouze průjezd soupeře ve vlaku stanicí. Těch pár sekund, které měli patřit chuligánům z Baníku Ostrava a provokaci olomouckých fanoušků však doslova zničilo život nevinné osobě. Mladá žena z Havířova jela v srpnu 1999 vlakem, na který baníkovci začali házet kameny v domnění, že v něm jedou pouze příznivci Sigmy Olomouc. Bohužel tomu tak nebylo. Otevřeným oknem do vagonu vletěl jeden z kamenů a zasáhl ženu do hlavy. Následky byly tragické. Utrpěla vážná zranění, měla rozdrcenou horní čelist, část lebky vtlačenou dovnitř a na jedno oko málem oslepla. Tím ovšem její problémy neskončily, dlouhou dobu trpěla bolestmi hlavy, únavou a měla problémy s rovnováhou. Necelé dva roky po zranění se dokonce pokusila o sebevraždu.

Toho, kdo v osudný den hodil kamenem se nepodařilo vypátrat, ale za útok na vlak bylo potrestáno několik lidí. Jeden z nich poskytl rozhovor.časopisu Hattrick (http://www.hattrick.cz/main.php?act=detail&id=210).
Byl jste tehdy členem nějaké organizované skupiny fanoušků?

Byl, jmenovali jsme se Wild Sharks. V Ostravě nikdy nebyla jedna velká, třeba stočlenná parta fanoušků. Byli jsme rozděleni podle místa, odkud jsme pocházeli. My jsme byli ze Slezské Ostravy.


Scházeli jste se pravidelně?

Chodili jsme do hospody Parlament. Bylo nás asi patnáct, kluci tak od sedmnácti do pětadvaceti. Ani jsme neměli žádného bosse. Trénovali jsme pokřiky, připravovali jsme se na bitky s fanoušky jiných klubů.


Napadli jste vlak i v jiném případě?

Ne. Tohle byla výjimka. Podnět přišel z Polska, máme družbu s GKS Katovice. To jsou drsní chlapíci, asi nejtvrdší fanoušci v celém Polsku.


Můžete popsat, jak akce vlak probíhala?

Většinou připojí na konec vlaku jeden vagon, kde jedou fanoušci. Nebo policie ohradí jeden, kde je skupina, která jede na fotbal. Věděli jsme, že jsou fanoušci Sigmy ve třetím vagonu. Měli jsme telefonické zprávy. Jenže pak se to nějak zvrtlo. Vlak jel do stanice moc rychle, navíc policie otevřela třetí vagon i pro další cestující. Lidé procházeli, a proto se stalo to náhodné zranění. My jsme neměli úmysl napadnout celý vlak.


Co jste vlastně chtěli dokázat?

Čekali jsme, že všechno proběhne normálně. Věděli jsme, že z Olomouce jede devadesát fanoušků, a nás bylo jen deset. Nemohli jsme podnikat nic velkého, byli jsme v menšině. Šlo o jejich vystrašení, chtěli jsme je upozornit, že jsme připravení.


Litoval jste později toho, co se stalo paní Ivetě Ciché?

Věděl jsem, co jsem udělal. A taky jsem za to pykal. Byl to jeden skutek a devět kluků za to dostalo celkem dvacet sedm let. Svědomí mám čisté - já jsem nehodil na vlak ani jeden kámen.


Jak reagovalo vaše okolí?

Určitě byli smutní. Vychovával mě sám táta, žiju s družkou. Ta mi porodila dceru, když jsem byl ve vězení. Jsem rád, že na mě počkala. Že jsme to zvládli.



Chodíte ještě dnes na fotbal?

Už nejsem členem žádné skupiny, ale na Baník si zajdu. Na fotbal přece nemůžu zanevřít. Jen už nesmím dělat hlouposti.


Tato tragédie ukázala, jak velká nenávist mezi fanoušky jednotlivých klubů panuje. Skupiny jsou velmi dobře organizovány a předávají si různé informace. Zde ovšem došlo k tomu, že chybná informace zapříčinila neštastné zranění nevinné osoby. To ovšem chybu neomlouvá, jakékoliv zranění jakéhokoliv člověka je a vždycky bude špatným činem a je potřeba to trestat. V tomto případě české soudy zareagovaly velmi dobře. Vzhledem k tomu, že nešlo přesně identifikovat pachatele, byla potrestána celá skupina. Postižené ženě to ale zdraví nevrátí. Nevrátí jí to ani finanční pomoc, kterou jí darovala česká reprezentace a ostravský klub, konkrétně 200 tisíc a 100 tisíc.

5.2 Sparťanský dělobuch
Fotbalový klub AC Sparta Praha má vzhledem k umístění v hlavním městě České republiky docela slušnou návštěvnost svých domácích utkání. Mezi tisícovkami diváků se však jednou za čas najdou i takoví, kteří se nechovají zrovna slušně. Masa lidí jim dodá sebevědomí a pocit beztrestnosti, alkohol zase odbourá zábrany. V těchto okamžicích využívají příležitosti a konají. Konají bohužel pro fotbal špatně a jejich následky mohou být v nejhorším případě tragické. K tragickým událostem u nás, naštěstí, nedochází, ale k situacím, které k nim nemají daleko ano. Taková situace se udála na letenském stadionu během dohrávky 20. kola fotbalové Gambrinus ligy s bněnským celkem. Sparta pohodlně vedla o čtyři branky, do konce zápasu zbývalo necelých deset minut a nad celým stadionem se vznášela pohoda a dobrý pocit z kvalitního výkonu domácího celku po předchozích selháních. Jeden příznivec, asi v rámci oslav, chtěl vhodit na hřiště podomácku vyrobený dělobuch. Ten sice vyletěl ze sektoru domácích vlajkonošů, na hřiště ovšem nedoletěl. Ke vší smůle explodoval v blízkosti třináctiletého brankáře žáků Sparty, který mezi hřištěm a tribunou plnil roli podavače míčů. Po ohlušující ráně se chytil za uši a sesunul k zemi. Jako jeden z prvních si ho všimnul sparťanský útočník Kulič, který se u postranní čáry rozcvičoval. Když se k dítěti dostal, okamžitě zavolal klubového lékaře. Mladíka museli odnést na nosítkách do útrob stadionu, odkud jej převezli na vyšetření do motolské nemocnice.

Ke vší spokojenosti dopadla vyšetření dobře a ještě ten večer se vrátil k rodině domů. Incident vyvolal mezi veřejností i hráči velkou vlnu nevole. Hráči po závěrečném hvizdu nešli poděkovat „kotli“ za podporu, jak u nich bývá zvykem a ihned po skončení utkání se jali neštěstí komentovat. Všichni jednání viníka odsoudili, orodovali za jeho dopadení a mladičkému fotbalistovi popřáli brzké uzdravení.

Stranou nezůstal ani trenér pražské Sparty. "Otřáslo to s námi. Zvlášť, když toho kluka nesli kolem naší lavičky. To se člověku zastaví srdce," řekl Chovanec zastřeným hlasem (idnes.cz 16.3.2009)

Velká část kritiky se snesla na Ultras Sparty, kteří se aktivně podílí na tvorbě chorea a mají v daném sektoru výhody,třeba nižší vstupné. Tato organizovaná skupina se proti vlně kritiky ohradila a na svých internetových stránkách http://www.ultrassparta.cz

vydala toto prohlášení: „Při utkání s 1.FC Brno došlo ke zranění podavače míčů, dělobuchem vhozeným ze sektoru  domácích příznivců, šlo o čin jednotlivce a jako skupina za tento čin necítíme odpovědnost. Upozorňujeme, že námi používaná pyrotechnika po svolení a nahlášení klubu, je bezpečná a za dobu komunikace s vedením klubu nikdy nedošlo k žádnému zranění . Věříme, že postižený nebude mít z tohoto incidentu žádné následky a co nejdříve se vrátí na fotbalový stadion.“

Ve všech médiích i na veřejnosti se mluvilo o výkonu hráčů, výborném Sparty a hrozném Brna. Mnohem větší pozornost ale upoutal právě odsouzeníhodný čin jednoho z fanoušků. Ten se rozhodla řešit disciplinární komise ČMFS. Ta rozhodla o zahájení disciplinárního řízení proti AC Sparta Praha. V kauze přišli podat vysvětlení místopředseda představenstva a výkonný ředitel Sparty Dušan Svoboda a technický ředitel klubu Antonín Kříž. Předvolán byl i technický delegát utkání Josef Vrzal. Ten dal komisi k dispozici písemnou zprávu, z níž vyplývalo, že kontrola stadionu před utkáním neshledala žádné závady v zajištění bezpečnosti. Byl připraven i kamerový systém, zaměřený na oba sektory fanoušků. V tom, ze kterého pyrotechnika vyletěla, se nacházelo přibližně 500 lidí. Po zasedání vyřkla trest, jehož znění bylo také uveřejněno na oficiálních stránkách AC Sparta Praha (www.sparta.cz).

Rozsudek oznámil šéf disciplinární komise JUDr. Alexandr Károlyi. "Trest zní zavření tribun za oběma brankami na tři ligové zápasy nepodmíněně plus finanční pokuta ve výši 250 tisíc korun. Jde o oba sektory za brankami ve spodním i horním patře," řekl Károlyi a doplnil: "Trestáme za vhození dělobuchu do prostoru hřiště s ohrožením zdraví podavače míčů. Bylo to vážné rozhodnutí a trestali jsme ani ne tak to, co se stalo, ale co se mohlo stát. Trest by měl mít represivní i preventivní složku a nechtěli jsme, aby dopadl na diváky, kteří se chovají slušně a za incident nemohou. A také jsme nechtěli, aby bylo postiženo mužstvo. Sparta slíbila další investice do bezpečnosti na stadionu, a to má také důležitý význam."

Letenský klub dle vyjádření svého tiskového mluvčího Ondřeje Kasíka verdikt disciplinární komise respektuje. "Rozsudek přijímáme a nestavíme se k němu negativně. Naopak věříme, že poslouží ke zkvalitnění komfortu na našem stadionu a zvýšení všech, a to bych chtěl zdůraznit, slušných fanoušků," uvedl Kasík s tím, že Sparta o odvolání se neuvažuje.



"Přestože si Sparta uvědomuje vážnost a nebezpečnost vzniklé situace, přijímá dnešní rozhodnutí komise jako precedens. Od této chvíle budeme brát částku 250 tisíc korun jako "taxu" pro vhození tří dělobuchů během devadesáti minut," řekl ředitel sparťanské komunikace. "Není důležité, zda výbušnina vybouchne ve vylidněném prostoru, nebo v bezprostřední blízkosti člověka. Každá takováto věc je nebezpečná a může ohrožovat bezpečnost všech slušných fanoušků," dodal Ondřej Kasík.

Po viníkovi pondělního incidentu zatím stále pátrají příslušné orgány. Pokud bude dopaden, je Sparta připravena vymáhat na něm pokutu udělenou disciplinární komisí. "Předali jsme všechny naše podklady a videozáznamy bezpečnostním složkám, které nyní pokračují ve vyšetřování. Pokud se podaří viníka nalézt, jsme připraveni vymáhat po něm pokutu v plné výši 250 tisíc korun," řekl mluvčí Sparty.

Součástí trestu je i uzavření ochozů AXA Areny za oběma brankami pro utkání s Libercem, Plzní a Ostravou, což bude mít za následek snížení celkové kapacity stadionu. O počtu vstupenek pro hostující fanoušky však Ondřej Kasík zatím mluvit nechce. "V tuto chvíli nemůžeme říct nic konkrétního. O vzniklé situaci budeme komunikovat jak na úrovni vedení klubu, tak také s našimi soupeři, jejichž fanoušků se toto opatření týká. Chtěl bych ale zdůraznit, že budeme vše projednávat s cílem zajistit na našem stadionu maximální spokojenost a bezpečnost našich příznivců."

Veřejnost i profesionálové uvítali trest, jaký Sparta obdržela a všichni se shodli na jediném. Viník musí být nalezen a potrestán. Běžné vyšetřovací metody k dopadení pachatele nevedly, proto se vedení pražského klubu rozhodlo, že podnítí iniciativu ve veřejnosti. Na výše zmiňovaných webových stránkách se objevilo zajímavé sdělení:“ Sparta vypisuje odměnu 100000 korun!“ Pod tímto titulkem následoval tento text:“ AC Sparta Praha odmění částkou 100000 Kč člověka, který Policii ČR poskytne informace, vedoucí k odsouzení pachatele, jenž v pondělí 16. 3. vhodil v 82. minutě utkání Sparta-Brno směrem k hrací ploše dělbuch. Nebezpečná pyrotechnika ohrozila zdraví dvanáctiletého podavače míčů a gólmana žákovského výběru Sparty Jindry Staňka. Každý, kdo by mohl dopomoci k dopadení a posléze i usvědčení pachatele trestného činu, může volat na bezplatnou linku kriminální policie Praha I.: 974 851 843.

Tímto krokem jasně deklarujeme, že nám na dopadení pachatele velmi záleží. Bezpečnost v AXA Areně je pro Spartu prioritním cílem," říká personální ředitel AC Sparta Praha Jakub Otava. „Na dopadení doposud neznámého pachatele úzce spolupracujeme s policií, věříme, že se nám nakonec podaří jej odhalit a usvědčit," dodává ředitel komunikace AC Sparta Praha Ondřej Kasík.“

Obr. 4

Plakát s vypsanou odměnou

Velkou debatu na různých internetových diskuzích vyvolaly spekulace, jak se vlastně mohl onen dělobuch do hlediště vůbec dostat. Nikdo samozřejmě, pod vidinou velkého trestu, vinu nepřiznal. Možný průnik přes kontroly u bran stadionu je podle mě velmi pravděpodobný, ale nelze dokázat. Toho si byl vědom i místopředseda představenstva Ing. Dušan Svoboda, který uvedl, že výbušnina se na stadion nedostala přes vchod, ale vhozením z ulice Milady Horákové někomu v sektoru domácích. Jako nápravu a prevenci před dalšími incindenty slíbil zesílení bezpečnostních opatření, jako je instalace plexisklových bariér a sítí, aby se podobným způsobem žádná pyrotechnika do sektoru vlajkonošů už nedostala. Svoboda také uvedl: "Udělali jsme pro bezpečnost při utkání maximum, sektory byly důsledně odděleny, ale náš stadion stojí v zástavbě a není ho možné obehnat ostnatým drátem. Vzniklo takové povědomí, že kdo je v kotli fanoušků, tak je gauner a kriminálník. Věřím tomu, že podobných může být v kotli maximálně padesát. Fanoušci nemají primárně žádný zájem poškozovat svůj klub."(tn.nova.cz)
Podle zpravodajského serveru tn.nova.cz: „Výkonný ředitel Sparty neuměl přesvědčivě vysvětlit, proč si je jist, že dělobuch někdo hodil z ulice vlajkonošům na tribunu. Uvedl, že k poznatku se dospělo ze studia videozáznamů, avšak současně označil kamerový systém za nepříliš kvalitní. Poukázal také na to, že na některých prvoligových stadionech je odpalována pyrotechnika v režii pořádajících klubů a tomu by se mělo zamezit.“

Poslední věta mě docela zarazila. Nechápu, proč by měl Českomoravský fotbalový svaz přinutit fotbalové kluby zakázat pyrotechniku na stadionech. Vždyť choreografie ultras téměř všech klubů víceméně založeny na použití lehké pyrotechniky a nutno přiznat, že někdy dokáží vykouzlit neskutečnou atmosféru. Jen je potřeba zodpovědných lidí, kteří tyto aktivity pohlídají a pečlivě, s ohledem na bezpečnost svou i ostatních, zrealizují. V takovém případě pak klub může být na své fanoušky dokonce hrdý.

Ten, kdo hodil dělobuch si zřejmě zadělal na pořádné problémy. Kromě vypsání odměny za informace vedoucí k jeho dopadení se totiž Sparta rozhodla k dalšímu neobvyklému kroku. Její tiskový mluvčí Ondřej Kasík řekl: “Pokud bude dopaden pachatel, který dělobuchem ohrozil mladého brankáře, budeme se s ním s velkou pravděpodobností o 250 000  korun soudit.“ Tento postoj je do budoucna velmi dobrý. Obsahuje ale dvě „pokud.“ Pokud bude viník dopaden, je to první. To druhé je, pokud soud dá fotbalovému klubu za pravdu. Je to sice pravděpodobné, protože neukázněný divák svým jednáním vlastně způsobil pražskému klubu škodu, ale verdiktem si nikdo do poslední chvíle nemůže být jistý. Jako odstrašující a represivní příklad by se tato hypotetická situace ale stát mohla. Asi každý duševně zdravý člověk by si rozmyslel vhození pyrotechniky na hřiště, pokud by ho to v budoucnu mohlo stát třeba výše zmíněných 250 tisíc. A o to přesně jde. Sparta již několikrát během posledních let měla se svými fanoušky problémy. Svým benevolentním a ochraným přístupem však nikoho nepřesvědčila. Až nyní si uvědomuje, že provinilce je třeba tvrdě trestat a distancovat se od nich.

Podobná událost, tedy vhození pyrotechniky na hrací plochu, se stává docela často, tento nešvar je poměrně rozšířený. Málokdy se ale stává, že by se zpravidla podnapilý fanoušek trefil do hráče. V odvetném utkání Ligy mistrů mezi domácím Interem Milán a jeho velkým rivalem ze stejného města se stala událost, která vyústila hned ve dvě situace. V 73. minutě zápasu rozzuření fanoušci Interu, jejichž vyřazení ze nezadržitelně blížilo, naházeli několik světlic na hřiště. Jedna z nich zasáhla i brankáře hostujícího celku Didu. Ten se okamžitě skácel k zemi. Zápas byl ihned přerušen. Dida byl vystřídán a po dvaceti minutách vynucené přestávky se pokračovalo ve hře. Vše nasvědčovalo tomu, že zápas bude bez dalších problémů dohrán do konce regulérní doby, ale domácí příznivci opět zasypali světlicemi a odpadky prostor kolem branky, tentokrát již náhradníka Abbiatiho. Hlavní arbitr Merk proto duel v zájmu bezpečnosti hráčů okamžitě ukončil. Od komise UEFA se dala čekat pokuta a určitý druh sankcí. Výsledkem byla pokuta Interu v hodnotě 5,3 milionu korun a další 4 pohárová utkání museli domácí odehrát bez diváků, tedy s naprosto prázdným hledištěm. Otázkou také zůstalo Didovo zranění. Spekulovalo se, že Dida sice byl zasažen světlicí do ramene, ale pár desítek gramů vážící papírová světlice ve skutečnosti nemohla způsobit takové zranění, aby byl brazilský brankář vystřídán. Nikdo to ovšem nemohl dokázat, proto zůstalo pouze u spekulací.

Rozzuření fanoušci v emotivních zápasech, jichž je v poslední době poměrně mnoho, velmi často vhazují na hřiště, respektive po hráčích, arbitrech, trenérech apod., cokoliv co mají po ruce. Vzpomeňme například duel prvního kola základní fáze letošního ročníku mezi AS Řím a Dynamem Kyjev, kdy byl duel o poločasové přestávce ukončen poté, co sudího Friska zasáhl při odchodu do kabin předmět vhozený na hřiště jedním z domácích fanoušků.

1   2   3   4


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət