Ana səhifə

MaháBHÁrata


Yüklə 0.71 Mb.
səhifə14/14
tarix25.06.2016
ölçüsü0.71 Mb.
1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   14

Slovník




áčárja duchovní učitel, který učí vlastním příkladem.
ášrama místo vhodné k duchovnímu životu a také duchovní stádium v životě.
astra – zbraň.
ašvamédha-jadžňa obět koně. Velice náročný obřad, při němž je knězi-bráhmany v obětním ohni obětován kůň a posléze je znovu přiveden k životu.
Ašviní Kumárové – lékaři polobohů.
akšauhiní – bojový oddíl, který se skládal ze 109 000 pěšáků, 65 610 koní, 21 870 válečných vozů a 21 870 slonů.
avatár ten, kdo sestupuje z duchovního do hmotného světa.
Bhagavad-gítá – doslova zpěv Nejvyššího. Rozhovor mezi Kršnou, Nejvyšší Osobností Božství, a jeho přítelem Ardžunou. Odehrál se na Kuruovském bitevním poli.
bhakti slovo vychází z kořene bhadž, které znamená láskyplně sloužit. Hlavním významem slova bhakti je prokazovat oddanou službu. „Jednání výlučně pro potěšení Nejvyššího Pána Šrí Kršny, v příznivé náladě lásky, bez postraních tužeb a příměsi karmy a džňány, se nazývá bhakti.“
bhakti-jógacesta duchovního uskutečnění prostřednictvím oddané služby.
bhikša – almužna.
Brahman a) individuální duše; b) neosobní, všeprostupující aspekt Nejvyššího; c) Nejvyšší Osobnost Božství; d) mahat-tattva neboli původní nerozlišená podoba veškeré hmotné energie, z níž je projeven hmotný svět.
bráhmana – ten, kdo zná brahman, duchovní podstatu; a) člen třídy intelektuálů, učitel či kněz; b) první védský společenský řád. Slovo bráhmana se nevztahuje k nějakému světskému postavení.
brahmástra – nejmocnější zbraň védské válečné vědy. Svou dokonalostí převyšuje zbraně nukleární. Zbraň je vypouštěna mantrou.
déví – bohyně.
déva – osoba s božskými vlastnostmi či polobůh, zbožná nebeská bytost obdařená dlouhým životem, lepší mentální a fyzickou schopností. Někteří dévové zajišťují déšť, oheň a další funkce nezbytné pro chod vesmíru.
dharbaškrobená tráva, která se používala k rituálním účelům.
dharma – ze slovesného kořene dhri – udržovat; lit. to, co udržuje; a) přirozená povaha (význam) věcí, to, co se od nich nedá oddělit; b) náboženství; c) sociálně náboženské povinnosti předepsané v písmech pro rozličné třídy lidí.
dhjána-jóga – cesta duchovní meditace aštánga-jógy (osm úrovní mystické jógy).
džňána – poznání; a) poznání vedoucí k neosobnímu osvobození, neboli rozlišování duše od hmoty a nalezení její totožnosti s brahmanem; b) transcendentální poznání vlastního vztahu s Kršnou.

Ganéša – polobůh se sloní hlavou. Je uctíván materialisticky zaměřenými lidmi, neboť udílí bohatství. Vjásadévův písař.

gandharva – nebeský zpěvák a hudebník.
Ganga – řeka s božskou vodou, jež přitéká z duchovního nebe nad tímto vesmírem a zaplavuje všechny tři světy (vyšší, střední a nižší planetární systémy).
Hanumán – nejoddanější společník Šrí Rámačandry, Pánovy inkarnace.

Jama – Dharmarádž, pán smrti. Soudce zemřelých.
jóga spojení s Nejvyšším.
karma – hmotná činnost s touhou po plodech a její reakce.
karma-jógacesta duchovního uskutečnění, při níž jsou plody vlastní práce nabídnuté Bhagavánovi, Kršnovi.
Kršna – Ardžunův blízký přítel, rádce a ochránce Pánduovců. Nejvyšší Osobnost Božství, zdroj všech druhů expanzí, příčina všech příčin. Jeho podoba je věčná, plná poznání a blaženosti.
Kuruovci potomci Kurua, zejména sto synů Dhrtaráštry bojující proti Pánduovcům.
kšatrija – a) válečník či státosprávce; b) druhý védský společenský řád.
Kuvéra nebeský pokladník, polobůh bohatství, Šivův přítel.
Lakšmí – bohyně štěstí, Nárájanova choť.
mahárádž – král.
mantra lit. man (mysl), tra (osvobozuje). Transcendentální zvuk či védský hymnus, který může osvobodit mysl od iluze. Verše složené z Pánových jmen oslovující uctívané božstvo. V Mahábháratě často zvuková vibrace, jež na jemné úrovni umožňuje činnost rozličných zbraní.

májá – lit. - ne, já - toto; to, co není - iluze. Energie způsobující zapomnění našeho vztahu ke Kršnovi.
muni mudrc.
Nárada – světec mezi polobohy. Velký oddaný Kršny, jenž po celém vesmíru hlásá jeho slávu.
Nárájana – čtyřruká expanze Pána sídlící na vaikunthských planetách, manžel Lakšmí.
Pánduovci synové krále Pándua: Judhišthira, Bhíma, Ardžuna, Nakula a Sahadéva.

rádžasúja – bohatá ceremonie vykonávaná pro vítězného krále, jenž se stal vladařem všech ostatních panství a království.
rákšasa – démon pojídající lidi, často obdařený mystickými silami.
riši – mudrc.
svajamvara – námluvy, při nichž si nevěsta vybírá ženicha.

Šankaráčárja – inkarnace poloboha Šrí Šivy. Na pokyn Nejvyšší Osobnosti Božství kázal v osmém století filozofii neosobního pojetí Boha.



Šrímad-Bhágavatam - Bhágavata Purána, autorizované písmo patřící k védské literatuře, které pojednává výhradně o zábavách Nejvyššího Pána a jeho oddaných.
Šríla Saččidánanda Bhaktivinóda Thákura – (1838 – 1915), vaišnavský áčárja, následovník Šrí Čaitanji Maháprabhua (avatára Kršny, který se před pěti sty lety zjevil v Indii a učil o jednoduchém a vznešeném způsobu bhakti-jógy pomocí zpívání Haré Kršna mahá-mantry). Šríla Bhaktivinóda Thákura se zasloužil o obnovení proudu bhakti v době, kdy byl díky rozličným pseudonáboženským skupinám pozastaven. Napsal přes sto knih vysvětlujících učení Véd a některé z nich zaslal do knihoven v západních zemích.
šúdra – a) dělník; b) čtvrtý védský společenský řád.
vaišja – a) zemědělec či obchodník; b) třetí védský společenský řád.
Vasuové – osm polobohů, kteří doprovázejí nebeského krále Indru.
Vaikunthadosl. místo bez úzkosti, bázně; věčné planety v duchovním nebi.
vana les.
Varuna – polobůh, jenž vládne všem tokům a oceánům.
Vásudeva Vasudevův syn, jméno Nejvyšší Osobnosti Božství.
Védy – čtyři základní knihy poznání sepsané Vjásadévou.
Višnu úplná expanze Kršny, Nejvyšší Osobnosti Božství.

Vjásadéva – mudrc, který byl zplnomocněn k sestavení Véd, Purán, Vedánta-sútry a Mahábháraty.


1 Šálva Ambu odmítl. Ta se vrátila za Bhíšmou a nabídla mu, aby se s ní oženil. Bhíšma ji odmítl kvůli svému slibu a poslal ji k Šálvovi. Ale Šálva znovu odmítl, a tak byla zase poslána zpět. Amba již byla zoufalá a dávala Bhíšmovi za vinu všechno své ponížení a utrpení. Po tomto posledním pokusu apelovat na Bhíšmu slíbila, že ho zabije. Ve svém dalším životě se stala bojovníkem jménem Šikhandí a svůj slib splnila.

2 Ašvamédha-jadžňa - obět koně. Náročný obřad, při němž je bráhmanskými kněžími v obětním ohni obětován kůň a pak je znovu přiveden k životu.

Rádžasúja - bohatá ceremonie vykonávaná pro vítězného krále, jenž se stal vladařem všech ostatních panství a království.

3 Mudrc Nárada - naprosto volně se pohybuje různými světy lidí a bohů s velkým zájmem o jejich záležitosti, do kterých se rád aktivně zapojuje. Často zanesl různá tajemství a zprávy do různých míst, aby způsobil rozpory. Těšil se z různých zápletek a problémů, ale jako pravý mudrc je všechny dovedl ke zdárnému konci, ku prospěchu všech. Většina epizod a legend, jako například o Harisčandrovi a Višvámitrovi, vznikla právě díky Náradovi.



4 Višnu - úplná expanze Kršny, Nejvyšší Osobnosti Božství.

5 Vaikuntha - dosl. místo bez úzkostí, bázně; věčné planety v duchovním nebi.

6 Varuna - polobůh, jenž vládne všem tokům a oceánům.

Jama (Dharmarádž) - pán smrti, soudce zemřelých.

Kuvéra - nebeský pokladník.

7 jakšové – druh duchů; následovníci poloboha Kuvéry.

8 dharma - povaha, přirozenost osob, věcí, zákonů. Náboženské zásady.

9 Hanumán - nejoddanější služebník Šrí Rámačandry (viz epos Rámájana).

10 Judhišthira dostal požehnání, že jestliže jeho krev skrápí zem, bude to znamenat smrt pro toho, kdo to zavinil.

11 Abhimanju se narodil Ardžunově ženě Subhadře, Kršnově sestře.

12 Jména hostů, králů a jejich družin, zabírají v originálu několik set řádků.

13 Akšauhiní - bojový oddíl, který se skládal z několika tisíc vozů, slonů, koní a pěšáků.

14 Brahmástra - podobá se moderním jaderným zbraním. Jaderná energie se uvolňuje při úplném spalování, což je rovněž princip brahmástry. Vytváří nesnesitelný žár, který se podobá atomové radiaci. Atomová bomba je však hrubohmotnou jadernou zbraní, brahmástra je zbraní jemnohmotnou, která je vytvořena pronášením hymnů (manter). Člověk, který ji ovládal, věděl, jak zbraň použít a jak ji odvolat zpět. Proti této zbrani mohla pomoci další brahmástra, která ji dokázala neutralizovat.

15 Vrkódara - tuto přezdívku si Bhíma vysloužil pro svou dravou chuť k jídlu, jež byla stejně úžasná jako jeho herkulovské skutky, například zabití lesního rákšasy.

16 Tito synové Pánduovců vyrůstali v Kršnově opatrovnictví v jeho městě zvaném Dváraka.

17 Samotné jeho zrození znamenalo znovunastolení cti jeho otce, krále Drupady. Bylo nutné vyrovnat staré účty. Hanba, porážka a celoživotní nepřátelství mezi Drupadou a Drónou vystupuje v tomto okamžiku znovu do popředí.

18 Ghatotkača byl synem Hidimby, démonky, která se do Bhímy zamilovala, když byl ve vyhnanství v lese. Byl nablízku vždy, když to Bhíma potřeboval.

19 Šikhandí byl původně Ambou. Amba byla princezna, kterou Bhíšma v minulosti odmítl (viz 1. kap. Ganga déví) a jež po smrti přijala mužské tělo a tak naplnila svůj slib, že Bhíšmu zabije.

20 Dharba - škrobená tráva, která se obyčejně shromažďovala k rituálním účelům.

21 Vršniovci - Kršnův rod.


22 Drónáčárjův syn Ašvattháma v noci usekl hlavy pěti dětem, synům Draupadí, když je považoval za Pánduovce. Zanesl je za Durjódhanou, jenž umíral u jezera. Vzal tu největší z nich a lehce ji rozmáčkl. „To nemůže být Bhímova hlava. Jeho hlava je tvrdá jako kámen. Čí hlavy jsi mi to jenom donesl?!“ Byla temná noc, na chvíli se zablýsklo a Durjódhana poznal, že jsou to hlavy Draupadiných synů. Velice se za tento skutek na Ašvatthámu rozhněval.





1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   14


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət