Ana səhifə

Književnost katoličke obnove I prvoga prosvjetiteljstva


Yüklə 1.03 Mb.
səhifə10/20
tarix25.06.2016
ölçüsü1.03 Mb.
1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   ...   20

PETAR ZRINSKI



Petar Zrinski (Vrbovec, 1621. – Bečko Novo Mjesto, 1671.) potomak je “plemićke obitelji Šubić-Zrinski, praunuk legendarnoga sigetskog branitelja Nikole Šubića Zrinskog, muž Katarine Frankopan, polusestre Frana Krste Frankopana. Zajedno s bratom Nikolom školovao se kod gradačkih isusovaca” i u slovačkoj Trnavi, a nakon očeve smrti putovao je u Italiju. U savezništvu s Mlečanima istaknuo se u borbi protiv Turaka: u Dalmaciji 1654., 1655. kod Perušića, 1663. kod Jurjevih stijena.

Godine 1664. pristupio je protuhabsburškoj uroti koju je vodio Nikola Zrinski, a u kojoj je sudjelovalo i nekoliko mađarskih plemića i crkvenih velikodostojnika. Nakon Nikoline pogibije, kojega je 1664. g. smrtno ranio vepar (divjak), izabran je iste godine za hrvatskoga bana. (Nikola Zrinski je poginuo u lovu na veprove kraj Čakovca. “Je li ta smrt namještena? Je li to političko ubojstvo smišljeno u Beču?”)26 Urotom se htjelo s Mlečanima, Francuzima, Poljacima i na kraju Turcima poraziti apsolutističkog austrijskog cara Leopolda I. Turci su prokazali urotu.

Zrinski je sa šurjakom Frankopanom 13. IV. 1670. krenuo u Beč kako bi od cara izmolili oprost. Uhićeni su i osuđeni na smrt odsijeca­njem glave što je izvršeno 30. travnja 1671. godine.

Preveo je s mađarskog jezika djelo svoga brata Nikole Adrianskoga mora sirena (1651.). Glavni je sadržaj toga povijesnoga epa u petnaest pjevanja Opsada sigecka. To se Nikolino djelo smatra klasičnim djelom mađarske književnosti. Služio se čakavštinom u koju prodiru kajkavski i štokavski.

Stolovao je u Ozalju. 27


ANA KATARINA ZRINSKI



Ana Katarina Zrinski (Bosiljevo, 1625. – Graz, 1673.) sestra je Frana Krste Frankopana. Godine 1641. udala se za Petra Zrinskog, koji joj je iz tamnice dan uoči pogubljenja napisao zadnje pismo “Drago moje srce”, u kojem govori o svojoj brizi za nju, sina i kćeri.

Nakon muževe smrti imanja su joj razgrabljena, podijeljena i zaplijenjena, a Katarina je sa svojom kćeri Aurorom Veronikom (Zorom) internirana u ženski samostan u Grazu boreći se za svoj i kćerin položaj. Kćer su odvojili od nje i zatočili je u samostan u Celovcu, a Katarina je od žalosti umrla.

Sastavila je i objavila bogato urešen molitvenik preveden s njemačkoga jezika Putni tovaruš. Jezik molitvenika je jezik Ozaljskoga kruga.

Uz Katarinu se povezuje i knjiga gatalica Šibila, koja se pripisuje i Petru Zrinskom. 28




FRAN KRSTO FRANKOPAN



Fran Krsto Frankopan (1643? – Bečko Novo Mjesto, 1671.) djetinjstvo je proveo u Italiji. Vjerojatno 1658. godine oženio se Giuliom di Naro, nećakinjom kardinala Barberinija čija je obitelj u prvoj polovici XVII. st. dala papu Urbana VIII. Bio je: plemić, pjesnik, ogulinski kapetan. U vojsci Petra Zrinskoga sudjelovao je u borbama protiv Turaka. Sudionik je urote. Frankopan je sa zetom Petrom Zrinskim 13. IV. 1670. krenuo u Beč kako bi od cara izmolili oprost. Uhićeni su i osuđeni na smrt odsijecanjem glave što je izvršeno 1671. godine.

Za Frankopanom su u Bečkom Novom Mjestu ostali brojni rukopisi.

Najznačajnije mu je djelo Gartlic za čas kratiti (zbirka 18 vjerskih i 109 svjetovnih pjesama), Dijačke junačke (8 usmenih epskih pjesama).

Prvo mu je poznato djelo Divoto pianito (1656.). To je prigodna elegija o kipu Djevice Marije prenesenu s Trsata u Loreto.

Velik je Frankopanov doprinos hrvatskoj usmenoj književnosti. U tom smislu golem je doprinos dao zbirkom poslovica Sentencije vsakojaške i zbirkom zagonetaka Zganke u kojima se nalaze i one opscenog sadržaja.

Pisao je i pjesme erotskog sadržaja.

Jezik njegovih djela pripada jeziku Ozaljskoga kruga.

U njegovoj je poeziji stih usmenih epskih pjesama (4+6).

Prevodio je Moliérea.29

IVAN BELOSTENEC



Ivan Belostenec (Belostenac) (vjerojatno Varaždin, 1593. ili 1594. – Lepoglava, 1675.) bio je pjesnik, vjerski pisac i leksikograf, redovnik pavlinskog reda30. Pripadao je Ozaljskom književnomu krugu. Poznavao je sva tri dijalekta te je razmišljao o potrebi jedinstvenoga jezika za sve Hrvate što će biti ideja vodilja Iliraca.

Životno mu je djelo Gazophylacium31 (1740.) latinsko-hrvatski i hrvatsko-latinski rječnik. Neki ga smatraju najmonumentalnijim književnim djelom XVII. st., iako je tiskano (posthumno zbog nedostatka novca) u XVIII. st. Gazophylacium se naslanja na Dictionar (1670.) Jurja Habdelića, Dictionar Fausta Vrančića i Blago jezika slovinskoga (1649.-1651.) Jakova Mikalje. Gazophylacium je svojevrsna enciklopedija i priručnik u svakoj životnoj situaciji. Toj svrsi trebaju poslužiti poslovice iz rječnika Dizionario italiano-latino-illyrico (1728.) A. Della Belle i mudre izreke Priričnika (1703.) Pavla Rittera Vitezovića. Tu su građu u rječnik unijeli priređivači Jerolim Orlović (1695.-1746.) i Andrija Mužar (rođen 1684.)32

Gazophylacium je pravi uzor crkvenog baroka.33


JURAJ HABDELIĆ



Juraj Habdelić (Staro Čiče, 1609. – Zagreb, 1678.) školovao se kod zagrebačkih isusovaca te u Grazu i slovačkoj Trnavi gdje je doktorirao. Bio je: svećenik, vjerski pisac, propovjednik, leksikograf, rektor isusovačkog kolegija u Varaždinu, a od 1654. propovjednik u Zagrebu u župi Sv. Marka. U dva navrata bio je i rektor zagrebačkog Isusovačkog kolegija.
Djela: Kajkavsko-latinski rječnik Dictionar (12 000 riječi, 1670. g.), Zrcalo Marijansko (1662.), Prvi oca našega Adama grijeh (1674.).

Pisao je hrvatskim i latinskim jezikom.



ZRCALO MARIJANSKO



Zrcalo Marijansko je zbirka moralističkih pouka o ljudskoj ispraznosti i skromnosti od kojih neke uključuju i pripovjedno izložene životne primjere. Poglavlja su strukturirana dvodijelno i kontrastno: najprije se navode primjeri za odgovarajuću vrstu taštine nakon čega slijede protuprimjeri iz života Blažene Djevice.

Slično je komponiran i Prvi oca našega Adama grijeh. Anegdotalno-egzemplarni sadržaji pojedinih razmatranja široko se oslanjaju na srednjovjekovno pripovjedno blago i mjesne predaje.34




1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   ...   20


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət