Ana səhifə

Hypoglykemické stavy nevyjasněné etiologie a kopecký II dětská klinika uk V Praze V roce 1959


Yüklə 288.5 Kb.
səhifə4/12
tarix27.06.2016
ölçüsü288.5 Kb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12

Primární hyperparathyreosa s manifestací u novorozence

J Bartošová

Dětské oddělení Nemocnice Liberec
3-měsíční romská holčička je sledována pro hypokalcemii od novorozeneckého období.

V rodině se léčí matka matky pro psychiatrické onemocnění, 2 sestry pacientky jsou zdrávy.

Dítě je ze 4.gravidity, narodilo se ve 38.týdnu sekcí jako hypotrofický novorozenec, porodní hmotnost 2120g/44 cm, poporodní adaptace byla dobrá. Vzhledem ke generalizované hypertonii provedeno sono mozku, kde byl normální nález, neurolog stav hodnotil jako hypertonicko hyperexcitační syndrom. V biochemickém vyšetření byl překvapivý nález výrazné hypokalcemie- celk. Ca O,99, Mg mírně snížené.,ABR v normě.Hodnota parathormonu byla opakovaně velmi nízká- O,1 pmol/l (n.1,6-6,9), proto byla stanovena diagnosa primární hypoparathyreosy. Pro podezření na DiGeorgeovu sekvenci doplněno ECHO srdce- zde nález ASD II, na UZ ledvin susp. aplazie pravé ledviny. Klinicky v té době pacientka bez křečí, pouze špetkovité postavení rukou, trvale na substituci i.v. kalciem. Ve 3. týdnu prodělala novorozeneckou infekci G- kmeny. Propuštěna do domácí péče se substitucí vápníku ve formě roztoku kalcia glukonátu a Vigantolu.

Za 2 dny po propuštění z JIPN holčička přivezena RZP pro křeče, které se poprvé objevily večer před přijetím. Ve věku 1 měsíce vážila 2500g /1.perc./, měřila 48 cm /-2SD/, OH 33cm/3.perc./, trvá generalizovaná hypertonie, při přijetí záškuby hlavičkou, pozit. Chvostkův příznak, na srdci syst. šelest 2/6 s max. na hrotu, ostatní somatický nález v normě. Ca 1,6 mmol/l, P 3,13 mmol/l. První den ještě opakovaně záškuby končetin a víček, dále bez křečí, upravena hladina fosforu i kalcia - těsně pod dolní hranicí normy i při p.o. substituci., kalciurie je mírně snížená. Vyšetřena buněčná imunita, která je ve fyziologickém rozmezí. Na kontrolním UZ ledvin vyloučena aplasie , pravá ledvina s renkulizací.

Po propuštění sledována v endokrinologické poradně, prospívá, je bez křečí, změněna terapie na Tachystin a Calcium carbonicum . Dávky bude nutné upravit dle aktuálních výsledků, nejvíce znepokojivý je sklon k hyperfosfatemii.

Definitivní diagnosa bude možná až po výsledku genetického vyšetření, který bohužel ještě nemám k dispozici.




Dítě, jehož plenky se daly ždímat

M Gregora1, F Votava2



1Dětské oddělení Nemocnice Strakonice

2Klinika dětí a dorostu UK-3.LF a FN Královské Vinohrady, Praha
Na spádové dětské oddělení byl přijat dvouměsíční chlapec pro neprospívání. (Hmotnost při přijetí 3660 g). Chlapec je z fysiologické gravidity, PH: 3250 g, PD: 50 cm. Kojen 3 týdny, pak přechod na umělé formule. Od narození intermitentně odmítal pít. Dvakrát prodělal febrilní špičku 39 st., bez prokazatelného infektu. Posledních 14 dnů pil kolem 450 ml denně, byl spavý, při pití neklidný. Matka uvádí že ale vydatně močí, že se mu dají doslova ,,ždímat pleny“.V laboratorních výsledcích dominuje Na: 165 mmol/l a Cl: 126 mmol/l. Sérová osmolalita 324..358, při současné osmolalitě moče: 88 mOsm/kgH2O.

S podezřením na diabetes insipidus byl chlapec přeložen na dětskou kliniku FNKV.

Pro hypernatremickou dehydrataci byla po překladu zahájena rehydratace s postupnou úpravou vnitřního prostředí. Nasální podání 1,75 ug desmopressinu zůstalo zcela bez efektu na diurézu a hypoosmolalitu moče. Podezření na nefrogenní diabetes insipidus bylo konfirmováno i.v. podáním 1,2 ug desmopressinu testem, po kterém osmolalita moče nepřesáhla hodnotu 126 mmol/kg a nedošlo ke snížení diurézy. 30 a 60 minut po podání i.v. desmopressinu aktivita koagulačního faktoru VIII nevykazovala žádné zvýšení (zůstala na hodnotě 85 %), což lze pokládat za nepřímý průkaz defektu V2 receptoru.

Byla zahájena léčba saluretiky tj. hydrochlorothiazidem a amiloridem. Vytitrování optimální dávky bylo komplikováno hyponatremií a hyperkalemií, zřejmě pro nevyzrálost tubulárních funkcí a léčba musela být přechodně přerušena. Za cenu vysokého obratu tekutin (až 350 ml/kg/den) se dařilo udržet hladiny iontů ve fysiologickém rozmezí při dávce hydrochlorothiazidu 1mg/kg/den a amiloridu 0,1mg/kg/den. Snaha o zvýšení dávky saluretik vedla opakovaně k poklesu natremie a vzestupu kalemie. Až v 10 měsících věku se podařilo zvýšit dávku hydrochlorothiazidu na 3 mg/kg/den a amiloridu na 0,2 mg/kg/den a tím snížit obrat tekutin na 200-250 ml/kg/den při zachování normální hladiny iontů. U chlapce se již nikdy neopakovala hypernatremická dehydratace a vykazuje normální psychomotorický vývoj. Přetrvává oploštělá váhová křivka. Vzorky DNA chlapce i rodičů byly odeslány k analýze genu pro V2 receptor. Výsledek zatím není k disposici.


Problematika je řešena s podporou výzkumného záměru MSM 111200001



Štítná žláza

Štítná žláza u Downova syndromu




O Hníková, J Zikmund

Klinika dětí a dorostu UK-3.LF a FN Královské Vinohrady, Praha

Vojtíšek v posledním roce téměř nevyrostl! To byla příčina, pro kterou přivedla maminka 3letého synka na endokrinologii. Narodil se 40leté mamince jako třetí dítě a má 2 zdravé sourozence (12 a 10 let). Těhotenství s Vojtou proběhlo normálně, bez amniocentezy. Porod KP byl v termínu, bez komplikací. Porodní délka 50 cm a hmotnost 3020 g. Podezření na Downův syndrom (DS) bylo potvrzeno chromozomálním vyšetřením (47,XY+21, ve 4 % normální karyotyp 46,XY). Byla přítomna mírná svalová hypotonie a nebyla nenalezena jiná vrozená vývojová vada. Vojta chodil sám od 15 měsíců. Ve 3 letech měřil 88 cm při 17 kg. Byl lehce obézní, měl sušší kůži, palpačně malou strumu (I A dle WHO). Mentální hodnocení bylo v pásmu mírného podprůměru (oslabení paměťových funkcí, neobratnost). Zpomalení vývojového tempa bylo pozorováno v posledním 1 ½ roce. Longitudinální hodnocení růstu potvrdilo zpomalení růstové rychlosti už během druhého roku, z růstového pásma 25. na 3. percentil. Kostní věk ve 3 letech byl o 1 ½ roku opožděn oproti kalendářnímu. Hmotnost narůstala z pásma 50 do 75 percentilu za období od 1-3 let. Laboratorní vyšetření potvrdilo primární hypotyreozu (TSH 24,0 mIU/l-norma do 5,0, fT4 9,4 pmol/l - norma nad 10), mírnou.hypercholesterolemii a hypochromní anemii. Byly vyšší titry TPO-ab (90,0 j/ml - norma méně než 40) i hTG-ab (190 j/ml -norma méně než 40). UZ štítné žlázy byl hodnocen od 3 let ditěte opakovaně jako normální a teprve po roce sledování začaly být popisovány změny, které jsou typické pro autoimunitní lymfocytární tyreoiditidu. Při substituční léčbě L-thyroxinem se tyreoidální i růstové parametry postupně normalizovaly. V 7 letech byly intelektuální výkony v širší normě a Vojta začal chodit do normální školy.

Vojtova kazuistika chce upozornit, že autoimunitní tyreoiditida u DS je nejen častá, ale může probíhat dlouhodobě nepoznaně jako subklinická hypotyreoza, a to stejně často u obou pohlaví už v batolecím a ranně předškolním věku. Poškozuje pak jak fyzický vývoj, tak zhoršuje i prognozu vývoje mentálního. Doporučujeme proto zavedení pravidelného každoročního screeningového vyšetření funce štítné žlázy u DS (s TSH), zahájeného novorozeneckým screeningem.

Problematika je řešena s podporou výzkumného záměru MSM 111200001


1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət