Ana səhifə

Hypoglykemické stavy nevyjasněné etiologie a kopecký II dětská klinika uk V Praze V roce 1959


Yüklə 288.5 Kb.
səhifə12/12
tarix27.06.2016
ölçüsü288.5 Kb.
1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   12

Klikatá cesta k diagnóze

O Čapek


Dětské oddělení Okresní nemocnice, Cheb
Jana se narodila 23.12.1988. Matka má sarkoidózu, otec zemřel ve 29 letech na AIM, jeho otec zemřel rovněž mlád, dle rodiny obdobně.

Ve věku 5 let byla Jana vyšetřena na spádovém DO pro nystagmus. V obj.nálezu drobné dítě, 103 cm/15 kg (výška na 4. percentilu, -1,76 SDS), V rámci základního vyšetření zvýšená hladina cholesterolu (6,49 mmol/l, LDL 4,3 mmol/l) vedla k doporučení kontrol a diety. Další kontroly v poradně se nesly v duchu soustředění na zvýšenou hladinu cholesterolu, na dietě došlo k poklesu na hodnoty 4,5-4,6 mmol/l. Jana zůstávala drobným dítětem, výška opakovaně odpovídala4. percentilu pro daný věk, růstové tempo bylo zachováno.

V roce 1998 přesto došlo k vyšetření hladin GH pro nízký vzrůst. Ve věku 9,5 roku Jana měřila 126 cm (4. percentil) a vážila 26 kg (17.percentil). Hladiny GH po usnutí byly 21,7… 21,1…19,3 mIU/l. S doporučením sledování růstu byla propuštěna, ale další kontroly v poradně neproběhly.

Do poradny PLDD odeslal Janu znovu na zač. r. 2002, ve věku 13 roků a 2 měsíce, pro subklinickou hypotyreozu (TSH 7,89 mIU/l), struma nebyla. Dovyšetřeny tyroidální autoprotilátky s positivitou aTPO 663 U/ml, hladina cholesterolu byla 5,5 mmol/l, LDL 3,02 a HDL 1,54 mmol/l. Na dobře tolerované terapii levothyroxinem se fce štítnice upravila (TSH 0,35 mIU/l), rovněž lipidogram (cholesterol 4,54 mmol/l).



V rámci kontrol v roce 2002 byl ale patrný zřejmý malý vzrůst a zpomalení růstového tempa. Jana ve 13,5 letech měřila 140 cm (-3,2 SDS), měla mírnou nadváhu (41 kg - 0,94 SDS pro daný věk) při dominujícícm zmnožení podkožního tuku hlavně na obličeji, krku, trupu a břiše a prox. na končetinách, infantilní vzhled a opoždění nástupu sexuální maturace (Tanner M1, P2). Další vyšetření potvrdilo hypergonadotropní hypogonadismus (FSH 140,6 a LH 18,7 IU/l, ESTD 0,05 nmol/l), následné chromosomální vyšetření karyotyp 46,X,del(X)(p11),1qh+. Gynekologické vyšetření se bez dětského instrumentária nezdařilo. Pacientčin kostní věk je proti kalendárnímu opožděn o 1 rok.

Pacientka byla převzata vyšším pracovištěm k doplnění diagnostiky a další terapii ve věku 14 let.



Shrnutí: Pacientka s chromosomální aberací (rozsáhlá delece krátkých ramének s fenotypicky naznačeným TS byla diagnostikována ve věku 14 let pro malou postavu, prohlubující se zpomalení růstu a opoždění puberty, od 13,3 let je léčena levothyroxinem pro subklinickou hypotyreozu na základě AIT. Ve věku 9,5 let byla vyšetřena pro susp. GHD, GH stanovený jednou metodou bez potvrzení GHD. Později stanovení GH provedeno nebylo. Při zpětném hodnocení se zdá pravděpodobné, že Jana mohla být diagnostikována dříve. Již pouhý fakt výšky rodičů (matka 180 cm, otec 195 cm) by měl vést k přemýšlení, proč dítě roste na 4.percetilu výšky.

Poněkud matoucí byl sice původní anamnestický údaj o výšce otce 170 cm (ve skutečnosti šlo o 2. partnera matky po úmrtí prvního), Jana rostoucí na 4. percentilu výšky (věk 5-9,5 roku) zasluhovala ale i později častější kontroly růstu a zhodnocení růstového tempa, které se až po 10. roce začalo zpomalovat. Tou dobou ale v odborné poradně sledována nebyla. Rozsáhlá delece krátkých ramének chromosomu X bývá obvykle spojena s primární amenorheou, pokud jsou deletovány geny v okolí centromery chromosomu X, nemocné jsou obvykle malé postavy. Detailní vyšetření gynekologické bude provedeno v nebližší době. Na vyšším pracovišti se rozhodne o terapii růstovým hormonem a načasování indukce puberty.



Porucha růstu u devítileté dívky
J Freibergrová

Endokrinologická poradna Přerov


Editka byla odeslána do naší endokrinologické poradny dětskou lékařkou k vyšetření pro růstovou retardaci ve věku devíti let. Je jediné dítě rozvedených rodičů, matka je menší postavy, měří 160 cm, otec měří 170 cm. Prarodiče z obou stran bez nápadných růstových odchylek. Bratranec Edity z matčiny strany je po korekci rozštěpu patra, jinak v obou rodinách bez vrozených vývojových vad a bez chronických onemocnění. Dívka se narodila po udržovaném rizikovém těhotenství, předčasně ve 35. týdnu per sectionem, s porodní hmotností 1550 g a délkou 41 cm, kříšena nebyla, bez adaptačních poruch, 3 týdny sledována v inkubátoru. UZ vyšetření ukázalo nápadnější intrauterinní retardaci růstu již v 7. měsíci gravidity. V kojeneckém věku prospívala pomaleji a pro psychomotorickou retardaci s mírnou hypotonií docházela na rehabilitaci. Měla dysplasii kyčlí, byla vždy nápadně drobná, hůře jedla. Celková nemocnost byla malá, průjmová onemocnění neměla, nález na srdci poslechově fyziologický, bez infekcí močových cest. Pro trvající PMR lehčího stupně nastoupila do zvláštní školy, kde prospívá průměrně.

Při prvním vyšetření působí nesměle, je nápadně podobná své matce. Výška 118,5 cm je hluboko pod 3. percentilem (- 3,5 sigma), hmotnost 25 kg mezi 10. a 30. percentilem. VV odpovídá 6 r. 6/12 (-2,5 r.), predikce výšky je 148,5 cm. Editka má jasné dysmorfické rysy, mírný hypertelorismus, níže posazené ušní boltce, pterygia colli, oční vadu (amblyopii levého oka), nosí brýle. Cubiti valgi, štítovitý hrudník, thyreoidea nezvětšena, na srdci fyziologický poslechový nález, břicho palpačně bez patologického nálezu, stolice normální pravidelná, kýly nemá, genitál klidový, zevně normálního vzhledu.

Osifikační věk (Greulich-Pyle) je výrazně opožděn (-3 roky), odpovídá 6 r. Rtg selly bez patologického nálezu, thyreoidální funkce v normě (TSH 2,6 mU/l, FT4 15,1 pmol/l), hladina gonadotropinů výrazně zvýšena (FSH 80,3 U/l, LH 10,1 U/l), estradiol < 0,01 nmol/l. Iontogram v normě, jaterní testy, alkalická fosfatasa, urea a draslík v mezích referenčních hodnot, nález v moči negativní, glykemie nalačno 4,1 mmol/l. Na očním pozadí fyziologický nález, perimetr v normě. Hladina IGF-I 143 ug/l, což odpovídá dolnímu pásmu normy pro daný věk (125-350 ug/l). Echokardiografie v normě, ultrazvukové vyšetření ledvin bez patologického nálezu.

Pro podezření na Turnerův syndrom bylo indikováno genetické vyšetření, které překvapivě konstatovalo normální karyotyp 46,XX. Vzhledem k somatotypu genetik ještě běžné chromosomální vyšetření doplnil painting FISH metodou (Praha), která ukázala inverzi dlouhého raménka X chromozomu, takže výsledný karyotyp je 46,X inv(X) (q12q26.3). U matky bylo rovněž provedeno chromozomální vyšetření, její karyotyp byl normální 46,XX. Otec nebyl vyšetřen, rodiče jsou rozvedeni.

Genetický závěr hodnotil chromozomální změny jako aberaci, vzniklou velmi pravděpodobně „de novo“, kdy klinické projevy připomínající Turnerův syndrom mohou být způsobeny submikroskopickou delecí dlouhého raménka X chromozomu (inverzní X chromozom).

Editka byla předána do péče endokrinologické poradny v Olomouci, kde byla zahájena léčba růstovým hormonem. Tato terapie významně změní její růstovou prognózu a tím také zlepší vyhlídky na plnější životní uplatnění.

Z uvedené kazuistiky vyplývá, že klinické vyšetření je vždy prvořadé a i v tomto případě bylo podnětem k podrobnějšímu genetickému rozboru a objasnění diagnózy.

Cystická fibróza nebo Klinefelterův syndrom ?
D Zemková1, S Koloušková1, M Malíková2, Z Šumník1, V Vávrová1

12. dětská klinika, UK 2. LF a FN Motol, Praha

2Ústav biologie a lékařské genetiky, UK 2. LF a FN Motol, Praha
Neprospívání, bolesti břicha a atypický tvar hrudníku byly důvodem k hospitalizaci 16letého chlapce. Potní test opakovaně ukázal zvýšenou koncentraci chloridů v potu: 39,9 a 36,9 mmol/l. Tyto hodnoty často nacházíme u nemocných s cystickou fibrózou (CF) s alespoň jednou tzv. mírnou mutací 4. nebo 5. třídy. Pacient byl jako suspektní CF odeslán na antropologické vyšetření. Měřil 165,7 cm, což bylo na 8. percentilu. Cílová výška podle rodičů byla 169,5 cm. Růstová křivka ukazovala zpomalování růstu od 7 let s nejvýraznější retardací v 15 letech, odpovídala tedy spíše familiárně malému vzrůstu s konstitučním opožděním. Kostní věk byl o rok opožděn. Pacient měl disproporcionální habitus, významné zkrácení horního tělesného segmentu (-2,6 SD), relativně dlouhý dolní segment (0,2 SD), úzká ramena (-3,2 SD), širší pánev (-0,9 SD) a velmi malý hrudník (-2,8 SD). Vážil pouze 38,5 kg, což bylo vzhledem k věku i výšce hluboko pod normou. Tloušťka kožních řas byla na dolní hranici normy, skelet gracilní, ale nejvýrazněji se na podváze podílela svalová dystrofie. Součástí antropologického vyšetření je i vyšetření genitálu. Pubické ochlupení odpovídalo Tannerovu stadiu 4, ale bylo poněkud řidší. Testikulární objem byl 8 ml, což je velmi nízké nejen ke kalendářnímu věku pacienta, ale i k jeho věku kostnímu. Karyotyp 47,XXY pak potvrdil naše podezření na Klinefelterův syndrom, který též mívá zvýšenou koncentraci chloridů v potu. Zároveň bylo vyloučeno i 19 nejčastějších mutací genu pro CF (CFTR). Pacient byl předán do péče endokrinologů, kteří potvrdili hypergonadotropní hypogonadismus.

Závěr: Náš případ upozorňuje na stále nedoceněný význam vyšetření genitálu.



Mozaiková forma Klinefelterova syndromu
D Mayerová1, A Šantavá2

1Endokrinologická ambulance v Prostějově

2Oddělení lékařské genetiky a fetální medicíny FN v Olomouci
Incidence Klinefelterova syndromu v populaci je 1:500. Mozaiková forma, která byla geneticky potvrzena u našeho pacienta, je poměrně vzácná, vzniká v důsledku náhodné nondisjunkce při meiotickém dělení. Bývá často spojená s drobnými vývojovými anomáliemi jako radioulnární synostóza, anomalie prstů. Karyotyp probanda je 48,XXYY/47,XXY.

Vzhledem k mitózám se dvěma Y chromozomy je možné, že bude zachovaná spermiogeneze.

Pacient byl odeslán do endokrinologické ambulance pro gynekomastii a nadměrný vzrůst ve věku 22 let.

Z anamézy: Jedná se o prvorozeného syna, jehož matka nemohla delší dobu otěhotnět. (otěhotněla v 36 letech). Průběh gravidity byl bez komplikací, porod v termínu, p.h. 3450 g,délka 53 cm, nekříšen. V kojeneckém věku měl operaci inquinální hernie dále v batolecím věku byl léčen Pregnylem pro retraktilní testes. Gynekomastii má od 15 let.

Prospěch měl průměrný, absolvoval dvouletou zdravotnickou školu.

Somatický nález při prvním vyšetření: chlapec měřil 196 cm (+2 SDS) , měl hmotnost 125 kg (+2 SDS), měl symetrickou gynekomastii M4/5, trupovou obezitu, muskulaturu normálně vyvinutou, nápadně dlouhý dolní segment. Genitál Pe 3/5, testes volum 10 ml měkké konzistence. Na rukou měl drobné symetrické anomalie. dvoučlánkové malíčky rohlíčkovitého tvaru.

Výsledky potvrdily hypergonadotropní hypogonadismus (FSH 39,0 U/l ; norma 1-8 U/l, LH 16,9 U/l; norma 0,6-12 U/l, PRL 8,9 ng/ml; norma 2,6- 7,2 ng, testosteron 8,5 nmol/ l; norma 10,4-41,6 nmol/l, estradiol 0,15 nmol/l; norma 0,01-0,2 nmol/l, TSH 1,32 mU/l ; norma 0,40-4,0 mU/l ). Spermiogram - spermie nenalezeny. BMD L1-4 104%, Z score +0,5.

Zahájena suplementace androgeny (Undestor 120mg denně). Doporučena i injekční léčba Sustanonem, ale pacient ji odmítá. Během 6 měsíců dochází k poklesu gonadotropinů (FSH 24 U/l, LH 12 U/l, testosteron je 10,3 nmol/l).

Vzhledem ke zvýšenému riziku karcinomu prsu, který se u tohoto syndromu vyskytuje častěji, plánujeme chirurgické odstranění gynekomastie.

Zajímavostí zůstává, že kostní denzita je normální, ba dokonce zvýšená. U mozaikové formy vzhledem ke dvěma Y chromozomům není nález osteoporózy typický jako u klasického Klinefelterova syndromu.

Závěr: prezentována kazuistika mozaikové formy Klinefelterova syndromu s drobnými morfologickými změnami na rukou (dvoučlánkové malíčky) a s normální kostní denzitou.


Hypogonadismus

M Jiřičková


Dětské oddělení, Masarykova městská nemocnice v Jilemnici
Radek byl doporučen ve věku 4 let k endokrinologickému vyšetření pro nedostatečně vyvinutý genitál. Již od narození měl hypoplastické, rozštěpené scrotum s hmatnými varlátky a nápadně malý penis. Somaticky prospíval dobře, po 2. roce věku mírná obezita, mentální vývoj byl mírně opožděn s převahou v řečové složce.

Ve 3 letech byl z dětského střediska odeslán k urologickému vyšetření. Urolog nález na genitálu zhodnotil jako širší normu a doporučil kontrolu s odstupem 1 roku. Při této kontrole doporučil u Radka endokrinologické vyšetření.

Radek byl u nás vyšetřen týden před svými čtvrtými narozeninami, měřil 101 cm (25.p.) a vážil 21 kg (90.p.). Scrotum je hypoplastické, ve střední čáře rozštěpené, varlátka jsou hmatná ve skrotu, drobná. Malým dojmem působí penis, ale při změření po stlačení tukového polštáře měří 38 mm. Chlapec je mírně obesní, ostatní somatický nález je fyziologický. Základní biochemické vyšetření sera je bez patologie, odebrané hormonální hladiny jsou rovněž ve fyziologickém rozpětí. Indikovali jsme genetické vyšetření, které přineslo vyřešení případu.

Byl zjištěn Klinefelterův syndrom.



Radek bude nadále sledován endokrinologem, rodina se stěhuje do Prahy, další sledování již tedy nebude u nás. Vzhledem k hypogonadismu patrném již od novorozeneckého věku bude zřejmě již pro nástup puberty nutná substituce testosteronem. K diagnose Klinefelterova syndromu patří i Radkův opožděný vývoj řeči. Chlapec dochází na logopedii, mluví již ve větách, dosud je přítomna dyslalie.
1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   12


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət