Ana səhifə

Hidayet Pelit, Gözyaşları Arasında Toprağa Verildi


Yüklə 4.81 Kb.
tarix27.06.2016
ölçüsü4.81 Kb.
Hidayet Pelit, Gözyaşları Arasında Toprağa Verildi
Geçtiğimiz Perşembe günü 76 yaşında hayata gözlerini yuman ünlü yönetmen, senarist, oyuncu ve yapımcı Hidayet Pelit gözyaşları arasında Sultanbeyli Osmangazi Mezarlığı’nda toprağa verildi.
03 Mart 1936 tarihinde Sivas, Koyulhisar, Kayaören Köyünde dünyaya gelen Hidayet Pelit maddi imkânsızlıklardan dolayı hiç okula gidememişti. Azim ve okuma hırsıyla okumayı kendi kendine öğrendi ve 16 yaşında, 1952 senesinde Lütfi Ömer Lütfi Akad’ın yanında asistanlıkla sinemaya girdi ve başaramadığı hiç bir iş kalmadı. 1963 yılında Pelit Film’i kurdu ve birçok sinema filmi çekti. Çektiği filmlerde kendi çocuklarını da oynattı. Tam tamına 60 senesini sinemaya veren Hidayet Pelit son nefesine kadar hep sinema konuştu.
Hasta olmalarına rağmen Erler Film’in sahibi Türker İnanoğlu ve Film-San Vakfı kurucusu Ümit Utku, çelenk gönderdikleri gibi Altunizade İlahiyat Fakültesi Camii’ne gelenler arasındaydı.
Camiye gelenler arasında SE-SAM Başkanı, yönetmen, senarist, yapımcı Yılmaz Atadeniz, yönetmenler Mehnet Dinler, Bülent Pelit, Yıldırım Yanılmaz, Yunus Yılmaz, Erdoğan Kar, Zeynep Tor, Necati Aslan, oyuncular Teoman Arık, Levent Aykul, Meral Konrad, Süheyl Eğriboz, Halis Bayraktar, Necdet Kekeç, Cengiz Güçlü ve set amiri Selahattin Geçgel göze çarpıyordu.
Hidayet hocanın büyük oğlu Bülent Pelit cenaze için Adana'dan geldi ve şöyle dedi: “Babam sinemayı o kadar çok seviyordu ki son nefesine kadar hep sinemadan konuşuyorduk. Daha 4 gün önce bir kitap çıkardık o kitabın geliri ile bir ay sonra Adana'da çekimlere başlayacaktık. Babamda proje hiç bir zaman bitmezdi. Her dakika bir şeyler üretiyordu. Yeni çekilen filmleri beğenmezdi, eleştirirdi. Mekânı cennet olsun, anneme kavuştu.”


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət