Ana səhifə

ELŐterjesztés tiszavasvári Város Önkormányzata Képviselő-testületének 2015. február 12-én tartandó ülésére


Yüklə 168 Kb.
tarix26.06.2016
ölçüsü168 Kb.
ELŐTERJESZTÉS
Tiszavasvári Város Önkormányzata

Képviselő-testületének

2015. február 12-én tartandó ülésére


Az előterjesztés tárgya: a TISZEK 2014. évi szakmai munkájáról szóló beszámoló

Melléklet: beszámoló a határozat-tervezet mellékleteként
Az előterjesztés előadója: dr. Fülöp Erik polgármester
Az előterjesztés témafelelőse: Petruskáné dr. Legeza Tímea osztályvezető
Az előterjesztés ügyiratszáma: 46/2015.
Az előterjesztést véleményező bizottságok a hatáskör megjelölésével:


Bizottság

Hatáskör

Szociális és Humán Bizottság

SZMSZ 5. mell. 2. pontja alapján















Az ülésre meghívni javasolt szervek, személyek:


Név

Titulus

Elérhetőség

Nácsáné dr. Kalán Eszter

intézményvezető

kalaneszter@gmail.com





















Egyéb megjegyzés:

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Tiszavasvári, 2015. február 6.


Petruskáné dr. Legeza Tímea

témafelelős

Tiszavasvári Város Polgármesterétől

4440 Tiszavasvári, Városháza tér 4.

Tel.: 42/520-500 Fax.: 42/275–000 e–mail: tvonkph@tiszavasvari.hu

Témafelelős: Petruskáné dr. Legeza Tímea

ELŐTERJESZTÉS

- a Képviselő-testülethez –

a TISZEK 2014. évi szakmai munkájáról szóló beszámoló

Tisztelt Képviselő-testület!
Tiszavasvári Város Önkormányzata képviselő-testülete a 271/2014. (XII.11.) Kt. számú határozatával elfogadta képviselő-testület 2015. évre szóló munkatervét, mely alapján február hónapban kerül előterjesztésre a Tiszavasvári Szociális -, Gyermekjóléti és Egészségügyi Szolgáltató Központ 2014. évi szakmai munkájáról készült beszámoló.
Az intézmény vezetője elkészítette a beszámolót, mely a határozat-tervezet mellékletét képezi.

2014. decemberében a város szociális szolgáltatástervezési koncepciója felülvizsgálatra került, mely részletesen tartalmazta az intézmény által ellátott egyes szolgáltatásokra vonatkozó szakmai, személyi és tárgyi feltételek alakulását. Emiatt jelen beszámoló ezeket nem ismétli meg, csupán érintőlegesen ismertet néhány fontosabb mutatószámot. Azonban újabb információkat ismerhetünk meg az intézményi munkával kapcsolatban, hiszen az intézményvezető részletesen kitér többek között a bevételi források növelése és költségek csökkentése, valamint a hiányosságok pótlása érdekében tett intézkedéseire, az intézmény által benyújtott pályázatokra stb.


Fentiek alapján kérem Önöket az intézmény 2014. évi szakmai munkájáról szóló beszámoló megtárgyalására és elfogadására.

Tiszavasvári, 2015. február 6.



dr. Fülöp Erik

polgármester

HATÁROZAT-TERVEZET

TISZAVASVÁRI VÁROS ÖNKORMÁNYZATA

KÉPVISELŐ TESTÜLETE

..../2015. (II.12.) Kt. sz.

határozata
a TISZEK 2014. évi szakmai munkájáról szóló beszámoló

Tiszavasvári Város Önkormányzata Képviselő-testülete a TISZEK 2014. évi szakmai munkájáról szóló beszámoló című előterjesztést megtárgyalta és az alábbi határozatot hozza:

1./ az intézmény vezetője által készített - a Tiszavasvári Szociális -, Gyermekjóléti és Egészségügyi Szolgáltató Központ 2014. évi szakmai munkájáról szóló - beszámolót megtárgyalta és a határozat melléklete szerinti tartalommal elfogadja.

2./ felkéri a város Polgármesterét, hogy tájékoztassa az intézmény vezetőjét a hozott döntésről.



Határidő: azonnal Felelős: dr. Fülöp Erik polgármester

…/2015.(II.12.) Kt. sz. határozat melléklete



2014. évi szakmai beszámoló
Tisztelt Képviselőtestület!
Tiszavasvári Város Képviselőtestület munkatervének megfelelően mint a TISZEK intézményvezetője az alábbi szakmai beszámolóban mutatom be tevékenységünket.
Sajnos több területen voltak jogi és szakmai hiányosságaink.
A belső ellenőrzés 2013. december 31-ig írta elő a belső kontroll szabályzat elkészítését. Ez nem történt meg határidőre, 2014-ben alkottuk meg saját szabályzatunkat.
Ezzel egyidőben minden területen a FEUVE rendszert működtettem.
A bélyegzők indokolatlanul nagy számban és szabályozottság nélkül voltak különböző munkatársaknál, ezt felülvizsgáltam és szabályzatnak megfelelően újra kiosztottam személyes átvétellel.
A munkavédelmi képviselők mandátuma 8 éve lejárt, ezért 2014. október 17-én tartottunk intézményünkben választást. Ennek jelentősége egyrészt a munkahelyi balesetek jegyzőkönyvezésénél, másrészt a dolgozók munkafeltételekre és körülményekre vonatkozó észrevételeinek hivatalos közvetítési útja, ezt a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. tv írja elő, és kötelező 2003-tól. Egy első választás volt az intézményben, aztán elmaradt.
A közalkalmazottakat a Kjt. alapján évente minősíteni kell, ez még sosem volt az intézményben, minősítési lapokat először idén kapnak a dolgozók. Ugyanez a törvény rendelkezik arról is, hogy gyakornoki szabályzatot kell készíteni. Újonnan készítettem el a szabályzatot.
Sajnos a munkafegyelem több területen nem volt megfelelő, ezért intézményvezetői utasításba foglaltam alapvető elvárásokat, amit a dolgozók egyénenként aláírásukkal igazoltan tudomásul vettek.
A foglalkozás egészségügyi vizsgálatok területén is voltak elmaradások. Érvényes érintésvédelmi és munkavédelmi felülvizsgálattal nem rendelkeztek a telephelyek, ezek pótlása megtörtént. Ennek érdekében szerelési anyagok beszerzése megtörtént.
A leltárazás teljes körűen 2014. év elején megtörtént, mert ezen a területen is voltak hiányosságok.
A szabadságok jelentése kapcsán tapasztalt anomáliát írásban és személyesen is jeleztem a MÁK főigazgatójának a folyamatos munkarendben dolgozó alkalmazottak érdekében. ( A MÁK napban hozza a szabadságot, és nem órában.)
Az ágazati etikai szabályzatot minden belépő dolgozónak alá kell írnia, és kötelezőnek elismernie az általunk nyújtott szolgáltatásoknál. Ez nem történt meg, így a régi dolgozóink részére is ismertettem a középvezetőkön keresztül az etikai előírásokat.
Az egészségügyi és a szociális területen az egészségügyi előírások között foglalkoztatási feltételként szerepel több oltás. Ezzel a dolgozók nem rendelkeztek. Volt, aki több évtizede ilyen védettség nélkül dolgozott az intézményben. Ezeket beszereztem és gondoskodtam a dolgozók védelméről.
A rendszer átláthatósága és minőségi feladatellátása céljából, továbbá a jogszabály szerinti működés megvalósítása céljából szabályzatokat, protokollokat készítettünk.
Szabályzatok:

- Szervezeti és Működési Szabályzat

- Házirend

- Katasztrófaterv (EMMI rendelet alapján)

- Infekciókontroll

- Gyógyszerelés szabályzata

- Szabadság munkajogi szabályozása

- Konfliktuskezelés

- Kockázatbecslés-, kockázatértékelés (munkavédelmi szakember közreműködésével)

- Belső kontroll szabályzat

- Takarítási szabályzat

- Gyakornoki szabályzat

- Iratkezelési szabályzat

- Bélyegzőhasználati szabályzat

- Esélyegyenlőségi szabályzat

A TISZEK dolgozóinak a jogszabályi előírásoknak megfelelően fizettem és fizetem ki a bejárással kapcsolatos költségterítést.



Bevételi források növelése:

Új szolgáltatásként vezettem be az étel kiszállítást minden hosszú hétvégén, ünnepeken. Ez olyan jól sikerült, hogy már hétvégi kiszállításra is van igény.

A Hősök úti klubterem rendezvényekre történő bérbeadása is bevált, ebből is alkalmanként 12.700 Ft bevételünk van.

A védőnőknél kismama csomagok kiosztásával igyekeztem egy kis bevételt szerezni, és a szolgáltatás színvonalát is emelni.



Költségek csökkentése:

Szerződések tömegét kötöttem meg a beszállítókkal, partnerekkel, mivel az intézmény ezzel több jelentős területen nem rendelkezett.

A beszállítók közül előnyben részesítettem a helyi vállalkozókat (gyógyszer, asztalos, vasas anyagok, munkaruha, konyhai alapanyagok, stb), őstermelőket.

Az üzemanyag beszerzése központosítva történik az egyik helyi üzemanyagtöltő állomásról, szerződés alapján. Nincs kint erre előleg senkinél, és szigorúan ellenőrzi a TISZEK és a Városi Kincstár a menetlevelek alapján a felhasználást. (2013-as 4.690.074 Ft, 2014-es 4.322.939 Ft )


A kiküldetés előzetes engedélyezése írásban történik, és az azt követő hónapban egyszerre lehet a rendelvényt kitölteni. Ezzel a lépéssel jelentősen csökkent a kiküldetésként elszámolt utak száma.
A kastély mellett dolgozói parkolót alakítattam ki. Így a nyersanyag felhasználás néhány termékcsoportnál jelentősen csökkent. Ugyanakkor a hozzánk érkező vendégek, és hozzátartozók meg tudnak állni az épületek közötti parkolóban.
A jogi szolgáltatási szerződést felmondtam, és ennek értékén sikerült megbízással dietetikust alkalmazni.

A gáz szolgáltatási szerződés újratárgyalásával előreláthatólag a 2013-as fogyasztást alapul véve 1,5 millió Ft/év költség megtakarítását terveztem. A tény 2013-as évben 28.758.209 Ft, és 2014-es évben 21.323.561 Ft. A tényleges megtakarítás több mint 7 millió Ft.

Az E-on szolgáltatónál is felmondtam a szerződést, és ezzel 530. 000 Ft/év költség takarítható meg. (ez az energiafelhasználás azonos mennyiségű fogyasztás esetében).
A víz takarékosabb használása érdekében perleátorokat szereltettem a csapokra. (ez 8 hónap alatt megtérült). A világítást is korszerűsítettem, ezt szintén megtakarítást eredményez.

A gépjármű kötelező és Casco biztosítások díja havonta 80 ezer Ft megtakarítást értem el.

A nappali őrzést saját dolgozó látja el, ezzel az őrzési költségeket sikerült jelentősen csökkenteni.

Dolgozókat érintő lépések:

A dolgozókat is érintették az ötleteim. Ilyen volt a szakalkalmazottak épületek közötti un. forgatása, vagyis egy bizonyos idő elteltével áthelyezésük egy másik épületben lévő ellátottak gondozására, amit sokan örömmel, mások neheztelve hajtottak végre. De ma már mindenki érzi, hogy kezd újra egy igazi kollektíva kialakulni.

A dolgozói kedvezményes ebéd bevezetésnek hatalmas sikere van. /A dolgozó ebédszám havonta 300-as nagyságrendről 1000-1200 adagszámra nőtt./Véleményem szerint ez jelentős segítség a dolgozóknak, akik közül többen 12 órás műszakba járnak.

Az üdülést cserehálózat kialakításával gondoltam támogatni. Ez folyamatban van és remélem a következő szezonban több helyszín közül válogathatnak a dolgozóim.

A három alapvető terület egy-egy dolgozója részére pedig július 1-én kitüntetést adtam át. A szociális, gyermekjóléti, és egészségügyi területen az alkalmazottak maguk közül választották ki a díjazottakat. Én nem szavaztam, és nem jelöltem, szándékosan a dolgozókra bíztam a döntést.

Augusztus 7-én nyugdíjas találkozót tartottunk az intézmény régi dolgozói számára és 8-án az épületek is nevet kaptak egy kis ünnepség keretében.

A dolgozókat végzettségüknek megfelelően továbbképzésre küldöm, és ezt egységesen teszem meg. Helyben saját rendezésű továbbképzést rendeztünk, és ezt ősszel folytatjuk. Célom, hogy szakmai tudásközponttá váljon akkreditációt követően a TISZEK.

A nem kötelező képzések, mint pl. a szakvizsga megszerzésére nem köteleztem senkit, de aki rendelkezik 5 éves szakmai gyakorlattal és vállalja, azt támogatom a szakvizsga megszerzése érdekében.

A vezetői programomban leírt lépéseket követem, és a megnyert pályázataink is azt bizonyítják számomra, hogy nem csak az intézményt kell vezetni (gazdaságosan, szabályosan, célszerűen), hanem az embereket is. Az alkalmazottak a korábbi dolgozók, és ők azok akik, most egyre jobb eredményeket érnek el. Kell a megbecsülés, a motiváció, és az elismerés is.

A TISZEK által benyújtott pályázataink közül kettő nem nyert, ezek is a pályázat támogatási keretének kimerülése miatt.

A nagyobb problémák, hiányosságok főként a bentlakásos intézményben (a régi Szociális Otthonban) jelentkeznek.
Felmérve a bentlakásos intézményben gondozott demens, fogyatékos illetve idős ellátottak lakókörnyezetét, az alábbi hiányosságokat tártam föl, amelyeket záros határidőn belül szeretnék megoldani.


  • A legszembeötlőbb probléma a lakószobák bútorozottságának hiánya, a nem megfelelő fekvőalkalmatosság, az ágyneműk elhasználtsága és hiánya, ami plusz források nélkül nem oldható meg.

  • A konyhának mind a felszerelése, mind a falazata, épülete elavult, régi, rozsdásodott.

  • Munka- ill. védőruhát 5 éve nem kaptak a bentlakásos intézményben dolgozók, ezt 2013. év végén rendeztem.

  • Szükséges lenne az intézmény belső udvarának burkolatát rendbehozni.

  • Az épületek karbantartása nem tűr halasztást. Több éves, bizonyos területeken évtizedes lemaradás tapasztalható.(bentlakásos épületek: festés, kazán, melegvíz ellátás, fotocella a Hunyadi szárnyra, konyha elszívó berendezés, kisbuszok beszerzése szükséges, Hősök úti épület és Kabay u. 23 . tető és nyílászáró, kazán )

Az intézményi gazdálkodás megismerése után, nyilvánvalóvá vált, bizonyos területeken pénzösszegeket lehet megtakarítani. Ennek érdekében több lépést tettem, a jogszabályok maximális betartása mellett.



  1. Ápolás, szociális és mentálhigiénés csoport, gyógyszeres csoport, fizioterápiás csoport

A megtakarítási lehetőségek mellett az intézmény racionálisabb működése érdekében átszervezéseket hajtottam végre, több munkaterületen. Ezek az intézkedések a munkavállalók ösztönzését, jobb hangulatú, szervezettebb munkavégzését eredményezik, mely minőségi munkát teremt az intézményben. Ezek a következők:



  • A személyi higiéné, a lakók komfortérzete megkívánja a rendszeres fürdést, fürdetést ennek érdekében melegvíz ellátó rendszer felújítása történt meg.

  • A hozzátartozókkal való kapcsolattartás kiépítése számomra nagyon fontos. A klienseink pozitív élményként élik meg a kapcsolattartásokat. Nagy örömmel vették mind a lakók, mind hozzátartozóik a megtartott lakógyűlést, illetve hozzátartozói gyűlést.

  • A hozzátartozók évente kétszer egy állapotleírás értékelő lapot kapnak a bentlakókról, ezen az egészségi állapot változását, a belső intézményi életéről, társas kapcsolatairól nyújtunk információt.

  • A jobb, hatékonyabb rutinmunka érdekében három alkalommal került sor munkaértekezletre a teljes intézmény bevonásával, illetve külön minden részlegen, telephelyen megtörtént a szakmai megbeszélés. Ez a kapcsolattartás és információáramlás eddig nem volt jellemző az intézmény egészére.

  • A dolgozók és vezetők közötti információáramlás, a közvetlenebb kommunikáció miatt szükségesnek tartottam bevezetni az úgynevezett vezetői értekezletet, és ez a hatékonyabb munkavégzést eredményezi.

  • Az eltelt időszakban több alkalommal került sor intézmény látogatására, ahol szakmai tapasztalatokat szereztünk.



  1. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kereskedelmi és Iparkamara által kamarai nyilvántartásba vették intézményünket. Ezáltal oktató és gyakorló képzőhelyként működik intézményünk 2014. évtől.

A kamarai nyilvántartás alapján a következő képzésben résztvevő hallgatókat fogadhatja – oktatás céljából- intézményünk:

- Szociális gondozó és ápoló

- Szociális szakgondozó

- Szociális asszisztens

- Rehabilitációs nevelő

- Kisgyermek-gondozó, nevelő

- Emelt szintű ápoló




  1. Együttműködési szerződést kötöttünk a következő oktatási intézményekkel:

- Tiszavasvári Középiskola, Középiskola és Kollégium

- Liget Alapfokú Művészeti iskola és Szakképző Iskola

- Nyíri Alapfokú Művészeti Iskola és Szakképző iskola

- Árpád-házi Szent Piroska Szakképző iskola

- TETT Szakképző Iskola és Gimnázium


  1. Az Együttműködési Megállapodás alapján a következő befizetések is történtek intézményünk felé az oktatási intézmények részéről:

  • TETT Szakképző Iskola és Gimnázium- 60 000 Ft.-

  • Nyíri Alapfokú Művészeti Iskola és Szakképző iskola- 21 600 Ft.-

  • Árpád-házi Szent Piroska Szakképző iskola- 72 000 Ft.-



  1. Közösségi szolgálattal kapcsolatban együttműködési szerződést kötöttünk a következő képzőintézményekkel:

- Kölcsey Ferenc Gimnázium

- Tiszavasvári Középiskola, Középiskola és Kollégium

- Bánki Donát Műszaki Szakközépiskola



  1. A Nemzeti Munkaügyi Hivatal felé pályázatot nyújtottunk be 2013. évben.

Támogatási szerződés alapján mindösszesen 3 677 030 Ft. támogatást nyertünk. A támogatás folyósítása kettő részletben kérhettük meg a következők szerint:

- 2013. október hónap

- 2014. február hónap.

2014. évi elszámolás alapján 191 423 Ft.- visszafizetési kötelezettségünk volt

A támogatási szerződés alapján 7 fő szociális gondozó és ápoló hallgatóval tanulószerződést kötöttünk


  1. A Nemzeti Munkaügyi Hivatal felé pályázatot nyújtottunk be 2014. évben is. A pályázatot megnyertük, így támogatási szerződést kötöttünk a NMH-val.

Támogatási szerződés alapján mindösszesen 9 378 788 Ft. támogatást nyertünk. A támogatás folyósítása kettő részletben kérhető meg a következők szerint:

- 2014. október hónap

- 2015. február hónap.

A szerződés szerint a nyert összeget bér és bérjellegű kiadásokra, étkezési hozzájárulásra, demonstrációs terem kialakítására, valamint ápolási eszközökre költhetjük.

Elszámolás időszak: 2015. február 28, illetve 2015. augusztus 31.
A támogatási szerződés alapján 18 fő szociális gondozó és ápoló hallgatóval tanulószerződést kötöttünk.


  1. A Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség-és Szervezetfejlesztési Intézet együttműködési megállapodást kötött intézményünkkel a melynek tárgya: Intézményünk elméleti (szervező és oktató) és gyakorlati képzési és vizsgahelyszínt biztosít a GYEMSZI által indított Egészségfejlesztési segítő (TÁMOP) képzés lebonyolítására.

A képzésen 16 fő regisztrált Tiszavasváriban élő regisztrált munkanélküli sikeres vizsgát tett, a vizsgaelnök elmondása alapján országosan kiemelkedő eredménnyel!

Az együttműködési megállapodás alapján intézményünk 1.200.000 Ft.- azaz egymillió-kétszázezer forint támogatási díjban részesült.




  1. Intézményünk továbbképzési pályázatot nyújtott be a Nemzeti Család- és Szociális Intézet felé, a „Segítő segítése”- Fogyatékos és idős személyekkel foglalkozó szakemberek szakmai ismereteinek megújítása, bővítése címmel.

Az NCSSZI a továbbképzésünket befogadta, illetve 5 kreditpontra értékelte.

A továbbképzést meghirdettük, majd 2014. február 28-án megtartottuk, melynek szakmai tartalma és innovatív léte miatt nagy sikere volt. A továbbképzésen közel 100 fő vett részt.

A képzés beszámolójához tartozó értékelő lapok alapján, kiváló minősítést értünk el.

- A Továbbképzés pályázatát a GYEMSZI EFF Főigazgatóság felé is benyújtottuk minősítés céljából. A GYEMSZI EFF Főigazgatóság 13 kreditpontra értékelte a továbbképzést, így az egészségügyi részre vonatkozóan is teljesítettük továbbképzési kötelezettségünket.




  1. 2014. június 30-án újabb továbbképzési pályázatot nyújtottunk be a Nemzeti Család- és Szociális Intézet felé „Együttműködés és innováció” a szociális-, gyermekjólét és egészségügyi ellátásban foglalkoztatott szakemberek szakmai ismereteinek megújítása, bővítése címmel.

Az NCSSZI ezt a továbbképzésünket is befogadta, illetve 5 kreditpontra értékelte. A továbbképzést intézményünk előzetese ütemterve szerint 2015. március hónapban kívánja megtartani.

- A Továbbképzés pályázatát a GYEMSZI EFF Főigazgatóság felé is benyújtottuk minősítés céljából. A pályázatot a GYEMSZI EFF Főigazgatósága befogadta, minősítése folyamatban.




  1. A Bella- Hungária Kft-től adományban kaptunk 150 000 Ft.-ot, melyből 11 ágyat sikerült beszereznünk.

  2. A Hartmann felajánlásával 1.5 millió értékű mosogatógép beszerzése történt meg az intézmény konyháján.




  1. A 60/2003. ESzCsM rendelet alapján a szociális intézményben a szakápolási feladatokat ANTSZ által engedélyeztetni szükséges. Az engedélyeztetés személyi feltétele az emelt szintű ápolók, vagy diplomás ápolók foglalkozatása. Mivel intézményünkben mindösszesen 3 fő emeltszintű ápoló volt foglalkoztatva, így a TETT Szakképző-iskolával együttműködve ezen képzést elindítottuk, mely szerint az elméleti oktatásnak helyileg intézményünkben.

  2. Minden épületben kialakítottuk a 1/2000 SzCsM-ben kötelezően kialakítandó és működtetendő betegszobát. A betegszoba tárgyi feltételeit minimumfeltétel alapján biztosítottuk.

  3. 2014. évben az osztályok működésének, szakmai feladatok elvégzésének átláthatósága érdekében műszakvezető ápoló feladatkört alakítottunk ki, mellyel elértük, hogy a lakóink ápolása többszöri ellenőrzés mellett, egymást segítve történik.

  4. Naponta 5x-i étkezés került bevezetésre a lakók részére. A konyha 14 féle diétát tud elkészíteni, mellyel jelentősen hozzájárulunk a krónikus betegségben szenvedő lakók gyógyulásában, illetve az állapotuk fenntartásában.

Az intézmény konyhájának HACCP felülvizsgálatára 2014. februárjában került sor


  1. A nővérhívó rendszer felszerelése megtörtént, minden épületben rendelkezésre áll.

  2. Az ápolás magasabb színvonalának megvalósítása érdekében, ötletszerzés, innovatív módszerek bevezetése érdekében intézménylátogatáson vettünk részt (Tépe, Sóstói Szivárvány Otthon)

  3. Intézményi szinten rászoruló lakóink részére gyógyászati segédeszközök beszerzéséről gondoskodtunk. A Gyógyászati segédeszközöket ingyenesen sikerült beszerezni. Ezzel több millió forintos eszközfejlesztést sikerült nulla forintból megoldani. Ezen megoldással a Rehabilitációs eszközparkunk jelenleg kielégítő.

  4. EKG készüléket, reanimációs készüléket, valamint kötöző kocsival bővült eszközparkunk. Ezen tárgyi eszközök szükségesek voltak a minimumfeltétel alapján.

  5. A lakók foglalkozásával a mentálhigiénés munkatársak mellett a logopédus és fejlesztő pedagógus foglalkozik

  6. Közmunkaprogramban foglalkoztatott munkatársaik is dolgoztak segédápolói, illetve takarító munkakörben, akik nagy segítségére voltak az osztályon foglalkoztatott munkatársaknak.

  7. Az ápolási dokumentációt módosítottuk, amely alapján könnyítettük a nővérek adminisztrációs terheit, miközben átláthatóbb, könnyebben kezelhető dokumentációs rendszert alakítottunk ki.

  8. Tanulmányi megállapodást kötöttünk 11 fő emelt szintű ápoló, valamint 5 fő szociális gondozó és ápoló képzésen résztvevő munkatársunkkal. A képzés beindítása szükséges volt, mivel ebből kifolyólag felelünk meg az 1/2000 SzCsM, valamint a 60/2003. ESzCsM rendeletnek, személyi feltételek tekintetében.

  9. A 60/2003. ESzCsM rendelet alapján 2015. január 01-től kötelező a szociális intézményekben a szakápolási feladatok engedélyeztetése. Személyi feltételeink biztosítottak, sajnálatos módon a tárgyi feltételeink nem. A tárgyi feltételeket a Támogatási szerződésből nyert összegből kívánjuk megoldani, melyet sürgősen szükséges megoldani.

Ezen feltételek hiányában az engedélyezési procedúrát nem áll módunkban elindítani.


  1. A rendkívüli munkavégzés csökkentése ill. elkerülése céljából megszakítás nélküli munkarendet, kettő havi munkaidő-kerettel vezettünk be az ápolásban, illetve a mosodában.

  2. A mosodában a textília átadása- átvétele tételes elszámolás alapján történik.

  3. 18 fő szociális gondozó és ápoló hallgatóval a Támogatási szerződés alapján tanulószerződést kötöttünk, illetve a 18 fő hallgató, az intézményünknél részmunkaidőben van foglalkoztatva.

  4. Két főt kazaánkezelő képzésre küldtem el, mert nem rendelkeztünk kazánkezelővel. A tűzvédelem területén a több éves elmaradás volt a tűzcsap melletti szekrény beszerzése.


Protokollok:

- Betegmegfigyelés

- Gyógyszerelés szabályzata

- Dekubitus-kezelés

- Szondatáplálás

- Haldokló beteg ellátása

- Vércukormérővel történő vércukormérés

- Légzés megfigyelése

- Pulzus megfigyelése

- Testhőmérséklet mérése

- Testmagasság és testsúly mérése

- Helyzetváltoztatásra képtelen beteg mozgatása



- Helyváltoztatásra képes beteg kiültetése

- Ágyhuzatcsere

- Körömápolás

- Hajmosás

- A kanülcsere folyamata

- Ápolási dokumentáció vezetésének rendje

- Önálló étkezésre képtelen beteg etetése
Szakmai létszám biztosítása
A tartós bentlakást nyújtó idősek, fogyatékosok otthonában a szakmai létszám az 1/2000. SzCsM rendeletben foglaltaknak teljes körűen megfelel.

A jogszabályi előírás betartása érdekében Munkaügyi Központ által támogatott dolgozók bevonásával igyekszünk ezen kötelezettségnek eleget tenni.


A TÁMOP keretein belül megváltozott munkaképességű tiszavasvári lakos számára is tudtam munkát biztosítani. Nyertem 2 villanyszerelői állást, és egy gondozóit, mégpedig bértámogatással.

A” épület

Az osztályon 84 fő ellátott él, ebből 42 fő fogyatékos, 42 fő idős ellátott.

2014-ben 13 fő lakó érkezett,14 fő elhalálozott, 1 fő egyéb okból kifolyólag kiköltözött az intézményből.



Személyi feltétel:

- 1 fő osztályvezető ápoló,



  • 12 fő szociális gondozó,

  • 2 fő ápoló végzi.

  • 3 fő szociális kisegítő

  • 4 fő takarító

  • A lakók mentális egészségével 2 fő (fejlesztő, mentálhigiénés munkatárs) napi rendszerességgel foglalkozik.

Képzések, továbbképzés, oktatás:

Márciusban továbbképzésen 14 fő vett részt.

Negyedéves rendszerességgel osztályértekezletet tartunk, melynek keretében rendszeres oktatásban részesítjük dolgozóinkat (protokollok, infekciókontroll, takarítási rend stb.) Éves szinten tűz-, baleset-, környezetvédelmi oktatásban részesülünk.

2014.-ben 3 fő sikeresen elvégezte a szociális gondozó és gondozó képzést.

Szociális gondozó és ápoló képzés: 3 fő

Emelt szintű ápoló (HÍD): 3 fő



Felújítás:

- A 2014. évben folytatódott az osztály női oldalán a felújítás (szobák festése, padlózat cseréje, függönyök –ágyak cseréje, csillár és lámpatestek csere)

- A nővérek részére teakonyha és pihenő kialakítására került sor.

- Az épület társalgójában, - ami szintén most került felújításra - különböző színvonalas programok kerülnek megrendezésre.


B” épület

Az intézményben élő idős és fogyatékos embereknek, koruknak és egészségi állapotuknak megfelelően igyekszünk kulturált környezetet, biztonságos, tartalmas élet lehetőséget, gondozást és egészségügyi ellátást biztosítani.



Humánerőforrás

- 1 fő osztályvezető

- 1 fő ápoló

- 12 fő szociális gondozó

- 1 fő szociális kisegítő

- 2 fő takarító

A lakók mentális egészségével 2 fő (fejlesztő, mentálhigiénés munkatárs) napi rendszerességgel foglalkozik.

Férőhely:

48 férőhely van, a következők szerint:

- 7 darab két ágyas

- 7 darab négy ágyas

- 2 darab három ágyas
Továbbképzés, oktatás:

2014 márciusában minden dolgozónk részt vett szakmai továbbképzésen.

A munkatársak közötti kommunikációt a napi és heti megbeszélések segítik.

C” épület

Ellátotti fluktuáció:

Ellátandó lakók száma: 88 fő

2014-ben 21 fő került felvételre, ebből 2 fő fogyatékos ellátott.

A 19 fő mozgásában korlátozott, valamint a demencia tünetei is fellelhetőek többségükben.

Elhalálozott 19 fő, 2 fő más intézményben került elhelyezésre, 1 fő kiköltözött.

Humánerőforrás:

- 1 fő osztályvezető ápoló

- 13 fő szociális gondozó és ápoló

- 2 fő ápolási asszisztens

- 2 fő általános ápoló és általános asszisztens

- 1 fő emelt szintű ápoló

- 5 fő takarító

A lakók mentális egészségével 2 fő fejlesztő, mentálhigiénés munkatárs napi rendszerességgel foglalkozik.


2014. évben 1 fő TÁMOP támogatással, 10 hónapig segédápolói feladatokat látott el. Közmunkások is dolgoztak, mint kisegítők, takarítók és szociális gondozók.

Továbbképzés, oktatás:

2014 márciusában dolgozóink szakmai tovább képzésben vettek részt.


A dolgozóink az egyénre szóló, szeretetteljes gondozást, ápolást szem előtt tartva végzik nehéz munkájukat.

Gyógyszerelés:

-2014. évtől a gyógyszeres feladatok a gyógyszerelés szabályzata alapján történik.

- A gyógyszerbevételt szigorúan szabályzás alatt történik

- Az osztályokon készenléti szekrényeket alakítottunk ki, melyben pontosan dokumentáljuk a gyógyszer felhasználását.

-A FIFO elv, illetve szabályzat alapján történő gyógyszerfelhasználás pontos követése a gyógyszeres nővér feladata.

- Közgyógyellátás igénylése, érvényességének nyomon követése a gyógyszeres nővérek faladata lett.

- Egyéb feladataik mellett 2014. évben feladatuk lett az egyéni gyógyszerfelhasználás lapjának elkészítése.

Fizioterápia:

Intézményünkben a mozgásszervi betegápolás (fizioterápia) keretében gyógytornász és gyógymasszőr áll rendelkezésre az ellátottak részére.


Minden fizioterápiás eljárás célja az egyén fiziológiás állapotának helyreállítása, vagy a betegség előtti állapot visszanyerése. A mozgásterapeuták feladata egy szociális, főleg időskorúakat ellátó intézményben, hogy figyelembe vegyék a beteg korát, szellemi képességét, a betegségének jellegét, stádiumát, lefolyását, de mindenképp fontos az aktuális állapothoz, valamint az intézmény időrendjéhez való alkalmazkodás.

Mi is igyekszünk közreműködni a lakók étkeztetésében (reggeli- ill. ebédosztás, etetés, itatás, rendrakás, stb.). Ez idő alatt a tornákat folytatni úgysem tudnánk, így mindig nagy segítséget tudunk nyújtani a gyakran kevés számban dolgozó nővéreknek is.

Rendelkezésre áll egy tornáztatásra, masszírozásra alkalmas helyiség, mely kezelőággyal, tükörrel, bordásfallal és számos különböző tornaszerekkel, segédeszközökkel van ellátva. Itt a könnyebben mozgó (fennjáró, vagy oda vihető) betegeket lehet megfelelőbb körülmények között kezelni. Ezen felül a vezetőség jóindulatú, rugalmas hozzáállásának köszönhetően lehetőség nyílik a dolgozóknak is fizioterápiás kezeléseket gyógytorna, manuálterápia, masszázst fizikoterápiás kezeléseket stb. szükség szerint igénybe venni. Így a munkavégzés bizonyítottan hatékonyabban zajlik, és kevesebb táppénzre kerül sor.
Olyan ellátottaknál, akiknél hely- vagy helyzetváltoztatás képességének csökkenése áll fenn, betegágyak mellett történik a mobilizálás. A tornákhoz gyakran előkészítés szükséges: a beteget és környezetét alkalmassá kell tenni a mobilizációhoz.


Mentálhigiénés csoport
A mentálhigiénés csoport tagjai az általuk ismert és az intézmény lakói körében alkalmazható különböző módszerekkel, technikákkal végzik az egyéni és csoportos segítségnyújtást. A hatékony munkavégzéshez elengedhetetlen a lakók megismerése, a folyamatos együttműködés az ápoló személyzettel, más szakemberekkel és a hozzátartozókkal.

Az egyéni gondozási és fejlesztési tervek kidolgozásához, a programok kialakításához ismernünk kell a lakók általános életkori, valamint betegségtípusokhoz, fogyatékossági kategóriákhoz kötődő sajátosságain túl az alapvető egyéni jellemzőiket is. /egészségi, mentális, fizikális állapot, szociális helyzet, intézménybe kerülés körülményei,életút/.


Mindezek figyelembevételével szervezzük programjainkat, rendezvényeinket, biztosítjuk az egyéni gondozási és fejlesztési tervek feladatainak megvalósítását. Osztályonként 2-2 munkatárs a lakók egyéni szükségleteihez igazodó mentálhigiénés feladatokat látja el, a heti programok, intézményi rendezvények megszervezése, lebonyolítása team-munkában történik.
Osztályonként végzett napi, illetve igény szerinti tevékenységek:

- konfliktuskezelés, az intézménybe kerülés krízisének oldása új lakó esetén

- segítő beszélgetések

- kávéosztás, bevásárlás, postai küldemények szétosztása

- levelezés, kapcsolattartás hozzátartozókkal

- a lakók társas kapcsolatainak megerősítése, bővítése lakóközösségen belül és kívül

- megemlékezés elhunyt lakóinkról

- tárgyi környezet fejlesztése/dekoráció, virágültetés, stb./

- gondozási és fejlesztési tervek elkészítése

- közreműködés az Idősek Klubja programjaiban

- Működési Nyilvántartás vezetése

- PAC tesztek

- egyéni képességfejlesztés

- szociális ügyintézés/elmeszakértői vizsgálat, bírósági tárgyalás, hivatali ügyek intézése/

- intézményi újság szerkesztése

- étkezéseknél gondozó személyzetnek segítségnyújtás


2014 évben megvalósult programok:

Január:

- Petőfi kávéház



Február:

- Bálint-nap

- Farsang

- Torkos csütörtök



Március:

  • Nőnapi ünnepség

  • Pilvax kávéház/megemlékezés az 1848-as forradalomról/

Április:

  • Április 01- bolondozzunk együtt, Irodalmi kör műsora

  • salátabár, vitaminnap

  • húsvéti forgatag

  • a Föld napja

  • Emberszeretet világnapja-palacsinta sütés

  • Költészet-napi kávéház

Május:

  • Majális /bográcsolás/

  • Anyák napja/óvodások műsora/

  • Madarak és fák napja –vetélkedő

  • bodza-fesztivál

  • könyvtárlátogatás

Június:

  • kiscsoportos kirándulás

  • pünkösdi forgatag

  • Szent Iván napi lecsófőzés

Július:

  • Strandparty

Augusztus:

  • lecsófesztivál

  • Államalapításunk megünneplése

  • Hajdúnánási hagyományőrzők vendégszereplése

Szeptember:

  • Népmese napja

  • Városi Idősek Napja

Október:

  • Idősek Napja-óvodások, Tini-Tanoda köszöntője

  • „Tök jó nap”

  • Október 23 –ünnepi megemlékezés

November:

  • Halottak napi megemlékezés

  • Tasi Tamás parókus imaórája a Kornis család sírjánál

  • Márton –napi sokadalom

  • András-napi disznótor

December:

  • Mikulás

  • Lakók-hozzátartozók karácsonya

Heti programok:

  • felolvasás

  • manuális foglalkozás

  • zenehallgatás

  • filmvetítés


Munkarendváltozás

A konyhai személyzet és a takarítók, mosónők is munkaidőkeretben dolgoznak. Így elérhetővé vált a meleg vacsora a bentlakásos ellátásban, és a hétvégére is van beosztva takarító, mosónő.

Emellett az osztályvezető nővérek váltva minden hétvégén ellenőrzik a beosztott dolgozókat, mely hatékonyabb munkavégzést eredményez.
Pályázati források:
Könyvtárat szerettem volna újraalakítani a lakóknak. Ehhez nagy segítséget jelentett a Könyvtárak újratöltve! pályázat, amin 500 ezer Ft értékű könyvet nyertünk.

A konyha fejlesztése részben megvalósult, egy 1,5 millió értékű mosogatógéppel gazdagodott az intézmény.

A lakók városi rendezvényekre (pl. koncertekre, felolvasásokra) kísérését is ösztönzöm és támogatom, hiszen nekik is kell a közösségi kikapcsolódás.

Tiszavasvári Városért Alapítványhoz benyújtottam pályázatot, nyert az intézmény, így el tudtam küldeni Fogyatékos lakóink felét októberben a Vadasparkba.

A város életében is részt veszek, mert például a családi nap megrendezése sikeresen megvalósult, és ingyenes programot biztosíthatunk minden gyermekes családnak.



  1. Nappali ellátás/Idősek klubja:

A szakfeladat fejlesztése, magasabb színvonal megvalósítása érdekében, ötletszerzés, innovatív módszerek bevezetése érdekében intézménylátogatáson vettünk részt (Mezőcsát)

A nappali idősek klubjában heti rendszerességgel történik csoportos gyógytorna.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal Szociális és Gyámhivatal Nyilvántartási és Ellenőrzési Osztálya 2013 novemberében helyszíni ellenőrzést tartott. Az ellenőrzés során feltárt hiányosságként állapította meg, hogy a nappali ellátás nem rendelkezi az 1/2000. (I.7.) SzCsM rendelet 2. sz. mellékletében (a személyes gondoskodás formáinak szakmai létszámnormái) meghatározottakkal.

Ennek érdekében 2014 év folyamán 1 fő szociális gondozó foglalkoztatásával, valamint 1 fő mentálhigiénés munkatárs klubvezetői feladatok ellátásával történő megbízatására került sor.

Az idősek klubjában folyamatos program kínálattal igyekszünk az idős emberek mindennapjait tartalmassá tenni.


  1. Gyermekjóléti szolgálat:

A TISZEK Gyermekjóléti Szolgálata feladatának ellátását 2013-ban 5 fő szakképzett családgondozó látta el. 2014 év folyamán 3 családgondozó foglalkoztatására került sor, így a családgondozói létszám 8 főre bővült, melyhez Tiszavasvári Város Önkormányzata hozzájárult. 2014-ben a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal Szociális és Gyámhivatal Nyilvántartási és Ellenőrzési Osztálya helyszíni ellenőrzést végzett a szolgálatnál

További támogatások a Tiszavasvári Város Önkormányzata által, az elnyert pályázatok kapcsán:




IFJ-GY-14-15276

„Gyermekek és fiatalok közösségeinek és ifjúsági szervezetek rendezvényeinek támogatása”

Nyári napközi: „Légy kicsit más, légy olyan, mint Te”


KAB-KEF-13-13989

Tiszavasvári Kábítószerügyi Egyeztető Fórum működési feltételeinek biztosítása.



KAB-KEF-14-2-19071

„Kábítószerügyi Egyeztető Fórumok (KEF-ek) működési feltételeinek biztosítása.”

„Az élet labirintusa kiállítás” és két napos Nyílt nap rendezvény biztosítása.


Elnyert összeg:

215.334 Ft.

330.000 Ft.

500.000 Ft.

Önkormányzat által biztosított önerő összege:

40.000 Ft.


60.000 Ft.


60.000 Ft.



Megvalósulás időpontja:

2014. 07. 07.- 07. 11.



2013. 11. 04. – 2014. 06. 30.


2014. 11. 03. – 11. 04.





IFJ-GY-14-15276

Gyermekek és fiatalok közösségeinek és ifjúsági szervezetek rendezvényeinek támogatása”

Nyári napközi: „Légy kicsit más, légy olyan, mint Te”
A pályázati támogatásból 20 hátrányos – halmozottan hátrányos és fogyatékkal élő gyermekek öt napos napközis ellátását tudta a szolgálat biztosítani. A nyári napközi keretében a következő programok valósultak meg:

  • bűnmegelőzési előadások a Rendőrkapitányság közreműködésével

  • egészségfejlesztő foglalkozás a védőnői szolgálat munkatársainak bevonásával

  • táncház

  • háztartási ismeretek játékos tanulása

  • önismereti csoportfoglalkozás

  • helytörténeti ismeretek (Múzeum látogatása)

  • strandolás

  • szellemi vetélkedők

  • kézművesfoglalkozások

KAB-KEF-13-13989

Tiszavasvári Kábítószerügyi Egyeztető Fórum működési feltételeinek biztosítása.
A gyermekjóléti szolgála - mint a KEF alapító tagja – szerves részét képezi a Kábítószerügyi Egyeztető Fórumnak. Így a működési feltételek biztosítása érdekében pályázati támogatás érdekében pályázott. A nyert összeget a KEF újraindítására fordította, ezen belül elkészült a város Drogstratégiája. A KEF tagjai – ismerteteik bőúvítése érdekében – tanulmányúton vettek részt a Nagyhegyesi Drogrehabilitációs Intézetben.

Ezen túlmenően a KEF tanácskozásainak biztosításához nyújtott támogatást a pályázat, valamint az adminisztrácós tevékenység végzésének anyagi elismerését támogatta a pályázat.



KAB-KEF-14-2-19071

Kábítószerügyi Egyeztető Fórumok (KEF-ek) működési feltételeinek biztosítása.”

Az élet labirintusa kiállítás” és két napos Nyílt nap rendezvény biztosítása.
Az élet labirintusa kiállítás a Tiszavasvári Középiskola, Szakiskola és Kollégium aulájában került megépítésre. A két napos nyílt nap során számos érdeklődő jelent meg, hogy megtekintse a labirintust, s meghallgassa a felkért szakértők előadásait.



  1. Családok Átmeneti Otthona

Az intézmény keretei között működő családok átmeneti otthonában 2014 év folyamán 25 fő vette igénybe az elhelyezést. A 25 főből 8 fő szülő, valamint 17 gyermek.


Az átmeneti otthonában 2014 év során tisztító festésre került sor 2 lakószobában, illetve a közösségi helyiségekben.

Számos tárgyi eszköz beszerzésére, pótlására került sor, úgy mint



  • 2 db ágy/heverő

  • porszívó

  • kézi habverő

  • centrifuga.

A fürdőszoba festésén túl a fürdőkád cseréjére is sor került, mivel annak állapota ezt szükségessé tette.


A Családok Átmeneti Otthonában elhelyezett gyermekek folyamatosan részt vesznek a gyermekjóléti szolgálat által szervezett programokon, eseményeken.

Az intézmény folyamatosan támogatja az átmeneti elhelyezést igénybe vevőket különféle rendezvények kapcsán. (Mikulás-csomag, gyümölcs, tartós élelmiszer, stb,.) Óriási örömmel fogadták az otthon lakói a karácsonyi adományokat.


Az otthon szakmai vezetését Major Ágnes családgondozó kapcsolt munkakörben látja el. A szakvizsga letételére a rendelet 3.§ 3) bekezdésében foglaltak alapján a megbízást követő két éven belül köteles.

Az intézményvezető jogi és közigazgatási szakvizsgával rendelkező okleveles jogász. A családok átmeneti otthonában így biztosított a heti 5 órában a tanácsadás megtartása. Ezen felül igény szerint is elérhető az ellátottak számára a jogi tanácsadás.


  1. Családsegítés

A családsegítés, mint szolgáltatás megfelelő tárgyi feltételekkel működik. Ellátási területe: Tiszavasvári város közigazgatási területe.

2014-ben 3780 esetben jelentek meg a szolgálatnál különféle problémák megoldása érdekében.


  1. Étkeztetés

A szociális étkeztetés vonatkozásában változás következett be 2014. évben. A házi segítségnyújtás szakfeladaton foglalkoztatott 1 fő ápoló – osztott munkakörben – ellátja az étel házhozszállítási feladatait is.

Az ellátotti létszám sajnálatos módon 2014-ben csökkent.


  1. Házi segítségnyújtás

A szolgáltatás zavartalan biztosítása érdekében 2014-ben számos eszköz beszerzésére került sor, amivel az ellátás színvonalának javítását célozta meg az intézmény.

Beszerzésre került:


  • 3 db vérnyomásmérő

  • 5 db vércukorszint mérő

  • 7 db táska

  • 3 db esőkabát

  • 1 db vasaló

  • kerékpárokhoz első kosár

Óriási igény jelentkezik a házi segítségnyújtás iránt, ezért 1 főt – napi 4 órában – megbízási szerződés útján foglalkoztatunk.

A lakosság körében egyre több idős személy igényli ezen szolgáltatást, hiszen intézményünk valós gondozási szükségletet elégít ki.


Az intézmény által működtetett házi gondozás kereteiben gondozott betegeknek is van lehetősége fizioterápiás kezelésekre, akinek szüksége van rá és igényli.



  1. Jelzőrendszeres házi segítségnyújtás

A jelzőrendszeres házi segítségnyújtás 9 település van jelen. A szolgáltatás igénybevételének átlagos létszáma 172,72 fő. A 2014. évre vonatkozó elszámolás megküldésre került a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság felé. A szolgáltatásba bevont valamennyi településen megfelelő létszámú gondozónő megbízási szerződés keretében látja el feladatát.





  1. Támogató szolgáltatás

Tiszavasváriban 2006. február 01. napjától működik Támogató Szolgálat a Tiszavasvári Szociális-, Gyermekjóléti és Egészségügyi Szolgáltató Központ keretein belül. Az intézmény típusát tekintve: más intézmény keretében működő szakmailag önálló támogató szolgálat.

A szolgáltatása állami normatív támogatásból, Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal által nyújtott támogatásból, illetve önkormányzati támogatásból áll.

Ellátási területeink: Tiszavasvári, Tiszaújváros, Szorgalmatos községek közigazgatási területe.

Az intézmény székhelye: 4440 Tiszavasvári, Vasvári Pál út 87.

Ellátottak számára nyitva álló helyiség: 4440 Tiszavasvári, Kabay János út 23.


Személyi és tárgyi feltételek
A Támogató Szolgálat szakmai létszáma:

4+4fő, amelyek vonatkozó jogszabályban (1/2000. (I. 7.) SzCsM rendelet a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről) meghatározott szakmai végzettségekkel rendelkeznek. A munkatársak továbbképzése folyamatosan biztosított.

1+1 fő szolgálatvezető: általános szociális munkás végzettségű

2+1fő személyi segítő: szociális ápoló és gondozó végzettségű

1+1 fő gépkocsivezető: „B” kategóriás jogosítvány, PAV III

2014.12.15.-én műszaki vizsgára vittük a Toyota Hiace Combi buszt. Kb. 130.000 forintba került a műszaki vizsga, ill. a vizsgára való felkészítés.

A tiszadadai szolgálatnál használt gépkocsi téli abroncsainak beszerzésére 130.000,- Ft összeg került felhasználásra.
Tájékoztatási kötelezettségeink:


  • Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal részére: évente – támogató szolgálatunk működési pályázat finanszírozási szerződésben foglaltak szerinti elszámolás

  • A Magyar Államkincstár 2014. november elején ellenőrizte a Szolgálatot.



  1. Védőnői szolgálat

Az ingyenes védekezés lehetősége 2013. október hónaptól vehető igénybe. 300 darab T-CU 380 A típusú fogamzásgátló spirál beszerzéséről gondoskodott az önkormányzat.

A területi védőnők foglalkoznak a tervezett születésszabályzás ismertetésével, és népszerűsítésével a nővédelmi feladatukon belül.

A 20-35éves, több gyermeket szült nők körében népszerű a program, és a szociálisan rászorult , mélyszegénységben élő nők számára ez az egyetlen lehetőség a fogamzásgátlásra. A gyógyszeres fogamzásgátlás rendszeres havi kiadása megterheli, sőt ellehetetleníti a családok megélhetését. A napi kiadások mellett erre nem telik.

Problémaként merül fel, hogy a gyermekágyas vizsgálatra nem szakmai irányelvnek megfelelően / szülést követő 6 hét/ mennek el a szült anyák. Ez nehezíti az eszköz optimális időbeni felhelyezését.

A spirál névre szólóan személyesen a védőnői szolgálatnál igényelhető, és a helyszínen van átadva, átvételi elismervénnyel, és a helyi járóbeteg rendelő szakorvosa által visszaellenőrzötten kerül felhelyezésre.

Visszaélésre ezzel kapcsolatban nem került sor, minden spirál felkerült, és a kiszolgáltatott anyukák hálásak a segítségért.

Továbbra is fontos feladatnak érezzük a felvilágosítást és az eszköz felhelyeztetésének elősegítését.


Összegzés:
Az intézményben sok konfliktushelyzet és panasz merül fel a szolgáltatások természetéből fakadóan. Ezek folyamatos érdekképviseletet igényelnek dolgozók között, ellátottak között, dolgozó és ellátott között, és egyéb ügyfeleinkkel kapcsolatban. Polgári peres eljárás, és bejelentések, feljelentések érkeznek az intézményhez.

A rendőrségi, bírósági, végrehajtói eljárások és a kintlévőségek hatékonyabb behajtása érdekében újonnan alkalmazott fizetési meghagyásos eljárás megindítása igényli a folyamatos jogi képviseletet. A dolgozók és a szolgáltatást igénybe vevők érdekei és jogai sem sérülhetnek.


Az intézmény több területén szakmai feltételek javítása, pótlása, cseréje indokolt, de a TISZEK szakember gárdája a lehető legmagasabb színvonallal teljesíti a felsőbb szakigazgatási szervek és természetesen a fenntartó elvárásait.

Tiszavasvári, 2015. február 5.

Nácsáné Dr. Kalán Eszter Hajnalka

TISZEK Intézményvezetője







Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət