Ana səhifə

Basın bülteni Bilgi için


Yüklə 12.26 Kb.
tarix25.06.2016
ölçüsü12.26 Kb.

basın bülteni

Bilgi için:

TIME Public Relations

Hatem Vural – Burcu Kalkavan

hatemv@timepr.com - burcuk@timepr.com

Tel: 0 (216) 418 39 44 (pbx)
NEJAT GÜLLÜ’YE DÜNYACA ÜNLÜ MİSAFİR
Ünlü Hintli yazar, yapımcı, yönetmen ve yemek eleştirmeni Purobi Babbar Baklavacı Güllüoğlu’na misafir oldu. Türk mutfağının eşsiz örneklerini tanımak ve tarifleri ile birlikte kitaplaştırmak adına Türkiye gezisinde bulunan Purobi Babbar, Güllüoğlu baklava ve lokumlarına hayran kaldı. Dünyaca ünlü yazarın, best seller kitapları, ödüllü makaleleri ve devlet nişanları bulunuyor.
22 Ekim 2010, İstanbul;

Nejat Güllü, uluslararası best seller kitap yazarı, köşe yazarı, yemek eleştirmeni, yapımcı ve yönetmen Purobi Babbar’a ev sahipliği yaptı. “Türk Mutfağı” çalışması için Türkiye’ye gelen dünyaca ünlü Hintli yemek eleştirmeni Babbar, Türk mutfağının geleneksel lezzetleri için Baklava Ustası Nejat Güllü’nün Kağıthane’deki dünyanın en büyük baklava tesisi ünvanına sahip üretim merkezini ziyaret etti. Baklava ve lokum üretiminin tüm aşamalarını bir bir izleyen Babbar, Güllüoğlu lezzetlerine hayran kaldı.

Baklavacı Güllüoğlu Genel Müdürü Fatih Güllü’nün bizzat hazırladığı baklavayı bir sanat eseri olarak niteleyen Purobi Babbar, farklı baklava çeşitlerini de deneyimledi. Lokum yapım aşamaları hakkında da bilgiler alan Babbar, Hindistan’da ve dünyanın farklı noktalarında daha önceden yediği baklava ve lokum tatlarının Baklavacı Güllüoğlu lezzetleri yanında oldukça sönük kaldığını vurguladı. Babbar, Baklavacı Güllüoğlu’nun yavaş yavaş unutulan bir geleneği en iyi şekilde yaşattığını belirtti. Dünyaca ünlü konuğunu ağırlayan Nejat Güllü, Güllüoğlu markasının 1871’den bugüne hikayesini anlattığı Tepsideki Altın kitabını da Babbar’a hediye etti.
Dünyaya baklava yediren Nejat Güllü’nün Güllüoğlu markası ve ürünleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.gulluoglu.com adresi ziyaret edilebilir ya da (212) 321 34 34 numaralı telefondan bilgi alınabilir.
Purobi Babbar kimdir?
Purobi Babbar, ulusal ve ulusla arası birçok ödüle sahip Hint kökenli yazar. 1999 yılında “Hindistan’ın En İyi Vatandaşı”, yine aynı yıl yazarlar ve özgeçmişleri üzerine odaklı çalışmalar yürüten Amerikan Özgeçmişsel Enstitü tarafından “Yılın Kadını”, 2006 yılında ise Indira Gandhi Priyadarshini ödülü gibi prestijli ödüllere sahip. Farklı film projelerine yapımcı ve yönetmenlik özellikleriyle destekler veren Babbar ayrıca dünyanın en önemli şeflerinden Gordon Ramsey’in BBC için yaptığı Kuzey Doğu yemekleri üzerine showlarının metin yazarlığını da üstlendi. Yazarlığını yaptığı ve her biri birer referans kitabı haline gelen 3 eserinin gelirlerini ise zihinsel engelli çocukların korunması ve eğitimi ile huzurevlerinin yapımı için kullanıyor.

Güllüoğlu Hakkında

Türkiye’nin en büyük ve en köklü baklava markası Güllüoğlu’nun tarihi 1871 yılına kadar gider. Hikaye, ailenin büyük büyük dedesi Hacı Mehmet Çelebi’nin Hicaz dönüşü Halep’te konakladığı günlerde baklava yapmayı öğrenmesi ile başlar. Hacı Mehmet Çelebi, daha sonra Gaziantep’e geldiğinde hastalanır ve eşi Güllü Hanım’a baklava yapmayı öğretir. Güllü Hanım, yaptığı baklavaları, oğulları Ahmet ve Mahmut’a sattırır. Bir buçuk asırlık aile geleneğini koruyan ve değişmeyen kalite ve lezzetiyle tüm yurda yayılan Güllüoğlu, 1996 yılında Nejat Güllü liderliğinde dünyanın en büyük baklava üretim tesislerini kurar.


Bugün ise teknoloji ile el emeğinin buluştuğu tesislerde baklava ve su böreği çeşitleri yanında, pasta, lokum, dondurma, çikolata, yufka, poğaça ve simit üretimi yapılmaktadır. Günde beş ton baklava ve iki ton lokum kapasitesi ile dünya çapında bir marka olma yolunda hızla ilerleyen Güllüoğlu, Türkiye’deki şubelerine ek olarak Manhattan, Brooklyn, Los Angeles, Amsterdam ve Erbil’de faaliyet gösteriyor. Güllüoğlu çok yakında ABD, Libya, Kanada, Romanya, Kuveyt ve Irak’ta açacağı yeni noktalarla geleneksel Türk tatlarını tüm dünyaya tanıtmayı amaçlıyor. Dünyaya baklava yediren Güllüoğlu hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.gulluoglu.com adresi ziyaret edilebilir ya da (212) 321 3434 numaralı telefondan bilgi alınabilir.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət