Ana səhifə

Antička povijest hrvatskog prostora


Yüklə 259 Kb.
səhifə5/8
tarix24.06.2016
ölçüsü259 Kb.
1   2   3   4   5   6   7   8

Oktavijanovo ratovanje u Iliriku


Jadran

Panonski prostor

35. pr. Kr.

  • Oktavijan suzbija gusarstvo na Jadranu (App., Ill., 16, 47)

- ratujući protiv naroda koji su se pobunili protiv Rima, sasvim je istrijebio stanovnike otoka Melite (Mljet) i Korkire (Krf), jer su "prakticirali gusarstvo"; točnije, dao je pobiti sve njihove mlade ljude, a ostale je dao prodati u roblje


- zaplijenio je brodove Liburna, jer su i se i oni bavili gusarstvom




35. pr. Kr.

  • Oktavijan ratuje protiv Japoda

- Oktavijan ranjen u desnu nogu i obje ruke prilikom opsade Metuluma (možda Velika i Mala Viničica kod Ogulina)



- 30 dana opsjeda Segestiku; ostavio 25 kohorti→Siscia

34.-33. g. pr. Kr. ratuje protiv Delmata

34. g. pr. Kr.

- Oktavijan osvaja Promonu, koju su Delmate ponovno oteli Liburnima, a koju sada brani 12.000 Delmata pod vodstvom Verzona (i Testima)

spalio Sinodij (Balina Glavica), kod kojega je Gabinije bio teško poraženi izgubio bojne znakove

- opsjedao Setoviju (moguće Šušalj kod Sinja), koju su pokušale obraniti udružene delmatske snage, ali ih je Oktavijan presreo; u toj je bitci ranjen u koljeno i liječio se nekoliko dana






33. g. pr. Kr.

- “Delmate, koji su bili udaljeni od vanjskih tržišta i iscrpljeni zbog gladi, pošli su ususret Cezaru {=Oktavijanu} kad je on došao, predali mu se i molili za milost. Predali su 700 djece kao taoce, kako je Cezar bio zatražio, i također vojne znakove koje su bili oduzeli Gabiniju. Morali su pristati na plaćanje tributa, koji su dugovali još od vremena Gaja Cezara; od tog trena na dalje bili su poslušni.” (Apijan 38, 81)





Pred kraj 1. st. pr. Kr.

Panonski prostor

16. ili 15. pr. Kr. Tiberije ratuje protiv Skordiska

Panonski rat:

- 14. (ili 13., ili 12.) pr. Kr.: prokonzul Ilirika M. Vinicije: početak Panonskog rata

- traje do (vj.) 8. pr. Kr. (rimski vojskovođe su Agripa i Tiberije)

Tzv. Panonsko-delmatski ustanak (6.-9. g. po Kr.)


- Posljednje poznato ratovanje Rimljana protiv domorodaca u Iliriku

- Izvori ga spominju kao najstrašniji rat nakon punskih ratova

- Nakon njegova slamanja, može se smatrati da je započela era potpune romanizacije ovih - prostora.


  • 6. g. po Kr.

- Namjesnik Ilirika, Valerije Mesalin, provodi novačenje, za pomoć Tiberijevim trupama u Germaniji;

- Mesalinovo ponašanje je izazvalo pobunu – najprije među Desitijatima – a ubrzo zatim i među Breucima, te ostalim narodima.

- Velej Paterkul procjenjuje da je u ustanku sudjelovalo oko 800.000 ljudi, od kojih oko 200.000 pješaka i 9.000 konjanika.

- Breuci su napali Sirmij, gdje ih je potukao A. Cecina Sever (namjesnik Mezije).

- Desitijati su prodrli do Salone, i pustošili su Jadranom sve do Apolonije, pa su ponovno krenuli put sjevera, prema Italiji.

- Na tom ih je putu presreo Mesalin i zaustavio njihov daljnji napredak, iako ga je Baton čak u jednom trenu uspio i poraziti.

- U međuvremenu, Tiberije je bio prisiljen sklopiti mir u Germaniji. Došao je s deset legija i utaborio se u Sisciji. Primjenjivao je taktiku čekanja, uz povremene manje okršaje i pustošenje pokrajine. Time je porazio Batona desitijatskog, koji se pridružio Breucima.


  • 7. g. po Kr.

- Budući da se Augustu nije sviđala Tiberijeva taktika otezanja (iako je donosila uspjeha!), poslao je u Ilirik Germanika (Tiberijeva nećaka).

- Velika pobjeda rimskih snaga nad vojskom obaju Batona dogodila se u Volcejskim močvarama (najvj. u barama Vuke). Nakon toga je popustio ustanak u panonskim krajevima.




  • 8. g. po Kr.

- Teška zima i glad loše su utjecale na moral panonskih ustanika. Breučki Baton je izdao svog sunarodnjaka i su-vođu Pinesa, i predao ga je Rimljanima na rijeci Bathinus (najvj. Bosna). Time je završio ustanak u panonskom prostoru.

- Kad je desitijatski Baton saznao za izdaju breučkog Batona, zarobio ga je i kaznio smrću, nakon čega se vratio u dalmatinski prostor, usput pustošeći i ostavljajući ponegdje vojne posade.



  • 9. g. po Kr.

- Rimskom vojskom sad upravlja M. Emilije Lepid (Tiberije se krajem 8. vratio u Italiju), no ratnim operacijama na dalmatinskom prostoru rukovodi Germanik. Rimljani imaju vojnog uspjeha, ali uz dosta napora: osvojeni su Splonum i neka druga mjesta. Lepid je bio ranjen i potučen kod Retinija. Nakon toga je osvojio Seretij.

- Kraj ratu se nije vidio, pa se Tiberije vraća. Uspio je (nakon dosta “jurnjave” kroz šumovita područja Pirusta i Desitijata) stjerati desitijatskog Batona u Andetrij (Muć kod Sinja). Baton, uvidjevši da nema izlaza, predao se Tiberiju i zatražio milost za svoje ljude. Tiberije ga je poštedio, te je Baton umro u Ravenni (u Italiji) 12. g. po Kr.



- Zadnji otpor pružili su Desitijati u utvrdu Ardubi, gdje ih je porazio Germanik. Ondje su se bili skupili svi oni koji su bili protiv predaje, zajedno sa svojim ženama. Prema riječima Kasija Diona, žene su se same bacale u plamen i u rijeku, samo da ne bi pale žive u ruke neprijatelja.
1   2   3   4   5   6   7   8


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət