Ana səhifə

A. Sakalas. Įžanginis žodis tarptautinėje konferencijoje „Konstitucija XXI amžiuje“ A. Pumputis. Konstitucija kaip simbolis ir kaip priemonė E. Kūris


Yüklə 1.68 Mb.
səhifə4/27
tarix24.06.2016
ölçüsü1.68 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   27

KONSTITUCIJOS DVASIA




Doc. dr. Egidijus Kūris

Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas

Didlaukio g. 47, 2057 Vilnius

Telefonas 262 40 33

Elektroninis paštas e.kuris@lrkt.omnitel.net


Pateikta 2002 m. spalio 31 d.

Parengta spausdinti 2002 m. gruodžio 5 d.

Recenzavo Vilniaus universiteto Teisės fakulteto Baudžiamosios teisės katedros docentas

dr. Armanas Abramavičius ir Lietuvos teisės universiteto Teisės fakulteto Konstitucinės teisės katedros docentas dr. Egidijus Jarašiūnas

Santrauka

Straipsnis skirtas konstitucijos sampratai, kuri analizuojama remiantis normatyvinio ir deskriptyvinio metodų skirtumu, aptarti. Teigiama, jog „konstitucinį minumą“ sudaro konsti­tuciškai išskiriami valdžių sandaros santykiai, tuo tarpu kiti, tegu ir visuotinai paplitę konsti­tucijų turinio elementai, įskaitant ir žmogaus teisių katalogą, išskiriami deskriptyviai. Tokia konstitucijos samprata, kai ir vienu, ir kitu metodu išskiriami konstitucijų požymiai įtraukiami į bendrąją konstitucijos sąvoką, atskleidžia konstituavimo ir konstitucionalizavimo skirtumo ig­noravimą. Toks ignoravimas lemia tai, kad pastaraisiais dešimtmečiais išryškėjusi teisės kon­stitucionalizacijos tendencija suprantama kaip vienpusis procesas, reiškiantis vis didesnį konstitucijos skverbimąsi į ordinarinę teisę, tačiau nutylima, jog įvairių teisės šakų nuostatų eskalavimas iki konstitucinio lygmens reiškia, jog pati konstitucija yra teisės konstitucionali­zacijos rezultatas. Ji yra pirmiausia fundamentalių principų kompleksas. Konstituciniai princi­pai užtikrina abi konstitucijos „egzistencines sąlygas“ – jos stabilumą ir dinamiškumą. Kon­stitucinių principų plečiamasis aiškinimas leidžia įtvirtinti konstitucijos dvasios primatą prieš konstitucijos raidę, anaiptol nepaneigiant konstitucijos lingvistinio aiškinimo reikšmės.


1. Konstitucija dažnai lyginama su visuomenės sutartimi à la Rousseau [1]: teigiama, kad šiuo ypatingu teisės aktu „įsteigiama valdžia“ ir susitariama dėl pamatinių politinės ben­druomenės gyvenimo dalykų – kokia bus valdžios sandara [2] (viešosios valdžios organiza­cija ir funkcionavimo procedūros), bei kokius svertus turės individas, kad atsilaikytų prieš valdžios (realų ar potencialų) spaudimą. Valdžios sąrangos santykiai visada reguliuojami konstituciškai ir yra tarsi „konstitucinis minimumas“: kad valdžia galėtų valdyti, pirma reikia pozityviai įtvirtinti („susitarti“), kas yra toji valdžia ir kokius įgaliojimus ji turi. Valdžios „įstei­gimas“ ir yra jos konstitavimas (constitution), arba konstitucijos kūrimo aktas, tad kalbėjimas apie „konstitucinį valdžios įsteigimą“ yra tautologiškas. Minėtas „konstitucinis minimumas“ yra nulemtas normatyviai; jis yra valstybės, kaip politinės bendruomenės, sąlyga. Kokiame pozityviosios teisės akte jis yra įtvirtintas (juolab ar tas aktas yra vadinamas „konstitucija“ ir ar jis apskritai yra rašytinis dokumentas), yra pozityviosios teisės analizės ir (gal kiek ma­žesniu mastu) teisės istorijos klausimas, o rašytinio, juolab bendro konstitucinio akto nebu­vimas anaiptol nereiškia, jog toje bendruomenėje konstitucijos nėra. Tiek, kiek tam tikra bendruomenė yra politinė (vadinasi, organizuota ir dėl to santykiškai tvari) bendruomenė, tiek ji negali apsieiti be konstitucijos, kaip šios bendruomenės organizacijos pagrindų nu­statymo; pačios konstitucijos formalios savybės (įskaitant jos išraiškos formą) šiuo atžvilgiu nėra relevantiškos.

Visuotinai paplitęs konstitucijos kaip „pagrindinio“ įstatymo apibūdinimas reiškia, kad konstitucija laikytina ne teisės aktu, reguliuojančiu kokius nors santykius, kurie, lyginant su kitais, skiriasi savo turiniu (bet kažkodėl yra „pagrindiniai“, t. y. svarbesni ar net svarbiausi), o tokiu teisės aktu (nesvarbu, turinčiu rašytinę išraišką ar įkūnytu papročiuose bei tradici­jose), kurio teisinė galia yra aukštesnė nei kitų teisės aktų. Teisinės galios viršenybė supo­nuoja, kad visi kiti teisės aktai turi neprieštarauti konstitucijai (kitas klausimas, ar pati kon­stitucija teikia kokį nors mechanizmą, užtikrinantį teisėkūros subjektų pareigos neleisti teisės aktų, prieštaraujančių konstitucijai, vykdymą) – tai yra konstitucionalizmo principo esmė ir konstitucionalistinio požiūrio į teisinį reguliavimą šerdis. Konstitucija, būdama savo teisine galia viršesnė už visus kitus teisės aktus, teikia pagrindą teisės sistemos hierarchijai [3]; šiuo atžvilgiu pozityviosios teisės hierarchinė sistema koreliuoja su politinės bendruomenės val­džios sistemos institucine hierarchija (nors nedera bandyti įžvelgti kokią nors tiesioginę tei­sinės galios atitiktį, juolab priklausomybę visais institucinės hierarchijos lygmenimis). Kon­stitucijos funkcija – valdžios sprendimų legalizavimas, taigi ir legitimavimas.



Tai grynai normatyvinis (t. y. normatyvistinis) konstitucijos funkcijos (teisės sistemoje) aiškinimas. Jo nepaneigia net pastaruoju metu populiarėjanti sociologinės (societarinės?) paradigmos hipertrofavimo suformuota „kritinė“, „pliuralistinė“ arba „neorealistinė“ (visi epi­tetai sąlygiški) teisės samprata, kurioje teisės nuostatos suprantamos kaip susijusios ne subordinacijos, bet koordinacijos ryšiais, o pati teisės sistema – jau ne kaip „piramidė“, o kaip „tinklas“ [4], savotiškas interneto analogas: net jeigu pliuralizmas pripažįstamas ima­nentine teisės sistemos savybe (nors tam reikia, kad būtų ištrinti teisės kaip „privalomybės“ ir jos raiškos formų, taip pat teisės sistemos ir teisinės sistemos) skirtumai, esant reikalui tai­kyti koegzituojančių ir tuo pat metu konkuruojančių teisės sistemų nuostatas (galbūt net to­kias, kurios paneigia viena kitą), pirmas klausimas, į kurį reikia akademiškai ir profesiškai są­žiningai atsakyti, yra štai koks: kas legitimuoja ir legalizuoja šias koegzistuojančias teisės sistemas? Kitaip tariant, kas lemia, kad jos yra teisės sistemos? Suprantama, kad norint jas legitimuoti ir legalizuoti, galiausiai būtina rasti vieną kriterijų, lemiantį jų abiejų teisiškumą, priklausymą tam tikram „pan–teisiniam“ konglomeratui. Šio vienintelio kriterijaus šaltinį ga­lima vadinti įvairiai (nelygu teorinis kontekstas), bet jo funkcija visuomet yra ta pati – tai teisi­nio autoriteto konstitavimas. Jeigu neįtikina konstituciją pagrindžiančią pamatinę normą pre­ziumuojantis kraštutinis pozityvizmas à la Kelsen, galima pasitelkti nuosaikesnę pozityvizmo (tiksliau, H. L. A. Harto neopozityvizmo, inkorporuojančio ir nuosaikų sociologizmą) formą, teigiančią vadinamųjų „antrinių“ normų (pripažinimo, keitimo ir bylų sprendimo taisyklių) bei teisės subjektų elgesį tiesiogiai reguliuojančių „pirminių“ normų simbiozę: galima teigti, kad šioje koncepcijoje (net nevartojant konstitucijos termino) postuluojama ta pati konstitucijos normatyvinė, teisinė funkcija: be to, ši funkcija „išskleidžiama“, parodant jos vidinę diferen­ciaciją. Toks konstitucijos funkcijos aiškinimas irgi yra normatyvinis, nors ne (bent ne taip at­virai) normatyvistinis.

2. Konstitucinės teisės literatūroje pabrėžiama, jog konstitucijos sąvoka gali būti (ir yra) vartojama ne tik teisės aktui, kuriame aukščiausiu teisiniu lygiu reguliuojami tam tikri visuo­meniniai santykiai, bet ir tam tikrai faktinei šių santykių būklei valstybėje apibūdinti. Gerai ži­nomas vadinamosios „juridinės“ ir „faktinės“ konstitucijos skirtumas; pirmoji turinti būti teisi­ninkų profesinio dėmesio objektas, tuo tarpu pastaroji turėtų dominti pirmiausia politologus, sociologus, istorikus ir tuos (kitus) socialinių (bei humanitarinių) mokslų atstovus, kuriems „sunorminta“, formalioji visuomenės gyvenimo pusė neužgožia tikrojo visuomenės būvio, t. y. tuos, kuriems privalomybė yra aktuali (jeigu ji apskritai yra aktuali) tik tiek, kiek ji yra vie­nas iš realių esamybės veiksnių. Taip pat laikomasi požiūrio [5], kad net jeigu tarp konstituci­nių formalia ir konstitucinių realia galima kokia nors sutaptis, tai tik tuo atžvilgiu, jog konstitu­ciniai realia visuomet būna „talpesni“ už konstitucinius formalia, nes kiekvienoje valstybėje, turinčioje dokumentą, vadinamą „konstitucija“, konstitucinės teisės šaltiniai, be konstitucijos per se bei kitų statutų (t. y. be rašytinių teisės šaltinių), apima konstitucinius papročius, tradi­cijas, kitaip tariant, konstitucines konvencijas, o kai kuriose šalyse – dar ir kitus sunkiau identifikuojamus šaltinius (pvz., Anglijoje – monarcho prerogatyvą). Išties konstitucinių for­malia ir konstitucinių realia skirtumas yra labai svarbus ne tik išryškinant tai, kas konstituci­jose yra deklaratyvu, fiktyvu, galbūt net „fasadiška“, ir leidžiant šiuo pagrindu kritikuoti eg­zistuojantį politinį režimą ir visuomeninę santvarką, bet ir kuriant nuoseklią konstitucinės tei­sės šaltinių sistemą. Tačiau šio skirtumo taip pat būtina paisyti ir apibrėžiant „centrinę“ kon­stitucinės teisės mokslo sąvoką – konstitucijos sąvoką. Teisės ir fakto skirtumas yra esminis skirtumas, neleidžiantis suplakti teisinės dogmatikos (ir apskritai jurisprudencijos) su (kitais) socialiniais mokslais, kalbant H. Kelseno terminais – normų mokslų (teisės bei etikos) su priežastingumo mokslais, kuriems priskirtini ir politikos (bei apskritai socialiniai) mokslai. Faktas apibrėžiamas deskriptyviai, teisė – normatyviai.

Teisės ir fakto skirtumo paisoma apibrėžiant bet kurios teisės šakos (civilinės, finansų, baudžiamosios, darbo ir kt.) dalyką. Paradoksalu, tačiau konstitucinė teisė yra toji teisės sri­tis, kurioje formuluojant „centrinės“ (t. y. konstitucijos) sąvokos apibrėžimą teisės ir fakto skirtumas dažnai ignoruojamas. Šis ignoravimas dar paradoksalesnis dėl to, kad nors pa­brėžiama, jog konstitucinės teisės mokslas apsiriboja „formaliąja“ konstitucija, tačiau kartu konstitucija apibrėžiama jos ypatingą (aukščiausią) teisinę galią ir jos reguliuojamų santykių turinį arba „ratą“ nurodant kaip lygiaverčius skiriamuosius bruožus: konstitucija yra aukš­čiausios galios teisės aktas, reguliuojantis valstybės valdžios sąrangą, pilietybės santykius, žmogaus ir piliečio teises ir pareigas (t. y. individo santykius su valstybe), savivaldos santy­kius (federacinėse valstybėse – ir federalinės valdžios santykius su federacijos subjektais) ir kt. [6]. Svarbiausia yra tai, kad toks apibūdinimas nėra neteisingas: dauguma konstitucijų iš tikrųjų įtvirtina individo teisinį statusą, jose paprastai esama normų, nustatančių vietos savi­valdos pagrindus ir t. t. Bet tokia konstitucijos definicija metodologijos požiūriu nėra be prie­kaištų, nes deskriptyvinis metodas tarsi nejučia įsiskverbia į normatyvumo domeną.

Greta valdžios sąrangos, t. y. „konstitucinio minimumo“, jokio (kito) a priori nulemto ir dėl to tarsi „universaliai privalomo“ konstitucijos turinio nėra. Minėta, kad valdžios konstita­vimas yra valstybės, kaip politinės bendruomenės, sąlyga, taigi jis yra nulemtas normatyviai. Visi kiti santykiai savaime nėra būtinas bet kokios konstitucijos reguliavimo dalykas. Ką, be valdžių sąrangos santykių, dar įtvirtina (gali įtvirtinti) tam tikros valstybės konstitucija (ar dauguma konstitucijų), nustatoma ne normatyviai, o deskriptyviai. Nors daugumoje konstitu­cijų vadinamasis žmogaus teisių katalogas yra vienas svarbiausių skirsnių, struktūriškai daž­nai aplenkiantis valdžios instituciniams aspektams skirtus konstitucijų straipsnius/skirsnius, individo ir valdžios santykius priskirti „konstituciniam minimumui“ nėra pagrindo; šiame kontekste prisimintina, kad, pavyzdžiui, (viena pirmųjų kodifikuotųjų) JAV 1787 m. Konstitu­cija kurį laiką apsiėjo be Teisių bilio. Kai kuriose valstybėse, paprastai įvardijamose kaip ne­turinčiose rašytinių konstitucijų (pvz., Saudo Arabijoje), konstitucinių dokumentų funkciją bent iš dalies atlieka religinio turinio tekstai, kuriuose individo santykių su valstybe regulia­vimą atstoja ir pakeičia individo ir religinės bendruomenės, kaip oficialios visuomenės orga­nizacijos, santykių nustatymas. Matyt, vienintelis argumentas, leidžiantis (verčiantis?) į kon­stitucijos definiciją įtraukti individo ir valstybės santykius, yra visai ne tas, kad šie santykiai a priori suponuoja jų reguliavimo konstitucinį lygmenį, o tas, kad individo ir valstybės santykių pagrindų nustatymas yra absoliučios daugumos šių dienų konstitucijų neatskiriama dalis. Beje, itin detalus šių santykių reglamentavimas konstitucijose gali lemti pernelyg didelį kon­

stitucinių realia ir konstitucinių formalia atotrūkį ir būti rimtas pagrindas kritikuoti vadinamą­sias aspiracines konstitucijas [7].

Grįžtant prie H. L. A. Harto „antrinių taisyklių“ modelio, reikia pasakyti, kad net vadi­namosios keitimo taisyklės, jeigu jos ekstrapoliuojamos į pačius konstitucinio lygmens ak­tus, nėra būtinas konstitucijų elementas. Antai kai kurių valstybių konstitucijos imperatyviai draudžia pakeisti kai kuriuos konstitucijos straipsnius (trys Prancūzijos Konstitucijos, nelei­džiančios jokiomis aplinkybėmis atsisakyti respublikinės valdymo formos, yra bene ryškiau­sias pavyzdys).

Tas pat pasakytina ir apie pačios konstitucijos keitimo tvarką. Žinome, kad daugelio valstybių konstitucijos keičiamos ypatinga (sudėtingesne, „apsunkinta“) tvarka, netaikoma paprastiesiems įstatymams. Tai – viena konstitucijos stabilumo prielaidų (kita vertus, kai ku­rios nekodifikuotosios ir net tam tikra apimtimi nerašytinės konstitucijos gali būti kur kas pa­tvaresnės dėl pagarbos konstitucinėms tradicijoms, papročiams ir kitoms konstitucinėms konvencijoms; Anglija yra bene akivaizdžiausias pavyzdys). Šis konstitucijų požymis taip pat remiasi deskripcija. Priešingu atveju visuotinai pripažįstamas konstitucijų klasifikavimas į griežtas ir lanksčias būtų grindžiamas loginiu prieštaravimu ir (mažų mažiausia) neatitiktų to, kas lyginamajam konstitucionalizmui yra žinoma apie konstitucijų įvairovę.



3. Tokios konstitucijos sąvokos definicijos, kai jos skiriamieji bruožai yra identifikuo­jami remiantis ne tik normatyviniu, bet ir deskriptyviniu metodu, problemiškumo pabrėžimas gali atrodyti scholastiškas. Išties kokią praktinę reikšmę gali turėti visų kitų, išskyrus valdžios sąrangos (viešosios valdžios organizacijos), santykių eliminavimas iš bendrojo konstitucijos apibrėžimo ir kokie būtų tokio eliminavimo padariniai? Pirma, šis apibrėžimas taptų itin kon­spektyvus ir dėl to galbūt mažiau informatyvus. Antra, viešosios valdžios organizavimo ir funkcionavimo santykius (įvairiais aspektais, detaliau ar ne taip detaliai) reguliuoja ne tik konstitucija, bet ir kiti teisės aktai, tad gali kilti klausimas, kurie iš jų priskirtini konstitucijos reguliavimo sričiai, o kurie – kitoms teisės sistemos dalims (sritims, šakoms). Trečia, pre­ziumuojant, jog tam tikri visuomeniniai santykiai yra arba gali būti konstitucinio reguliavimo dalykas vienose nacionalinėse teisės sistemose (galbūt net daugumoje jų), o kitose jie yra arba gali būti už konstitucijos reguliavimo srities ribų, dėsningai kyla klausimas, kokioms tei­sės sritims (šakoms) jie priskirtini ir ar teisės skirstymas į šakas pagal reguliavimo dalyką apskritai gali būti grindžiamas kokiais nors objektyviais kriterijais. Dėl to konstitucijos apibrė­žimas kaip aukščiausiosios galios teisės akto, įtvirtinančio viešosios valdžios organizacijos ir funkcionavimo pagrindus, reguliuojančio asmens ir valstybės santykius, nustatančio valsty­bės geografinį suskirstymą bei vietos savivaldos principus ir t. t., iš pirmo žvilgsnio atrodo visiškai priimtinas.

Vis dėlto tokia konstitucijos samprata (kurioje normatyvinis turinys suplakamas su de­skriptyviomis charakteristikomis) atskleidžia dviejų svarbių sąvokų (kartu ir kategorijų) skir­tumo nesuvokimą ar bent nepagrįstą jo ignoravimą. Viena iš jų jau minėta – tai konstitavimo (constitution) sąvoka, žyminti (mūsų nagrinėjamos problemos kontekste) valdžios „įstei­gimą“, t. y. politinės bendruomenės viešosios valdžios organizacijos ir funkcionavimo pa­grindų nustatymą. Antroji sąvoka (panašiai skambanti, bet visiškai netapati pirmajai) – tai konstitucionalizacijos (constitutionalization) sąvoka, žyminti pastaraisiais dešimtmečiais pla­čiai aptarinėjamą reiškinį, kai teisę vis labiau persmelkia konstitucijos arba, pasak E. Jara­šiūno, „konstitucija vis labiau skverbiasi į visą teisinį gyvenimą“ [8]. Teisės konstitucionaliza­cija turi daugybę aspektų; vienas jų neabejotinai yra konstitucijos, kaip aukščiausios galios teisės akto ir visų kitų teisės aktų teisiškumo mato, reikšmės didėjimas, kurį lemia konstitu­cinės kontrolės mechanizmų įtvirtinimas, galimybė tiesiogiai taikyti konstituciją ir ginti savo teises tiesiogiai remiantis konstitucija, konstitucinių standartų (pirmiausia žmogaus teisių srityje) adresavimas ir žemesnės galios teisės aktams. Šiuo požiūriu teisės konstitucionali­zacijos tendencijos konstatavimas yra veikiau ne normatyvinės analizės bei teisės dogmati­kos, bet (pirmiausia) konstitucinės teisės sociologijos (ir apskritai teisės sociologijos) tezė. Maža to, šią tendenciją konstatuojant neatsargiai, minėta tezė turi potencijos virsti pagyra konstitucionalizmui (tai anaiptol nereiškia, kad pagyrų jis nenusipelno!).

Tačiau „instrumentiniu“, teisiniu–techniniu (o ne politiniu ar sociologiniu, juolab verty­biniu) požiūriu teisės konstitucionalizacija nagrinėtina (ir) šiek tiek kitu aspektu. Teisės kon­stitucionalizacija nėra (tik) „vienpusio eismo gatvė“, kurioje konstituciniai standartai „nulei­džiami“ iš konstitucijos aukštumos į ordinarinės (pirmiausia statutinės) teisės lygį. Šis proce­sas turi dvi kryptis. Ne mažiau svarbus yra bottom-up procesas („iš apačios į viršų“), kai at­skirų teisės šakų normos „pakylėjamos“ iki konstitucijos lygmens. Pažymėtina, kad dėl to, jog konstitucija iš kitų nacionalinės teisės aktų išsiskiria stabilumu ir (paprastai) joje nėra itin dažnai daromos pataisos, šį antrąjį teisės konstitucionalizacijos aspektą lengviau pastebėti konstitucijas analizuojant lyginamuoju požiūriu. Dažniausiai minimos pasaulinės konstituci­nės teisės raidos tendencijos – konstitucinių institutų demokratizacija ir (ypač) konstitucinės teisės socializacija kartu su konstitucinio reguliavimo konsolidavimu (kodifikavimu) – liudija, jog teisinis reguliavimas, anksčiau nustatytas įstatymuose (ar dar žemesnės galios teisės aktuose) ir priklausęs ordinarinės teisės sričiai, „migruoja“ į konstitucijos „teritoriją“. Ten patekęs jis tampa konstituciniu reguliavimu, konstitucijos savastimi. Konstitucija jį absor­buoja.

Lyginamoji konstitucijų analizė negali nebūti deskriptyvi. Deskriptyvi konstitucijų ana­lizė leidžia teigti, kad nepaisant tam tikrų „tipiškų“ santykių grupių, būdingų absoliučiai dau­gumai konstitucijų, esama ir tokių santykių, kurie konstituciškai reguliuojami tik keliose, gal­būt tik vienoje konstitucijoje. Nedaug terasime konstitucijų, kuriose būtų nustatytas parla­mento nario priesaikos tekstas [9]. Buvusios (socialistinės) Jugoslavijos Konstitucija nustatė net buhalterinės apskaitos bei darbininkų savivaldos įmonėse pagrindus, t. y. reguliavo santykius, šiaip jau nebūdingus konstitucinei teisei. Naujoji Brazilijos Konstitucija nustato ne tik valstybės socialinės paramos nedirbančiajam dydį, bet ir pensinį amžių bei atostogų trukmę (reguliavimą, nuo kurio, pasak kai kurių kritikų, „šiaušiasi plaukai“ [10]). Šie (galbūt kraštutiniai) pavyzdžiai rodo, kad iš esmės bet kurie santykiai gali būti konstituciniai (t. y. fundamentalūs), jeigu jų teisinio reguliavimo svarba yra (arba konstitucijos autoriui atrodo esanti) tokia didelė, jog konstitucijos autorius juos reguliuojančioms teisinėms nuostatoms suteikia aukščiausią teisinę galią.

Taigi konstitucinė teisė negali turėti ir neturi savo specifinio dalyko, nesiskiriančio nuo kurios nors teisės šakos dalyko, nes jos dalyku („dalyko dalimi“) gali tapti visuomeniniai santykiai, kurie yra (visuotinai pripažįstami kaip) tam tikros teisės šakos dalykas. Tokio tam tikrų visuomeninių santykių tapimo dar ir konstitucinės teisės dalyku negalima pagrįsti nor­matyviai, jį sukelia tik (konstitucijos kūrėjo) valios aktas. Konstitucijoje aptiksime ir finansų, ir baudžiamojo proceso, ir darbo, ir socialinio aprūpinimo, ir kitų teisės šakų normų (ne tik vie­šosios, bet ir privatinės teisės, neišskiriant nė valstybinės teisės, su visu savo specifiniu turi­niu bei skirtingos teisinės galios šaltiniais greitai imtos tituluoti konstitucine teise ir, deja, be­veik praradusios savo autonomiškumą [11]). Pažymėkime, kad šiuo atžvilgiu nėra išimtis ir Lietuvos Respublikos Konstitucija. Antai nuostata, kad nusikaltimo vietoje sulaikytas asmuo per 48 valandas turi būti pristatytas į teismą, kur sulaikytajam dalyvaujant sprendžiamas su­laikymo pagrįstumas (20 str. 3 d.), yra ne tik Konstitucijos (Lietuvos konstitucinės teisės) norma, bet ir baudžiamojo proceso teisės pamatinė norma. Nuostata, kad biudžetiniai metai prasideda sausio 1 dieną ir baigiasi gruodžio 31 dieną (129 str.) – tai ir finansų teisės pama­tinė norma. Šie du pavyzdžiai iliustruoja, jog tam tikros teisės normos, būdamos konstituci­nėmis, kartu yra ne tik konstitucinės teisės, bet ir kitų teisės šakų normos. Jos yra funda­mentalios, nes įtvirtintos Konstitucijoje. Jos grindžia tas teisės šakas. Pagal savo dalyką (re­guliuojamus visuomeninius santykius) jos priskirtinos toms teisės šakoms, kurios reguliuoja atitinkamus teisinius santykius, tačiau pagal savo teisinę galią jos yra „iškeltos virš“ kitų šių šakų normų [12].

Kita vertus, teisės konstitucionalizacijos kontekste negalima apsiriboti statišku konsta­tavimu, kad tam tikros nuostatos (normos) vienu metu yra ir konstitucinės teisės, ir kurios nors šakos (galbūt kelių šakų) normos. Būtent – tam tikros normos pirmiausia yra tam tikrų teisės šakų nuostatos (normos) arba (jeigu jų turinys yra ypač platus) gal net daugelio arba net visų teisės šakų nuostatos (normos). Jų eskalavimas iki konstitucijos lygmens ir yra mi­nėtasis teisės konstitucionalizacijos bottom-up aspektas. Šiuo požiūriu nebus pernelyg di­delė erezija tvirtinti, jog pati konstitucija yra teisės konstitucionalizacijos rezultatas (nors ir la­bai tautologiškai skamba šis teiginys).



4. Aptariamasis teisės konstitucionalizacijos aspektas – dar vienas įrodymas, kad kon­stitucinės teisės negalima suprasti kaip teisės šakos greta tų teisės sričių, kurios gali būti iš­skiriamos pagal reguliavimo dalyką, t. y. greta teisės šakų per se. Skirstymas į teisės šakas – tai horizontali ordinarinės ir tik ordinarinės teisės diferenciacija; šis skirstymas netaikytinas aukštesniajai teisei [13]. Konstitucinę teisę nuo ordinarinės teisės skiria aukščio dimensija [14]. Konstitucinė teisė nėra teisės šaka [15]. Teisės sistemoje ji išskiriama ne horizontaliai, o vertikaliai. Tik nebūdama teisės šaka konstitucinė teisė gali būti kitų teisės šakų pagrindas taip, kaip paprastieji įstatymai gali būti grindžiami konstitucija būtent dėl to, kad konstitucija nėra paprastasis įstatymas. Pažymėtina, kad lietuviškoje teisės teorijos literatūroje vertikalu­sis teisės sistemos diferenciacijos aspektas tiesiog nutylimas [16].

Tvirtinimas, kad horizontalus skirstymas į šakas nepritaikytinas aukštesniajai teisei, t. y. konstitucinei teisei, toli gražu neneigia galimybės konstruoti konstitucinės teisės sistemą ir dalykiniu principu (pagal konstitucinius institutus) bei tokio konstravimo tikslingumo. Pavyz­džiui, normos, reguliuojančios valstybės valdžios institucijų sudarymą ir veiklą, savo dalyku skiriasi nuo normų, reguliuojančių valstybės biudžeto procesą (nors esama normų, regu­liuojančių ir viena, ir kita). Aukštesniosios teisės lygiu yra tik vienintelė „šaka“ – tai pati kon­stitucinė teisė [17].



5. Kadangi konstitucija nustato tam tikrų (įvairių teisės šakų reguliuojamų) visuomeni­nių santykių pagrindus, ji (dažniausiai) nebūna (ir negali būti) labai detali. Daugelis konstitu­cijos nuostatų yra gana bendros, jose formuluojamos elgesio taisyklės, nepaisant jų impe­ratyvumo, palieka plačią diskreciją įstatymų leidėjui (ir kitiems teisėkūros subjektams) jas konkretinti žemesnio lygmens teisinį reguliavimą orientuojant tik į tai, kad nebūtų peržen­giamos tam tikros konstitucijoje nubrėžtos ribos. Visuotinai sutariama, kad konstitucinių normų struktūra stokoja vieno arba dviejų „tradicinių“ elementų (hipotezės, o ypač sankci­jos). Tai skatina kai kuriuos konstitucionalistus bei teisės teoretikus arba tvirtinti, kad konsti­tucinės normos yra „netipiškos“ teisės normos (taigi galbūt ir ne normos apskritai), arba pri­pažinti skirtingų teisės sričių normų struktūros įvairovę, arba peržiūrėti „tradicinę“ teisės normos, kaip trinario darinio, sampratą, arba apskritai neigti konstitucijos nuostatų normiš­kumą. Kur kas rečiau pabrėžiama, kad konstitucijose didžioji dalis nuostatų formuluojamos kaip konstituciniai principai, o ne kaip griežtos struktūros normos.

Kita proga jau esu rašęs [18], kad Konstitucija, būdama visos teisės sistemos pagrin­das, tikrai nėra laikytina „kodeksų kodeksu“, sąvadu, kuriame visi konstitucinę reikšmę tu­rintys visuomeniniai santykiai turi arba gali būti detaliai reguliuojami (juolab „klasikinės“ tri­narės struktūros normomis). Įstatymų leidėjas ir kiti teisėkūros subjektai paprastai turi dis­kreciją konkretinti ir detalizuoti Konstitucijos nuostatas, taip pat teisiškai reguliuoti santykius, kurie Konstitucijoje tiesiogiai nėra reglamentuojami. Svarbu, kad tai darydami teisėkūros subjektai neperžengtų Konstitucijoje nubrėžtų jų diskrecijos ribų, nepažeistų konstitucinių principų. Yra pagrindo į Konstituciją žvelgti kaip į pamatinių, visą teisės sistemą grindžiančių principų „rinkinį“, sistemą. Tai nepaneigia Konstitucijos normatyvumo, nes teisės principai taip pat yra normatyvinės tikrovės elementas [19]. Be to, požiūris į Konstituciją kaip į pir­miausia principų „rinkinį“ neneigia konstitucinių normų kaip konstitucinių nuostatų, įtvirtintų konstitucijos tekste. Priešingai, daugelis konstitucinių principų kaip tik ir yra įtvirtinti konstitu­cinėse normose, jose atsispindi, yra iš jų išvedami. Tačiau tik kai kurie konstituciniai princi­pai formuluojami kaip konstitucijos normos. Konstitucinių principų turinio atskleidimas – su­dėtinė (ir, matyt, svarbiausia) konstitucijos aiškinimo veiklos dalis, pagrindžianti konstituci­nės jurisprudencijos ir konstitucinės doktrinos svarbą [20].

Konstitucinių principų vaidmenį dar teks apmąstyti. Viena vertus, jie koordinuoja, or­ganizuoja į darnią visumą visas konstitucijos nuostatas, neleidžia atsirasti vidiniams priešta­ravimams konstitucijoje, determinuoja teisinį reguliavimą, teikia pagrindą visų žemesnės ga­lios teisės aktų verifikavimui ir taip leidžia užtikrinti konstitucijos viršenybę [21]. Pakeitus at­skiras konstitucijos normas gali (nors, aišku, nebūtinai turi) likti galioti tas pats konstitucinis principas (pvz., savivaldybių tarybų kadenciją „pailginus“ nuo trejų iki ketverių arba penkerių metų „išsitenkama“ savivaldybių tarybų rinkimų periodiškumo principo „ribose“). Šiuo at­žvilgiu konstituciniai principai yra ir konstitucijos stabilumo veiksnys. Jie yra savotiškas kon­stitucinio reguliavimo „karkasas“, ant kurio gali būti „lipdoma“ norminė medžiaga. Matyt, turi racijos konstitucinių principų lyginimas su objektyviais politiniais ir kibernetiniais, taip pat pačios teisinės materijos vidiniais dėsningumais [22].

Konstituciniai principai (kaip ir teisės principai apskritai) dėl savo bendrumo (lyginant su konstitucinėmis normomis) ir yra tas pagrindinis konstitucijos teksto elementas, kuriam reikalingas aiškinimas, ir kartu – raktas į „gyvąją“, nuolat besivystančią konstituciją kaip kon­stitucijos „pradinio teksto“ ir konstitucinės doktrinos vienovę [23]. Jeigu konstitucinė kon­trolė ir jos neišvengiamas rezultatas – konstitucinė jurisprudencija – (ir) gali būti apibūdina­mos kaip įsiveržiančios į teisėkūros sritį, tai tik tuo mastu, kuriuo aiškinami ir kartu plėtojami konstituciniai principai.

Taip konstituciniai principai (paradoksaliai?) užtikrina abi (iš pirmo žvilgsnio sunkiai suderinamas) konstitucijos „egzistencines sąlygas“ – konstitucijos stabilumą ir jos dinamiš­kumą, gebėjimą prisitaikyti prie kintančių socialinių (plačiausia šio žodžio prasme) sąlygų.

6. Kartu su konstitucinių principų koordinaciniu ir determinaciniu vaidmeniu organi­zuojant į darnią visumą visą konstitucinį reguliavimą, visas konstitucijoje įtvirtintas nuostatas, greta jų verifikacinės funkcijos užtikrinant konstitucijos viršenybę, greta jų reikšmės konstitu­cijos stabilumui ir dinamiškumui pažymėtinas dar vienas konstitucinių principų „potencialo“ aspektas. Konstituciniai principai leidžia geriau suvokti konstitucijos dvasią – tas vertybes bei siekius, kuriuos konstitucijos autorius įtvirtino konstitucijoje pasirinkdamas vienokią ar kito­kią jos nuostatų lingvistinę formą, nustatydamas vienokias ar kitokias normas. Konstituciniai principai išreiškiami, įkūnijami atskirose normose, tačiau dažnai būtent konstitucinių normų visuma drauge su tiesiogiai įtvirtintais (pirminiais) konstituciniais principais leidžia teigti, jog konstitucijoje įtvirtinta tam tikra vertybė arba siekis.

Konstituciniai principai neretai gali, o kai kada net turi būti aiškinami plečiamai. Būtent toks aiškinimas leidžia matyti visą konstitucijos tekstą ir kontekstą ir gali būti esminė sąlyga neleidžiant konstitucijos raidei dominuoti prieš konstitucijos dvasią [24]. Neturėtų būti laikomi pagrįstais kartais išsakomi „perspėjimai“, jog konstitucinė jurisprudencija ir konstitucinė doktrina negalinčios tapti teisėkūra, jog jos turinčios neperžengti negatyvios įstatymų leidy­bos funkcijos ribų ir nesiimti „kurti normų“ (paprastai taip pravardžiuojamas principo aiški­nimas), bei su jais susiję (galimi) priekaištai, kad plečiamasis konstitucijos nuostatų aiškini­mas apskritai neleistinas. Tokio „perdėto susilaikymo“ rezultatas būtų tas, kad kai kurios (galbūt gana daug) didingos konstitucijos formuluotės būtų veikiau lozungai, o ne pozity­vaus teisinio reguliavimo instrumentai, operacionalūs teisiniai imperatyvai, į kuriuos turėtų ir, svarbiausia, galėtų būti orientuojama teisinė praktika. Antai Lietuvos Respublikos Konstitu­cijoje įtvirtintas teismų nepriklausomumo principas būtų aiškiai deklaratyvus (ir galbūt bent iš dalies fiktyvus) be konstitucinės doktrinos, suformuluotos inter alia Konstitucinio Teismo 1995 m. gruodžio 6 d., 1999 m. gruodžio 21 d., 2001 m. liepos 12 d. nutarimuose, 2000 m. sausio 12 d. sprendime [25]. Valdžių padalijimo principas, formuluotas ir plėtotas keliose dešimtyse Konstitucinio Teismo nutarimų, taip pat neturėtų apibrėžto ir sistemingo turinio [26]. Demokratinėje pilietinėje valstybėje nekeliantis abejonių pasaulietinės valstybės impe­ratyvas Lietuvos konstitucinio reguliavimo kontekste galėjo būti tik nekonkretus, aiškių krite­rijų neturintis „pageidavimas“, kol atitinkama doktrina (bent jos fragmentai) nebuvo sufor­muluota Konstitucinio Teismo 2000 m. birželio 13 d. nutarime [27]. Ypač pažymėtina, kad be Konstitucinio Teismo doktrinos „laisvai interpretuojama“ deklaracija galėtų likti Konstitucijos preambulėje skelbiamas (ir kaip teisinės valstybės principas visoje Konstitucijoje įtvirtintas) atviros, teisingos, darnios pilietinės visuomenės ir teisinės valstybės siekis, suponuojantis inter alia teisės normų bendrą ir išankstinį pobūdį, prieinamumą ir galėjimą jas žinoti, normų „adresatų“ pajėgumą elgtis pagal teisės normų reikalavimus, teisės normų aiškumą ir nepri­eštaringumą, negalimumą bausti už tai, kas nebuvo uždrausta, įstatymo viršenybę ir teisės aktų hierarchiją, prigimtinį teisingumą, tinkamą teisinį procesą, teisėtų lūkesčių apsaugą, tei­sinių priemonių proporcingumą siekiamam tikslui ir kt. [28].



Konstitucijos dvasios primatas prieš Konstitucijos raidę (anaiptol neneigiant lingvisti­nio–verbalinio aiškinimo metodo reikšmės) konstitucinėje jurisprudencijoje įsitvirtina pa­lengva, „byla po bylos“ kaupiant konstitucinę doktriną kiekvienu atskiru klausimu. Šį frag­mentišką (ir kartais labai prieštaringą) procesą galima pailiustruoti tokiu pavyzdžiu. Konstitu­cinio Teismo 2001 m. sausio 11 d. nutarime konstatuojama, jog Konstitucijos 7 straipsnio 2 dalies nuostata, kad galioja tik paskelbti įstatymai, „reiškia, kad įstatymai negalioja ir negali būti taikomi, jei jie nėra oficialiai paskelbti. Oficialus įstatymų paskelbimas laikantis Konstitu­cijoje ir įstatymuose nustatytos tvarkos yra būtina sąlyga ne tik tam, kad įstatymai įsigaliotų, bet ir kad teisinių santykių subjektai žinotų, kokie įstatymai galioja, koks yra jų turinys, ir juos vykdytų. Demokratinėje teisinėje valstybėje negali būti nepaskelbtų įstatymų. // Konstitucijos 7 straipsnio 2 dalyje taip pat atsispindi teisės principas, jog paskelbti įstatymai galioja į ateitį ir neturi grįžtamosios galios (lex retro non agit). Taigi įstatymai taikomi tiems faktams ir pa­sekmėms, kurios atsiranda po šių įstatymų įsigaliojimo. Reikalavimas, kad paskelbti įstaty­mai galiotų į ateitį ir neturėtų grįžtamosios galios – svarbi teisinio tikrumo prielaida, esminis teisės viešpatavimo, teisinės valstybės elementas“; „teisės principas, jog paskelbti įstatymai galioja į ateitį ir neturi grįžtamosios galios, sietinas su konstituciniais teisingumo, humanizmo principais. <...> kad priimti įstatymai, panaikinantys veikos baudžiamumą ar sušvelninantys atsakomybę, turi grįžtamąją galią (lex benignior retro agit)“ [29]. Tačiau jeigu Konstitucijos 7 straipsnio 2 dalies nuostata, kad galioja tik paskelbti įstatymai, būtų aiškinama tik pagal raidę ir atsižvelgiant į tai, kad Konstitucijos tekste nėra analogiškos (tiesiogiai suformuluotos) nuostatos dėl poįstatyminių teisės aktų, tai privestų prie absurdiškos išvados, esą poįstaty­miniams aktams paskelbimo reikalavimas netaikomas. Konstitucinio Teismo 2001 m. lapkri­čio 29 d. nutarime konstatuojama: „Konstitucijoje įtvirtintas teisinės valstybės principas. Vie­nas iš teisinės valstybės principo elementų yra tas, kad teisės aktų galia nukreipta į ateitį. <...> Teisinės valstybės principo esminis elementas taip pat yra tas, kad galioja tik paskelbti teisės aktai. Teisė negali būti nevieša. Konstituciniai reikalavimai, kad galiotų tik paskelbti teisės aktai ir kad jie galiotų į ateitį, – svarbi teisinio tikrumo prielaida. Pagal Konstituciją Vy­riausybė, spręsdama valstybės valdymo reikalus, visada turi priimti nutarimus, ir jie turi būti paskelbti nepriklausomai nuo to, ar Vyriausybės priimami teisės aktai yra norminiai, ar indi­vidualūs, taip pat nepriklausomai nuo to, kokiam subjektui ar subjektų ratui jie skirti“ [30]. Neneigiant adekvataus aiškinimo, pateikto Konstitucinio Teismo 2001 m. sausio 11 d. nuta­rime, reikšmės ir pagrįstumo toje konkrečioje byloje (tokią aiškinimo apimtį diktavo tos bylos logika), žmogaus teisių apsaugos bei pagarbos teisei užtikrinimo požiūriu Konstitucijos 7 straipsnio 2 dalies nuostatos plečiamojo aiškinimo pranašumas yra akivaizdus.

Žinoma, profesinė akademinė diskusija dėl to, ar tam tikroje byloje Konstitucinis Teis­mas nesukūrė naujos konstitucinės normos, toleruotina ir gali būti net labai vaisinga, tačiau manytina, kad (bent kai kada) vengimas kurti naują normą gali apskritai užkirsti kelią atitin­kamo konstitucinio principo plėtojimui, taip pat duoti peno įtarimams, ar konstitucijos aiš­kintojas nevengia aiškinti konstitucijos dėl politinių ar kitų neteisinių sumetimų. Be to, net ir preziumuojamas naujos normos sukūrimas gali būti iš dalies pateisinamas, jeigu taip užpil­doma tikra ar tariama teisinio reguliavimo spraga, o pati tariamai sukurta norma nubrėžia iš konstitucijos kildinamus orientyrus, kuriais toliau turi vadovautis teisėkūros subjektai.





1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   27


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət